Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z kotami
Kontakty z dziećmi
Początkowo rasa ta wykorzystywana była jako pomoc przy wypasie zwierząt oraz jako psy stróżujące. W dzisiejszych czasach ich niezwykły charakter sprawił, że stanowią nieocenione wsparcie w służbach policyjnych czy w wojsku. Nie są to typowe psy kanapowe, a mimo to zyskały sympatię ludzi i na stałe zagościły też w domach rodzinnych.
Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z kotami
Kontakty z dziećmi
Jak wygląda owczarek belgijski? Jest to duży pies wielkością zbliżony do owczarka niemieckiego. Harmonijne proporcje, wyraźne umięśnienie i noszona wysoko głowa sprawiają wrażenie siły i elegancji. W klasyfikacji FCI zaliczony jest do psów pasterskich i zaganiających, wymagający próby pracy.
Typowy wygląd owczarka belgijskiego z rodowodem:
Bardzo ważnym kryterium podziału owczarka belgijskiego na poszczególne odmiany jest długość, struktura i kolor sierści. W każdej odmianie sierść musi być gęsta, o dobrej strukturze, zawierająca wełnisty podszerstek. W zależności od wyglądu włosia wyróżniamy 3 odmiany owczarka belgijskiego:
Nie wszystkie psy spełnią wymogi FCI. Za najważniejsze wady dyskwalifikujące uznaje się:
Wzorzec FCI określa użytkowanie owczarka belgijskiego jako psa pasterskiego, wszechstronnego psa pracującego jako pies obrończy, stróżujący, tropiący, jak również doskonałego psa rodzinnego. Powyższy opis w znacznym stopniu daje wyobrażenie na temat jego charakteru. Owczarek belgijski to niezwykle czujmy i inteligentny pies. Posiada bardzo dużo energii, którą przyszły właściciel będzie musiał nauczyć się spożytkować. W genach zapisaną ma wrodzoną zdolność do strzeżenia stada, dzięki czemu będzie idealnym psem obronnym. Są oddane i bardzo opiekuńcze wobec członków rodziny, ale nieufne wobec obcych. Owczarki belgijskie wykazują także dużą opiekuńczość wobec dzieci, jednak z uwagi na ich duże rozmiary i ogromną siłę nie są polecane jako towarzysze zabaw dla najmłodszych.
Szacuje się, że średnia długość życia owczarka belgijskiego wynosi od 12 do 15 lat. Wiek ten zależy od predyspozycji genetycznych przekazanych psu przez jego rodziców w wyniku procesu hodowlanego, a także od predyspozycji konkretnego zwierzęcia. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia swojego owczarka belgijskiego.
W dobrych hodowlach psy kwalifikowane do rozrodu pozbawione powinny być wad genetycznych obciążających kolejne pokolenia. Zdarza się jednak, że niektórzy hodowcy nie przeprowadzają odpowiednich badań przed rozmnażaniem swoich zwierząt, w wyniku czego mogą narodzić się szczenięta obciążone takimi chorobami dziedzicznymi, jak np.:
Oprócz powyższych chorób dziedzicznych, owczarki bengalskie są predysponowane także do innych chorób niedziedzicznych, takich jak np.:
Psy te ze względu na obecność podszerstka linieją 2 razy do roku i w tym okresie wymagają codziennego szczotkowania. Poza okresem linienia wskazane jest czesanie raz na tydzień, a raz na kilka miesięcy można porządnie je wykąpać w odpowiednim naturalnym szamponie dla psów. Regularnie należy kontrolować długość pazurów, żeby nie sprawiały zwierzęciu dyskomfortu. Są to psy raczej łatwe w pielęgnacji.
Owczarki belgijskie wymagają diety o zwiększonej zawartości białka i podwyższonej kaloryczności, aby zapewnić im prawidłowy rozwój masy mięśniowej. Na rynku dostępnych jest wiele karm komercyjnych dla psów aktywnych, które spełniać będą podwyższone zapotrzebowanie kaloryczne owczarka belgijskiego.
Owczarki belgijskie są inteligentne i łatwe w tresurze, o ile szkolenie rozpocznie się już w wieku szczenięcym i prowadzić je będzie odpowiednio doświadczony trener. Nie da się wymusić na nich posłuszeństwa krzykiem. Psy tej rasy najlepiej uczą się poprzez zabawę, w tym także zachowań niepożądanych – uczą się nawet mimowolnych ruchów trenera. Rasa ta ma mocny temperament i może przejawiać wrodzoną skłonność do agresji, jeśli trening nie jest prowadzony w odpowiedni sposób.
Poza samym szkoleniem bardzo ważne jest zapewnienie owczarkowi belgijskiemu dużej ilości ruchu – są to psy niezwykle aktywne, które nawet w spoczynku mają napięte mięśnie gotowe do działania. Należy pamiętać, że pies niewybiegany będzie miał w sobie ogrom niespożytkowanej energii, co w przypadku takiej rasy jak owczarek belgijski może doprowadzić do niemiłych konsekwencji.
Dzięki swojemu posłuszeństwu i ogromnej ilości energii są świetnymi sportowcami i zajmują wysokie noty w sportach typu agility, flyball, obedience czy frisbee.
Profesjonalna hodowla zadba o komplet badań wykluczających możliwe choroby dziedziczne, a także o odpowiednio wczesną socjalizację szczenięcia. Szczenięta tej rasy dojrzewają bardzo szybo i to hodowca musi zadbać o ich odpowiedni rozwój, aby nie dopuścić w przyszłości do agresji na tle lękowym.
Cena zakupu szczeniąt z rodowodem zależy od prestiżu hodowli i osiągnięć rodziców. Na chwilę obecną cena oscyluje w graniach 3000-5000 zł. Kupując owczarka belgijskiego poniżej tej kwoty istnieje ryzyko, że możemy paść ofiarą pseudohodowcy, a kupiony przez nas pies może znacznie odbiegać od wzorca rasy podanego przez FCI.
Klub owczarka belgijskiego został utworzony 29 września 1891 roku w Brukseli. 20 kolejnych lat trwało ustalenie typu i temperamentu owczarka belgijskiego. Najwięcej dyskusji budziła kwestia umaszczenia.
Owczarki belgijskie to psy niesamowicie inteligentne, dlatego też wymagają świadomego i konsekwentnego szkolenia, które jest znacznie trudniejsze i bardziej odpowiedzialne niż w przypadku innych ras. Owczarki belgijskie wymagają też ogromnej ilości ruchu na co dzień. Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić znacznej ilości swojego czasu w ciągu dnia na treningi i spacery, może musisz zastanowić się nad inną rasą. Zdecydowanie są to psy jedynie dla świadomego właściciela, który zdaje sobie sprawę z trudności w pracy z tą rasą. Jeśli jesteś osobą wymagającą, konsekwentną, aktywną oraz cierpliwą – owczarek belgijski to może być dobry kompan dla ciebie!
Autor
Redakcja RankingKarm.pl