Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Strona główna » Poradnik » Psy » Szkolenie »
Spanie z psem w jednym łóżku może wydawać się urocze, jednak nie zawsze jest dobrym pomysłem. Trzeba wziąć pod uwagę, że ciężko jest oduczyć zwierzaka złych nawyków. Musimy więc zastanowić się, jakie zachowanie chcemy w nim wzmagać. Wychowanie czworonoga to kwestia bardzo indywidualna. Faktem jest, że spanie z psem posiada nie tylko zalety, ale również wady. Poniżej umieszczono wiele praktycznych wskazówek, które warto jest wziąć pod uwagę. Z pewnością okażą się one pomocne osobom bez doświadczenia, które nie mają pojęcia, jak wytresować psa.
Dlaczego psy lubią spać w łóżku?
Pies w łóżku to dla wielu osób codzienność. Łatwo zauważyć, że niektóre czworonogi pragną bliskości swojego właściciela nawet podczas snu. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że psy to zwierzęta stadne. Szczeniaki leżą na sobie nie tylko ze względu na ciepło. Poczucie bezpieczeństwa odgrywa tutaj kluczową rolę. Zwierzęta, które żyją na wolności bardzo często wybierają miejsce odpoczynku znajdujące się na wysokości. Umożliwia im to obserwowanie tego, co dzieje się wokół. W przypadku niebezpieczeństwa mogą sprawnie zareagować.
Zastanawiasz się, czy pies powinien spać w łóżku? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prawdą jest, że czuje się on bezpiecznie, gdy znajduje się obok swojego właściciela. Może mieć to znaczenie w przypadku czworonogów niespokojnych lub posiadających rozmaite traumy. Ponadto, łóżko jest komfortowe, a zarazem pożądane przez psa. Oczywistym jest, że będzie ono wydawać się atrakcyjniejszym miejscem, niż posłanie znajdujące się na ziemi.
Bywa jednak tak, że pies uzależnia się od swojego właściciela. Poczucie bliskości jest na tyle silne, że nie potrafi on wypoczywać z dala od domowników. Nawet, jeśli poświęcamy zwierzakowi sporo uwagi w dzień, to nocą nie można zostawić go samego. W takiej sytuacji warto jest skontaktować się z behawiorystą. Nie zapominajmy, że więź z człowiekiem nie może być zbyt mocna, ponieważ zwierzak nigdy nie będzie w pełni szczęśliwy. Samodzielność jest niezwykle istotna nie tylko w przypadku ludzi, ale również zwierząt.
Czy pies powinien spać w łóżku?
Wychowanie psa powinno rozpocząć się już od wieku szczenięcego. Dowiedz się, jak nauczyć psa sikać na matę, chodzić na smyczy oraz wykonywać sztuczki. Każdy powinien sam zdecydować, czy sapanie ze zwierzakiem w jednym łóżku jest akceptowalne. Warto wziąć pod uwagę, że ciężko jest oduczyć złych nawyków dorosłego psa. Dla niektórych spanie z pupilem jest normalne, a zarazem naturalne. Jeśli nie wpływa to negatywnie na zdrowie psychiczne czworonoga, to wszystko jest w porządku. Nie należy jednak dopuścić do sytuacji, gdy więź emocjonalna będzie na tyle mocna, że zwierzak będzie odczuwał potrzebę bliskości niemal przez całą dobę.
Istotne jest to, aby wykazać się konsekwencją. Jeśli pozwoliliśmy spać psu w łóżku kilka razy, to nie powinniśmy się dziwić, że nie chce on wrócić na swoje posłanie. Zmieniając zdanie każdego dnia sprawiamy, że zwierzak jest zdezorientowany. Po czasie może on przestać reagować na wydawane komendy właściciela, co generuje spory problem. Bywa jednak tak, że wyproszenie ukochanego pupila z łóżka jest koniecznością, a więc nie trzeba czuć się z tym źle. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest poznać nie tylko zalety, ale również wady spania z psem.
Wady spania z psem
Czy pies może spać w łóżku? Nie zawsze! Pamiętajmy, że zwierzę może być nosicielem pasożytów oraz drobnoustrojów. Właśnie dlatego wiele osób uważa, że czworonóg powinien spać na własnym posłaniu, a nie w czystej pościeli. Nie wszystkie rasy mogą być często kąpane. Należy więc liczyć się z brudem oraz specyficznym zapachem. Nie wpływa to na komfort codziennego życia, jednak utrzymanie wysokiego poziomu higieny w miejscu snu, to dla wielu osób priorytet. Obecność zwierzaka znacząco zwiększa częstotliwość wymiany pościeli.
Ze spania z czworonogiem powinny zrezygnować ciężarne, dzieci oraz osoby starsze. Wspomniane drobnoustroje mogą osłabić układ immunologiczny, a tym samym zwiększyć podatność na wiele infekcji oraz chorób. Niektóre pasożyty mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Osoby z osłabioną odpornością powinny zachować szczególną ostrożność. Podobnie jest w przypadku alergików – nawet, jeśli czynnikiem uczulającym nie jest sierść psa, to może on nasilić nieprzyjemne objawy.
Trzeba podkreślić, że spanie z psem nie zawsze jest wygodne. Nie możemy przewidzieć, czy będzie on spokojny całą noc. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po wybudzeniu będzie przemieszczał się po łóżku oraz szczekał. Nie można również zapomnieć o tym, że niektóre rasy wykazują tendencję do chrapania (np. buldogi francuskie, mopsy). Trudności z oddychaniem mogą sprawić, że właściciel będzie się budził. W takich warunkach ciężko o pełną regenerację organizmu.
Psy ras olbrzymich zajmują sporą ilość miejsca, co również może okazać się męczące dla właściciela. Nieświadomie mogą one przygnieść towarzysza swoim ciałem. W przypadku dorosłego nie jest to zwykle niebezpieczne, jednak zupełni inaczej jest w przypadku dzieci. Zwierzę może nieświadomie wyrządzić krzywdę, a więc nie należy dopuszczać do takich sytuacji. Ponadto, czworonogi w ciągu nocy mogą kilkukrotnie zmieniać pozycję. Układanie się do snu psa o wadze kilkudziesięciu kilogramów jest mocno odczuwalne.
Zalety spania z psem
Spanie z psem może działać relaksująco. Bliskość ukochanego pupila redukuje stres, a także pozwala na chwilę zapomnieć o obowiązkach dnia codziennego. Wiele osób nie ma czasu w ciągu dnia na głaskanie lub przytulanie zwierzaka, a wieczór wydaje się być do tego idealną porą. Osoby znajdujące się same w domu często czują się bezpiecznej, gdy obok nich leży pies. Wiadomym jest jednak to, że wiele zależy od osobowości pupila.
Czujny pies dość często wybudza się w nocy, co może być uciążliwe dla właściciela. Niektóre czworonogi są jednak bardzo spokojne i potrafią przespać wiele godzin. Nawet, gdy są już w pełni wypoczęte, to niemal bezszelestnie schodzą z łóżka. Oczywiście dobrze jest dać psu możliwość wyjścia z pokoju, tak aby mógł np. udać się do kuchni i napić się wody. Zamknięcie drzwi może sprawić, że zwierzak będzie starał się obudzić człowieka.
Głaskanie psa przed snem sprawia, że w organizmie zwierzaka oraz człowieka wytwarza się hormon przywiązania. Pozytywnie wpływa to na budowę relacji z czworonogiem. Możemy również odczuwać satysfakcję oraz zadowolenie. Trzeba również wspomnieć, że pies stanowi także źródło ciepła. Jego normalna temperatura ciała jest wyższa, niż człowieka. Jest to szczególnie odczuwalne w chłodne miesiące.
Nauka spania na posłaniu
Naukę spania na własnym posłaniu najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym. Warto mieć świadomość, że im wcześniej zaczniemy wzmagać w psie właściwe zachowania, tym lepiej. Już pierwszą noc w nowym domu zwierzak powinien spędzić w przygotowanym dla niego miejscu. Oczywiście nie należy zbyt często zmieniać posłania, ponieważ może to wzbudzić dezorientację i niepokój. Istotne jest to, aby już na początku przedyskutować z pozostałymi domownikami kwestię spania z psem w łóżku. Tutaj liczy się konsekwencja, gdyż tylko wtedy pies zrozumie i przyswoi obowiązujące zasady.
Zachęcenia psa do spędzania czasu na legowisku wcale nie jest trudne. W tym celu można wykorzystać różnego typu smakołyki. Ważne jest to, aby posłanie wzbudzało wyłącznie pozytywne skojarzenia. Nie należy odnosić na nie psa w momencie, gdy coś zbroił, gdyż takie postępowanie zostanie odebrane jako kara. Na legowisko warto jest także położyć ulubione zabawki czworonoga. Z pewnością okażą się one zachęcające.
Nawet, jeśli pies będzie skomlał lub próbował wskakiwać na łóżko, to należy zdecydowanie odsyłać go na legowisko. Tylko konsekwentne działanie przyniesie oczekiwane efekty. Nie można ustępować psu, ponieważ będzie on próbował „wymuszać” spanie w jednym łóżku. Z czasem przestanie on reagować na protesty właściciela. Wiadomym jest, że nie każdy chce każdego dnia spać w pupilem. Może jednak okazać się, że już po kilku razach będzie go ciężko przyzwyczaić do posłania.
Bywa tak, że chcemy spać z psem w łóżku jedynie w wybrane dni np. weekendy. W takiej sytuacji należy nauczyć zwierzaka specjalnej komendy, dzięki której będzie on wiedział, że otrzymał przyzwolenie. Takie rozwiązanie może zostać wdrożone jedynie wtedy, gdy piec wie, gdzie znajduje się jego stałe miejsce bytowania. Nie każdy czworonóg zrozumie, że pozwalamy mu spać w łóżku jedynie „od czasu do czasu”. Nierzadko takim zachowaniem możemy zaprzepaścić kilka tygodni ciężkiej pracy, a więc należy zastanowić się, czy warto ryzykować.
Jak oduczyć psa wskakiwania na łóżko?
Psy lubią wskakiwać na łóżko nawet w ciągu dnia. Osoby, którym nie odpowiada takie zachowanie powinny rozpocząć pracę z czworonogiem możliwie najwcześniej. Za każdym razem należy odsyłać go na legowisko. Wymaga to sporych pokładów cierpliwości. Można również zamykać drzwi od sypialni, tak aby pies nie miał dostępu do tego pomieszczenia. Dopiero po czasie powinniśmy przenieść posłanie zwierzaka w miejsce naszego snu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znajdowało się ono blisko łóżka. Priorytetem jest jednak to, aby czworonóg pozostał na swoim legowisku.
W wielu przypadkach pies podchodzi do łóżka, aby zwrócić na siebie uwagę swojego właściciela. W takiej sytuacji można go pogłaskać, czy też rzucić zabawkę. Ważne jest, aby zwierzak pozostał na ziemi. Nie powinien on wskakiwać na mebel nawet na krótką chwilę, gdyż trudno będzie oduczyć go takiego zachowania. Przed położeniem się spać należy zadbać o wszystkie potrzeby fizjologiczne swojego pupila.
Nakarmienie i napojenie psa to nie wszystko. Liczy się także aktywność fizyczna, dzięki której zwierzakowi będzie znacznie łatwiej zasnąć na swoim posłaniu. Spożytkowanie posiadanej energii to absolutna podstawa. Ogromną rolę odgrywa także kontakt z właścicielem w ciągu dnia. Pies powinien otrzymać odpowiednią dawkę pieszczot oraz zabaw. W ten sposób zaspokajana jest potrzeba bliskości, którą posiada każdy czworonóg.
Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Jeśli twój pies jest przyzwyczajony do spania w łóżku, to ciężko będzie oduczyć go niewłaściwego zachowania. Problem dość często pojawia się w momencie, gdy do naszego domu trafia dorosły osobnik np. przygarnięty ze schroniska. Nie wiemy, do czego był on przyzwyczajony w przeszłości. Być może w miejscu, gdzie się wychował spanie w łóżku było całkowicie normalne. Sprawdź poniższe wskazówki, jeśli chcesz, aby zwierzak zrozumiał, że miejscem jego bytowania jest przygotowane posłanie.
- Legowisko dla psa musi zapewniać oczekiwaną wygodę oraz swobodę. W innej sytuacji zawsze łóżko będzie wydawać się atrakcyjniejsze. Z pewnością nie należy odsyłać zwierzęcia np. na wycieraczkę. Posłanie powinno wzbudzać pozytywne skojarzenia. Najlepiej zachęcić do niego czworonoga za pomocą smakołyków oraz zabawek. Po pewnym czasie zrozumie on, że jest to miejsce jego snu. Istotne jest to, aby podczas procesu przyzwyczajania psa do legowiska nie pozwalać mu skakać na łóżko. W ten sposób można jedynie wzbudzić u niego dezorientacje, a pierwsze efekty nauki pojawią się o wiele później.
- W momencie, gdy pies próbuje wskoczyć na łóżko należy wypowiedzieć zrozumiałą dla niego komendę np „na posłanie”, „na miejsce”. Ważne jest, aby właściciel wykazał się cierpliwością oraz konsekwencją. Nie można jednej nocy zwierzakowi pozwalać spać w łóżku, a na drugi dzień wygonić go na posłanie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po czasie przestanie on reagować na komendy. Dopiero po pewnym czasie można okazjonalnie spać z pupilem, jednak dotyczy to wyłącznie czworonogów, które znają miejsce swojego bytowania. Każdy przypadek jest zupełnie inny, a więc priorytetem jest obserwowanie zachowania zwierzaka.
- Na początku warto jest zastawić łóżko czymś, co uniemożliwi zwierzakowi wskoczenia ne niego. Jest to pomocne szczególnie w przypadku małych czworonogów, ponieważ dorosłe osobniki ras dużych i olbrzymich nie będą mieć większego problemu z pokonaniem przeszkód. Priorytetem jest to, aby zniechęcić zwierzaka do wskakiwania na łóżko właściciela, a jednocześnie zachęcić do spania na własnym posłaniu.
- Czasami pies czuje się bezpiecznie, gdy w pobliżu znajduje się właściciel. To właśnie wtedy odpoczywa on najbardziej efektywnie. Dobrą opcją wydaje się być umieszczenie legowiska w tym samym pomieszczeniu. Dzięki temu zwierzak będzie mógł obserwować domowników oraz czuć ich obecność, a jednocześnie nie będzie spał w łóżku z właścicielem. Oczywiście należy uważać – może okazać się, że pies wskoczył na łóżko po naszym zaśnięciu. Jeśli jest on mały i lekki, to może zrobić to niemal bezdźwięcznie.
- Poczucie bezpieczeństwa może zapewnić klatka, w której znajduje się posłanie. Wiadomym jest, że niełatwo przyzwyczaić zwierzaka do takiego legowiska, jednak małymi krokami można to zrobić. Wiadomym jest, że nie należy zamykać psa. Powinien on swobodnie wchodzić i wychodzić z klatki, kiedy będzie miał na to ochotę.
- Bywa tak, że pies reaguje agresją podczas zganiania go z łóżka. Wynika to z faktu, że dla zwierzęcia może stać się ono miejscem bytowania. Normalnym jest, że będzie ono próbować go bronić – zupełnie tak, jak własnej miski, czy też zabawek. Jest to trudna sytuacja, z którą wiele osób nie potrafi poradzić sobie samodzielnie. Najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty, który podpowie, jak należy pracować z pupilem. Proces oduczania psa spania w łóżku może okazać się skomplikowany, szczególnie jeśli był on przyzwyczajony do tego już od wieku szczenięcego.
Jakie legowisko dla psa?
Psie legowisko musi być dopasowane do jego rzeczywistych potrzeb oraz preferencji, a więc nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki wariant będzie najlepszy. Posłanie musi posiadać optymalny rozmiar. Ani zbyt małe, ani zbyt duże legowisko nie będzie komfortowe z punktu widzenia zwierzęcia. Warto również uwzględnić, że wymagania czworonoga zmieniają się wraz z wiekiem. Podczas podejmowania decyzji zakupowej należy uwzględnić, że szczeniak za pewien czas może stać się o wiele większy. Nie ma sensu inwestować w produkt, który po kilku tygodniach będzie nadawał się jedynie do wymiany.
Ogromną rolę ma również materiał, z którego zostało wykonane posłanie. Powinien on cechować się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. W innym przypadku bardzo szybko pojawią się pierwsze ślady użytkowania, które nie będą prezentować się estetycznie. Niektóre psy wykazują tendencję do gryzienia – właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wypełnienie było w pełni bezpieczne. Certyfikowany skład do absolutna podstawa!
Oprócz tego legowisko powinno posiadać zdejmowany pokrowiec odporny na wilgoć oraz niepochłaniający zanieczyszczeń. Systematyczne pranie jest niezbędne do utrzymanie optymalnego poziomu higieny. Wiadomym jest, że wzornictwo również ma znaczenie, szczególnie jeśli psie posłanie znajduje się w widocznym miejscu. Najlepiej, aby pasowało ono do pozostałych elementów wyposażenia znajdujących się w danym pomieszczeniu.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl