Posokowiec bawarski – wygląd i opis rasy
- Rozmiar 44-52 cm
- Sierść gęsta, szorstka i błyszcząca
- Długość życia 11-13 lat
- Waga 21-28 kg
Posokowiec bawarski – wzorzec rasy
Posokowiec bawarski należy do grupy VI – psy gończe i sekcji II – posokowce, według FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Rasa podlega próbom pracy.
Zastanawiasz się jak wygląda Posokowiec bawarski? Pies opisywanej rasy jest średniej wielkości. Charakteryzuje się mocnym tułowiem i umięśnionymi kończynami. Sierść Posokowca jest krótka i umiarkowanie szorstka, z lekkim połyskiem. Okrywa jest bardziej delikatna w okolicy oczu, nosa i uszu, natomiast twardsza na tułowiu, ogonie i kończynach. Posokowiec bawarski występuje w kilku umaszczeniach:
- czerwone
- czerwień brunatna
- czerwone-żółte
- jasnopłowe
- piaskowe
- szaro-płowe
- pręgowane
Według wzorca dopuszczalne są niewielkie, jasne płaty w okolicy mostka. Głowa posokowca jest szeroka, z ciemnobrązowymi oczami oraz dużymi, zwisającymi, zaokrąglonymi uszami. Ogon jest długi i wysoko osadzony.
Posokowiec bawarski – charakter
Posokowiec bawarski jest psem gończym, o silnym instynkcie łowieckim. Zdecydowanie jest to rasa dla miłośników myślistwa, jednak to nie znaczy, że nie odnajdzie się w domu z rodziną. Wręcz przeciwnie. Posokowce są zwierzętami bardzo towarzyskimi, pełnymi energii i chęci do ciągłej zabawy. Bardzo silnie przywiązują się do swoich właścicieli, są oddane i kochające. Z drugiej strony, psy tej rasy słabo znoszą samotność, mogą przez to stać się zawistne i nieposłuszne. Należy także pamiętać, że wobec obcych osób, nasz pies może okazać się nieufny, a nieprawidłowo zsocjalizowany, pokaże oznaki agresji.
Psy opisywanej rasy potrzebują bardzo dużo ruchu. Zwykłe spacery mogą nie być dla nich wystarczające, dlatego zalecane są bardziej wymagające aktywności, takie jak jazda na rowerze lub bieganie. Dodatkowa, rasa ta charakteryzuje się wysoką inteligencją, dlatego wszelkiego rodzaju szkolenia, nie powinny sprawiać naszemu szczeniakowi problemów. Kursy powinny być jednak przeprowadzane przez osoby z doświadczeniem lub wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe.
Posokowce w stosunku do dzieci są bardzo cierpliwe, pełne empatii i wyrozumiałości. Dziecko przed kontaktem z psem powinno nauczyć się szacunku do zwierzęcia oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie należy zachować podczas zabawy. Pamiętajmy, żeby nigdy nie zostawiać psa samego z dzieckiem. Dotyczy to każdej rasy.
Rasy gończe z łatwością akceptują inne psy, zwłaszcza jeśli były wychowywane w jednym domu. Trochę inaczej wygląda sytuacja z kotami. Te małe tygryski potęgują instynkt łowiecki u naszego pupila, co może skończyć się katastrofą podczas ich wspólnej zabawy. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli wprowadzamy szczeniaka do domu, gdzie kot już miesza. Wtedy posokowiec będzie traktował go, jak członka rodziny. Jednak jeżeli mamy już psa i chcielibyśmy przygarnąć kociaka, powinniśmy zachować ostrożność podczas ich pierwszych spotkań.
Posokowiec bawarski – długość życia
Długość życia Posokowca bawarskiego waha się od 11 do 13 lat. Cecha ta zależy jednak od wielu czynników, które wywołują bezpośredni wpływ na standard życia twojego psa. Powinieneś zwracać uwagę na:
- rodzaj karmy
- regularne odrobaczanie i szczepienie
- wizyty u weterynarza
- profilaktyczne badanie krwi u starszych zwierząt
- genetyka – dlatego tak ważna jest hodowla z której kupujemy psa
Posokowiec bawarski – zdrowie
Posokowiec bawarski rzadko wykazuje tendencje do chorób. Jest to rasa stosunkowo zdrowa. Ze względu na swój typ przeznaczenia są silne, odporne i wytrzymałe. Niektóre egzemplarze wykazują skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Pomimo tego, że w Polsce nie ma obowiązku wykonywania diagnostyki w tym kierunku, powinniśmy szukać hodowli, która inwestuje w prześwietlanie swoich psów, wówczas możemy mieć pewność, że ten problem się nie pojawi.
U psów tej rasy nierzadko zdarzają się problemy z kamieniem nazębnym. Warto od małego przyzwyczajać swojego szczeniaka do szczotkowania, a przy każdej wizycie w gabinecie, regularnie sprawdzać stan uzębienia.
Ze względu na ciągłe węszenie w różnych trawach, możemy spotkać się z zapaleniem spojówek u naszego pupila lub problemami z trzecią powieką. Dodatkowo, u poskowoców stosunkowo często, w porównaniu z innymi rasami, występują urazy ogona, takie jak zwichnięcie lub zranienie, spowodowane uderzeniem.
Pomimo krótkiej sierści, Posokowce bawarskie są odporne na niekorzystne warunki klimatyczne. Znoszą dobrze zarówno upały, jak i mrozy. Zaleca się jednak, aby w cieplejsze dni ograniczyć ilość aktywności fizycznej oraz zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody.
Posokowiec bawarski – pielęgnacja
Pielęgnacja posokowca bawarskiego jest bardzo prosta. Ze względu na krótką, przylegającą sierść, wyczesywanie psa raz na dwa tygodnie spełni swoje zadanie. Kąpiele powinniśmy ograniczyć do minimum, pamiętając o stosowaniu specjalnych szamponów przeznaczonych dla danej rasy. Po każdym spacerze, warto przejrzeć swojego pupila, zwłaszcza okolicę oczy, uszy i łapy. Podczas suchych okresów w roku, problematyczne mogą okazać się kłosy, które wbijają się w skórę, skutkując obrzękiem i bolesnością. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u weterynarza.
Ze względu na skłonności tej rasy do odkładania się kamienia nazębnego, najważniejsze w pielęgnacji posokowca będzie regularne szczotkowanie zębów. Z reguły nie jest to ulubiona czynność naszych psów, dlatego warto od najmłodszych lat przyzwyczajać go do tej procedury. Dodatkowo istnieje szereg zabawek, które wykonane są w taki sposób, że podczas gryzienia oczyszczają zęby naszego pupila. Możemy także posługiwać się sproszkowanymi algami, które dodane do karmy, zapobiegają odkładaniu się kamienia oraz niwelują nieprzyjemny zapach z pyska. Jednak pamiętajmy, że żadna metoda nie zastąpi skuteczności klasycznej szczoteczki i pasty.
Posokowiec bawarski powinien mieć odpowiednio dopasowaną obrożę lub szelki i długą smycz. Przydatne również mogą okazać się obrotowe karabińczyki, wtedy pies ma swobodę ruchu i czerpie ze spaceru więcej satysfakcji. Zabawki powinny być wykonane z wytrzymałej gumy, dobrze sprawdzą się piłki, ringa i bawełniane sznurki.
Posokowiec bawarski – żywienie
Posokowiec bawarski, jak rasa wysoce aktywna, potrzebuje prawidłowo zbilansowanej diety, odpowiednio dopasowanej do trybu życia. Karma powinna opierać się w 50% na mięsie i podrobach. Możemy wykorzystywać gotowe karmy (suche i mokre) lub samodzielnie przygotowywać posiłki dla naszego psa, pamiętając o wzbogaceniu ich preparatami wapniowo-mineralnymi.
Ostatnimi czasy wysoką popularność zyskał BARF – filozofia żywienia. Jej założeniem jest zbliżenie diety naszego zwierzęcia, do diety jego przodków. Według tej koncepcji, zdrowie tkwi z surowym mięsie. Ważne jest całkowite wyeliminowanie produktów zbożowych. Według BARF nasz pies może jeść:
- surowe mięso i podroby
- ryby
- surowe warzywa
- surowe owoce
- jaja i produkty mleczne
Bardzo ważne jest wzbogacenie tej diety w witaminy oraz żelazo i magnez. Jeżeli zdecydujesz się, na taki styl karmienia swojego pupila, pamiętaj o merytorycznym przygotowaniu się do tego zadania. Najpierw teoria, później praktyka.
Pamiętajmy, żeby nie dokarmiać psa resztkami ze stołu. Część z tych rzeczy może okazać się trująca dla naszego pupila, jak na przykład czekolada, która w swoim składzie zawiera teobrominę. Substancja ta ulega powolnemu metabolizmowi w organizmie zwierzęcia i kumuluje się w nim, co może doprowadzić do zaburzeń ze strony układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, a nawet śmierci. W podobny sposób oddziałują na naszego psa rodzynki, winogrona, czosnek, cebula i awokado.
Posokowiec bawarski – szkolenie i wychowanie
Wychowanie Posokowca może okazać się dla niektórych dużym wyzwaniem. Pomimo ogromnej inteligencji tych psów, okiełznanie ich instynktu łowieckiego nie należy do najprostszych. Szkolenie powinniśmy zacząć od około 3 miesiącu życia, skupiając się na wyrobieniu w naszym zwierzaku posłuszeństwa. Maluch musi rozróżniać karę, od pochwały oraz wiedzieć, gdzie może chodzić i czego nie powinien się bać.
Podstawą prawidłowej socjalizacji szczeniaka jest kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami oraz nowymi dźwiękami i sytuacjami. Wychowanie powinniśmy zacząć od podstawowych komend, takich jak:
- siad
- podaj łapę
- zostać
- leżeć
Ważna jest także nauka chodzenia przy nodzę oraz ćwiczenie przywoływania psa, co może okazać się niezbędne, podczas ucieczki. Gdy nasz maluch sobie z tym poradzi, możemy przejść do bardziej zaawansowanych poleceń.
Jako wstęp do nauki tropienia, możemy wykorzystać zabawę z chowaniem przysmaków. Przysłuży nam się do tego mata węchowa. Możesz także schować smakołyk w dłoni i kazać psu odgadnąć, w której ręce go ukryłeś. Za rozwiązanie zagadki, szczeniak otrzymuje nagrodę. Łączymy w ten sposób przyjemne z pożytecznym, jednocześnie wzmacniając więzi z naszym pupilem.
Jeżeli twoim zamiłowaniem jest myślistwo i kupujesz psa z zamiarem szkolenia go w tym kierunku, powinieneś być świadomy, że nauka ta zajmuje kilka lat i może okazać się problematyczna dla niewyspecjalizowanych osób. Posokowiec od młodości powinien być przyzwyczajony do terenu, na którym będzie pracował. Już wtedy musisz eliminować niewłaściwe zachowanie, na przykład podążanie za nowym, fascynującym tropem. Ważne jest także przyzwyczajenie psa do wystrzałów, w tym celu możesz zabierać go na strzelnicę, gdzie oswoi się z głośnymi hukami. Posokowiec powinien wykazywać szacunek do zwierząt w lesie, niedozwolone jest ganianie za wszystkim, co tylko się rusza. Takie zachowanie należy karać.
Prawidłowo wychowany Posokowiec bawarski przyniesie Ci wiele satysfakcji. Będzie wspaniałym towarzyszem, zarówno na polowaniu, jak i w domu z dziećmi. Wszystko jednak zależy od twojego zaangażowania, systematyczności i konsekwentności.
Posokowiec bawarski – szczeniaki i hodowla
Posokowiec bawarski zyskuje coraz większą popularność w Polsce, więc znalezienie odpowiedniej hodowli nie powinno stanowić wyzwania. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić, czy dana hodowla należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), ponieważ tylko ta organizacja ma prawo do wystawiania rodowodów FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna).
Przed kupnem szczeniaka upewnij się, czy maluch ma wszystkie niezbędne dokumenty:
- metryka
- rodowód
- książeczka zdrowia z zaświadczeniami o odpowiednich szczepieniach
- numer identyfikacyjny chip
Odpowiedzialny hodowca rozmnaża psy zgodnie z panującymi wzorcami, a także dba o czystość, zdrowie szczeniaków i socjalizację od najmłodszych lat.
Przed przywiezieniem szczeniaka do domu, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne akcesoria. Będzie Ci potrzebne:
- legowisko dobrane rozmiarem do wielkości psa
- miski na wodę i karmę
- maty chłonne
- zabawki
- obroża lub szelki
- smycz
Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań możesz skontaktować się z weterynarzem, który przekaże Ci niezbędną wiedzę, potrzebną do wychowania szczeniaka.
Posokowiec bawarski – cena
Pewnie się zastanawiasz ile kosztuje Posokowiec bawarski? Cena szczeniaka hodowlanego wynosi od 2000 do 3000 zł. Wszystko jednak zależy od płci, renomy hodowli i osiągnięć wystawowych rodziców malucha. Nie daj się naciągnąć na psa za korzystną ceną z pseudohodowli. Zazwyczaj wiąże się to z nieprawidłowymi warunkami utrzymania, wadami genetycznymi i mnóstwem chorób. Szczeniaki sprzedawane są bez rodowodu, co jest niezgodne z prawem. Nie wspierajmy takich przedsiębiorstw.
Jeżeli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, żeby kupić szczeniaka, możesz zgłosić się do adopcji. Istnieje szereg organizacji zajmujących się poszukiwaniem domów zastępczych. W zamian za wsparcie i pomoc, otrzymujesz pieska za darmo. Pamiętaj, że zwierze to ogromna odpowiedzialność – zarówno kupno, jak i adopcja powinny być przemyślaną decyzją.
Koszty utrzymania szczeniaka wahają się od 150 do 300 zł, jednak jest to ruchoma kwota i zależy od stanu zdrowia naszego zwierzęcia oraz warunków, które mu zapewniamy. Pamiętaj, że koszty utrzymania malucha, będą znacznie niższe, od kosztów utrzymania dorosłego psów lub schorowanego staruszka.
Posokowiec bawarski – historia rasy, ciekawostki
Opisywana rasa powstała w XIX wieku w wyniku krzyżówki psów gończych. Korzeni możemy się doszukiwać w posokowcach hanowerskich. Rasa z zamysłu miała być lżejsza niż jej przodkowie, co skutkowałoby ułatwieniem polowania na zwierzęta leśne. Wzorzec rasy został zatwierdzony pod koniec XIX wieku. Z czasem Posokowce zyskała ogromną popularność W Austrii i na Węgrzech. W Polsce zawitały dopiero w drugiej połowie XX wieku.
- Słowo “posoka” oznacza krew, co odzwierciedla się w łowieckim charakterze Posokowca
- Istnieją przypuszczenia, że Posokowiec bawarski posiada odrobinę krwi jamnika, jednak nie jest to poparte żadnymi badaniami
- Pierwszymi rodowodowymi przedstawicielami danej rasy był pies Hirschman oraz suka Diana, którzy przysłużyli się do opracowania wzorca
- Pierwsza hodowla Posokowców bawarskich pojawiła się w Polsce w latach 60. XX wieku
- W 1930 roku założono Międzynarodowy Związek Posokowców
- W niektórych krajach, właścicielem Posokowca może być tylko myśliwy
Posokowiec bawarski – dla kogo?
Posokowiec bawarski to rasa dla właścicieli z doświadczeniem w pracy z czworonogami. Prawidłowe wychowanie psa wymaga szerokiej wiedzy z tej dziedziny i dużej ilości poświęconego czasu. Rasa ta sprawdzi się zarówno dla wielbicieli myślistwa oraz sportów, ale także jako pies do towarzystwa w domu. Pamiętaj jednak, że posokowiec wymaga dużej aktywności ruchowej, zwykły spacer może mu nie wystarczyć do zaspokojenia swoich potrzeb. Jeżeli nie przepadasz za długimi spacerami po lesie, jazdą na rowerze lub bieganie, za to wolisz spędzać czas odpoczywając na kanapie, powinieneś pomyśleć o innej rasie.
ZALETY:
- tworzy silną więź ze swoim właścicielem
- rodzinny
- aktywny
- inteligentny
- łatwy w pielęgnacji
- dobrze dogaduje się z innymi psami
- cierpliwi w stosunku do dzieci
WADY:
- instynkt myśliwskie
- uparty
- hałaśliwy
- nie lubi samotności
- skłonności niszczycielskie
- rasa alergizująca
- konieczne szkolenie