SPIS TREŚCI
Zwiń
Bieganie z psem – jak zacząć? Poradnik dla początkujących
Strona główna » Poradnik » Psy » Szkolenie »
Bieganie z psem może być prawdziwą przyjemnością. Należy jednak wziąć pod uwagę, że początki bywają trudne. Istotne jest to, aby poważnie podejść do etapu przygotowań. Przede wszystkim pamiętaj, że nie każdy zwierzak będzie chętnie pokonywał długie dystanse. Oczywiście ogromną rolę odgrywa również wiek czworonoga, a także ewentualne choroby oraz schorzenia. Nie zawsze jogging z czworonogiem to dobry pomysł.
Czy warto biegać z psem?
Bieganie z psem to dla wielu znakomita forma spędzania wolnego czasu ze swoim zwierzakiem. Ponadto wiele osób ma dzięki temu większą motywację do tego, aby uprawiać sport. Nie tylko robimy coś dobrego dla swojego ciała, ale również ducha. Mamy świadomość, że dbamy o pupila i zapewniamy mu różnorodne atrakcje. Ponadto, niektóre rasy wymagają wzmożonego wysiłku fizycznego. Osoby bez dużego ogrodu mają problem z tym, aby zapewnić psu dostateczną ilość ruchu. Spokojny spacer nie jest tym samym, co trwający kilkadziesiąt minut bieg. W jednym czasie możemy troszczyć się o czworonożnego przyjaciela oraz pracować nad kondycją i sylwetką.
Jakie rasy lubią biegać?
Zastanawiasz się, jak zacząć biegać z psem? W pierwszej kolejności upewnij się, że jest to wskazana forma aktywności dla twojego pupila. Istnieją rasy, które w szczególny sposób będą zadowolone z długodystansowego biegu. Można do nich zaliczyć m.in. owczarka niemieckiego, wyżła, dalmatyńczyka, husky, malamuta, border collie, czy też charta. Oczywiście nie oznacza to, że inne psy nie mogą biegać ze swoim opiekunem!
Ważne jest to, aby upewnić się, że stan zdrowia psa nie budzi żadnych wątpliwości. Najrozsądniej jest skontaktować się z weterynarzem. Zwykle wskazane jest wykonanie badania krwi. Dzięki temu można upewnić się, że jogging nie wyrządzi więcej szkód, niż pożytku. Wiele chorób zaliczana jest do grupy przeciwwskazań. Trzeba mieć świadomość, że zmuszanie psa do zbyt intensywnej aktywności fizycznej nie jest rozsądne. Może to nasilić dolegliwości.
Otyłe czworonogi również źle znoszą bieg. Wynika to z faktu, że nadmiar tkanki tłuszczowej stanowi obciążenie dla układu kostnego oraz mięśniowego. Nierzadko dochodzi również do zwyrodnienia stawów – szczególnie u ras, które wykazują do tego predyspozycje. Do przeciwwskazań zaliczana jest oczywiście ciąża, czy też cieczka u suczek. W drugim przypadku wystarczy jedynie odczekać odpowiednią ilość czasu, aby powrócić do treningów.
Od czego zacząć?
Bieganie z psem dla początkujących może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak najtrudniejsze są początki. Należy zadbać o właściwie przygotowanie – zupełnie tak, jak w przypadku ludzi. Nie można oczekiwać, że nas pupil za pierwszym razem przebiegnie kilka kilometrów. Najlepiej zacząć od krótkiego dystansu, a następnie stopniowo go zwiększać.
Trzeba mieć świadomość, że nie zaleca się biegania ze szczeniakiem lub zbyt młodym psem. Optymalny czas na wprowadzenie omawianej formy aktywności to 12-20 miesięcy. W tym przypadku wszystko zależy od rasy, a raczej wielkości psa. Wiadomym jest, że czworonogi raz dużych oraz olbrzymich rozwijają się znacznie dłużej, a więc mogą one zacząć biegać później.
Dobrze jest zacząć od długich spacerów, czy też truchtu. Oczywiście, w niektórych przypadkach niezbędna jest nauka chodzenia na smyczy. Może ona potrwać nawet kilkanaście tygodni. Pupil powinien przyzwyczajać się do smyczy oraz pasa biegowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z omawianymi akcesoriami oswajać go już w domu. Wszystko po to, aby zapamiętał on zapach. Kolejną kwestią, którą należy poruszyć jest załatwienie potrzeb fizjologicznych. Najlepiej, aby miało to miejsce na początku – z tego powodu najlepiej zacząć od spacery lub marszu, a dopiero później wprowadzić bieg.
Nie zapomnij o odpoczynku
Bieganie z psem na smyczy zmusza właściciela do ciągłego obserwowania zwierzaka. Istotne jest to, aby monitorować stan jego kondycji. Jeśli widzimy, że pupil jest wyraźnie zmęczony, to należy zrobić przerwę. Odpoczynek odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. W przypadku biegania w pojedynkę do my decydujemy, kiedy zrobimy pauzę. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na jogging ze zwierzakiem, to jego potrzeby musimy postawić na pierwszym miejscu.
Może zdarzyć się tak, że pies zatrzyma się i nie będzie chciał kontynuować biegu. Co robić w takiej sytuacji? Nie należy go zmuszać do tego – najlepiej odpuścić, a dalszą część trasy pokonać spacerowym krokiem. Warto pamiętać, że zwierzęta nie są złośliwe i nie robią nam na przekór. Jeśli więc czworonóg nie chce kontynuować aktywności, to najprawdopodobniej nie posiada już pokładów energii.
Zadbaj o nawodnienie organizmu
Niemal każdy biegacz zabiera ze sobą wodę. Oczywistym jest, że optymalny poziom nawodnienia jest ważny również w przypadku zwierząt. Najrozsądniej jest zabrać ze sobą butelkę z wodą oraz miskę. Oczywiście z punktu widzenia opiekuna jest do dodatkowe obciążenie, jednak zdrowie i dobre samopoczucie psa powinno być najważniejsze. Najwygodniej jest zabrać ze sobą plecak – dzięki niemu ciężar będzie rozkładał się równomiernie. W sprzedaży znajdują się składane miski, które nie zajmują zbyt dużej ilości przestrzeni. Być może sprawdzą się one w naszym przypadku.
Bieganie w kagańcu jest najgorszym z możliwych pomysłów. Pies poprzez zianie oddaje namiar ciepła. Dzięki temu jego organizm może utrzymać wysoką wydolność. Z tego względu nie należy wybierać miejsc, gdzie nie możemy czuć się swobodnie. Wiadomym jest, że bieganie po mieście jest złym pomysłem. Duża liczba przechodniów sprawia, że nie możemy skupić się na aktywności.
Wybierz odpowiednie miejsce
Jak już wspomniano, bieganie pomiędzy blokami, czy też w centrum zatłoczonego miasta nie jest polecanym rozwiązaniem. Należy unikać twardych nawierzchni, czyli chodników, asfaltowych oraz betonowych dróg. Wynika to z faktu, że stanowią one zbyt duże obciążenie dla organizmu naszego zwierzaka. To zagrożenie nie tylko dla stawów, ale również wrażliwych opuszek. Wysokie temperatury sprawiają, że omawiane nawierzchnie mocno się nagrzewają.
Najlepiej postawić na polne oraz leśne tereny. Nie zapominajmy jednak o tym, że pupila nie można spuszczać ze smyczy. W takiej sytuacji zwierzak zwykle nie jest zainteresowany dalszą aktywnością, a poznawaniem nowego otoczenia. Ponadto może on spłoszyć się i uciec. Nie można także wykluczyć tego, że zostanie zaatakowany przez innego osobnika. W czasie odpoczynku możliwa jest krótka zabawa z psem, a nawet wręczenie ulubionego przysmaku. W ten sposób docenimy jego posłuszeństwo.
Ochrona przed pasożytami
O środkach zabezpieczających przez kleszczami i innymi pasożytami powinien pamiętać każdy właściciel psa. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, które cechują się wysoką skutecznością. Osoby niezdecydowane mogą poprosić o poradę weterynarza – dzięki temu podjęcie trafnej decyzji stanie się łatwiejsze. Cena nie powinna stanowić czynnika determinującego do zakupu. Istotne jest to, jak długotrwała będzie ochrona.
Latem największym zagrożeniem są kleszcze. Choroby wywoływane przez te pasożyty niosą za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Pomimo stosowania środków profilaktycznych należy po powrocie do domu dokładnie obejrzeć czworonoga.
Jak często biegać z psem?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak często biegać z pupilem. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od wielu czynników. Niektóre rasy mogą każdego dnia pokonywać każdego dnia 10 km i będą czuć się świetnie. Innym wystarczy jedynie trucht co kilka dni lub aktywność raz/dwa razy w tygodniu. Musimy obserwować zwierzaka, tak aby określić, co jest dla niego bezpieczne.
Nie należy również zapominać o czasie potrzebnym do regeneracji. W przypadku młodych i pełnych energii psów dzieje się to o wiele szybciej. Czworonogom w starszym wieku należy zapewnić więcej czasu, a więc nie wskazany jest codzienny jogging.
Jakie akcesoria warto zakupić?
Bieganie z pupilem wymaga zakupu odpowiednich akcesoriów. To właśnie one warunkują komfort zwierzęcia oraz czworonoga. Warto jest zainwestować w jakość – dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy smycz uległa uszkodzeniu w najmniej spodziewanym momencie. Do rekomendowanych produktów zalicza się m.in.:
Szelki do biegania
Uprząż dla psa to absolutna podstawa. Wiele osób popełnia ten sam błąd – zakłada zwierzakowi obrożę. Warto wziąć pod uwagę, że gwałtowne pociągnięcie podczas biegu może nadwyrężyć kręgi szyjne i doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Najlepiej sprawdzają się szelki, które można elastycznie dopasować do rozmiaru pupila. Taśmy nie mogą być zbyt opięte, gdyż wywołają one dyskomfort. Dobrą opcją wydaję się być również szelki posiadające dodatkowy uchwyt. Dzięki niemu można przyciągnąć do siebie psa i zatrzymać go w miejscu. Jest to ważne w sytuacji, gdy trudno nam go utrzymać.
Sprawdź najlepsze szelki do biegania!
Smycz do biegania
Smycz powinna być wykonana z elastycznego materiału, który dopasuje się do warunków otoczenia. Jednocześnie musi być on solidny oraz odporny na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Wybrany model powinien być zakończony karabińczykiem. Nie bez znaczenia są również elementy amortyzujące, które poprawiają poziom wygody.
Zobacz najtańsze smycze do biegania!
Pas do biegania z psem
Nie jest on obowiązkowy, jednak z pewnością może zwiększyć komfort opiekuna. Ważne jest to, aby produkt pod względem rozmiaru został dopasowany do bioder właściciela. Nie można zapomnieć o tym, że pies często ciągnie smycz, co może stanowić spore obciążenie. Lepiej sprawdzają się uprzęże o szerokich taśmach. Sporym plusem jest fakt, że większość pasów posiada również niewielkie kieszonki, gdzie można schować np. smakołyki dla pupila.
Zobacz najlepsze pasy do biegania!
Buty dla psów
Są one wskazane w przypadku biegania po wyboistych górskich szlakach, gdzie może znajdować się sporo ostrych kamieni. Ponadto dobrze zaopatrzyć się w psi but, jeśli zwierzak posiada ranę. Trzeba pamiętać, że narażanie jej na piach, trawę i inne zabrudzenia spowalnia proces gojenia, a nawet może doprowadzić do zakażenia. Zbyt niski poziom higieny to idealne środowisko dla bakterii.
Sprawdź najlepsze buty dla psów!
Jak postępować po zakończeniu biegu?
Wiele osób radzi, aby jogging zakończyć około 20-30 minut przed powrotem do domu. Ostatni odcinek najlepiej pokonać marszem lub spacerem, tak aby stopniowo wyciszać zwierzaka. Oczywiście, jeśli widzimy, że pies ma w sobie pokłady energii to możemy wprowadzić rozmaite urozmaicenia. Przykładem jest slalom między drzewami, czy też pokonywanie drobnych przeszkód.
Jak już wspomniano, po powrocie do domu należy sprawdzić czworonoga pod kątem pasożytów. Im szybciej odkryjemy ich obecność, tym lepiej. Warto również zafundować czworonogowi jego ulubiona przekąskę. Plusem jest fakt, że aktywne psy są mniej narażone na nadwagę i nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej, a więc możemy podawać im smaczki bez wyrzutów sumienia.
Jak żywić aktywnego psa?
Ci, którzy zdecydowali się na regularne bieganie z psem powinni pamiętać o tym, że jego zapotrzebowanie energetyczne ulega znacznemu zwiększeniu. Podczas aktywności spala on o wiele więcej kalorii, Ważne jest więc to, aby wdrożyć posiłki z większą zawartością białka oraz różnorodnych tłuszczów. Możemy zwiększyć częstotliwość posiłków lub postawić na specjalistyczną karmę dedykowaną psom aktywnym. Drugie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze – nie musimy zastanawiać się, czy dieta naszego pupila jest właściwie dopasowana do stylu życia. Mamy pewność, że jedzenie dostarczy mu niezbędnych mikroelementów, składników odżywczych, witamin, czy tez minerałów.
Należy pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych nie może nastąpić z dnia na dzień. Może to doprowadzić do rozregulowania procesów trawiennych. Oznacza to konieczność stopniowego zwiększania objętości posiłków, czy też zmiany karmy. Czasami proces ten trwa kilka tygodni. Bardzo ważne jest to, aby nie karmić zwierzaka bezpośrednio przed, jak i po aktywności fizycznej. Warto mieć świadomość, że bieganie z pełnym żołądkiem nie jest najlepszym pomysłem – najlepiej odczekać minimum 2-3 godziny. Pies musi czuć się swobodnie i komfortowo.
Oceń nasz artykuł
Autor
Redakcja RankingKarm.pl
Komentarze