Obroża dla kota – czy warto?

W dzisiejszych czasach coraz więcej z nas staje się szczęśliwymi właścicielami, lub może w tym wypadku lepiej powiedzieć kompanami kotów. Kierując się dobrymi intencjami i chęcią zapewnienia im bezpieczeństwa postanawiamy podczas kompletowania kociego ekwipunku zakupić obrożę dla kota. Zwolennicy obroży dla kota uważają, że wychodzące koty dzięki obroży dla kota z adresówką będą bezpieczniejsze i jeśli się zgubią, ktoś będzie w stanie skontaktować się z właścicielem. Według niektórych obroża z dzwoneczkiem dla kota uchroni przed jego atakiem potencjalne ofiary. Czy aby na pewno obrożę dla kota jest bezpiecznym i dobrym pomysłem? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości naszych czytelników.

 

Obroża dla kota z adresówką

Obroża dla kota z adresówką nie ma większego sensu. Kot w ogóle nie powinien być wypuszczany samodzielnie na dwór. Jeżeli bardzo chcemy uniknąć przypadkowego zniknięcia naszego czworonoga, udajmy się do lekarza weterynarii w celu wszczepienia czipa, w którego pamięci zapiszemy dane do kontaktu z właścicielem. Obroża dla kota z imieniem stanowi aspekt estetyczny jedynie dla ludzi i nie przynosi korzyści zwierzęciu znajdującego się w potrzebie. Być może zostanie on łatwiej zidentyfikowany na wypadek zgubienia się, jednak ryzyko przewyższa korzyści.
Obecny rynek oferuje także obroże dla kota z gps, które pozwalają rejestrować najczęstsze szlaki obierane przez zwierzę i znaleźć go w przypadku zaginięcia.

Obroża z dzwoneczkiem dla kota

W sklepach zoologicznych możemy znaleźć obroże, do których przyczepiane są dzwoneczki mające ostrzec przed atakiem ptaki, czy inne mniejsze zwierzęta. Po pierwsze jest to błędne założenie, gdyż kot jako doskonały myśliwy potrafi poruszać się tak ostrożnie, aby nie zostać zauważonym przez potencjalną ofiarę, a trakcie ataku dzwoneczek w obroży dla kota wydaje dźwięk dopiero w ostatnim momencie, gdy jest już po wszystkim. Miejmy także świadomość, że obroże z dzwoneczkiem dla kota nie zawsze są skuteczne i wiele kotów uczy się w pewien sposób unieszkodliwiać dzwonek przemieszczając się w specyficzny sposób.

Koty to inteligentne istoty i doskonale potrafią powiązać dźwięk dzwonka z nieskuteczną próbą polowania. Ponadto, jak podkreśla wielu behawiorystów, sam dźwięk dzwoneczka w obroży dla kota potrafi być niezwykle irytujący i generować sporo stresu. Spróbujmy wejść w skórę zwierzęcia i wyobrazić sobie, że jesteśmy zmuszeni do noszenia dzwoneczka wydającego dźwięk tuż przy głowie przy każdym naszym ruchu. Czy nie przyprawiłoby nas to o migreny? Koty odbierają ten dźwięk jako szum uszny. Do tego dodajmy fakt, że słuch kotów jest znacznie wrażliwszy. Kot rozpozna i osobno sklasyfikuje wówczas dźwięki różniące się nawet 1/10 tonu. Dolna granica częstotliwości słyszalnych przez kota jest podobna do naszej – około 20 Hz. Górny próg słyszalności jest jednak znacznie wyższy – u człowieka wynosi on 20 000 Hz (20 kHz), u kota natomiast 64 000 Hz (64 kHz). Młode koty mogą być w stanie usłyszeć nawet dźwięki o częstotliwości przekraczającej 64 000 Hz. Zatem nawet dźwięk wydawany mały dzwoneczek potrafi wybrzmieć we wrażliwych kocich uszach cztery razy głośniej niż w naszych. Weźmy pod uwagę także fakt, że kot jest nie tylko drapieżnikiem, ale także ofiarą i dzwoneczek w obroży dla kota zwróci na niego uwagę innych zwierząt, mogących być dla niego zagrożeniem. Uniemożliwi mu to ukrycie się przed zagrożeniem, co może spotęgować zaburzenia behawioralne szczególnie u kotów lękliwych.

Bezpieczna obroża dla kota

Zastanawiając się nad wyborem bezpiecznej obroży dla kota, zadajmy sobie pytanie, czy takowa rzeczywiście istnieje? Niestety obroże dla kotów wiążą się ze sporym ryzykiem, bez względu na to z jakiego materiału są wykonane. Wielokrotnie spotykamy się z historiami kotów, które zawiesiły się na obroży. I to nie tylko na zewnątrz, zahaczając się o gałąź czy płot. Znane są przypadki, których koty nawet w rozciągliwej obroży zawisły klamce. Niektóre koty, znane ze swojej niezależności chcąc pozbyć się niechcianego elementu, wsuwają pod niego przednie łapy, nie potrafiąc wyjąć ich z powrotem. W takim wypadku nawet próby pomocy zwierzęciu w panice są trudne i niebezpieczne dla obu stron. Wspomniane historie niestety kończyły się tragicznie… Jeśli pomimo przytoczonych faktów decydujemy się na korzystanie z obroży dla kota zwróćmy uwagę, aby nie była ona zapięta zbyt ciasno, najlepiej, jeśli możemy zmieścić między szyję, a obrożę dla kota jeden palec.

Istotną kwestią jest zapięcie obroży. Kupujmy wyłącznie obroże z tzw. bezpiecznym zapięciem, które rozpina się samoczynnie przy silnym pociągnięciu. Obroża dla kota samoodpinająca ocali naszego czworonoga z kryzysowej sytuacji. Zwróćmy też uwagę na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana obroża dla kota. Rynek oferuje nam szeroki wybór, jednak warto podejść do podejmowania decyzji z rozsądkiem.

Typy obroży dla kota

Obroże dla kota ze skóry są trwałe, jednak najmniej elastyczne i najtwardsze, z tych względów przeznaczone są głównie dla psów.

Obroże dla kota nylonowe okazują się być łatwe pod względem czyszczenia. Możemy spotkać odblaskowe obroże, których zaletą jest wodoodporność i widoczność z daleka. Rynek oferuje także obroże dla kota ładowane za pomocą kabla USB, które świecą w nocy, co pozwala na szybką lokalizację pupila i uniknięcie wypadków komunikacyjnych. Na popularności zyskują obroże dla kota z odblaskową wstawką. Pozostałe często spotykane materiały, z których wykonuje się obroże dla kotów to naturalny lub sztuczny zamsz.

Obroże feromonowe dla kota imitują i uwalniają w trakcie aplikacji kocie feromony, produkowane przez matkę w okresie laktacji. Mają za zadanie zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Obroże feromonowe dla kota znajdują zastosowanie w sytuacjach stresujących, takich jak przeprowadzka, pojawienie się nowego domownika, podróż itp.  Także taka obroża tego typu powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenie przeciwko przypadkowemu zawiśnięciu i uduszeniu kota. Pionowe nacięcia na obroży, pozwalają na jej rozerwanie. Wadą obroży feromonowej dla kota jest jej krótki czas działania, zwykle starcza na miesiąc,a jej koszt to około 50 zł. Żeby działa było skuteczne powinniśmy stosować ją przez około 3 miesiące. Behawioryści podkreślają, że obroże feromonowe dla kota obrożę stosujemy jako leczenie wspomagające nie rozwiąże nam ona wszystkich problemów, kluczem jest właściwy trening behawioralny.

Na rynek ostatnio wkraczają także obroże antystresowe dla kota reklamujące się jako wieloskładnikowy preparat uspokajający, mający na celu zapobieganie problemom behawioralnym, głównie spowodowanym stresem, objawiających się w postaci: znakowania moczem, drapania mebli i innych przedmiotów, nadmiernym pobudzeniem oraz nadmiernym wylizywaniem i wokalizacją.

Obroża antystresowa dla kota działa na zwierzę uspokajająco, zazwyczaj w jej w skład wchodzi kompozycja naturalnych substancji wpływających na zachowanie podobnie jak feromony. Zastosowanie obroży antystresowej dla kota podczas terapii behawioralnej znacznie wspomaga jej proces zapewniając kotu poczucie bezpieczeństwa. Obroża antystresowa dla kota jest rekomendowana dla kociąt, jak i starszych osobników.
Pomaga opanować i obniżyć poziomu stresu w trudnych dla zwierzęcia sytuacjach, takich jak: odłączenie kociaka od matki, zmiana otoczenia, wizyta u lekarza weterynarii, pobyt w kocim hotelu, podróż, pojawienie się nowego członka rodziny, lęk separacyjny, burze, wybuchy fajerwerków
Obrożę antystresową dla kota należy założyć tak, by odpowiednio dostosować ją do obwodu szyi kota. Działa przez 30 dni i tym czasie nie należy jej zdejmować kotu obroży, z wyjątkiem ewentualnych kąpieli. Zalecane jest zastosowanie obroży 2 lub 3 dni przed wystąpieniem spodziewaną sytuacją stresową.

Chcąc uniknąć ataków insektów właściciele stosują obrożę przeciwpchelną dla kota. Pamiętajmy, aby obroży przeciwpchelnych dla kota nie stosować u ciężarnych samic lub u rekonwalescentów. Przed zakupem, lepiej zawsze skonsultować się w tym temacie z lekarzem weterynarii.

Obroże przeciwpchelne i przeciw kleszczom są bardzo wydajne (zazwyczaj jedna obróżka starcza do siedmiu miesięcy), pomagają także w leczeniu alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Miejmy na uwadze, aby kupować obroże dedykowane dla konkretnego gatunku i nie stosować u kotów obroży przeznaczonych dla psów, gdyż zawierają one inne stężenie substancji czynnej i mogą okazać się szkodliwe.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele innych preparatów mających za zadanie ochronę przeciwpasożytniczą takich jak spraye, preparaty spot-on, iniekcje czy tabletki i warto dobrze przemyśleć swój wybór, zanim zdecydujemy się na zakup akurat obroży przeciwpchelnej. Podsumowując, odradzamy zakup obroży dla kota, przytoczone powyżej argumenty i historie dowodzą, że jest to czynnik narażający zdrowie i życie naszego ukochanego pupila, a w dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele alternatyw, z których powinniśmy korzystać, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Szelki czy obroża – co wybrać?
Antyszczekacz dla psa
Tipsy dla kota – wady i zalety
Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota
Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Wyprawka dla kota – niezbędne wyposażenie dla kota
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *