SPIS TREŚCI
Zwiń
Komondor inaczej zwany Owczarkiem Węgierskim jest to inteligentny pies o wysokim poziomie niezależności, który będzie idealnym i oddanym towarzyszem dla doświadczonego właściciela, który odpowiednio wychowa psa.
Komondor – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: suki średnio osiągają do 70cm a psy 80cm wysokości
- Waga: 36-50kg samica i 50-60kg samiec
- Sierść: gęsta w postaci długich sznurów
- Średnia długość życia: 10 do 12 lat
Komondor – wzorzec rasy
Komondor należy do grupy I FCI – czyli psy pasterskie i zaganiające, a dokładniej do sekcji psów pasterskich (owczarskich), czyli sekcji 1. Numer wzorca to 53.
Wygląd ogólny charakteryzuje się to imponująca siła, odważną postawa i potężną budową ciała. Komondor to duży, muskularny pies, pokryty niezwykle długą, gęstą sierścią w kolorze kości słoniowej. Rasa jest zdolna do życia przez większość roku na otwartej przestrzeni, ze względu właśnie na swoją charakterystyczną okrywę włosową, która chroni zarówno przed ciepłem (jednak nie przed przesadnymi upałami) jak i niskimi temperaturami.
Komondor – charakter
Komondory był wyhodowany na obrońce stada, dlatego jest nieufny wobec obcych i niezwykle opiekuńczy w stosunku do swojej rodziny. Komondor może służyć jako pies stróżujący dla swojego ludzkiego „stada”, ale także jako oddany towarzysz. Ze względu na historię rasy Komondora, gdzie otwartych terenach, pies ten musiał sam podejmować decyzje, żeby bronić stado, jest uznawany za inteligentną, bardzo samodzielną rasę i lubi podejmować swoje własne decyzje, dlatego może być trudnym psem dla niedoświadczonego właściciela. Pomimo tego zastrzeżenia, Komondor jest kochającym psem rodzinnym, który lubi mieć cały czas w zasięgu wzroku swoich ludzkich „podopiecznych”, często podążając za nimi z pokoju do pokoju. Komondor zwykle dobrze radzi sobie z dziećmi i innymi zwierzętami w domu.
Jak można oczekiwać od psów z grupy roboczej, komondory to psy wysportowane i zwinne. Potrzebują codziennych ćwiczeń, aby zachować szczęście i zdrowie, najlepiej w formie wolnych biegów i jednego lub dwóch spokojnych spacerów, z których każdy trwa co najmniej 30 minut dziennie.
Komondor – długość życia
Psy te żyją średnio od 10 do 12 lat. Jako opiekunowie psa powinniśmy pamiętać o kontrolnych wizytach u lekarza weterynarii i odpowiedniej profilaktyce.
Komondor – zdrowie
Komondory są ogólnie zdrowe, ale jak wszystkie rasy, mogą podlegać pewnym uwarunkowanym genetycznie schorzeniom. Oto kilka chorób, na które należy zwrócić uwagę w tej rasie:
- Dysplazja stawu biodrowego: ta choroba zwyrodnieniowa występuje, gdy staw biodrowy jest osłabiony z powodu nieprawidłowego wzrostu i rozwoju i występuje u wielu dużych ras psów.
- Entropium: ta wada, która jest zwykle widoczna w wieku sześciu miesięcy, powoduje, że powieka zwija się do wewnątrz, podrażniając lub uszkadzając gałkę oczną. Może to dotyczyć jednego lub obu oczu.
- Skręt żołądka: wzdęcie spowodowane nagłym napływem gazu i powietrza do żołądka. Powoduje to, że żołądek rozszerza się i skręca i może spowodować śmierć psa, jeśli nie jest leczony.
Komondor – pielęgnacja
Pielęgnacja sierści to jedno z największych wyzwań dla właścicieli tych psów. Matowanie i sznurowanie sierści występuje naturalnie we wczesnej dorosłości. W tym czasie właścicielowi zaleca się rozerwanie większych pasm na mniejsze, aby uformować ciasne sznurki. Po uformowaniu, sznurki wydłużają się z wiekiem, sięgając ziemi, jeśli nie są przycięte. Dwa razy w roku Komondor zrzuca podszerstek. W tym czasie sznurki muszą być ręcznie rozdzielone, aby zapobiec ich zlepianiu się w pobliżu skóry. Jest to dość prosty proces. Sznury należy również konserwować co tydzień, aby były schludne. Chociaż Komondor nie powinien być czesany, ich sierść wymaga intensywnej pielęgnacji, aby zachować biały kolor i pozostała wolna od brudu, gruzu i pasożytów. Być może będziesz musiał regularnie odwiedzać groomera. W razie potrzeby włosy należy przycinać z kanału słuchowego i z okolicy łap.
Komondor – żywienie
Dieta, jaką powinieneś karmić swojego Komondora, będzie się różnić w zależności od wielkości, wieku i stylu życia, dlatego najlepiej porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby znaleźć najlepszą dietę odpowiednią dla Twojego psa. Psy powinny być zawsze karmione karmą wysokiej jakości, która zawiera chude białka i niezbędne witaminy dla optymalnego zdrowia. Najlepiej jest szukaj pokarmu bez wypełniaczy, takich jak zboża, warto, żeby karma miała najwięcej składników takich jak mięso, drób, ryby, owoce i warzywa.
Komondor – szkolenie i wychowanie
Oczywiście wychowanie takiego psa wiąże się z obowiązkami. Właściciel musi być pewnym siebie liderem, aby zdobyć szacunek swojego Komondora. Potulny i niedoświadczony opiekun psa może sobie nie poradzić, ten pies będzie dobry dla doświadczonych osób. Należy pamiętać o prawidłowym uspołecznieniu swojego Komondora – wystawiając go na wiele różnych osób, sytuacji i innych zwierząt – od najmłodszych lat, aby pies wiedział, jak się zachowywać w ich otoczeniu. Należy oczywiście pamiętać, by robić to w odpowiedni i dostosowany do charakteru psa sposób. Na pewno warto cierpliwie i w rozsądny sposób, dać czas swojemu psu na zapoznanie się z gośćmi, którzy przychodzą do domu, gdyż rasa ta jest nieufna w stosunku do obcych. Jednak gdy Komondor zaakceptuje przybysza, będzie go pamiętał i traktował jak członka swojej rodziny.
Należy też uważać na kontakt z innymi psami. Komondor może być agresywny w stosunku do nieznanych psów, dlatego tak ważna jest odpowiednia socjalizacja i wychowanie.
Komondor – szczeniaki i hodowla
Szczenięta Komondora potrzebują dużo czasu, aby osiągnąć pełną dojrzałość – zwykle około trzech lat – ale kiedy już to robią, mają spokojną, oddaną osobowość. Komondor potrzebuje wczesnej i szeroko zakrojonej socjalizacji – kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami – począwszy od wczesnego okresu szczenięcia. Zapisanie swojego Komondora do przedszkola dla szczeniąt to świetny początek.
W naszym kraju nie ma zbyt wielu hodowli Komondora, jest tylko kilka zarejestrowanych hodowli, dlatego na swojego wymarzonego szczeniaka trzeba poczekać trochę dłużej niż w przypadku bardziej popularnych ras. Przed zakupem psa warto sprawdzić jego rodziców, szczególnie pod kątem dysplazji stawów biodrowych.
Komondor – cena
Cena tych psów z rodowodem potrafi wahać się od 3000 nawet aż do 8000zł. Ceny te wynikają z małej dostępności psów tej rasy w Polsce. Należy też pamiętać, że na koszt wpływa też prestiż hodowli, płeć oraz wieku psa, którego chcemy kupić
Komondor – historia rasy, ciekawostki
Pochodzący z Węgier Komondor jest największą z węgierskich ras pasterskich. Uważa się, że są one pochodzenia azjatyckiego, prawdopodobnie wywodzące się od Owtcharkas, wywodzące się z psów sprowadzonych na Węgry przez Madziarów w X wieku.
Komondor – dla kogo?
Ten pies o silnej woli i niezależności potrzebuje pewnego siebie właściciela, który w poprawny sposób pokieruje psa tej rasy. Na pewno nie jest to dobry wybór na pierwszego psa. Dodatkowo jako pies ogromnych rozmiarów, oraz z zamiłowaniem do szczekania na obcych, lepiej odnajdzie się w domu z ogrodem niż mieszkaniu na blokowisku.
Oceń nasz artykuł
Autor
Redakcja RankingKarm.pl
Komentarze