Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa

Wiele osób zastanawia się, jak wytresować psa. Faktem jest, że w wielu przypadkach jest to trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Należy więc uzbroić się w cierpliwość. Zwykle jest to, że szczeniak uczy się o wiele szybciej. Nie oznacza to jednak tego, że tresowanie psa dorosłego jest niemożliwe. Warto jest stosować się do poniższych wskazówek, które z pewnością będą stanowić spore wsparcie. Stworzony przez nas poradnik uchroni również przed popełnianiem najczęściej spotykanych błędów.

 

Dlaczego warto tresować psa?

Zanim dowiesz się, jak wytresować szczeniaka dowiedz się, dlaczego warto to zrobić, a także co możesz zyskać. Przede wszystkim szkolone zwierzę jest o wiele bardziej posłuszne. Ma to znaczenie nie tylko na co dzień. Pamiętajmy, że w ekstremalnych sytuacjach pies ma trudności z kontrolowaniem swojego zachowania. Wydawane przez nas komendy mogą uchronić go przed dezorientacją i szybciej przywrócą go do stanu równowagi. Oczywiście dotyczy to wyłącznie czworonogów, które zostały skutecznie nauczone posłuszeństwa.

Na uwagę zasługuje również fakt, że wytresowany pies może obronić zarówno ludzi, jak i mienie. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na tym, aby pupil strzegł posesji przed wtargnięciem nieupoważnionych osób. Tresura ma również sens wtedy, gdy zwierzak ma stać się towarzyszem osoby niepełnosprawnej. Może on stać się wsparciem m.in. osób niewidomych, czy też dzieci chorych na autyzm. Oczywiście w takim przypadku wymagane jest szkolenie realizowane przed doświadczonych ekspertów.

Jak wytresować psa w domu? Kilka sprawdzonych wskazówek!

Nie masz pomysłu na to, jak wytresować szczeniaka lub dorosłego psa? Proces nauki przebiega podobnie niezależnie od wieku. Istotne jest to, aby właściciel wykazał się konsekwencją. Nie zawsze efekty pojawiają się w ciągu kilku dni. Początki bywają trudne – może okazać się, że nasz zwierzak kompletnie nas nie słucha. Czasami należy poświecić na tresurę nawet kilka miesięcy. Jeśli nie odnotowujemy żadnych pozytywnych rezultatów pomimo podjętych starań, to być może skutecznym rozwiązaniem problemu okaże się wizyta u behawiorysty. Specjalista udzieli również praktycznych porad dotyczących innych kwestii życia np. jak oduczyć psa gryzienia.

Rozmyślasz nad tym, jak wytresować psa od szczeniaka? Skorzystaj z porad osób posiadających fachową wiedzę. Poniżej opisano kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym szkolenie czworonoga stanie się o wiele przyjemniejsze, a jednocześnie efektywniejsze.

1. Zachowaj regularność

Jeśli nie wiesz, jak wytresować dorosłego psa lub szczeniaka, to pamiętaj, że absolutną podstawą jest regularność. Tylko systematyczne szkolenia przyniosą pożądane efekty. Najlepiej tresować pupila każdego dnia – pamiętajmy jednak o tym, aby nie przesadzić w drugą stronę. Istotne jest to, aby „lekcje” nie trwały dłużej, niż 10-15 minut. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po tym czasie pies zwykle traci zainteresowanie, przez co przyswajanie nowych umiejętności jest niemożliwe. Lepiej trenować zwierzę krócej, a częściej. Oczywiście wymaga to od właściciela sporego zaangażowania.

2. Ustal, kto będzie tresować psa

Nie każdy wie, jak wychować dorosłego psa. Bywa tak, że cała rodzina próbuje sprawdzić się roli tresera. To wieli błąd! Zwierzak może posiadać tylko jednego lidera, któremu będzie poddany. Z tego powodu należy wyznaczyć osobę, które będzie zajmować się jego szkoleniem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Przede wszystkim pupil może znacznie szybciej nauczyć się nowych poleceń.

3. Nadaj zwierzakowi imię

jak wytresować psa w domuWydaje się być oczywistym, że pies posiada własne imię, które nadawane jest przez właściciela. Nierzadko jest tak, że zwracamy się do zwierzęcia na wiele różnych sposobów. Używamy czułych zwrotów, czy też zdrobnień, co nie jest dobrym posunięciem. Imię psa powinno być ekspresyjne i niezbyt długie. Najlepiej, aby kończyło się ono samogłoską. Naukę posłuszeństwa należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy zwierzak reaguje na swoje imię. Powinien on odwracać głowę w kierunku osoby zwracającej się do niego. Nie należy jednak stosować imienia podczas tresury, gdyż czworonóg może utrwalić je sobie, jako polecenie. Imię stosujemy wtedy, gdy chcemy zwrócić uwagę zwierzęcia.

4. Współpracuj z domownikami

Jak już wspomniano, należy wyznaczyć jedną osobę odpowiadającą za tresowanie psa. Nie oznacza to jednak tego, że pozostali domownicy nie mają wpływu na proces nauki. Muszą oni dostosować się do pewnych reguł. Jeśli uczymy pupila, aby nie wskakiwał na kanapę, to nie może on dostawać przyzwolenia od innych osób. W takiej sytuacji zwierzę nie będzie miało świadomości, kiedy jego zachowanie jest złe, a kiedy dobre.

5. Naucz psa korzystać z legowiska

Wiele osób pomija etap przyzwyczajania psa do spania w legowisku. Zwierzak powinien posiadać wyznaczone miejsce odpoczynku. Trzeba zaznaczyć, że pozytywnie wpłynie to również na jego psychikę. Czworonóg będzie doskonale wiedział, gdzie znajdzie schronienie w sytuacji stresowej. Ponadto jest to bardzo ważne, gdy wskakuje on na meble. Nie każdy chce, aby pies spał na kanapie lub fotelach – jest to całkowicie zrozumiałe.

6. Przyzwyczaj zwierzaka do smyczy

Chcesz wiedzieć, jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Na początku przyzwyczaj go do samej obecności akcesoriów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać mu obrożę lub szelki w domu. W momencie wychodzenia na spacer wystarczy jedynie przypiąć smycz. Pamiętaj, że umiejętność posłusznego chodzenia przy nodze może przydać się w wielu różnych sytuacjach. Właśnie dlatego nauka jest wskazana nawet w przypadku dorosłych osobników, które zwykle są bardzo oporne i nie chcą współpracować.

7. Stosuj komendę „stop”

Możliwość zatrzymania psa na zawołanie ma ogromny wpływ na jego bezpieczeństwo. Komenda „stop”, czy też inna, która sprawi, że zwierzę stanie się posłuszne może uratować mu zdrowie lub życie. Jest ona używana np. przed wtargnięciem na ruchliwą drogę, czy też zaatakowaniem innego czworonoga.

8. Nie wymagaj zbyt wiele

jak wychować dorosłego psa

Każdy pies jest indywidualnością. Oczywistym jest, że zwierzęta uczą się w różnym tempie – zupełnie tak, jak ludzie. Właśnie dlatego nie należy wymagać od swojego pupila zbyt wiele. Nawet, jeśli szkolenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, to nie warto ich przerywać. Może okazać się, że dopiero po kilku miesiącach czworonóg przyswoi nowe komendy i zacznie się do nich stosować. W przypadku dorosłych psów jest nieco inaczej. Dotyczy to w szczególności zwierząt ze schroniska, które posiadają ciężką przeszłość. Być może najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług psiego behawiorysty.

9. Nagradzaj za posłuszeństwo

Posłuszeństwo można nagradzać ulubionym smakołykiem, czy też przekąską. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to opcja jedynie na początek. Nie należy uczyć psa, że za każde wykonane polecenie otrzyma on nagrodę. Stopniowo należy okazywać zadowolenie poprzez pogłaskanie lub poklepanie po grzbiecie.

10. Pamiętaj o zabawie

Dobrze, jeśli tresura będzie zakończona pozytywnym akcentem. Sprawi to, że nauka nie będzie psu źle się kojarzyć. Dowiedz, jak bawić się z psem i wybierz formę aktywności, która będzie zgodna z temperamentem oraz upodobaniami czworonoga. Nawet, jeśli nie mamy zbyt dużej ilości wolnego czasu, to warto jest pobawić się z pupilem chociaż kilka minut dziennie. Psy bardzo lubią np. przynoszenie rzuconej piłeczki – sprawdź, jak nauczyć psa aportować.

Kiedy zacząć tresurę psa?

jak wytresować szczeniaka

W przypadku, gdy nasz pies jest dorosły szkolenie możemy zacząć w dowolnym momencie. Podobnie jest w przypadku szczeniąt – im wcześnie rozpoczniemy naukę, tym lepiej. Najlepiej uczyć zwierzaka posłuszeństwa po tym, jak zaaklimatyzuje się w naszym domu. Wiadomym jest, że przez kilka pierwszych dni będzie on czuć się zagubiony, a naszym głównym celem jest przyzwyczajenie go do nowego otoczenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na profesjonalne szkolenie, to pamiętajmy, że mogą uczestniczyć w nim wyłącznie czworonogi, które posiadają wszystkie obowiązkowe szczepienia. Dotyczy to zarówno tresury indywidualnej, jak i grupowej.

Jak już wspomniano, po powrocie do domu należy sprawdzić czworonoga pod kątem pasożytów. Im szybciej odkryjemy ich obecność, tym lepiej. Warto również zafundować czworonogowi jego ulubiona przekąskę. Plusem jest fakt, że aktywne psy są mniej narażone na nadwagę i nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej, a więc możemy podawać im smaczki bez wyrzutów sumienia.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *