Bichon frise – pies w owczej skórze

Jeżeli szukasz psa do towarzystwa, o wysokiej inteligencji i nietuzinkowym wyglądzie, to Bichon frise jest zdecydowanie rasą dla Ciebie. Ta mała, biała owieczka rozkocha w sobie nawet największego przeciwnika psów. Spędzisz z nim mnóstwo czasu na aktywnych zabawach oraz leniuchowaniu na kanapie. Jednak bądź czujny, ponieważ bichony są ekspertami w sztuce manipulacji. Zanim się obejrzysz, okręcą sobie Ciebie wokół łapy.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Bichon frise – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 23-30 cm
  • Sierść jedwabna, delikatna, kręcona
  • Długość życia 12-15 lat
  • Waga 5-6kg

Bichon frise – wzorzec rasy

Bichon frise jest zaliczany do grupy psów do towarzystwa w typie Biszonów i ras pokrewnych, według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Nie podlega próbom pracy.

Jak wygląda Bichon frise? Jest to rasa niewielkich rozmiarów z jedwabistą, delikatną, lokowaną sierścią, której długość może osiągać 10 cm. Występują w białym umaszczeniu, mają czarny nosek, ciemne oczy  i oklapnięte, małe uszka. Ogon jest uniesiony do góry i lekko zagięty, jednak nie przekracza linii grzbietu.

Bichon frise – charakter

Bichon frise jest oddanym, kochającym pieskiem, który skradnie serce wszystkich domowników. Równie dobrze sprawdzi się w roli opiekuna do dziecka. Rasa uwielbia zabawy i potrafi rozśmieszyć swoich właścicieli do łez. Bichon frise jest atencjuszem, bardzo lubi być w centrum uwagi, jednak jego pokłady energii szybko się wyczerpują. W tym momencie ukazuje się ich drugie oblicze i miłość do kanapy. Pieski te bardzo cenią sobie miękkie legowisko, poduszki, a także kolana swojego właściciela.

Pomimo pogodnego usposobienia, bichon frise jest rasą wrażliwą, która ciężko znosi odrzucenie, dlatego nie wolno ignorować uczuć naszego pupila. Takie zachowanie może wyrządzić szczeniakowi ogromne cierpienie, dlatego w szkoleniu należy znaleźć równowagę, pomiędzy stanowczością, wymaganiami, a opanowaniem i łagodnością. To zdecydowanie nie jest rasa dla osób, które nie lubią okazywać swoich uczuć.

Bichon frise ma wiele zalet, są to psy niespotykanie inteligentne, bardzo szybko się uczą, co za tym idzie – potrafią bardzo dobrze wykorzystywać sytuację i manipulować właścicielami. Zapamiętują schemat przyczynowo – skutkowy i wykorzystują ten patent w przyszłości. Dlatego bądź czujny, bo zanim się obejrzysz zawładnie Tobą mały, biały piesek.

Bichon frise – długość życia

Długość życia Bichon frise wynosi od 12 do 15 lat. Jest to rasa długowieczna, a rekordziści dożywają nawet 19 lat. Jednak pamiętajmy, że cecha ta jest osobniczo zmienna i ma na nią wpływ wiele czynników:

  • rodzaj karmy
  • warunki w jakich trzymamy zwierzę
  • genetyka zwierzęcia, dlatego tak ważny jest wybór dobrej hodowli
  • systematyczne odrobaczanie i badanie kału
  • regularne wizyty u weterynarza
  • profilaktyczne badanie krwi u zwierząt starszych

Bichon frise – zdrowie

Bichon frise charakteryzują się końskim zdrowiem. Jedyne problemy z jakimi borykają się właściciele, to częste zatkanie kanalików łzowych, co ukazuje się ciemno-brązowym zabarwieniem sierści w przyśrodkowym kącie oka. Jest to szczególnie problematyczne dla właścicieli psów wystawowych. Nie można zignorować takiej sytuacji. Należy wówczas skonsultować się z weterynarzem. Możliwe, że konieczny będzie zabieg płukania tych kanalików.

Czasami możemy spotkać się z innymi dolegliwościami:

  • zmętnienie soczewki oka
  • epilepsja
  • kamienie w pęcherzu moczowym

Bichon frise – pielęgnacja

Bichon frise - pielęgnacja

Ze względu na majestatyczną sierść, Bichon frise wymagają regularnej pielęgnacji. Konieczne są wizyty 2-3 razy w miesiącu u groomera, czyli psiego fryzjera, w celu skrócenia okrywy włosowej psa, która nieustannie rośnie. Koszty wizyty w takim salonie to około 50-100 zł. Jeżeli masz odpowiednią wiedzę i umiejętności, możesz taki zabieg wykonać samodzielnie w domu.

Oprócz obcinania sierści, ważne jest także jej wyczesywanie. Najlepiej, gdybyśmy robili to 2-3 razy w tygodniu. Bichon frise praktycznie nie linieje, jednak zabieg taki umożliwi nam utrzymanie włosa w jak najlepszej kondycji.

Bardzo dużo osób uważa, że skoro rasa ta nie gubi sierści, to jest odpowiednia dla osób uczulonych. Jest to jednak błędna interpretacja i ku zdziwieniu wielu, sytuacja jest zupełnie odwrotna. Rasa ta jest nieodpowiednia dla alergików, “wełna” bichonów może okazać się dla nich prawdziwym koszmarem.

Bichon frise wymaga także higieny okolicy oczu. Ze względu na częste problemy z kanalikami łzowymi, konieczne jest przemywanie tych miejsc specjalistycznymi preparatymi. Na rynku mamy dostępną dużą ilość produktów, bardzo często są już w formie nasączonych chusteczek. Jeśli nie jesteś pewien, co powinieneś kupić, skontaktuj się z weterynarzem, w celu wybrania najlepszego produktu dla swojego pupila.

Nie zapominajmy o regularnym szczotkowaniu zębów naszego psa, w celu uniknięcia chorób przyzębia i kamienia nazębnego, a także o kąpielach, które powinny być wykonywane 1 raz w miesiącu.

Przyszły właściciel Bichon frise powinien zaopatrzyć się w odpowiednie, bezuciskowe szelki typu guard oraz lekką smycz. Nie zapomnij również o ubrankach. Ze względu na delikatną sierść i małe rozmiary, bichony są narażone na zimno. Kiedy temperatura spada poniżej zera, zalecane są dla psa ciepłe kurteczki. Możesz także posmarować mu opuszki łap wazeliną, aby chronić je przed odmrożeniami.

Bichon frise – żywienie

Bichon frise są ogromnymi łakomczuchami, przez to bardzo często cierpią na otyłość. Dlatego posiłek naszego pupila powinien być odpowiednio zbilansowany pod względem wieku, wagi, aktywności i stanu zdrowia. Możemy posłużyć się gotowymi karmami komercyjnymi, zarówno suchymi jak i mokrymi, lub zagłębić się w BARF i samemu przygotowywać posiłki dla bichona. Nie zapominajmy o stałym dostępie do letniej wody.

Psy jako zwierzęta drapieżne powinny opierać swoją dietę w 50% na mięsie (wołowina, cielęcina, kura, indyk, królik) i podrobach (serce, żołądek, wątroba, nerki), jest to dla nich idealne źródło białka. Mięso powinno być zawsze świeże, kupione ze sprawdzonego źródła.

W diecie bichonów ważne są także warzywa korzeniowe, takie jak:

  • marchew
  • pietruszka
  • seler

Stanowią one cenne źródło błonnika, co usprawnia pracę jelit. Dorosłe osobniki mogą jeść surowe warzywa, starte i dodane do mięsa. Bichon frise uwielbiają także warzywa zielone i owoce – źródło witamin.

W okresie wiosenno/jesiennym możemy podawać surowe żółtko, co wpływa korzystnie na stan skóry i sierści oraz wspomaga układ odpornościowy naszego psa. Pamiętajmy, żeby nie robić tego latem, gdyż ryzyko zakażenia Salmonellą jest naprawdę wysokie i może doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych bichonów.

Szczeniaki bichon frise karmimy podobnie jak osobniki dorosłe, jednak częstotliwość posiłków powinna wynosić od 4 do 5 razy na dobę, o stałych porach dnia. Podczas okresu wzrostu i dojrzewania, ważna u każdego psa jest suplementacja witaminowo-mineralna, taka jak fosforan wapnia dla prawidłowego wzrostu kości i zębów.

“Nie dla psa kiełbasa” tym mottem powinnyśmy się kierować w kuchni. Nie dokarmiamy psa resztkami ze stołu. Żołądek psa nie toleruje przypraw, których używamy. Dlatego wszelkiego rodzaju kiełbasy, wędliny i sery mogłyby wywołać u naszego pupila niestrawności i biegunki.

Bichon frise – szkolenie i wychowanie

Bichon frise zostały stworzone jako psy do towarzystwa. Nie mają więc instynktu łowieckiego, przez co ich szkolenie jest stosunkowo proste. Są to psy bardzo inteligentne i szybko się uczą. Wystarczy odrobina zaangażowania oraz cierpliwości ze strony właściciela. Szkolenie powinniśmy zacząć jak najszybciej, zanim szczeniak wyrobi sobie niewłaściwe nawyki. Pamiętajmy, że są to psy wrażliwe, więc wszelkie krzyki i agresywne zachowanie, mogą zniechęcić bichona do dalszej nauki. Trening powinien opierać się na nagrodach i pochwałach, tak aby jak najbardziej zmotywować naszego psa. Bichon frise uwielbiają zabawy i aktywności na świeżym powietrzu, możemy zatem połączyć te czynności ze szkoleniem i zrobić z tego atrakcyjną rozrywkę, a jednocześnie wzmocnić więź emocjonalną z naszym pupilem.

Jeżeli jednak nie jesteś gotowy na samodzielną naukę, możesz zasięgnąć porady u behawiorysty. W Polsce istnieje szereg ośrodków zajmujących się szkoleniem psów, na pewno znajdziesz coś w swojej okolicy. Na szkoleniu zdobędziesz wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu wychowania malucha, co ułatwi Ci dalszą pracę w domu. Pamiętaj, że kluczem do prawidłowej socjalizacji psa jest sumienna i regularna praca każdego dnia.

Przed przyjazdem nowego członka rodziny do domu, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne akcesoria, potrzebne dla maluszka.  Szczeniak powinien mieć swoje legowisko, jednak musi być ono dopasowane rozmiarem do wielkości bichona. Ważne są także miski na wodę i karmę, zwierzę powinno mieć do nich łatwy dostęp. Na początek może się zaopatrzyć w maty chłonne, ponieważ do około 4 miesiąca maluch nie będzie mógł wychodzić na spacery, jest to związane z czasem niezbędnym do wykonania wszystkich odpowiednich szczepień.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są klatki kennelowe, które stanowią bezpieczną przestrzeń dla zwierzęcia. Pies traktuje ten teren jako miejsce do odpoczynku i relaksu. Metoda ta sprawdza się równie dobrze w przypadku zwierząt lękliwych, które boją się hałasów albo nowych osób.

Bichon frise – szczeniaki i hodowla

Wybór odpowiedniej hodowli stanowi kluczową decyzję i jednocześnie pierwszy krok w kierunku posiadania bichona. W Polsce istnieje kilka hodowli zajmujących się tą rasą. Na początku powinniśmy sprawdzić, czy dana hodowla działa zgodnie z prawem i jest zatwierdzona przez FCI. W tym celu możesz zasięgnąć porady od ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce).

Jeżeli będziesz miał wątpliwości, hodowca powinien udzielić Ci wszelkich potrzebnych informacji odnośnie szczeniaków oraz ich szczepień. Ważne jest też to, aby maluchy od pierwszych dni były socjalizowane z ludźmi, dziećmi i innymi zwierzętami. Odbierając psa z hodowli upewnij się, że otrzymałeś wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak rodowód, książeczkę zdrowia, numer chip. Możliwe, że przed rezerwacją szczeniaka, hodowca zada Ci kilka pytań – nie przejmuj się, to normalne. Dla odpowiedzialnej hodowli, najważniejsze jest, aby szczeniaka trafił w dobre ręce.

Jest mnóstwo pseudohodowli, które oferują psy za korzystne ceny, jednak zazwyczaj jest to związane z nieprawidłowymi warunkami, brakiem rodowodu i szczepień, co w konsekwencji odbije się na zdrowiu twojego malucha. Dodatkowo sprzedawanie psów bez rodowodu jest niezgodne z prawem i nie powinniśmy wspierać takich działalności.

Bichon frise – cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak Bichon frise? Koszt psa z FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) waha się w granicach między 4000 do 7000 zł. Jednak na ostateczną cenę ma wpływ wiele czynników, na przykład suczki są znacznie droższe, niż samce. Pamiętajmy, że zakup psa musi być decyzją świadomą i w pełni przemyślaną. Wydając taką kwotę, powinniśmy poszukać jak najlepszej hodowli.

Jeżeli jednak nie masz wystarczającej kwoty, żeby kupić rasowego szczeniaka, możesz przygarnąć go za darmo, kontaktując się z organizacją, zajmującą się szukaniem odpowiednich osób do adopcją. Pies bez rodowodu wcale nie jest gorszy.

Koszt utrzymania szczeniaka waha się w granicach 200-400 zł na miesiąc. Na wysokość naszych wydatków wpływa:

  • rodzaj środków chroniących przed pasożytami
  • kupowana karma
  • stan zdrowia naszego zwierzęcia
  • ilość wizyt u weterynarza
  • ilość wizyt w salonach groomerskich

Pamiętajmy, że koszty utrzymania szczeniaka, są znacznie mniejsze, od kosztów utrzymania dorosłego psa lub pacjenta geriatrycznego. Wraz z wiekiem u każdej rasy pojawiają się choroby, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Biorąc psa musisz być zawsze przygotowany na nieprzewidziane wydatki.

Bichon frise – historia rasy, ciekawostki

Bichon frise to jeden z najstarszych ras psów do towarzystwa. W średniowieczu z Francji i Włoch zostały sprowadzone na Teneryfę, gdzie bardzo szybko zyskały swoich miłośników. Wkrótce po tym stały się europejską rasą dla arystokratów, jednak ich sława nie trwała zbyt długo. W połowie XX wieku zostały oficjalnie zatwierdzone przez związek kynologiczny i zakwalifikowane przez FCI jako rasa francusko-belgijska. Do Polski Bichon frise trafił dopiero pod koniec XX wieku. Obecnie największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych, gdzie trafiły po I. Wojnie Światowej, wywożone za ocean przez amerykańskich żołnierzy, oraz w Zjednoczonym Królestwie.

  • Dawna nazwa Bichon frise to “pies z Teneryfy”
  • Ze względu na swój zdumiewający wygląd, rasa wykorzystywana była w cyrku, a ich podobizny trafiały na różne dzieła sztuki ówczesnych malarzy
  • Bichon frise bardzo często mylony jest z małym pudlem
  • W Polsce próbowano zmienić nazwę na “Biszon kędzierzawy”, jednak nieskutecznie

Bichon frise – dla kogo?

Czy Bichon frise jest dla Ciebie? Nad tym pytaniem zastanawia się każdy przyszły właściciel pieska. Rasa ta jest niemalże dla każdego, kto tylko zechce stworzyć dom pełen miłości i bezpieczeństwa. Piesek świetnie odnajduje się zarówno w mieszkaniach, jak i w dużych domach z ogrodem. Polubi się z twoim dzieckiem, a także z innymi zwierzętami. Bichon frise uwielbiają zabawę, jednak ilość dawki ruchowej nie musi być bardzo duża. Zdecydowanie trzy, umiarkowanej długości spacery w ciągu dnia, wystarczą do spełniania fizjologicznych potrzeb twojego pieska.

Pomimo słodkiego wyglądu i małych rozmiarów, musimy pamiętać o upartej naturze Bichon frise. Szkolenie może okazać się niezbędne. Pieski te są bardzo inteligentne, szybko się uczą, ale jednocześnie potrafią bardzo łatwo manipulować swoimi właścicielami.

ZALETY:

  • Nie potrzebują dużo ruchu
  • Towarzyskie
  • Czułe
  • Nie linieją
  • Bystre
  • Szybko się uczą
  • Kochają dzieci
  • Dogadują się z innymi zwierzętami

WADY:

  • Uparte
  • Wymagają uwagi i szkolenia
  • Czasochłonna i regularna pielęgnacja
  • Szybko się brudzą
  • Nie dla alergików
  • Nie lubią samotności
  • Problemy z oczami
5/5 - (11 votes)

To może Cię zainteresować:

Shar pei – pomarszczony pies z Chin
Prezent dla psa na święta – pomysły na świąteczne prezenty dla psa pod choinkę
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (11 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *