Koty są znane ze swojej niezależności i chęci podróżowania własnymi ścieżkami. Nawet jeżeli mamy w domu oswojoną kotkę, która nie była poddana sterylizacji, to wypuszczając ją na swobodne spacery, nie mamy gwarancji, że wróci z nich bez niespodzianki. Dla wielu właścicieli ciąża u kotki potrafi być jednak zaskoczeniem. Warto zatem wiedzieć, jak długo kotka chodzi w ciąży i jak rozpoznać pierwsze objawy nowej sytuacji. Dzięki temu na przyszłość przygotujemy się na przyjęcie młodych kociąt w domu.
Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży u kotki?
Rozpoznanie ciąży u kotki w ciągu pierwszych tygodni nie należy do najłatwiejszych zadań. Samo określenie tego, ile trwa ciąża u kotki, jest zależne od jej rasy, dlatego zastanawiając się nad szczególnym zachowaniem przyszłej kociej mamy, należy wziąć pod uwagę, że ono także potrafi być bardzo różnorodne.
Najpowszechniej wymienianym objawem ciąży u kotki jest ogólna zmiana w jej charakterze. Jeżeli kotka mieszkająca w domu ceniła sobie obecność ludzi i chętnie z nimi przebywała, to w momencie zajścia w ciążę może stać się bardziej zdystansowana. Z kolei kotki, które wykazywały dużą niezależność i stroniły od głaskania i przebywania z innymi domownikami, mogą nagle stać się przyjazne.
Do często występujących symptomów kociej ciąży należą także poranne mdłości. Zależnie od tego, ile kocica chodzi w ciąży, można zauważyć u niej zmianę w wyglądzie – im bliżej do terminu porodu, tym bardziej przybiera ona na wadze, a obwód jej brzucha się powiększa.
Dosyć charakterystycznym objawem jest zmiana wyglądu sutków u kotki. Po około 15 – 20 dniach od zapłodnienia przybierają one inną barwę i rozmiar – stają się zaczerwienione i powiększone.
Ile trwa ciąża u kotów?
Tak, jak wspominaliśmy wyżej – to, ile trwa ciąża u kota, jest związane z tym jakiej rasy jest kotka. U osobników rasowych czas ten jest zazwyczaj dłuższy niż u osobników dziko żyjących. Warto dodać, że kotki domowe są zdolne także do częstszego zachodzenia w ciążę niż typowe „dachowce”. Ma na to wpływ wiele czynników – stała temperatura otoczenia, bezpieczne warunki czy dostęp do pożywienia.
Na to, ile trwa ciąża kota, wpływa także zdolność kocic do wydłużania tego okresu. Zależnie od panujących warunków kotka może sprawić, że młode kocięta urodzą się kilka dni wcześniej lub kilka dni później. Mechanizm ten jest wykorzystywany przy niesprzyjających warunkach w otoczeniu. Docelowo można określić, że kocia ciąża trwa od minimum 58 dni do maksymalnie 72 dni.
Kiedy kotka może zajść w pierwszą ciążę?
U kotów możliwość zajścia w ciążę pojawia się bardzo wcześnie, bo już w szóstym miesiącu życia. Czas ten oznacza u kotki zazwyczaj pełną dojrzałość płciową. Nie jest to jednak najlepszy moment na planowanie ciąży, ponieważ młoda kotka mimo dojrzałości płciowej nie zdążyła jeszcze przybrać na masie i w pełni dojrzeć, jeżeli chodzi o jej siłę i zdolność do utrzymania potencjalnej ciąży.
Sama ciąża to obciążające wydarzenie, które całkowicie wpływa na kotkę, dlatego powinna być ona przygotowana na taki wysiłek. Z tego powodu zaleca się, aby pierwsza ciąża następowała dopiero w okolicach 18 miesiąca życia, kiedy waga kotki przekroczy 2,5 kilograma. Dzięki temu będzie miała ona szansę na dostarczenie rosnącym maluchom wszystkich potrzebnych składników i siłę na to, aby jej organizm poradził sobie z donoszeniem ciąży i samym porodem.
Jeżeli chodzi o sam moment, w którym u kotki może dojść do zapłodnienia to dzieje się to w okresie rui. U kotek dziko żyjących okres ten trwa od wczesnej wiosny do późnego lata. Z kolei u kotek mieszkających w domach ruja może pojawiać się w dowolnej porze roku, ze względu na stałe warunki odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.
Jak dbać o ciężarną kotkę?
Podobnie, jak inne zwierzęta ciężarna kotka w trakcie trwania ciąży będzie potrzebowała spokojnych i bezpiecznych warunków. Dlatego właśnie należy zadbać o to, aby wszelkie czynniki stresogenne nie miały na nią negatywnego wpływu. Oznacza to, że w domowej przestrzeni warto dać jej odpowiednią przestrzeń, gdzie nie będzie narażona na zachowania innych zwierząt lub męczące zabawy ze strony młodszych dzieci.
Jeżeli kotka do tej pory lubiła samodzielne spacery poza terenem domu, najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie tymczasowych wyjść. Poza domem będzie narażona na wiele bodźców, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jej stan lub utrzymanie samej ciąży. Należy ograniczać także możliwość wykonywania przez nią zbyt gwałtownych skoków lub zabaw, które mogłyby zaszkodzić młodym.
Przy ciąży kotki należy wystrzegać się naciskania na jej rosnący brzuch. Wiele osób chcąc poznać liczbę kociąt w miocie, próbuje samodzielnie policzyć, ile woreczków można wyczuć, dotykając brzucha. Takie zachowanie grozi uszkodzeniem płodów, dlatego nie wolno tego robić. Jedyną osobą, która powinna określać takie rzeczy, jest lekarz weterynarii.
Jak długo trwa ciąża u kota i jak rozpoznać moment porodu?
W początkowych etapach ciąży organizm przyszłej kociej mamy zacznie przygotowania do przyjścia na świat młodych kociąt. Oznacza to, że w organizmie kotki dojdzie do regularnego magazynowania materiału zapasowego – tłuszczu. Kotka będzie potrzebowała zasobów energii, które będzie mogła pobierać z pokarmów. W tym czasie zacznie jeść znacznie więcej niż do tej pory, dlatego warto zaplanować dla niej pełnowartościową dietę. W posiłkach powinny znajdować się białka, witaminy i związki mineralne.
W okresie zaawansowanej ciąży potrzeby związane z jedzeniem będą rosły, dlatego można dawać kotce niewielkie porcje posiłków z dużą częstotliwością. Lepiej unikać stałego dostępu do pokarmu, ponieważ w ten sposób można przyczynić się do otyłości u zwierzęcia.
W okolicy piątego tygodnia ciąży kotka będzie stopniowo przygotowywać się do porodu. Oczekiwanie będzie rosło aż do siódmego tygodnia ciąży, kiedy kotka zacznie szukać miejsca, w którym będzie mogła urodzić kocięta. Kocie mamy wybierają ustronne i bezpieczne miejsca, np. szafę, legowisko pod łóżkiem, kosze na pranie lub inną oswojoną przestrzeń.
Przed samym porodem pojawią się charakterystyczne objawy, które jasno wskażą, że niedługo dojdzie do rozwiązania. W tym czasie kotka będzie niespokojna i będzie krążyła po różnych miejscach w domu. Charakterystyczne jest szczególnie przygotowanie jej organizmu – wylizywanie w okolicy krocza i wyciekanie mleka z sutków. Symptomy te są całkowitym potwierdzeniem, że za chwilę dojdzie do porodu.
Warto wiedzieć, że poród nie wymaga obecności człowieka. Kotka wraz z narodzinami młodych poczuje instynkt, który pokieruje ją w konkretnych krokach. Z naszej strony możemy zapewnić jej dostęp do świeżego jedzenia i picia, z którego skorzysta po wyczerpującej akcji porodowej. Ważne jest także zapewnienie jej higienicznych warunków – czyste koce w legowisku.
Należy pamiętać o kilku rzeczach, na które trzeba zwracać uwagę przy samym porodzie:
- czy liczba łożysk i kociąt jest taka sama,
- czy wszystkie kotki się urodziły – jeżeli nie, konieczne będzie wezwanie weterynarza,
- czy kotka sobie radzi i nie mdleje,
- czy z dróg rodnych nie wydostaje się brunatna ciesz – to także niepokojący objaw.
Konieczna jest także kontrola czasu – jeżeli po godzinie od skurczów nie pojawiają się młode, natychmiastowo trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii. Czas od urodzenia pierwszego kociaka do drugiego wynosi około 20 minut, dlatego poród może trwać ponad dwie godziny.
Jeżeli pod naszą opieką znajduje się ciężarna kotka, dbajmy o nią przez cały czas. Stałe wizyty kontrolne u weterynarza i odpowiednia dieta korzystnie wpłyną na pozytywne rozwiązanie.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl