Niejeden właściciel czworonoga zastanawia się, czy pies może jeść winogrona lub rodzynki. Wiadomym jest, że stanowią one znakomitą przekąskę dla ludzi. Posiadają wiele witamin oraz minerałów, które wzmacniają organizm. Niestety mogą okazać się śmiertelna dla naszego ukochanego pupila. W przypadku spożycia niewielkiej ilości może dojść do zatrucia, które może zostać wyleczone w klinice weterynaryjnej. Bywa jednak tak, że łakome zwierzaki nie mają umiaru w pochłanianiu przypadkowo napotkanego pożywienia.
Czy psy mogą jeść winogrona?
Jak już wspomniano, winogrona dla psa nie są bezpieczne. Zawierają one związki, które oddziałują toksycznie na organizm czworonoga. Oczywiście duże znaczenie ma to, jak dużą ilość owocu spożyło zwierzę. Pamiętajmy, że w przypadku psów o niskiej masie ciała dawka śmiertelna będzie o wiele mniejsza, niż u czworonogów raz dużych lub olbrzymich. Właśnie dlatego jeszcze przed przygarnięciem szczeniaka należy dowiedzieć się, czego nie może jeść pies.
Winogrono dla psa może być kuszącym smaczkiem, jednak zadaniem właściciela jest to, aby nie dopuścić do spożycia owocu. Nierzadko wystarczy 4-5 sztuk, aby doszło do zatrucia, które może skutkować śmiercią. Przyjmuje się, że dawka toksyczna to 30g/1 kg masy ciała, jednak pamiętajmy, że każdy organizm jest zupełnie inny. Lekkie zatrucie winogronami u psa można leczyć, a więc nie należy wpadać w panikę. Ważne jest to, aby bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem, który określi, jakie kroki należy podjąć.
Czy pies może jeść rodzynki?
Rodzynki dla psa także są toksyczne, a więc winogrono w ususzonej wersji również nie może być serwowane zwierzakami. Oczywiście może zdarzyć się tak, że pupil zje rodzynki przypadkowo rozsypane przed domowników i nie będzie wykazywał żadnych objaw zatrucia. Wynika to z faktu, że nie zawsze do niego dochodzi. Nie możemy jednak ryzykować i narażać życia czworonoga.
Każdy właściciel powinien wiedzieć, czym karmić psa. Zbilansowana dieta to absolutna podstawa do tego, aby czuł się on dobrze, a jego organizm pracował prawidłowo. Jeśli mamy ochotę podawać mu przekąski pomiędzy posiłkami, to zainwestujmy w specjalistyczne smaczki. Do dyspozycji mamy również całkiem sporo warzyw i owoców, jednak w pierwszej kolejności należy przeanalizować listę dozwolonych oraz zakazanych produktów.
Jak wygląda zatrucie winogronami u psa?
Wiesz już, czy winogrona szkodzą psom, jednak z pewnością zastanawiasz się, jak rozpoznać zatrucie. Nie można jednoznacznie opisać jego przebiegu, ponieważ każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Pierwsze objawy mogą rozwinąć się nawet w ciągu 6 godzin od spożycia toksycznych związków. Zazwyczaj są to wymioty, biegunka, apatia, osłabienie, dreszcze, brak apetytu. Bardzo często w kale lub wymiotach można dostrzec niestrawione rodzynki.
W ciągu 72 godzin od spożycia wspomnianych produktów może pojawić się bezmocz. Jest to bardzo groźna dolegliwość, która zwykle prowadzi do niewydolności nerek. Konsekwencją tego może być zgon zwierzęcia.
Jak postępować w przypadku zatrucia?
Niektórzy zastanawiają się, dlaczego psy nie mogą jeść winogron oraz rodzynek pomimo tego, że wyraźnie mają na nie ochotę. Niestety substancje w nich zawarte mogą okazać się śmiertelne. Jeśli odnotowaliśmy niepokojące objawy, to należy możliwie najszybciej skonsultować się z lekarzem. Byłeś świadkiem, jak twój pies spożywał opisywane produkty? Spróbuj sprowokować wymioty – im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Lepiej nie czekać, aż dojdzie do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, gdyż skutki mogą być nieodwracalne.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl