Basset hound – co kryje się za jego smutnym spojrzeniem?

Wciąż zastanawiasz się, czy pies rasy basset hound to pies dla ciebie? Psy te cechuje zarówno wyjątkowy charakter jak i wygląd. Pozornie poważna mina i ponure oczy mogą niejednego zmanipulować. Tak na prawdę kryją za sobą radość i chęć spędzania czasu z innymi. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź zy to pies dla Twojej rodziny!

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Basset hound – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: średnio 33- 38 cm
  • Sierść:krótka i gładka
  • Długość życia: 12 lat
  • Waga: 25- 30 kg

Basset hound – pochodzenie

Rasa Basset Hound wlicza się w grupę psów gończych i posokowców, a dokładnie w podgrupę gończych psów krotkonożnych – o typie jamnikowym. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa bas czyli niskie, co nawiązuje do wzrostu psa. Mimo, że jest rasą angielksą to pierwsze wzmianki o czworonogach w typie bassetów pochodzą z Francji, gdzie pełniły ważna rolę w polowaniach myśliwskich. Za bezposrednich przodków tej rasy uznaje się  Basseta artezyjsko-normandzkiego i nieistniejącego już dzisiaj Basseta artezyjskiego i ich późniejszych krzyżówek z Bloodhoundem. Istnieją teorie, że przodkowie tej rasy zostały przywiezione do Francji z Azji Mniejszej przez rycerzy krzyżaków, a ich hodowlą zajął się patron myśliwych święty Hubert w klasztorze w Ardenach. Ponadto kynolodzy podejrzewają, iż psy te były już obecne w Anglii w XVI wieku na podstawie słów Williama Szekspira, który w dziele „Śnie nocy letniej” pisze o psach z długimi uszami i donośnym głosie. Dzięki swoim zdolnościom tropowym, dobrym węchem i zapałem łowieckim psy te cieszyły się wielką popularnością wśród szlachty i wyższych sfer – nie jest tajemnicą, że były ulubionymi czworonogami żony króla Anglii Edwarda VII. Dopiero w drugiej połowie XX wieku, tj. W 1955 roku ustalono pierwszy wzorzec rasy. W Polsce reprezentancji tej rasy pojawili się 10 lat później. Największą popularnością cieszą się w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z klasyfikacją FCI psy tej rasy podlegają próbom pracy.

Basset hound – wzorzec rasy

Basset hound należy do psów krótkonożnych o niskim wzroście. Ich wysokość średnio wynosi od 33cm do 38cm. Mimo niewielkiego rozmiaru cechują się masywną budową i są grubokościste, a ich waga wynosi zwykle 25-30kg. Typowa dla tej rasy wydłużona sylwetka od której odchodzą śmiesznie krótkie łapy przypomina postawę jamnika. Psy te mają prosty długi grzbiet, który graniczy od przodu z stosunkowo długą i silną szyją, a kończy się wysoko trzymanym, szablasto zagiętym, merdającym ogonem. Kończyny tych psów, choć krótkie, to masywne. Przednie nogi wąsko ustawione w porównaniu do szeroko rozstawionych kończyn tylnich. Skóra na dolnych częsciach nóg może być lekko pofałdowana.

Basset hound ma raczej dużą głowę o lekko zaznaczonym stopie i wyjątkowo długie, usadzone poniżej lini oczu i zwisające uszy. Oczy ciemne sprawiają wrażenie łagodnych i smutnych, a przez zwisającą dolną powiekę widać zaczerwienione śluzówki. Nos jest zwykle czarny, choć zdarza się brązowy. Prawidłowy włos basseta powinien być krótki i gładki. Psy te najcześciej występują w umaszczeniu tricolor (czerń, biel, rudy), są też psy z dwukolorowym umaszczeniem (żółto-białe). W zgodzie ze wzrocem psy te powinny mieć lekko pofałdowaną skórę główy i łap.

Basset hound – charakter

Nie da się ukryć, iż wygląd basset hounda sprawia wrażenie smutnego i ponurego. Nic bardziej mylnego! Psy te cechuje wesołe, przyjazne i towarzyskie podejście do życia. Nie powinny być trzymane same, bądź w izolacji. Lubią przebywać w towarzystwie człowieka i dodatkowo doskonale dogadują się z innymi zwierzętami. Jeśli chcemy naszego basseta zostawiać samego w domu, powinniśmy go zacząć odpowiednio wcześnie, a najlepiej jak najwcześniej przyzwyczajać. Jest też idealnym psem rodzinnym, gdyż jest cierpliwy i tolerancyjny dla dzieci. Potrafi donośnie szczekać, zwłaszcza, gdy czuje zagrożenie. W jego utrzymaniu problemy mogą wynikać z jego łowieckiem natury. Psy te w kombinacji ze swoją upartością i instynktowi tropowemu nie zawsze chcą pilnować się właścicieli. Kiedy w trakcie spaceru basset poczuje zwierzyne łowną może ponieść go zew łowiecki i pies może rzucić się w pogoń niezależnie od zatroskanego właściciela i jego wołań.

Wbrew pozorom psy te potrafią biegać niczym charty! Czy da się kontrolować jego naturalne zachowania? Trzeba jak najwcześniej zacząć od szkolenia, by pies słuchał się swojego pana i mu ufał. Jego upartość i niezależność może dać się we znaki juz od najmłodszych miesięcy podczas wychowania. Należy być konsekwentnym i poprzez przyjazne nastawienie na zasadzie nagród i pochwał uparcie powtarzać oczekiwania wobec psa. Basset jest inteligentny i poprzez odpowiednie szkolenie może stać się wdzięcznym uczniem.

Basset hound – aktywność fizyczna

Basset hound - aktywność fizyczna

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną tych pozornie spokojnych i flegmatycznych psów należy pamiętać, iż bassety od dawna dużo biegały i spacerowały. Psy te cechuje niezwykła wytrzymałość, dzięki której dotrzymywały tempa podczas wielogodzinnych polowań. Stąd zaleca się właścicielom, aby zapewniali swoim pupilom co najmniej jedną godzinę aktywności fizycznej dziennie. Współczesne bassety nie muszą już tropić zwierzyny, a pozostawione same sobie mają tendencję do lenistwa, co, biorąc pod uwagę ich budowę, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednią ilość ruchu tych psów. Podsumowując, pies ten nadaje się do podwórka, ale może być szczęśliwy w małym mieszkaniu, o ile będzie wyprowadzany. Wyjątek stanowią szczęnięta i psy do 18 miesiąca życia, które są w fazie intensywnego wzrostu. W tym czasie należy ruch ograniczać, żeby unikać obciążania stawów, które w przyszłości może objawiać się bardzo kłopotliwe. Zwłaszcza niebezpieczne dla stawów w tym czasie jest wchodzenie po schodach.

Basset hound – żywienie

Ze względu na specyficzną budowę psy te wymagają odpowiedniej diety. Dlaczego? Otóż rasa ta ma skłonność do tycia, a nadwaga w ich przypadku może mieć poważne konsekwencje, nawet zagrażające ich życiu. Oczywiście dieta powinna zapewnić wszystkie niezbędne składniki i być zróżnicowana, ale powinna być również ułożona indywidualnie do psa, jego wielkości,  postury, trybu życia. Najbardziej znaczącym czasem w życiu basset hounda jest okres dorastania. Tutaj żywienie ma największy wpływ na poźniejsze, dorosołe życie psa. Ważne jest, by sprawdzać w gotowych karmach czy są dobrej jakości i nie narażają naszego pupila nie niedobory żywieniowe.

Najlepiej korzystać z karm sprawdzonych producentów. Poza tym, psy tej rasy są wrażliwe pod względem dietetycznym, co się często objawia w postaci alergii oraz nietolerancji pokarmowych. Właściel powinnien o tym pamiętać, zwłaszcza decydując się na zmianę karmy, i zadbać o stopniowe wprowadzanie zmian w diecie psa. Co wiecej, musimy uważać by zapewniana przez nas karma nie jest zbyt kaloryczna, psy te łatwo przybierają na wadze. Powinny być karmione minimum dwa razy dziennie – lepiej częściej, ale w mniejszych ilościach. Należy zapobiegać przejedzeniu, które w przypadku tej rasy bardzo często skutkuje nieprzyjemnymi wzdęciami. Ponadto, zważywszy na ich budowę, zaleca się wzbogadzanie diety suplementami wspomagającymi stawy między innymi chondroityną i glukozoaminą. Na koniec należy wspomnieć o dostępie do świeżej i czystej wody.

