Gekony to wyjątkowe gady, których hodowla stanowi nie lada wyzwanie. Odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o prawidłowe żywienie swojego podopiecznego. Jest to podstawą dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Zdecydowana większość osób wybiera gotowe karmy, które posiadają starannie zbilansowany skład. Zapewniają one wysoki poziom komfortu podczas porcjowania – nie trzeba zastanawiać się, jaka ilość jedzenia będzie odpowiednia. Przygotowany przez nas ranking karm dla gekonów pomoże w znalezieniu dobrego, a zarazem taniego produktu.
Czym karmić gekona?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, jakie pożywienie jest najlepsze dla gekona. Istotne jest to, aby odpowiadało ono rzeczywistym potrzebom żywieniowym opisywanego gada. Poniżej przedstawiono jego największe przysmaki:
- Mączniki – zarówno w formie dorosłej, jak i larwalnej. Można zakupić je w sklepie zoologicznym lub hodować samodzielnie w akwarium. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie skaczą, ani nie uciekają. Ponadto, nie generują one niepotrzebnych dźwięków.
- Świerszcze – gekony uwielbiają je za ich ruchliwość. Wspomniane gady posiadają silny instynkt łowiecki, który może zostać zaspokojony poprzez polowanie na świerszcze. Wystarczy jedynie wrzucić je do zamkniętego terrarium. Owady można kupić lub hodować w warunkach domowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby złapać ja na łące.
- Karaczany – to owady powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych, więc nie trzeba obawiać się problemów z ich zakupem. Warto rozważyć także ich hodowlę, ponieważ nie są męczące dla otoczenia. To znakomite urozmaicenie diety gekona.
- Jedwabniki – martwe owady można zakupić w niemal każdym sklepie z pokarmem dla gadów. Jest to pokarm o wysokiej wartości odżywczej. Może być serwowany również samicom ciężarnym, a nawet młodym gekonom.
- Noworodki myszy – to prawdziwa gratka dla gekonów. Omawiany przysmak zalecany jest szczególnie samicom w okresie ciąży. Nie należy jednak przesadzać z ilością. Nie zaleca się podawania mysich osesków częściej niż raz w miesiącu, ponieważ są one dość tłuste.
- Owoce – stanowią źródło witamin oraz składników odżywczych, a więc powinny one stanowić urozmaicenie diety.
Jak wybrać dobrą karmę dla gekona?
Nie masz pojęcia, jaka karma dla gekona będzie najlepszym wyborem? Koniecznie zapoznaj się ze stworzonym przez nas rankingiem, gdzie umieściliśmy wyłącznie produkty renomowanych marek. Przed podjęciem decyzji zakupowej należy pamiętać o przeanalizowaniu poniższych czynników.
- Gatunek – można spotkać się z pokarmem dedykowanym gekonom orzęsionym, lamparcim i innym. Warto jest postawić na pożywienie, którego skład został stworzony przez ekspertów.
- Forma pożywienia – to od hodowcy zależy, czy będzie serwował swojemu pupilowi żywe owady, czy martwe. Trzeba podkreślić, że omawiane gady potrzebują różnorodności. Z tego powodu dobrze jest próbować nowych produktów, tak aby menu było urozmaicone. Nie można zapomnieć o mieszkankach odżywczych w proszku, czy tez owocowych pastach.
- Witaminy i suplementy – w wielu przypadkach są one niezbędne. Gekon, który cierpi na niedobór witamin i minerałów nie będzie cieszył się pełnym zdrowiem.
- Marka – lepiej postawić na pokarm renomowanych marek, które polecane są przez wieloletnich hodowców gadów.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl