Sterylizacja kotki – wszystko, co musisz wiedzieć

W obecnej rzeczywistości coraz większym zainteresowaniem cieszą się mało inwazyjne zabiegi, które przekładają się na ograniczenie bezdomności wśród kotów. Jednym z nich jest pozbawienie kotki możliwości zapłodnienia, dzięki czemu nie będzie ona zachodziła w ciążę, wydając na świat młode kocięta. Wielu właścicieli wciąż ma obawy dotyczące tej kwestii, dlatego dla lepszego zrozumienia tego tematu zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

 

Na czym polega sterylizacja kotki i czym różni się od kastracji?

Przeprowadzane w gabinetach weterynaryjnych zabiegi kastracji oraz sterylizacji nieco różnią się od siebie. Zanim zabierzemy kotkę na zabieg ze sobą, sprawdźmy dokładnie, o co nam chodzi, aby później nie było żadnych nieporozumień. Na wstępie warto zaznaczyć, że zarówno zabieg kastracji, jak i sterylizacji mają na celu ograniczyć płodność zwierzęcia.

Sterylizacja u kotek to wyłącznie zabieg podwiązania jajowodów. Kastracja to zabieg, który prowadzi do trwałego, całkowitego mechanicznego usunięcia narządów składających się na układ rodny. U kotek związane jest to z wycięciem jajników oraz macicy. Każdy z wymienionych zabiegów ma na celu ograniczyć pojawianie się niekontrolowanych ilości bezdomnych kotów.

Zabieg kastracji wiąże się nie tylko z usunięciem elementów układu płciowego. Takie działania doprowadzają także do trwałego wyciszenia pracy typowych hormonów płciowych, które sterują wieloma czynnikami w naturalnym życiu zwierząt. W efekcie kotka nie będzie przechodziła okresu rui, co dla wielu właścicieli będzie z pewnością ulgą.

Kastracja mimo tego, że jest zabiegiem bardziej inwazyjnym, sprawia także, że kotka będzie mniej narażona na choroby ze strony układu hormonalnego. Dzięki temu odnotowano spadek liczby zachorowań na ropomacicze czy raka sutków.

Sterylizacja i kastracja oznaczają więc teoretycznie dwa różne zabiegi, ale nazwy te są stosowane przez większość osób naprzemiennie. Dlatego właśnie, zanim powiemy lekarzowi weterynarii, na jakim zabiegu nam zależy, doprecyzujmy, o co dokładnie nam chodzi.

Sterylizacja kotki – przebieg

Obecnie sam przebieg zabiegu nazywanego sterylizacją kotki jest bardzo sprawny. To coraz częściej stosowana praktyka, która ma zapobiegać nadmiernej bezdomności kotów, dlatego kastracja kotek jest dzisiaj znacznie szybsza i mniej inwazyjna. Zabieg jest przeprowadzany w całkowitym znieczuleniu kotki. Sterylizacja kotki sprowadza się do całkowitego usunięcia narządów składających się na układ rozrodczy, co oznacza trwałe pozbawienie kotki możliwości zajścia w ciążę.

Ze względu na to, że sterylizacja kotek jest dzisiaj popularnym zabiegiem, wykonuje ją większość lekarzy weterynarii.

Najlepszy moment na wysterylizowanie kotki – kiedy się zdecydować?

Ze względu na rosnącą statystykę związaną z częstotliwością wykonywania zabiegu sterylizacji, można powiedzieć, że obecnie większość osób mających kotki w domu się na to decyduje. Zainteresowanie związane z samym zabiegiem wiąże się także z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, kiedy sterylizować kotkę i jaki moment będzie na to najlepszy.

Pytając doświadczonych lekarzy weterynarii, możemy uzyskać różne odpowiedzi na zadane pytanie. Jedna część specjalistów poradzi, że najlepszy moment na wysterylizowanie kotki to czas po tym, jak kotka przejdzie swoją pierwszą ruję. Inna grupa lekarzy weterynarii twierdzi, że z zabiegiem sterylizacji nie należy już czekać i warto wykonać ją przed pojawieniem się pierwszej rui. Druga grupa weterynarzy opiera swoje opinie na temat najnowszych badań i obserwacji, które wskazują, że wcześniejszy termin na kastrację będzie dla kotki lepszy.

U pierwszej grupy ekspertów zdanie o tym, że lepiej zaczekać z kastracją do pierwszej rui związane jest z obawami, że zbyt wczesny zabieg będzie miał negatywny wpływ na inne czynniki. Przede wszystkim za wcześnie wykastrowana kotka może mieć kłopoty z prawidłowym rozwinięciem organizmu. Według nich pochopnie wysterylizowana kotka będzie wykazywała zahamowanie w rozwoju fizycznym oraz emocjonalnym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że problem ten dotyczy innych zwierząt – psów. Koty nie są tak bardzo podobne, dlatego lepiej nie sugerować się takimi obserwacjami.

Większość doświadczonych lekarzy weterynarii stwierdzi, że najlepszy okres na sterylizację kotki do momentu między trzecim, a piątym miesiącem jej życia.

Wczesna sterylizacja

Określenie wczesnej sterylizacji jest związane z nazwaniem zabiegu kastracji u bardzo młodych kotek. W niektórych miejscach na świecie – np. w Stanach Zjednoczonych obecnie popularną praktyką jest poddawanie sterylizacji młodych kotek, które nie ukończyły jeszcze nawet dwóch miesięcy życia. Praktyka ta odbywa się zazwyczaj z przyczyn związanych z trudnością w zaopiekowaniu się kotką, np. w schroniskach dla zwierząt lub w organizacjach, które prowadzą adopcję zwierząt. Niektórzy hodowcy również decydują się na wczesną sterylizację u młodych. W Polsce zabiegiem wczesnej sterylizacji określana jest także kastracja przeprowadzana przed pojawieniem się pierwszej rui.

Jak sterylizacja wpływa na zachowanie kotki?

Charakter kota po kastracji może się nieco zmienić w porównaniu do tego, jaki był on przed zabiegiem. Większość opiekunów martwi się, że wykastrowana kotka straci zainteresowanie kontaktami z domownikami i będzie znacznie bardziej wycofana. Sama kastracja nie powinna tak wpłynąć na charakter kotki, ale może zmienić jej stosunek do kontaktów z innymi kotami.

Im wcześniej kotka zostanie poddana sterylizacji, tym mniej wpływu hormonów płciowych będzie mogła poznać. Kotka, która zdążyła już odbyć ruję lub nawet zajść w ciążę, miała okazję przeżyć działanie hormonów wpływających na jej opiekuńcze zachowanie nad młodymi. Nagła eliminacja tych czynników może mieć większy wpływ na jej dotychczasowy charakter.

Jak zająć się kotką po sterylizacji?

Przeprowadzenie sterylizacji u kotki jest znacznie bardziej inwazyjne niż u kotów. Oznacza to, że kotka po operacji będzie wymagała większej uwagi i opieki. Do czego się warto zatem przygotować? Przed samym zabiegiem należy zadbać o to, aby kotka była na czczo. Ten rodzaj operacji jest przeprowadzany stosunkowo często i lekarze starają się wykonywać zabiegi kastracji w porannych godzinach, aby kotka mogła zostać zabrana do domu jeszcze tego samego dnia.

Kastracja odbywa się w pełnym znieczuleniu. Przygotowanie do niej wiąże się z utrzymaniem kotki z dala od pożywienia – u starszych kotek czas na czczo powinien trwać około sześciu godzin, a u kotek młodszych (kilkumiesięcznych) około czterech godziny. Zanim lekarz weterynarii lub asystent poda kotce znieczulenie, przeprowadzone zostanie badanie przesiewowe, które tuż przed operacją potwierdzi, że wszystko jest w porządku i kotka może zostać zoperowana.

Po zakończonym zbiegu sterylizacji u kotki może pojawiać się dezorientacja, oszołomienie i inne nietypowe objawy w zachowaniu, które będą związane z odbytym znieczuleniem. Nie należy się zbytnio o to martwić, a w razie wyjątkowo niepokojących objawów konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii.

Zdjęcie szwów

Kastracja wiąże się z powstaniem szwów w miejscu przeprowadzania zabiegu. Zależnie od tego, jaki rodzaj szwów zastosowano, być może konieczna będzie wizyta w celu ich usunięcia. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się szwy, które ulegają rozpuszczeniu i są wchłaniane do organizmu bez dodatkowej mechanicznej ingerencji w ich zdejmowaniu. Zazwyczaj czas ich zniknięcia waha się od dwóch do trzech tygodni.

Jeżeli jednak u kotki zastosowano klasyczne szwy, to ich zdjęcie będzie musiało zostać przeprowadzone przez doświadczonego lekarza weterynarii.

Czy sterylizacja kotki może mieć powikłania?

Zabieg sterylizacji jest związany z chirurgiczną ingerencją w organizm kotki, dlatego wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem niesienia ze sobą powikłań. W większości przypadków zabieg ten odbywa się bez żadnych komplikacji i jest w pełni bezpieczny, ale zdarzają się sytuacje, gdy nie przebiega on zbyt pomyślnie. Warto wiedzieć, że istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na to, czy kastracja kotki odbędzie się bez powikłań, czy pozostawi za sobą negatywny ślad. Co ma zatem znaczenie?

  • Przewlekłe choroby kotki, które nie zostały wcześniej zdiagnozowane.
  • Przeprowadzanie kastracji u kotki, które obecnie przechodzi ruję.
  • Obecnie w organizmie kotki wady anatomiczne.
  • Brak higieny w gabinecie weterynaryjnym i brak profesjonalizmu u lekarza weterynarii przeprowadzającego zabieg.

Zanim zabierzemy kotkę do weterynarza na zabieg sterylizacji, sprawdźmy, jakie opinie uzyskał on od klientów, którzy odwiedzili go wraz ze swoimi pupilami. Dzięki temu dowiemy się, czy dana osoba jest wystarczająco doświadczona i odpowiedzialna.

Przed sterylizacją kotki najważniejsze jest zorientowanie się, na czym polega zabieg. Dzięki temu wszystkie wątpliwości będziemy mogli rozwiać wcześniej. Większa świadomość pozwoli nam także lepiej zweryfikować podejście lekarza.

Koszt zabiegu wysterylizowania kotki

Właściciele kotek często zadają sobie pytanie – ile kosztuje sterylizacja kotki i czy można wykonać ją za darmo? Koszt zabiegu sterylizacji jest ściśle związany z tym, w jakim miejscu decydujemy się pozostawić kotkę na zabieg. Różnice w cenie między klinikami związane są z tym, jaką renomę ma klinika i jakie doświadczenie zdążył zebrać lekarz. Na koszt zabiegu wpływa także lokalizacja kliniki, dlatego te mieszczące się w centralnych częściach większych miast mogą być znacznie kosztowniejsze.

Zwykle cena zabiegu kastracji kotki zaczyna się od 150 zł, a kończy na 300 zł. Do samych kosztów warto dodać opłaty związane ze wcześniejszymi wizytami oraz badaniami, które będą stanowiły potwierdzenie, że kotka może zostać poddana kastracji. Tak samo płatne będą także późniejsze wizyty kontrolne po zabiegu.

Dla tych, którzy mają wątpliwości czy poddanie kotki kastracji to dobry pomysł mamy radę. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeczytanie informacji na ten temat. Wiedza o wpływie sterylizacji oraz o tym, jaką funkcję ma pełnić, z pewnością pomoże podjąć decyzję. Zaletą w tej sytuacji jest fakt, że obecnie zabiegi kastracji są przeprowadzane z zastosowaniem narzędzi najwyższej jakości, dzięki czemu jest to operacja w zupełności bezpieczna i skuteczna.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Kastracja kota – kiedy (i czy w ogóle) to robić?
Ruja u kotki – co to jest, ile trwa i jakie są objawy?
Ile trwa ciąża kota? Wszystko o kocie w ciąży
Darmowe sterylizacje kotów i psóww 2023 roku
Marcowanie kotów – okres godowy kotów, ile trwa i co należy robić?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *