Temperatura psa – kiedy zaczyna się gorączka u psa i jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Gorączka u psa jest powodem do niepokoju, ponieważ może oznaczać wiele poważnych chorób oraz schorzeń. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że prawidłowa temperatura psa nie jest taka sama, jak u człowieka. Wiele osób nie ma o tym pojęcia! W zdecydowanej większości przypadków pomiar dokonywany jest przez lekarza weterynarii podczas przeprowadzania badania. Może jednak zdarzyć się tak, że szybka konsultacja ze specjalistą będzie niemożliwa. Wiadomym jest, że czas odgrywa bardzo dużą rolę (dobrze dowiedzieć się, czym jest parwowiroza u psa), a więc warto podjąć samodzielną próbę zmierzenia temperatury zwierzakowi.

 

Po czym poznać, że pies ma gorączkę?

Lekko podwyższona temperatura u psa często nie daje żadnych wyraźnych objawów. Dopiero, gdy stan czworonoga pogarsza się możemy zaobserwować szereg niepokojących zjawisk. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby obserwować pupila oraz monitorować jego zachowanie. Trzeba mieć świadomość, że niektóre choroby wymagają od nas natychmiastowej reakcji. Im szybciej zwierzę otrzyma pomoc, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia.

Biegunka u psa, czy też suchy nos nie są równoznaczne z chorobą, czy też gorączką. Właśnie dlatego wyciąganie zbyt pochopnych wniosków nie jest mile widziane. Jak rozpoznać gorączka u psa? Zazwyczaj towarzyszą jej następujące objawy:

  • osłabienie oraz brak aktywności,
  • spożywanie większej ilości wody, niż zwykle,
  • brak apetytu oraz niechęć do spożywania posiłków,
  • biegunka lub wymioty.

Nietypowe zachowanie pupila dość łatwo jest rozpoznać osobie, która przebywa z nim na co dzień. Ważne jest, aby pamiętać, że niestandardowe zachowanie może być następstwem wielu czynników m.in. spożyciem śmieci, wysoką temperaturą na zewnątrz, obecnością pasożytów. Należy dodać, że wiele chorób w początkowym stadium daje łagodne objawy, które zaostrzają się w czasie.

Ile wynosi normalna temperatura u psa?

Temperatura ciała psa jest wyższa niż u człowieka. Właśnie dlatego należy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy nie jest ona zbyt wysoka, ale również zbyt niska. Prawidłowa temperatura psa to około 38 stopni C. U bardzo małych osobników może być ona o 0,5 stopnia wyższa. W przypadku psów dużych ras dopuszczalna jest temperatura 37,5 stopni C.

Prawidłowa temperatura psa w wieku szczenięcym jest zupełnie inna, niż u psów dorosłych i wynosi około 39 – 39,2 stopni C. Jeśli zauważyliśmy odchylenie od normy, to należy zgłosić się z psem do specjalisty. Określi on jego rzeczywisty stan zdrowia, a w razie konieczności wykonana szczegółowe badania.

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić gorączkę u psa. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Podstawą jest oczywiście dobór odpowiedniego termometru. Z pewnością należy unikać urządzeń pomiarowych przeznaczonych dla ludzi. Warto jest zaopatrzyć się w termometr weterynaryjny, który nie jest drogi, a może przydać się każdemu właścicielowi czworonoga.temperatura ciała psa

Termometr weterynaryjny posiada ergonomiczny kształt, a więc nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego pupila. Jak zmierzyć psu temperaturę? Konieczne jest wprowadzenie termometru wgłąb ciała. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować termometrów rtęciowych. Obecnie nie są one dopuszczone do sprzedaży, jednak wiele osób posiada je w domowej apteczce. Warto wziąć pod uwagę, że ryzyko jego stłuczenia jest wysokie, a toksyczna substancja stanowi ogromne zagrożenie dla życia psa oraz jego opiekuna.

Nie wiesz, jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę, ponieważ nie posiadasz termometru weterynaryjnego? W ostateczności możesz wykorzystać urządzenie dla ludzi. Najlepiej wybrać termometr elektroniczny, który posiada wydłużoną końcówkę. Nie powinna być ona zbyt ostro zakończona, ponieważ możemy wyrządzić naszemu zwierzakowi krzywdę.

Jak zmierzyć temperaturę psu?

Znając objawy gorączki u psa możesz podjąć decyzję o samodzielnym dokonaniu pomiaru. Warto jednak wziąć pod uwagę, że każdy piec jest zupełnie inny. Nie każdy będzie chętny do współpracy, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Ważne jest to, aby zwierzak nie był pobudzony lub zdenerwowany. Nie należy również mierzyć temperatury bezpośrednio po oddawaniu stolca, czy też wymiotach. Pies powinien być w pełni spokojny, a zarazem wypoczęty. Istotne jest to, aby nie mierzyć gorączki zwierzęciu, które dopiero wróciło ze spaceru, biegało, czy też bawiło się. Wynik może być zafałszowany, a więc taki pomiar kompletnie nie ma sensu.

Pamiętaj, że gorączki u psa nie mierzy się tak, jak u ludzi. Z tego względu nie należy umieszczać termometru w pachwinie, uchu, czy też pysku. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób również sprawdzimy stan zdrowia zwierzaka, jednak nie jest to prawdą. Jedyną prawidłową metodą jest pomiar doodbytniczy. Z tego powodu niejedna osoba obawia się jego wykonania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to technika w pełni bezpieczna dla czworonoga. Warunek jest jeden – podczas sprawdzania gorączki u psa należy wykazać się wyczuciem oraz delikatnością.

Pierwszym krokiem jest nałożenie substancji nawilżającej bezpośrednio na końcówkę termometru. Może być to lubrykant, oliwka, czy tez oliwa z oliwek. Dzięki temu zostanie zminimalizowane bolesne tarcie. Warto wziąć pod uwagę, że piec, który będzie czuł ból może się wyrywać, a tym samym utrudniać pomiar. Istotne jest to, aby temperaturę mierzył opiekun. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie można przewidzieć, jak zachowa się zwierzak w stosunku do obces osoby. W chwili stresu może on zaatakować. Wyjątek stanowi lekarz weterynarii, który doskonale wie, jak przygotować czworonoga do przeprowadzenia badania.

Maksymalna długość końcówki, która może zostać wprowadzona do odbytu psa to 2,5 cm. Ważne jest to, aby podczas badania utrzymać zwierzaka w niezmiennej pozycji. Może być to nieco problematyczne, gdy jest on duży. Pomiar zwykle trwa kilkanaście sekund, a wszystko zależy od tego, jaki termometr użyliśmy. W odpowiednim czasie wyciągamy go zdecydowanym ruchem, a następnie odczytujemy wynik. Obawiasz się, że piec może ugryźć Cię podczas sprawdzania temperatury? Weź pod uwagę założenie kagańca, szczególnie jeśli robisz to pierwszy raz.

Gorączka, czy przegrzanie?

objawy gorączki u psa

Pies ma gorączkę – to pierwsze, o czym pomyślimy, gdy termometr wskaże zbyt wysoką wartość. Trzeba jednak wspomnieć, że może być to przegrzanie. Jest ono równie niebezpieczne i może nieść za sobą wiele groźnych konsekwencji. To dowód na to, że organizm nie radzi sobie z samodzielnym regulowaniem temperatury ciała. Warto wiedzieć, że przegrzanie może skończyć się nawet udarem cieplnym, który stanowi realne zagrożenie dla zdrowia lub życia zwierzęcia.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołało przegrzanie u psa. Czynników wywołujących owe zjawisko jest wiele m.in. podwyższona temperatura otoczenia, wysoka wilgotność powietrza, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, stres i niepokój. Podobnie, jak w przypadku gorączki należy skontaktować się z weterynarzem, który określi dalszy tryb postępowania.

Jak zbić temperaturę u psa?

Wiesz już, jaką temperaturę ma pies, a więc z pewnością interesuje Cię to, w jaki sposób pomóc swojemu pupilowi w przypadku gorączki. Oczywiście należy zgłosić się do kliniki weterynaryjnej, jednak nie każdy posiada w swoim otoczeniu obiekt, który przyjmuje czworonożnych pacjentów przez całą dobę. Domowe sposoby na zbicie temperatury u psa nie mogą zastąpić standardowego leczenia, a jedynie stanowić tymczasowe wsparcie. W ten sposób możemy chwilowo ulżyć psu i sprawić, aby poczuł się on nieco lepiej.

Przede wszystkim należy umieścić zwierzaka w chłodnym, a jednocześnie dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Bardzo ważne jest to, aby nie znajdował się on w mocno nasłonecznionym miejscu. Ponadto powinniśmy podawać mu zimna wodę do picia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby okładać ciało psa lodem. Wiadomym jest, że każdy właściciel zwierzaka chce przynieść mu ukojenie. Trzeba jednak pamiętać, że zakres naszych możliwości jest ograniczony.

Nie wiesz, co podać psu na gorączkę? Nie należy samodzielnie serwować mu żadnych leków oraz środków farmakologicznych. W ten sposób możemy spowodować pogorszenie stanu zdrowia. Trzeba mieć świadomość, że środki przeciwgorączkowe dla ludzi mogą doprowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego u czworonoga. Oczywiście warto posiadać w apteczce leki dla psów, jednak ich podanie wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Jeśli nie możemy stawić się u weterynarza, to zaczerpnijmy porady telefonicznej.

Jak postępować w przypadku przegrzania?

Każdy, kto wie, jaką temperaturę powinien mieć pies musi dowiedzieć się również, jak postępować w przypadku przegrzania. Przede wszystkim należy działać szybko oraz zdecydowanie. Im szybciej zostanie udzielona pomoc, tym lepiej. Podwyższona temperatura ciała nie jest w tym przypadku klasyczną gorączką, ponieważ wywołują ją zupełnie inne mechanizmy. Jeśli tylko możemy, to skorzystajmy z natychmiastowej pomocy weterynarza.

W oczekiwaniu na pomoc specjalisty należy chłodzić psa. Musi on znajdować się w zacienionym oraz dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Spróbujmy podawać mu zimna wodę. Leczenie przegrzania to przede wszystkim przywrócenie równowagi organizmu, a także dostarczenie optymalnej ilości tlenu.

Co może oznaczać gorączka?

Gorączka może być objawem wielu różnorodnych chorób, takich jak np.:

  • leptospiroza;
  • zapalenie płuc, oskrzeli i tchawicy;
  • zapalenie tarczek międzykręgowych;
  • ropień tkanek miękkich;,
  • ropniak opłucnej;
  • bartoneloza;
  • gruźlica;
  • zapalenie mózgu i opon mózgowych;
  • anaplazmoza.

Nie można również nie wspomnieć o zmianach nowotworowych, które także mogą objawiać się podwyższoną temperaturą ciała. W skrajnych przypadkach bywa tak, że nie można jest ustalić przyczyny omawianego zjawiska. Z gorączką nieznanego pochodzenia mamy do czynienia, gdy niepokojące objawy utrzymują się przez około trzy tygodnie i nie można ich zwalczyć antybiotykami. W takiej sytuacji ustalenie źródła problemu jest bardzo trudne. Oczywiście konieczne jest wykonywanie serii specjalistycznych badań, gdyż istnieje duże ryzyko groźnej choroby.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *