Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?

Nie każdy właściciel zwierzaka wie, jak wychować psa. Prawdą jest, że to my kształtujemy naszego pupila. Mamy bezpośredni wpływ na to, jak będzie on zachowywał się w wieku dorosłym. Brak konsekwencji oraz nieodpowiednie podejście może sprawić, że będzie on zalękniony lub wręcz przeciwnie – agresywny w stosunku do ludzi oraz innych zwierząt. Wychowanie szczeniaka wymaga dużej cierpliwości. Jest to zadanie dla osób, które posiadają wystarczającą ilość wolnego czasu. Czasami jednak pojawiają się nieprawidłowości, które trudno nam opanować. W takiej sytuacji najrozsądniej jest skorzystać z pomocy behawiorysty.

 

Gotowa recepta na wychowanie psa

Zastanawiasz się, jak wychować szczeniaka, aby był on grzeczny, ułożony i posłuszny? Już na samym początku musisz pamiętać, że nie istnieje na to gotowa recepta. Istnieją zasady, które wspomagają procesy wychowawcze, jednak nigdy nie wiadomo, jakie rezultaty otrzymamy. Trzeba liczyć się z tym, że każdy pies jest indywidualnością, a więc wymaga zupełnie innego podejścia. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co w jego przypadku okaże się skuteczne. Zwierzęta, zupełnie tak jak ludzie, posiadają własny charakter, humory oraz nastroje.

Wiadomym jest, że niektóre zasady nie muszą być akceptowane przez właściciela. Niektórzy chcą, aby zwierzak spał na kanapie, a nawet w łóżku. Ponadto nie oczekują, że podczas spaceru będzie on szedł krok za opiekunem. To, jakie reguły wdrożymy w wieku szczenięcym warunkuje zachowanie naszego czworonoga w przyszłości. Jak wychować psa ze schroniska? Nie zaczynajmy od tresury. Zwierzak z przeszłością potrzebuje zwykle więcej czasu na socjalizację.

Pierwsze dni w nowym domu

jak wychować psa ze schroniska

Jak dobrze wychować psa? Pamiętaj, że trafienie do nowego domu generuje stres. Nie ma znaczenia, czy został on odłączony od matki, czy wzięty ze schroniska. Początkowo otoczenie wydaje się mu być straszne i przepełnione zagrożeniami. Natłok bodźców nie jest korzystny dla naszego czworonoga. Wielu właścicieli uważa, że należy non stop trzymać szczeniaka na rękach, przytulać go i zapewnić mu całodobowe towarzystwo. Nic bardziej mylnego!

Pupil musi zostać otoczony opieką, jednak nie może być ona nachalna. Dajmy mu upragniony spokój, jeśli tego potrzebuje. Z pewnością zauważymy, że zwierzę potrzebuje z nami kontaktu. Zasygnalizuje nam to np. poprzez skomlenie. Psu należy zagwarantować swobodę. Niech spokojnie zapozna się z nowym otoczeniem. Nadmierna zainteresowanie może sprawić, że będzie on wystraszony i zdezorientowany.

Miejsce na legowisko

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak wychować idealnego psa. Ważne jest to, aby wybrać odpowiednie miejsce na legowisko. Najlepiej, aby czworonóg czół się niczym w budzie. Powinien posiadać własny azyl, a jednocześnie schronienie. Wiele osób poleca umieszczenie legowiska pomiędzy ścianami, czyli np. w kącie pokoju. Może być to również koniec wąskiego korytarza, czy też inna lokacja, która będzie wzmagać poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście legowisko powinno zostać przygotowane jeszcze przed tym, jak zwierzak zjawi się w naszym domu. Dobrze jest umieścić w nim zabawki, czy tez smakołyki. Z pewnością dzięki nim psu będzie łatwiej przywyknąć do zmian. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że pierwsze skojarzenia powinny być wyłącznie pozytywne. Wiadomym jest, że zwierzak może nasikać na dywan, czy też pogryźć buty. ważne jest, by wykazać się wyrozumiałością. Dobrze dowiedzieć się, jak oduczyć psa sikania w domu, czy też jak oduczyć psa gryzienia. Wiadomym jest, że im wcześniej zaczniemy naukę, tym lepiej. Nasze wymagania trzeba jednak wprowadzać stopniowo, gdyż w innym przypadku nie odnotujemy pożądanych efektów.

Wzbudzanie pozytywnych skojarzeń

jak wychować idealnego psa

Nie masz pojęcia, jak dobrze wychować szczeniaka, jeśli jest on strachliwy? Wiele małych psów źle znosi pierwsze dni w nowym domu. Jest to zupełnie normalne – nie trzeba obawiać się, że tak już będzie zawsze. Wszystko zależy od tego, jak będziemy postępować. Jeśli nie będziemy trzymać się kilku najważniejszych zasad, to zwierzak może być bojaźliwy również w dorosłych życiu. Działa to na jego niekorzyść – staje się łatwym celem dla przypadkowo napotkanych psów. Inne zwierzęta wyczuwają strach, więc mogą zaatakować go podczas spaceru. Ponadto jest to sporą przeszkodą w codziennym życiu. Pies przepełniony lękami często znajduje się w napięciu, trudno mu się w pełni zrelaksować, a dodatkowo jest bardziej narażony na choroby serca (wynikają one z dużej dawki stresu).

Okres szczenięcy to najlepszy czas na to, aby małymi kroczkami oswajać psa. Warto umieścić jest smaczki w różnych zakamarkach domu. Dzięki temu zwierzak zyska odwagi do tego, aby odkrywać świat. Małe przekąski wzbudzą w nim pozytywne skojarzenia. Oczywiście można stosować je nie tylko w domu, ale np. podczas wizyty w ogrodzie, czy też na spacerze. Jeśli zauważyliśmy, czego pies obawia się najbardziej (np. hałasu zapalonego samochodu), to przysmaki dobrze jest umieszczać coraz bliżej „zagrożenia”. Z czasem pupil do niego przywyknie i zrozumie, że nie ma się czego bać.

Ustalenie rytmu dnia

Po pierwszych dniach socjalizacji można przejść do ustalenia planu dnia. Wychowanie psa wymaga od nas sporego zaangażowania. Jest to również duża odpowiedzialność, o czym niestety zapomina wiele osób. Jeśli wiemy, że ciężko będzie nam pogodzić opiekę nad psem z codziennymi obowiązkami, to nie powinniśmy decydować się na przygarnięcie pupila. Zwierzak nie może spędzać całego dnia sam w domu. Po kilku dniach dobrze jest określić stałe pory na posiłki, zabawę, czy tez spacery. W ten sposób pies przywyknie do pewnego rytmu, co nieco ułatwi życie właścicielom.

Wiadomym jest, że czworonóg będzie spędzał część dnia, czy też noc samotnie. Nie powinno być to dla niego zbyt dużym problemem. Zwierzak nie daje Ci spać, ponieważ potrzebuje twojej obecności? Pamiętajmy, że szczenie zachowuje się podobnie, jak dziecko. Jeśli za każdym razem będziemy mu ulegać, to najprawdopodobniej zamieszka on w naszej sypialni na stałe. Możemy pogłaskać i uspokoić psa, zaprowadzić go na legowisko, a następnie udać się do siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozostawić mu stare ubranie, które jest przesiąknięte naszym zapachem.

Nauka czystości

Wychowanie szczeniaka w domu bywa sporym wyzwaniem. Wiadomym jest, że zwierzak, który nie jest nauczony czystości nie ma pojęcia, jakie zachowanie jest właściwe, a jakie nie. To do nas należy utrwalenie w nim dobrych nawyków. Wiele osób poleca zakup maty do nauki czystości. Pamiętajmy, że mały pies może załatwiać się o różnych porach, co jest problematyczne, jeśli musimy wyjść z domu na kilka godzin. Nie jesteśmy w stanie poświęcić czworonogowi całego dnia. W momencie, gdy wiemy, że pies będzie miał potrzebę załatwienia się (rano, po posiłku, po zabawie, przed snem) powinniśmy zaprowadzić go w odpowiednie miejsce, czyli na matę lub na dwór. Ci, którzy nie posiadają własnego ogrodu muszą jednocześnie dowiedzieć się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy.

Jeśli możemy, to nie korzystajmy jednocześnie z dwóch metod nauki czystości. Czworonóg będzie zdezorientowany, jeśli raz będziemy wynosić go na dwór, a raz na matę do nauki czystości. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na matę musimy pamiętać o jej częstej wymianie. Ponadto powinna ona znajdować się zawsze w jednym miejscu. Ważne jest, by została ona umieszczona tam, gdzie nie będzie przeszkadzać innym domownikom. Zwierzak przez załatwieniem swoich potrzeb fizjologicznych często wielokrotnie schodzi oraz wchodzi na matę, a także „wydeptuje” ja łapkami.

Nauka przywoływania

jak wychować szczeniaka

Pies powinien być posłuszny wobec swojego właściciela. Właśnie dlatego dobrze jest już na początku nauczyć go właściwego reagowania na przywoływanie. Przede wszystkim należy nadać mu imię. Jak wychować dorosłego psa? Jeśli znamy jego imię, to lepiej jest go nie zmieniać. W przypadku, gdy zwierzak zareaguje na nasze wołanie powinniśmy go nagrodzić. Wzbudzanie pozytywnych skojarzeń jest w tym przypadku absolutną podstawę. Dobrze, jeśli imię jest jednosylabowe (maksymalnie dwusylabowe). Nie powinno być one zbyt skomplikowane.

Nie zaleca się zwracania się do zwierzaka kilkoma różnymi imionami, czy też zdrobnieniami lub określeniami. Na początku nie wie on, jakie jest jego imię, a więc wprowadzanie dużej ilości nazw działa wyłącznie na niekorzyść. Z czasem swoboda się zwiększa, jednak w sytuacji, gdy oczekujemy od pupila posłuszeństwa powinniśmy zwracać się do niego zawsze tak samo.

Nauka komend

Chcesz dowiedzieć się, jak wychować małego psa? Warto jest korzystać z wskazówek osób, które posiadają doświadczenie. Tresowanie psa powinno zacząć się tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Czworonóg w młodym wieku chłonie wiedze, a tym samym łatwiej jest mu przyswoić nowe umiejętności. Nie zapominajmy, że zwierzak nie może wychodzić na dwór, jeśli nie posiada on jeszcze wszystkich szczepień. Kontakt z innymi zwierzętami stanowi dla niego duże zagrożenie. Ryzyko rozwoju infekcji i chorób znajduje się na wysokim poziomie. Pierwszą komendą, jakiej powinien nauczyć się pies jest „zostaw”. Powtarzajmy ją w momencie, gdy pies gryzie rzeczy, które nie są do tego przeznaczone. Jednocześnie należy mu je odebrać, tak aby zrozumiał, że zachowuje się nie właściwie. Opanowanie komendy „zostaw” ma również znaczenie w przypadku, gdy wychodzimy z psem na zewnątrz. Trzeba wziąć pod uwagę, że zwierzak może próbować zjadać śmieci, czy tez padlinę.

Do innych przydatnych komend można zaliczyć „siad”, „leż”, czy tez „stój”. Jak wytresować dorosłego psa? Podobnie, jak szczeniaka, jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Wiadomym jest, że dorosły osobnik posiada już własne nawyki i przyzwyczajenia, które ciężko jest mu porzucić. Nie oznacza to jednak tego, że nie zmieni on swojego zachowania wraz z upływem czasu. Podczas tresury warto jest stosować rozmaite smaczki oraz przekąski. Nagrody sprawią, że pies będzie chętny do współpracy. Ważna jest także konsekwencja. Jeśli zdecydowaliśmy się uczyć pupila komend, to musimy postawić na intensywne szkolenia. Każdego dnia dobrze jest poświęcić na tresurę określony czas np. kilkadziesiąt minut. Możemy również robić to „przy okazji” np. podczas karmienia, czy też spacerowania. Do innych komend, które powinien znać pies należy „do nogi” lub „do mnie”. Wiadomym jest, że na początku przywoływany pies może nie reagować.

Nauka chodzenia na smyczy

Wychowanie szczeniaka nierzadko trwa wiele miesięcy. Duże znaczenie ma nauka chodzenia na smyczy. Oczywiście na pierwszy spacer można wyjść dopiero wtedy, gdy zyska on pełną odporność. Jednocześnie możemy rozpocząć socjalizację, dzięki której zwierzak przywyknie do obecności innych czworonogów. Zmniejsza to ryzyko tego, że będzie on w przyszłości wykazywał agresję. Przez kilkanaście minut pies powinien znajdować się na krótkiej smyczy. Pozostały czas można poświęcić na zabawę lub socjalizację z innymi czworonogami. Każdy kolejny spacer powinien wydłużyć okres nauki.

W przypadku małych piesków zaleca się stosowanie szelek. Duże i silne psy mogą posiadać obroże, które nieco je utemperują. Jest to ważne z punktu widzenia właściciela, który może mieć problem z utrzymaniem zwierzęcia. Jeśli chodzi o kaganiec, to dobrze jest go posiadać, jednak nie ma konieczności noszenia go non stop. Zakładajmy go w szczególności tam, gdzie znajduje się duża ilość śmieci. Nie należy zapominać, że stanowią one zagrożenie dla czworonoga. Szczeniaki są zwykle dość ciekawskie, a więc trzeba zachować czujność. Pamiętajmy, że przemoc fizyczna nie stanowi żadnego rozwiązania. Nie należy stosować jej w stosunku do zwierząt.

Jak wychować psa ze schroniska?

wychowanie szczeniaka

Wychowanie psa ze schroniska wygląda nieco inaczej. Wiadomym jest, że posiada on zwykle trudną przeszłość, przez co ciężko jest powrócić mu do normalności. Bezpańskie zwierzęta nierzadko posiadają lęki i traumy. Pewnych zachowań nie mogą kontrolować – jest to wynikiem wielu różnych czynników. Starszy pies może mieć problem z nauką czystości, jeśli nigdy wcześniej nie miał z nią do czynienia. Podobnie jest w przypadku innych komend. Nauka dorosłego psa i szczeniaka przebiega podobnie, jednak trzeba mieć świadomość, że zwykle jest ona o wiele bardziej czasochłonna, a jednocześnie trudniejsza. Jeśli nasze starania okażą się nieskuteczne, to warto jest wziąć pod uwagę pomoc profesjonalnego trenera. Czasami jest to najlepsza opcja, szczególnie jeśli psiak jest bardzo oporny.

Czasami jednak pupil ma problem z tym, aby odnaleźć się w nowym otoczeniu. Może okazać się, że wykazuje on tendencję do agresji – nawet w stosunku do nowych opiekunów. W takiej sytuacji nie warto jest czekać, tylko zgłosić się do behawiorysty. Tylko osoby z doświadczeniem oraz specjalistyczną wiedzą mogą pomóc zwierzakowi. Nie należy zapominać, że pies niewłaściwie się zachowuje, ponieważ nie posiadał w przeszłości dobrych wzorców. Nie jest również jego złośliwości. Trzeba dodać, że czworonogi, tak samo jak ludzi mogą mieć zaburzenia emocjonalne, czy też psychiczne. Zajmowanie się nimi „na własną rękę” nie jest dobrym pomysłem, ponieważ większość osób nie posiada wystarczającej wiedzy.

Jak postępować w przypadku agresywnego szczeniaka?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak wychować psa żeby nie był agresywny? Przede wszystkim należy oduczyć go gryzienia ludzi oraz zwierząt. Ważne jest to, aby zachować konsekwencję. Zwierzak powinien stosować się do jasnych reguł. Istotne jest również to, by podczas zabawy nie złościć niepotrzebnie czworonoga. Niektórzy uważają to za zabawne, gdy pies się złości, a tym samym jest agresywny. Wiadomym jest, że w przypadku szczeniąt widok jest komiczny, jednak agresja może wejść mu w nawyk. U dorosłych psów może stać się niebezpieczna. Dotyczy to nie tylko dużych, ale również niewielkich ras.

Jeśli szczeniak jest agresywny bez wyraźnego powodu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest zachowanie jest wynikiem strachu. Być może posiada on pewne traumy – jest to często spotykane w przypadku, gdy zwierzak pochodzi ze schroniska lub osoby prywatnej. Nie każdy dobrze traktuje suczkę oraz jej miot. W wielu przypadkach psy hodowane są wyłącznie po to, aby broniły posesji. Nikt nie poświęca im czasu, ani nie przywiązuje wagi do ich stanu.To, z jakiego „domu” pochodzi nasz pies również ma znaczenie.

Jak wychować dwa psy?

Dwa psy w wieku szczenięcym to podwójna odpowiedzialność. Wychowanie ich stanowi nie lada wyzwanie, a więc musimy dokładnie przemyśleć, czy damy sobie radę. Każdego psa uczymy tego samego. Musimy im poświęcić taką samą ilość uwagi. Oczywiście zdarza się tak, że do naszego domu trafiają psy w różnym wieku np. przygarnięte ze schroniska. Weźmy pod uwagę, że wcale nie muszą one darzyć się sympatią.

Co zrobić w sytuacji, gdy psy są wobec siebie agresywne? Przede wszystkim nie powinny one znajdować się w jednym pomieszczeniu. Należy je przyzwyczajać do siebie stopniowo – tylko w towarzystwie osoby, która może zareagować w odpowiednim momencie. Z czasem relacje między zwierzętami powinny się poprawić, jednak dobrze jest zaczerpnąć porady specjalisty. Z pewnością nie należy faworyzować żadnego psa.

 

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Jak przyzwyczaić psa do kota? Najlepsze sposoby na to, żeby oswoić kota z psem
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *