Co widzą koty – kolory i świat oczami kota

Posiadanie kota wiąże się z wieloma czynnikami. Dla wielu osób ważną rzeczą jest zadbanie o to, aby ich ukochany zwierzak miał dostęp do najatrakcyjniejszych zabawek. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie barwy jest w stanie dostrzec ich koci domownik. Zanim wybierzemy mu piękną czerwoną piłkę lub różnokolorowe zabawki, sprawdźmy, czy nasz zwierzak będzie w stanie w jakiś sposób odróżnić je od buta, czy innego zwykłego przedmiotu.

Wiedza na temat pracy kociego wzroku i tego, w jaki sposób widzą koty to stosunkowo interesująca kwestia. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć, co właśnie zauważył nasz kot i postarać się sobie wyobrazić świat widziany jego oczami. Taka świadomość może pokierować nas w wielu wyborach, dlatego warto orientować się w różnicach, które cechują postrzeganie świata przez koty i ludzi.

 

Co widzą koty i jaka jest budowa oka kota?

Budowa kociego oka niewiele różni się od ludzkiej. W jej budowie wyróżnia się trzy podstawowe elementy:

  • twardówka – zewnętrzna część gałki ocznej, stanowi grubą i białą warstwę ochronną. To właśnie ten element nadaje gałce ocznej kulisty kształt,
  • błona naczyniowa – środkowa część, która ma złożoną budowę. Wyróżniamy w niej tęczówkę ze źrenicą, ciało szkliste i naczyniówkę. Tęczówka odpowiada za kolor oka i z pomocą mięśni reguluje zwężanie i rozszerzanie źrenicy. Ciałko szkliste to wypełnienie gałki ocznej – dodatkowo podtrzymuje ciśnienie i dostarcza substancje budulcowe. Naczyniówka to struktura, która dostarcza oku substancji odżywczych,
  • rogówka – przezroczysta struktura ułożona przed źrenicą. Odpowiada za skupianie promieni światła, dzięki czemu wpływa na możliwość widzenia.

Wzrok kota jest także uzależniony od pracy pręcików – światłoczułych receptorów znajdujących się na siatkówce oka. To dzięki nim kot może dostrzegać także kształty i ruch. Za to, co widzi kot, odpowiadają również czopki – światłoczułe receptory będące na siatkówce oka. Dzięki nim koty mogą postrzegać określone kolory.

W budowie kociego oka możemy wyróżnić także trzecią powiekę, która służy do dodatkowej ochrony oczu. Dzięki niej oczy są zabezpieczone przed zanieczyszczeniami, które są szybko usuwane.

Pole widzenia

Pole widzenia u kotów jest nieco większe niż u ludzi. Dla naszych oczu parametr ten zatrzymuje się na 180 stopniach, natomiast u kotów sięga do 200 stopni. Koty są także w stanie więcej dostrzec, patrząc maksymalnie w bok. Dla nas stopień dostrzegania w „kącie oka” wynosi 20 stopni, a u kotów dochodzi do 30 stopni. Dzięki temu zwierzęta te są w stanie lepiej zlokalizować, np. biegnącą mysz lub latające owady.

Postrzeganie ruchu

Koty są naturalnymi łowcami, dlatego też ich przystosowanie do nagłych i skutecznych reakcji jest ściśle związane z anatomią ich oczu. W budowie kociej siatkówki wyróżnia się znacznie większą ilość pręcików niż w oku ludzkim. Pręciki odpowiadają za rejestrowanie zmian w oświetleniu i reagują na natężenie światła.

W kocim obrazie pręciki odpowiadają za tzw. częstotliwość migotania. Im więcej pręcików jest obecnych, tym więcej z nich reaguje na światło i tym więcej zmian w otoczeniu zauważy kot. Z tego powodu zwierzęta te są w stanie dostrzec owady lub myszy, które przemieszczając się, zakłócają dotychczasowe padanie światła.

Ostrość obrazu

Koty mają więcej pręcików, ale mają za to mniej czopków. Czopki oprócz odpowiadania za dostrzeganie barw, pozwalają także na ostre widzenie. Ich mniejsza ilość wiąże się ze słabszą ostrością w obrazie, dlatego koty mają znacznie gorszą ostrość widzenia niż my.

Obiekty ułożone zbyt blisko – przy samym nosie również nie będą zbyt ostre.

Najlepsza odległość do obserwacji

Dla kotów dobrze widoczne są elementy, które znajdują się w odległości około 6 metrów od nich. Dla porównania u nas odległość taka stanowi około 30 metrów. Każde dalsze przesunięcie przedmiotu na większą odległość będzie sprawiało, że koty nie będą już dobrze widziały obrazu.

Jakie kolory widzą koty?

Jakie kolory widzą koty?

Koty są zwierzętami aktywnie polującymi i w ten sposób zdobywają pożywienie. Nie żywią się owocami, które w naturalnym środowisku musiałyby zbierać z krzewów. Z tego właśnie powodu nie potrzebują ich widzieć. Jednym z typowych kolorów, które my dostrzegamy, ale koty już nie jest czerwony. To właśnie ta barwa zupełnie nie istnieje w kocim świecie.

Jak koty widzą świat? Niektórym wydaje się, że zwierzęta te mają szczególnie ograniczony dostęp do barw i widzą jedynie czarne i białe odcienie. Prawda jest zupełnie inna, ponieważ koty mają dostęp do szerszej palety barw. Jest ona znacznie ograniczona w stosunku do naszej, ale wciąż zawiera wiele znanych nam kolorów. Które z nich zatem widzą koty?

  • żółty
  • zielony
  • niebieski

Wymienione kolory są na co dzień obecne w świecie kotów, ale ich natężenie jest znacznie niższe niż to, które my znamy. Wynika to z różnicy w budowie oka – u kotów na siatkówce obecne są dwa rodzaje czopków. Dla porównania – u ludzi są aż trzy rodzaje tych elementów. To właśnie czopki – komórki czuciowe są odpowiedzialne za widzenie barw.

Widziane przez koty otoczenie jest zatem pełne fioletowych, niebieskich, żółtych i zielonych kolorów. Mimo braku dostępu do takiego zróżnicowania, które my możemy obserwować, koty dostały inną cechę, która pozwala im na lepszą orientację w ciemności.

Ciekawostką jest, że koty nie potrafią odróżnić koloru różowego od niebieskiego. Warto pamiętać o tym, do jakich barw mają dostęp nasze domowe pupile, szczególnie wtedy, gdy planujemy kupić im nową zabawkę. Ta informacja pozwoli nam uchronić się przed nieudanym zakupem, który zostałby zupełnie zignorowany przed kota.

Jak zachowuje się koci wzrok i jak widzą koty w ciemności?

Jak zachowuje się koci wzrok i jak widzą koty w ciemności?

Ograniczenie w ilości rodzajów czopków na siatkówce, zwróciło się kotom w postaci zwiększonej liczby pręcików. To właśnie te komórki odpowiadają za reagowanie na światło. Dzięki nim koty potrzebują niewielkiej ilości światła, które pozwoli na dobrą widoczność w otoczeniu, które ludziom mogłoby się wydawać bardzo ciemne.

Koty posiadają jeszcze jedno przystosowanie, które pozwala im na swobodne poruszanie się w ciemności bez obaw.  To błona odblaskowa – warstwa w oku, która odbija światło. To właśnie ten element odpowiada za charakterystyczne świecące w ciemności oczy zwierząt, takich jak, np. koty. Dzięki obecności błony odblaskowej, która odbija nawet najmniejsze źródło światła, koty mogą dostrzegać swoje otoczenie przy ograniczonym dostępie do oświetlenia. Dla porównania – dzięki obecności błony odblaskowej koty są w stanie widzieć w minimalnie oświetlonym pomieszczeniu aż 6 razy lepiej niż ludzie.

Warto dodać, że pręciki obecne w siatkówce kotów oprócz reagowania na światło, reagują także na ruch. Dzięki nim koty są w stanie szybko lokalizować poruszające się obiekty i nie mają problemu z ich skutecznym śledzeniem.

Świat widziany oczami kota – o czym warto wiedzieć?

Dla kotów interesującą formą spędzania czasu okazuje się także oglądanie filmów. Wiele osób często podkreśla, że ich pupile z zaciekawieniem przyglądają się obrazom, które są ukazywane np. w trakcie filmu przyrodniczego. Koty mogą w ten sposób z bliska obserwować naturalne zjawiska, a do tego mają dostęp do dodatkowych dźwięków.

Ciekawą rzeczą, którą z pewnością warto wiedzieć, jest fakt, że koty widzą światło UV. Według naukowców zdolność do postrzegania pasma ultrafioletu ułatwia kotom zdobywanie ofiary w środowisku naturalnym.

Dzięki wiedzy na temat różnić między tym, jak my postrzegamy otoczenie, a w jaki sposób odbierają je koty, możemy lepiej poznać nasze zwierzęta. To pozytywnie wpływa na relację z domowym pupilem, ponieważ możemy w trafniejszy sposób dobierać mu zabawki i pokazywać ciekawe rzeczy, np. aktywnie nimi ruszając lub potrząsając.

Wiedząc o tym, jakie kolory są dla kotów najlepiej widoczne, możemy kupować im żółte lub niebieskie zabawki, z których z pewnością skorzystają. Kupując kotu zabawki, warto wiedzieć, że chętniej zareaguje on na takie, które, chociaż w małym stopniu przypominają prawdziwe ofiary, np. myszy lub pająki.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota
Jak założyć hodowlę kotów? – poradnik
Hodowla kotów – jak ją założyć?
Czy to prawda, że psy widzą duchy?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *