Jak wyciągnąć kleszcza psu w bezpieczny sposób?

Lato to nie tylko piękna pogoda i relaks. To również okres znacznie większej aktywności pasożytów, w tym kleszczy. Niestety nie istnieje skuteczny sposób na to, aby ochronić przed nimi naszego pupila. Pomimo szerokiej dostępności preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym, żaden producent nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności.

Do niedawna kleszcze uważano za pasożyty sezonowe. Pojawiają się, gdy temperatura przy gruncie osiąga 5-6 stopni Celsjusza, a swoją największą aktywność przejawiają na przełomie maja i czerwca, a następnie września i października. Aktualnie, choć ryzyko znalezienia kleszcza na naszym pupilu w pozostałych miesiącach jest znacznie mniejsze, jest ono realne. Najważniejsze jest to, aby regularnie sprawdzać sierść naszego zwierzaka. Najlepiej robić to każdego dnia — pamiętajmy, że w przypadku kleszczy zakażonych liczy się szybka reakcja. Nigdy nie mamy pewności, czy nie jest on nosicielem groźnej choroby. Poniżej opisano, jak wygląda usuwanie kleszcza u psa.

 

Działania profilaktyczne

Dzięki dostępnym na rynku preparatom możemy znacznie ograniczyć inwazję kleszczy, a także dodatkowo innych pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, nużeńce czy świeżbowce skórne, ponieważ wiele produktów ma działanie kompleksowe. Warto zaznaczyć, że większość preparatów które jedocześnie wykazują największą skuteczność, wydawane są z przepisu lekarza weterynarii. Dobierze on najlepszy lek dla naszego pupila, uwzględniając indywidualne ryzyko narażenia na konkretne pasożyty zewnętrzne, a także poinstruuje właściciela co do bezpiecznego dawkowania preparatu i częstotliwości podawania. Tylko prawidłowe stosowanie leku zagwarantuje jego skuteczność. Na rynku znajdziemy m.in.:

  • Tabletki – aktualnie uważane za najbardziej skuteczne, jednak nie są one przeznaczone dla każdego czworonoga, ponieważ większość producentów zastrzega, że minimalna waga psa powinna wynosić 1,5-2 kg, a wiek to minimum 8 tygodni. Lek ma formę tabletek do rozgryzania i żucia, zazwyczaj o mięsnym smaku, dlatego jego podanie nie sprawia trudności nawet u wybrednych pupili. Zawarte w nim substancje czynne przenikają do krwioobiegu zwierzęcia i wykazują swoje działanie w momencie ugryzienia przez pasożyta, powodując jego paraliż i śmierć. Jedna dawka leku, w zależności od producenta i zawartych substancji czynnych, gwarantuje ochronę przeciwko kleszczom na okres 1 do 3 miesięcy. Po tym okresie zalecana jest kolejna dawka. Warto zaznaczyć, że jeśli planujemy w tym samym czasie podać lek przeciwko pasożytom wewnętrznym, należy zachować odstęp najlepiej 3 dni między podaniami tych dwóch preparatów.
  • Krople na pchły i kleszcze (kliknij tutaj, aby sprawdzić krople na pchły i kleszcze) — produkty spot on należy aplikować zwykle co 3-4 tygodnie. Są skuteczne, o ile przestrzegamy wszystkich zasad aplikacji. Prawidłowo należy wkropić preparat u nasady szyi i między łopatkami – w miejscach, gdzie niemożliwe będzie jego zlizanie przez psa. Po podaniu niewskazane są kąpiele, a także zalecane jest ograniczenie bezpośredniego kontaktu z dziećmi. Pies nie powinien również lizać się i drapać. Zwykle pełne wchłonięcie środka następuje przed upływem doby, jednak jego działanie ochronne przeciwko kleszczom rozpoczyna się najczęściej dopiero po upływie kilku dni od podania preparatu.
  • Preparaty w aerozolu (kliknij tutaj, aby sprawdzić produkty w aerozolu dla psów przeciw kleszczom) — działają one tak samo, jak produkty przeciw kleszczom dla ludzi. Aplikuje się je bezpośrednio przed wyjściem, szczególnie podczas spacerów po lasach i łąkach. Średni czas działania to około 3 godziny.
  • Obroże (kliknij tutaj, aby sprawdzić obroże przeciw kleszczom) — skuteczność tej formy ochrony również nie jest stuprocentowa, ale ma wielu swoich zwolenników. Producenci gwarantują ochronę nawet do 8 miesięcy użytkowania. Obiecująca jest również informacja w ulotkach, że odstraszają i zabijają kleszcze, zanim zdążą ukąsić. Większość obroży jest również wodoodporna, więc może być również rozwiązaniem dla aktywnych psów, uwielbiających zabawy w wodzie, gdyż nawet wtedy nie tracą one swoich ochronnych właściwości.

Każdy preparat ma swoje wady i zalety. W wyborze najlepszego i bezpiecznego preparatu dla Twojego pupila przyjdzie lekarz weterynarii, gdyż posiada on najnowszą i największą wiedzę na temat skuteczności i przede wszystkim bezpieczeństwa konkretnego leku. O profilaktyce warto pamiętać przez cały rok, nawet jeśli nie zabieramy psa do lasu, czy też nad jezioro.

Czy warto badać na choroby odkleszczowe u psów?

Jeśli obawiamy się jednak, że to nie wystarcza i mamy świadomość konsekwencji zakażenia chorobami odkleszczowymi dla zdrowia naszego psa, dobrym rozwiązaniem są również coroczne badania przesiewowe wykonywanie w gabinecie weterynaryjnym. Obecnie lekarze weterynarii mają dostęp do szybkich testów, wykonywanych na miejscu w lecznicy. Producenci tych testów gwarantują jakość porównywalną do laboratoriów referencyjnych, dlatego są one z dużym powodzeniem stosowane w praktyce. Dzięki testom można potwierdzić lub wykluczyć zakażenie Borrelia burgdorferi, Ehrlichia canis, Ehrlichia ewingii, a także Anaplasma phagocytophilum i Anaplasma platys. Wczesne zwalczenie zakażenia jest najlepszym sposobem uchronienia pacjentów przed przewlekłą chorobą, poprawia rokowania, jak również potwierdza tezę o istotności zwalczania kleszczy. W dalszej części artykułu opisano krok po kroku, jak usunąć kleszcza u psa.

Jakie choroby powodują kleszcze?

Zanim dowiemy się, jak wyciągnąć kleszcza psu, warto uświadomić sobie, dlaczego jest to tak ważne. W takim przypadku liczy się czas reakcji – prawidłowe usunięcie kleszcza w ciągu 24h znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia, jeśli dany kleszcz jest nosicielem choroby. Problem stanowi jednak fakt, że nigdy dokładnie nie jesteśmy w stanie określić, kiedy pies złapał kleszcza. Choroby odkleszczowe okazują się wyjątkowo niebezpieczne, gdyż szansa na powrót do zdrowia po wystąpieniu objawów klinicznych wynosi zaledwie 40-50%. W wielu przypadkach zakażenie kończy się nawet śmiercią czworonoga. Do najczęściej występujących chorób odkleszczowych można zaliczyć:

  • boreliozę (warto zapoznać się ze szczepionkami dla psów przeciw boreliozie),
  • babeszjozę,
  • anaplazmozę,
  • ehrlichiozę.

Nawet jeśli stosujemy środki zmniejszające ryzyko inwazji pasożytów, żaden producent nie gwarantuje całkowitej ochrony przed zakażeniem. Objawy choroby odkleszczowej mogą pojawić się po kilku lub kilkunastu dniach, a czasami dopiero po kilku miesiącach, dlatego nierzadko skojarzenie złego samopoczucia psa z ukąszeniem kleszcza przysparza wiele problemów. Niepokojące objawy u naszego pupila zawsze powinny skłonić właściciela do jak najszybszej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Objawy kliniczne chorób odkleszczowych u psów:

  • Apatia
  • Brak apetytu
  • Wysoka gorączka
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Blade lub zażółcone błony śluzowe jamy ustnej i spojówki oka
  • Problemy z oddawaniem moczu
  • Krwiomocz
  • Problemy z oddychaniem
  • Zaburzenia ze strony układu nerwowego

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów konieczna jest bezzwłoczna wizyta u lekarza weterynarii, gdyż tylko natychmiastowa reakcja zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

Jeżeli jednak znajdziemy nieproszonego gościa – nie wpadajmy w panikę. Poniżej umieszczono informację na temat, jak wyciągnąć kleszcza u psa.

Usuwanie kleszcza u psa: krok po kroku

Kleszcze po napiciu się krwi mają formę białych lub czerwonych cystowatych tworów. Zwykle rozpoznanie, że mamy do czynienia z kleszczem nie nastręcza trudności. Wiele osób nie ma pojęcia, jak usunąć kleszcza psu. Obawiamy się, aby nie popełnić błędu. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jak wyjąć kleszcza psu? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Pośpiech nie jest tutaj wskazany, gdyż liczy się precyzja ruchów.

Zanim przystąpisz do usunięcia kleszcza pamiętaj, że nie należy smarować go żadną substancją np. tłuszczem, czy też spirytusem. W ten sposób możemy jedynie sprowokować go do wymiotów i przyczynić się do szybszego dostania się chorobotwórczych bakterii czy pierwotniaków do organizmu zwierzęcia, jeśli kleszcz był ich nosicielem.

Postępuj według poniższego schematu:

  1. Wyciąganie kleszcza u psa będzie szybkie i bezproblemowe, jeśli będziemy posiadać specjalny przyrząd. Mowa tutaj o np. lassie, haczykach, czy też kleszczykach. Możemy również użyć pęsety.
  2. Jeśli nie posiadasz żadnego narzędzia i zdecydujesz się usunąć kleszcza palcami – załóż (najlepiej lateksowe) rękawiczki.
  3. Delikatnie rozchyl sierść psa, aby uwidocznić kleszcza. Jeśli zwierzę jest niespokojne, warto mieć obok osobę, która pomoże go przytrzymać.
  4. Chwyć kleszcza tak blisko skóry, jak to możliwe, a następnie wykręć w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Nie wyrywaj go bez wykręcania. Ważne, aby złapać pasożyta u nasady, tak aby nie naciskać na odwłok.
  5. Sprawdź, czy pasożyt wyszedł w całości. Drobne pozostałości nie zwiększają istotnie ryzyka zakażenia.
  6. Na koniec zdezynfekuj skórę psa w miejscu ugryzienia.

Jeśli napotkałeś jakiekolwiek trudności podczas usuwania kleszcza i jakaś część ciała pasożyta nadal tkwi w skórze zwierzęcia, zgłoś się do lekarza weterynarii, który bezpiecznie usunie pozostałości i oceni ryzyko potencjalnego zakażenia.

Na rynku istnieją również testy antygenowe do samodzielnego badania usuniętego kleszcza na obecność między innymi bakterii Borrelia burgdorferii, powodujących boreliozę. Bezpośrednie wykrycie bakterii u kleszcza i zaobserwowanie w późniejszym terminie niepokojących objawów wspiera ogólną diagnozę i daje szanse na szybszą oraz ukierunkowaną terapię.

Co zrobić, gdy pies ucieka?

Pies powinien być przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest to, aby był do nich przyzwyczajany już od najmłodszych lat. Dzięki temu wyciąganie kleszcza, jak i wiele innych zabiegów, nie będzie stresujące. Ponadto dobrze, jeśli zwierzak jest oswojony z przyrządem do usuwania kleszcza. Możemy udawać, że wykorzystujemy go np. podczas czesania. Nie będzie to dla niego nowością. W nagrodę możemy dać mu ulubioną suchą karmę dla psa, czy też przysmak. Tak samo jest w przypadku szczeniąt. Jeśli pies będzie spokojny i cierpliwy, to otrzyma pyszną karmę dla szczeniaka, czy też smaczek.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Źle wyrwany kleszcz u psa – co zrobić z urwanym kleszczem?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Najlepsze domowe sposoby na kleszcze u psa
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *