Łajka rosyjsko-europejska – wygląd i opis rasy
- Rozmiar 48-58 cm
- Sierść twarda i prosta
- Długość życia 12-15 lat
- Waga 20-30 kg
Łajka rosyjsko-europejska – wzorzec rasy
Łajka rosyjsko-europejska według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) kwalifikuje się do grupy szpiców i psów ras prymitywnych, w sekcji nordyckich psów myśliwskich. Rasa podlega próbom pracy.
Jak wygląda Łajka rosyjsko-europejska? Pies opisywanej rasy jest średniej wielkości. Samce osiągają w kłębie do 58 cm i ważą do 30 kg, samice mierzą 56 cm i są niewiele lżejsze od płci przeciwnej. Łajki charakteryzują się kwadratową sylwetką i głową w kształcie klina, zwężającą się w kierunku nosa. Oczy tego psa są ciemne, średniej wielkości, lekko skośne. Uszy osadzone wysoko, stojące i trójkątne. Przednie kończyny ustawione odsiebnie. Ogon z dumą noszony na grzbiecie, zwinięty w pierścień.
Okrywa Łajki jest dwuwarstwowa: miękka z gęstym podszerstkiem oraz twarda z prostym włosem. Sierść jest znacznie dłuższa na szyi, grzbiecie, barkach i kończynach. Psy opisywanej rasy występują w kilku umaszczeniach, najczęściej możemy spotkać:
- czarno-białe
- całkowicie czarne
- szary
- biały
- łaciaty
Wzorzec nie dopuszcza koloru rudego oraz nadmiernego cętkowania na kończynach.
Łajka rosyjsko-europejska – charakter
Łajka rosyjsko-europejska nie jest typowym rodzinnym towarzyszem. Jej łagodny i przyjacielski charakter skradnie serce niejednego miłośnika psów, jednak nie jest to pies do leżenia na kanapie. Rasa ta zdecydowanie bardziej woli aktywności na świeżym powietrzu oraz długie spacery po lesie. Chociaż jej zapotrzebowanie ruchowe w ciągu dnia jest raczej umiarkowane, to spacer wokół bloku zdecydowanie nie będzie wystarczający.
Ze względu na swój doskonały słuch i węch, sierściuch ten zdobył odbiorców w gronie myśliwych. Łajka idealnie nadaje się do łowów na dużą zwierzynę, ale także ptactwo i małe futrzaki. Psy te potrafią w zupełnej ciszy tropić, a następnie naganiać ofiary swoim głośnym szczekaniem. Łajka jest bardzo inteligentna i chętna do nauki. Rasa odznacza się szczerością, zrównoważeniem i opanowaniem. Jej szkolenie nie jest skomplikowane, jednak wymaga konsekwentności. Te czworonogi z łatwością przyswajają komendy z zakresu posłuszeństwa i prób zręcznościowych.
Powyższa rasa żyje w zgodzie z innymi psami i wykazuje się ogromną cierpliwością w stosunku do dzieci. W przypadku innych zwierząt, konieczna jest socjalizacja od małego. Łajki są zrównoważone, jednak obecność obcych osób może wzbudzać w nich niepokój. Należy być ostrożnym, ponieważ Łajki atakują bez ostrzeżenia.
Łajka rosyjsko-europejska – długość życia
Długość życia Łajki rosyjsko-europejskiej waha się między 12 – 15 lat. Jednak jest to cecha osobniczo zmienna i zależy od warunków życia, jakie zapewni jej właściciel. Jeżeli chcesz, aby twój sierściuch cieszył się długowiecznością, zwróć uwagę na:
- Jakość wybranej hodowli
- Regularne szczepienia i odrobaczenia
- Odpowiednią dawkę ruchu i sprzyjające warunki utrzymania
- Prawidłowo zbilansowaną dietę dobraną do potrzeb twojego psa
- Pielęgnację i kontrolne wizyty u weterynarza
- Badanie krwi i moczu u osobników starszych lub schorowanych
Łajka rosyjsko-europejska – zdrowie
Podobnie jak inne psy nordyckie, Łajka rosyjsko-europejska jest wyjątkowo wytrzymała i zdrowa. Rasa nie jest obarczona żadnymi chorobami genetycznymi. Jednak ze względu na sposób użytkowania, należy zwracać szczególną uwagę na możliwość występowania urazów i kontuzji.
Budowa ciała Łajki i obecność podszerstka gwarantuje zwierzęciu ochronę nawet przed dużymi mrozami. Sierściuchy te znacznie gorzej radzą sobie jednak z upałami. Dlatego w cieplejszych porach roku, należy zapewnić psu stały dostęp do chłodnej i czystej wody oraz zacienionego miejsce do odpoczynku.
Łajka rosyjsko-europejska – pielęgnacja
Sierść Łajki rosyjsko-europejskiej wymaga szczególnej uwagi. Psy tej rasy obficie linieją, co wiąże się z koniecznością wyczesywania go, co najmniej 3 razy w tygodniu. Używamy go tego specjalnych szczotek lub grzebieci. Po każdym spacerze obejrzyj swojego przyjaciela, czy nie przyniósł ze sobą do domu patyków lub gałęzi przyczepionych do okrywy. Kąpiele powinny być ograniczone do minimum i wykorzystywane w ostateczności. Znacznie lepiej sprawdzi się przetarcie grzbietu, pyszczka i łapek psa za pomocą wilgotnej ścierki lub specjalistycznych, nasączonych chusteczek.
Nie powinniśmy także zapominać o podstawowych czynnościach, do których należy obcinanie pazurków, mycie zębów oraz czyszczenie uszu naszego pupila. Tylko dzięki właściwej i systematycznej pielęgnacji, utrzymamy zdrowie Łajki w dobrym stanie.
Łajka rosyjsko-europejska – żywienie
Łajki rosyjsko-europejskie charakteryzują się wysoką zdrowotnością, jednak aby stan taki utrzymywał się zawsze, konieczne jest odpowiednie żywienie. Biorąc pod uwagę pochodzenie tej rasy, podstawowym elementem jej żywienia powinno być surowe mięso i ryby. Te elementy powinny stanowić ¾ diety tego sierściucha.
Na rynku ma szereg dostępnych gotowych produktów, karm suchych i mokrych. Podczas wyboru zwróć uwagę na skład procentowy poszczególnych elementów. Główny filar stanowi mięso, którego odsetek nie powinien być mniejszy niż 30%. Jednak im wyższy, tym lepszy.
Jeżeli nie ufasz gotowym karmą, możesz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego sierściucha. Zapoznaj się z filozofią BARF, która zakłada odzwierciedlenie diety, w sposób jak najbardziej zbliżony do przodków tego gatunku. Wskazane będzie wówczas stosowanie surowego mięsa, ryb, produktów odzwierzęcych, warzyw i owoców.
Bez względu na to, czy karmisz psa gotowymi produktami, czy BARFEM – zawsze musisz uwzględnić ilościowe zapotrzebowanie twojego pupila. Jest to cecha indywidualna, zależna od wieku, wagi, płci, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej. Karmy dla szczeniąt są bogatsze w składniki odżywcze, które są niezbędnym elementem rozwijającego się organizmu. W tym okresie szczególnie wskazane są suplementacje witaminowo-mineralne, ponieważ wszelkie niedobory mogą negatywnie wpływać na zdrowie czworonoga w przyszłości.
Łajka rosyjsko-europejska – szkolenie i wychowanie
Łajka rosyjsko-europejska jest psem bardzo inteligentnym i chętnym do nauki. Szczeniaki chłoną wiedzę hektolitrami, dlatego szkolenie powinno rozpocząć się od najmłodszych lat. Trening rozpoczynamy od socjalizacji, odpowiedniego zachowania w domu, toalety, zachowania się na spacerach i w obecności obcych psów. Są to podstawy, bez których twój pies nie ruszy dalej.
Kolejnym etapem szkolenia, jest nauka różnych komend i posłuszeństwa. W trakcie trwania tej fazy, istotną rolę odgrywają “wzmacniacze” pod postacią smaczków. Ważna jest także cierpliwość i systematyczność. Nie powinniśmy krzyczeć, ani karać zwierzęcia. Zapamiętanie negatywnych bodźców może skutkować lękiem i złośliwością psa. Szkolenie w zakresie polowań prowadzone są pod nadzorem wykwalifikowanej kadry i zazwyczaj kończą się egzaminem.
Łajka potrzebuje dużo ruchu i zapewnienia możliwości polowania, w celu zaspokojenia naturalnych potrzeb. Dlatego najlepszym właścicielem tej rasy, będzie myśliwy. Nie jest to rasa dla amatorów. Psiaki te potrzebują też dużo przestrzeni, więc nie nadają się do mieszkania w bloku.
Łajka rosyjsko-europejska – szczeniaki i hodowla
Decydując się na zakup szczeniaka, upewnij się że wybrana hodowla jest odpowiednim miejscem. Sprawdź jej przynależność do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) oraz renomę na podstawie poprzednich miotów. Bądź pewien, że właściciel stawia na domowe wychowanie maluszków, ich socjalizację i odpowiednią opiekę weterynaryjną. Możesz zapytać o stan zdrowia rodziców, niezbędne dokumenty i szczepienia.
Łajka rosyjsko-europejska w Polsce cieszy się umiarkowaną popularnością, to jednak nie wyklucza istnienia pseudohodowli i sprzedawania szczeniaków bez rodowodu. Jest to niezgodne z prawem i pomimo atrakcyjnej ceny, zazwyczaj tego typu organizacje popełniają masę błędów w rozrodzie oraz wychowaniu, co skutkuje różnymi zaburzeniami behawioralnymi oraz chorobami.
Łajka rosyjsko-europejska – cena
Ile kosztuje hodowlany szczeniak Łajki rosyjsko-europejskiej? Cena waha się od 2000 do 4000 złotych i jest zależna od wielu czynników. Jeżeli nie chcesz wydawać takiej kwoty, pamiętaj że wokół nas jest mnóstwo dobroczynnych organizacji, w których tysiące czworonogów czekają przygotowane do adopcji, chcąc znaleźć prawdziwą rodzinę i ciepły kąt. Pies za darmo, ze schroniska, wcale nie jest gorszy od tego rasowego.
Koszt utrzymania dorosłego psa wynosi około 200 – 300 złotych, w zależności od sposobu karmienia, pielęgnacji i stanu zdrowia. Kwota ta, w przypadku szczeniaka, może być mniejsza.
Łajka rosyjsko-europejska – historia rasy, ciekawostki
Psy w typie łajki występowały już tysiące lat temu na rejonach zachodniej Rosji. Służyły jako psy myśliwskie i towarzyszyły członkom plemienia Komi. Wykorzystywane były podczas polowań na dużą zwierzynę, ptaki oraz futerkowce. W 1952 roku Związek Kynologiczny ZSRR rozpoczął prace nad udoskonaleniem rasy i mieszano geny lokalnych psów myśliwskich, w typie łajki, z owczarkami uczaka. Wzorzec rasy został jednak ustalony dopiero w drugiej połowie XX wieku i zyskał bardzo dużą popularność zarówno wśród doświadczonych myśliwych, jak i amatorów zamieszkujących tamtejsze tereny.
Obecnie największe centrum hodowli powyższej rasy znajduje się w okolicach Sankt Petersburga. Łajki można także spotkać w Skandynawii, głównie w Finlandii oraz na terenach byłego bloku sowieckiego i w Polsce.
- “Łajka” w wolnym tłumaczeniu z języka rosyjskiego oznacza “szczekliwy”
- Łajka rosyjsko-europejska jest bardzo podobna do karelskiego psa na niedźwiedzie, z tego powodu obie rasy bardzo często są ze sobą mylone
- Rasa zdobyła popularność, kiedy w 1957 roku ZSRR wysłał w kosmos psa w typie łajki
Łajka rosyjsko-europejska – dla kogo?
Łajka rosyjsko-europejska to przede wszystkim pies myśliwski. Jednak czy to oznacza, że nie nadaje się jako towarzysz w domu? Wszystko zależy od twojego podejścia do wychowania. Sierściuch ten potrzebuje dużo ruchu, zazwyczaj podczas spacerów ciągle biega. Jednak jeśli zapewnisz mu odpowiednią dawkę aktywności w ciągu dnia, resztę czasu spędzi towarzysząc Ci na ogrodzie w domu lub w rutynowych czynnościach. Łajka prócz swojej łowieckiej natury cechuje się wysoką łagodnością i oddaniem, dlatego sprawdzi się także jako przyjaciel rodziny.
ZALETY:
- Inteligentny i szybko się uczy
- Idealny towarzysz na polowania
- Dogaduje się z innymi psami
- Cierpliwy w stosunku do dzieci
- Nie choruje
WADY:
- Czasochłonna pielęgnacja
- Wymaga dużo ruchu
- Nie nadaje się do mieszkania w bloku
- Głośno szczeka