Basset hound – zdrowie

Niestety charakterystyczna dla rasy budowa spowodowała, iż psy te dość często muszą zmagać się z określonymi problemami zdrowotnymi. Ważne jest, by ich właściciel był tego świadomy i potrafił odpowiednio zareagować. Do typowych dolegliwości należą infekcje uszu. Długie i zwisające uszy stanowią idealne warunki do namnażania się patogenów, co skutkuje problemami w tym rejonie. Z tego powodu należy systematycznie sprawdzać, czy nie ma tam objawów zapalenia, bądź obecności pasożytów. Poza tym u psów tej rasy  nierzadko zdarzają się następujące stany chorobowe oczu: jaskra pierwotna, zaćma oraz ektropium. Może dojść do wywienięcia sie powieki, co w konsekwencji doprowadza do zapalenia spojówek. U psów młodych od 9 miesiąca zdarza się tak zwana kulawizna młodzieńcza związana z obciążeniem stawów w okresie wzrosotwym psa. Nie wymaga poważniejszej interwnecji chirurgicznej, zwykle sama przechodzi do 15miesiąca życia psa. Moża wdrożyć odopwiednie suplemementy, by złagodzić objawy.

Choroba dziedziczna, która spotyka reprezentantów tej rasy to bolesna dysplazja stawów łokciowych i biodrowych. Tutaj ważne jest by unikać nadwagi, która potegują przebieg tych schorzeń. Poza tym zdarza się u nich choroba krążka międzykręgowego, która nie obędzie się bez interwencji chirurgicznej. Do stanów patologicznych wymagających natychmiastowej pomocy weterynaryjnej jest skręt żołądka – psy te powinny zwłaszcza po zjedzeniu unikać nadmiernego ruchu. W nawiązaniu do odporności psa, bassety są wrażliwe na ekstremalne temperatury. Źle znoszą zarówno upały jak i temperatury minusowe.

Jeśli zapewnimy naszemu psu odpowiednią opiekę zdrowotną i regularne wizyty u weterynarza, może on dożyć nawet 12 lat w dobrej kondycji.

Basset hound – pielęgnacja

Znając już najczęstsze dolegliwości psów rasy basset hound, nie jest niespodzianką, że do stałych zabiegów pielęgnacji zalicza się regularna kontrola i czyszczenie kanałów słuchowych i uszu czworonoga. My jako właściciele śmiało może zaopatrzyć się w środek do mycia uszu i od czasu do czasu zadbać o higiene uszu psa. Poza tym należy też odpowiednio często czyścić skórę fałd twarzy i łap, by zapobiec gromadzeniu sie zanieczyszczeć i sprawdzić pod kątem odparzeń. Jeśli chodzi o sierść psa to nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy ją raz w tygodniu przeczesać. Tu sprawdzi się najlepiej szczotka twarda z naturalnego włosia. W celu utrzymania higieny jamy ustnej można zaopatrzyć się w gryzaki dentystyczne.

Basset hound – szczeniaki i hodowla

Jeśli myślisz ze pies rasy basset hound to pies dla ciebie, nie śpiesz się z zakupem, poszukaj sprawdzonej hodowli. Taka hodowla musi należeć do związku kynologicznego w Polsce FCI. Kupując psa z zarejstrowanej hodowli masz gwarancje, że psy, które dopuszczono do hodowli są zdrowe. W przypadku tej rasy psy do rozrodu muszą przejść odpowiednie testy na zdrowie i wygląd. Psy agresywne bądź lękliwe są również wykluczane z rozrodu. Ceny szczeniąt z hodowli osculują wokół 3500 zł i więcej. Chcąc kupić zdrowego psa o dobrym charakterze, nie należy dać się zwieść tańszym ofertom szczeniąt z pseudohodowli i poszukać kompetentnego hodowcy, który troszczy się o swoich pupili i ich pochodzenie. Psy pochodzące z niezarejstrowanych hodowli nie podlegają regularnym badaniom przez weterynarza, stąd mogą przenosić różne choroby genetyczne.

Basset hound – dla kogo?

Faktem jednak jest, że psy te nie są dla każdego. Jak wspomniano są bardzo mądre i uparte. Stąd nieraz mogą probować postawić na swoim i nie zawsze będą posłuszne. Podczas spacerów na łonie natury lepiej nie spuszczać ich daleko ze smyczy. Właściciel nie może być bardziej uparty, gdyż basset jest nieustąpliwy. Jego opiekun nie musi być maratończykiem, ale dobrze by było, gdyby regularnie sie poruszał, gdyż psy te, jeśli mają możliwość, mogą się rozleniwić.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Basset artezyjsko normandzki – wielki wrażliwiec na krótkich łapach
Basset bretoński – charakterystyka i opis rasy
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Dogue de Bordeaux – znany jako „Śliniak”
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Shar pei – pomarszczony pies z Chin
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *