Powszechna stała się chęć wyjazdu w zagraniczne podróże ze swoimi pupilami. Coraz rzadziej decydujemy się na pozostawienie swojego kota pod opieką bliskich. Ma to najczęściej miejsce z powodu przywiązania lub braku takiej możliwości. Paszport zwierzęcia domowego przy opuszczaniu granicy naszego państwa jest obowiązkowym dokumentem na terenie Unii Europejskiej. Dlatego odpowiednio wcześniej, musimy zadbać o wszelkie formalności związane z wyrobieniem paszportu dla kota. Jeżeli zastanawiasz się jak wyrobić paszport dla kota i ile kosztuje paszport zwierzęcia domowego, zajrzyj poniżej.
Kiedy jest nam potrzebny paszport zwierzęcia domowego?
Paszport zwierzęcia domowego jest obowiązkowy jeżeli wyjeżdżamy za granicę z psem, kotem lub fretką. Te zwierzęta uzyskały prawo do podróżowania ze swoimi opiekunami. Paszport kota jest dokumentem potwierdzającym jego tożsamość i zaświadczającym o stanie zdrowia. Paszport dla kota jest również obowiązkowym dokumentem o który musimy zadbać sami przy adopcji zwierzęcia z innego kraju.
Wyjeżdżając do określonego kraju ze swoim pupilem, należy sprawdzić również jakie prawo dotyczące transportu zwierząt obowiązuje w tym miejscu. Jest to tak ważny aspekt, gdyż paszport dla kota to podstawowy i najważniejszy dokument zwierzęcia podróżującego, ale w niektórych państwach występują inne obostrzenia. Szczególnie dotyczy to Wielkiej Brytanii, której prawo jest bardzo zaostrzone pod tym względem. Zwróćmy zawsze uwagę na to czy dany kraj wymaga zaświadczenia o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, czy oznaczenia przeciwciał. Kolejną rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę to wymaganie odrobaczenia odpowiednio wcześniej przed wyjazdem.
Jak wyrobić paszport dla kota?
Pierwszym etapem na drodze do wyrobienia paszportu dla kota jest zadbanie o szczepienie na wściekliznę, jeżeli jest ono nieważne trzeba niezwłocznie zaszczepić zwierzę. W tym wypadku wyjazd jest możliwy dopiero 21 dni od daty szczepienia. W przypadku paszportu kota warto zwrócić na to uwagę, ponieważ szczepienie przeciwko wściekliźnie kota w Polsce nie jest obowiązkowe. Dlatego zainteresujmy się tym tematem z wyprzedzeniem, aby nie opóźnić daty wyjazdu.
Innymi formalnościami jakie musimy załatwić, przy chęci wyjazdu z pupilem za granicę to obowiązkowe zaczipowanie zwierzęcia, które umożliwi identyfikację konkretnego osobnika i potwierdzenie jego stanu zdrowia. Ważnym aspektem jest także zwrócenie uwagi na wymagania dotyczące odrobaczania zwierzęcia, ponieważ w niektórych państwach jest wymóg wpisu do paszportu kota o wykonaniu tego zabiegu 24 godziny przed wyjazdem. Oczywiście jeżeli planujemy wyjazd z kotem poza Europę trzeba sprawdzić wszelkie procedury, jakie obowiązują w konkretnym kraju w zawiązku z transportem zwierząt domowych.
Tak naprawdę wyrobienie paszportu dla kota to ostatni etap wszystkich czynności jakie musimy wykonać. Wcześniej warto dowiedzieć się czy nasz lekarz prowadzący, posiada odpowiednie uprawnienia potrzebne do wystawienia paszportu zwierzęciu domowemu. Istnieje powszechnie dostępny rejestr lekarzy weterynarii do których możemy się udać w każdym mieście w celu dostania paszportu dla kota. Jedyne co musimy zrobić to umówić się dostatecznie wcześniej na wizytę w lecznicy.
Ile kosztuje paszport dla kota?
Jeżeli już wiemy jak wyrobić paszport zwierzęcia domowego, to kolejnym pytaniem jest ile kosztuje paszport dla kota. Nie jest to zbyt duży wydatek dla właściciela, szczególnie, że paszport kota obowiązuje przez całe życie pupila i nie ma potrzeby aby go wymieniać. Pamiętać musimy tylko o aktualizowaniu wykonywanych corocznie szczepień, co nie jest dodatkowo płatną usługą.
Cena paszportu dla kota wynosi 100 złotych w których są już zawarte wszelkie opłaty administracyjne i cena za usługę lekarza weterynarii. Dodatkowe koszty jakie musimy doliczyć do naszego budżetu na poczet wyrobienia paszportu dla kota, to cena szczepienia na wściekliznę, czipowania i ewentualnie dodatkowych szczepień. Reasumując wszystkie te zabiegi- koszt wydania paszportu zwierzęcia domowego mieści się w przedziale 170-200 złotych, w zależności od miejsca w którym zdecydujemy się wyrobić dokument.
Jak wygląda paszport dla kota?
Paszport zwierzęcia domowego to mała, papierowa książeczka, która zwiera wszystkie informacje o zwierzęciu, właścicielu i lekarzu weterynarii wystawiającym dokument.
Podstawowe elementy do wypełnienia w paszporcie kota:
- Dane identyfikacji kota: płeć, znaki szczególne, rasa, wiek, imię, umaszczenie, numer i miejsce czipa/tatuażu oraz data wszczepienia/wykonania,
- Dane właściciela: imię i nazwisko, dane kontaktowe, podpis,
- Dane lekarza weterynarii: imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz pieczątka i podpis z numerem wprawa wykonywania zawodu,
- Informacje na temat zdrowia kota, czyli odbyte szczepienia, profilaktyka przeciwkleszczowa, zabiegi odrobaczania,
- Najważniejszy jest wpis o ważnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, jeżeli jest wymagane to również data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał w metodzie miareczkowania.
O czym musimy pamiętać poza paszportem dla kota?
Formalności są bardzo ważną sprawą przy wyjeździe z naszym pupilem. Musimy jednak pamiętać również o zagwarantowaniu mu dobrostanu podczas długiej podróży, a w przypadku różnych środków lokomocji zastanowić się czy nasz kot jest gotowy na tego rodzaju stresory. Przede wszystkim wybierz transporter, który zapewni pupilowi przyjemne, ciemne i ciepłe środowisko. Oczywiście dobór odpowiedniego transporterka, będzie się opierał również o porę roku w jakiej wybieramy się w podróż. Ważnymi dla kota rzeczami w podróży będą znane i lubiane zabawki, które zmniejszą stres.
Jeżeli wybierasz się w podróż samochodem będzie to łatwiejsze do zniesienia przez pupila, ponieważ twoja obecność pozwoli na zachowanie spokoju i pozorów bezpieczeństwa. Problem się zaczyna gdy nasza podróż odbywa się samolotem, wtedy myśl jak wyrobić paszport dla kota, będzie najmniejszym z naszych zmartwień. Dlatego warto przyzwyczajać swoje zwierzę do samotności lub dłuższego zamknięcia w transporterze, aby pomogło mu to w przetrwaniu przyszłej podróży, z dala od właściciela. Ważne jest również przyzwyczajenie kota do obecności innych zwierząt- różnego gatunku, żeby podróż przebiegła w sposób jak najbardziej komfortowy.
Podsumowanie
Paszport zwierzęcia domowego to dokument potwierdzający tożsamość naszego zwierzęcia, jest niezbędny jeżeli chcemy wyjechać do kraju Unii Europejskiej. Aby paszport dla kota mógł zostać wyrobiony musimy najpierw zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie, odrobaczyć i zaczipować. Paszport kotu może wydać lekarz weterynarii posiadający specjalne uprawnienia, podczas zwykłej wizyty w lecznicy weterynaryjnej. Cena paszportu dla kota wynosi 100 złotych, do tej kwoty musimy doliczyć ceny szczepień, których wysokość jest zależna od gabinetu. Ważne żeby zadbać odpowiednio o komfort psychiczny kota podczas podróży, stosując domowe treningi. Przed samym wyjazdem pamiętajmy o tym żeby zabrać ze sobą paszport kota, książeczkę zdrowia, wygodny transporter oraz ulubione zabawki i przysmaki.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl