Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakt z innymi psami
Kontakt z kotami
Kontakt z dziećmi
Ten lojalny ale jednocześnie niezależny sierściuch z Ameryki południowej może stanowić nie lada wyzwanie dla przeciętnego psiarza. Jego masa, inteligencja i chęć dominacji kreują mastifa gotowego do strzeżenia posesji i obrony terytorium. Jednak nie można pomijać jego wierności i miłości, którą obdarza swoją rodzinę i każdego innego czworonoga w domu.
Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakt z innymi psami
Kontakt z kotami
Kontakt z dziećmi
Fila brasileiro według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) jest zaliczana do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. W sekcji molosy – mastify. Typ dogowaty. Nie podlega próbom pracy. Jednak w Polsce, aby uzyskać pozwolenie hodowlane, trzeba przejść obowiązkowe testy psychiczne, obejmujące reakcję na strzały, nietypową sytuację, taką jak nagły hałas, obce osoby lub inne psy.
Jak wygląda Fila brasileiro? Opisywana rasa jest bardzo duża. Samce osiągają do 75 cm w kłębie i 82 kg wagi, natomiast samice do 70 cm i 73 kg. Głowa mastifa jest duża, ciężka i proporcjonalna do tułowia – oglądana z góry przypomina kształtem gruszkę. Oczy migdałowate, szeroko rozstawione, barwy od ciemnobrązowej do żółtej. Ze względu na luźną skórę, dolne powieki u brasileiro są obwisłe, co podkreśla melancholijny wyraz, typowy dla molosów. Uszy są grube, w kształt litery V, obwisłe, osadzone z tyłu głowy. Tułów jest bardzo mocno zarysowany, szeroki, z obwisłą skórą, tworzącą obfite podgardle. Ogon bardzo grupy, osadzony wysoko, zwężający się ku końcu.
Sierść mastifa brazylijskiego jest krótka, gęsta, gładka i mocno przylegająca do ciała. Dopuszczalna jest każda maść jednolita z ciemniejszymi lub jaśniejszymi pręgami, z wyjątkiem białej, mysiej, łaciatej, podpalanej i błękitnej.
Do wad w wyglądzie, które dyskwalifikują osobnika z wzorca rasy należą:
Brazylijczycy mówią “Wierny jak Fila”. To jedna z dwóch podstawowych cech tego mastifa, jego stosunek do właściciela i oddanie. Drugą cechą jest ojeriza, co można przetłumaczyć jako silną awersję, demonstracyjną niechęć i podejrzliwość wobec obcych.
Fila brasileiro jest czworonogiem temperamentnym, o silnej osobowości, odwadze i waleczności. Opisywana jako pies o dwóch twarzach – przyjaznej dla swojej rodziny i groźnej dla obcych osób. Pomimo stanowczego usposobienia, jest to pies który potrzebuje bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem i nie powinno się go zostawiać samemu. Mastif brazylijski jest wyjątkowo cierpliwy i tolerancyjny w stosunku do dzieci, jednak każda zabawa powinna przebiegać pod kontrolą osoby dorosłej.
Fila jest aktywna i wytrzymała ale nie potrzebuje dużo ruchu. Codzienne spacery wystarczą do zaspokojenia jej potrzeb. Dodatkowym atutem tej rasy, jest jej łatwość przystosowywania się do nowych warunków. Można ją trzymać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku.
Silny instynkt terytorialny sprawia, że ten mastif doskonale sprawdzi się w roli stróża każdego terenu, na którym się znajduje. Fila jest czujna i ciekawska, zareaguje na każdy najmniejszy odgłos. Natomiast jej skłonności do dominacji wpływają na chęć podporządkowywania sobie innego psa. Chociaż każde inne zwierze domowe zostanie przez nią zaakceptowane, to obce czworonogi będą prowokowały brasileiro do walki.
Długość życia Fila brasileiro waha się od 9 do 11 lat. Duże rasy są predysponowane do krótszego życia. Wynika to z szybkości ich wzrostu, rozwoju komórek, a co za tym idzie – tempa ich starzenia się. Jeżeli chcesz, aby twój sierściuch dożył swojej starości, zwróć uwagę na odpowiednie warunki jego utrzymania:
Fila brasileiro to bardzo odporna i wytrzymała rasa. Jednak jak każdy duży pies, ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych, radziej do dysplazji stawów łokciowych. Przy zakupie szczeniaka należy poprosić o odpowiednie badania rodziców. W celu zapobiegania, należy od najmłodszych lat dbać o odpowiednią suplementację i wagę naszego czworonoga.
Opisywana rasa posiada także predyspozycje do skrętu żołądka, dlatego tak ważny jest odpoczynek po każdym posiłku. Najlepiej sprawdza się schemat karmienia psa zawsze po spacerze, a później drzemka. Oprócz tego, może spotkać się z postępującym zanikiem siatkówki (PRA) lub problemami z budową powiek. Z zalet na pewno należy podkreślić, że Fila bardzo dobrze znosi upały i mrozy. Należy jednak pamiętać, że w cieplejsze dni zawsze powinniśmy zapewnić psu zacienione miejsce na odpoczynek oraz stały dostęp do świeżej i chłodnej wody.
Krótka sierść brasileiro sprawia, że pielęgnacja jest szybka i prosta. Rasa intensywniej linieje dwa razy w ciągu roku, jednak mniejsze ilości włosów gubi cały czas. Dlatego podstawę pielęgnacji stanowi regularne wyczesywanie sierściucha, minimum raz w tygodniu. Idealnie sprawdzi się do tego gumowa szczotka lub specjalna rękawica.
Kąpiele mastifa ograniczamy do minimum. W celu jego szybkiego odświeżenia, znacznie lepiej przetrzeć psa wilgotną ściereczką. Jeżeli już jesteśmy zmuszeni wykąpać naszego czworonoga, stosujemy do tego specjalistyczne szampony dla psów krótkowłosych. Pamiętajmy także o systematycznym czyszczeniu uszu, obcinaniu pazurków i myciu zębów.
Mastif brazylijski na ogół ma dobry apetyt i nie jest wybredny. Należy jednak uważać, bo jak każda duża rasa, brasileiro wykazuje predyspozycje do skrętu żołądka. Dlatego sam proces karmienia powinien być regularną rutyną, podzieloną na 3-4 posiłki w ciągu dnia. I pamiętamy, że nigdy nie wyprowadzamy psa po jedzeniu.
Co powinno znaleźć się w misce Fila brasileiro? Żywienie psa opisywanej rasy powinno bazować na pełnoporcjowej karmie przeznaczonej dla psów ras dużych i olbrzymich, odpowiednio dobranej do wieku i stanu zdrowia sierściucha. Zwierzę powinno dostawać zarówno karmę suchą, jak i mokrą, w stosunku 1:1.
W przypadku szczeniaków, ważną rolę odgrywają mikroelementy, których niedobór może niekorzystnie wpływać na zdrowie i rozwój. Pierwszymi objawami problemów z kośćcem u młodych brasileiro będą zbyt szeroko rozstawione palce i miękkie nadgarstki. Dlatego jeżeli decydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków, powinniśmy kontrolować poziom fosforu i wapnia we krwi naszego czworonoga.
Wychowanie Fili brasileiro powinno opierać się na wiedzy i konsekwentności. Opisywany mastif jest bardzo inteligentny i chętnie się uczy ale ze względu na swój charakter, jego tresura powinna przebiegać pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Zdecydowanie nie jest to rasa dla laików.
Skrupulatna socjalizacja powinna odbywać się już od najmłodszych lat, tak aby dorosły sierściuch mógł funkcjonować w codziennym życiu. Mastif brazylijski dojrzewa stosunkowo późno, to znaczy że każdego przyszłego właściciela tej rasy czeka długi okres szczenięcej głupawki.
Dobrze wychowany pies stanie się prawdziwym przyjacielem rodziny. Jeżeli nie jesteś gotowy na samodzielne szkolenie twojego czworonoga, powinieneś poszukać wykwalifikowanego behawiorysty. Na zajęciach otrzymasz wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu odpowiedniego postępowania z tą rasą.
Jeżeli decydujesz się na zakup psa rasowego, nie oszczędzaj na cenie. Fila brasileiro to rasa uznawana przez FCI, dlatego przy wyborze odpowiedniej hodowli kieruj się jej przynależnością do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Upewnij się, że hodowca stawia dobro swoich szczeniaków ponad walory zarobkowe, a do rozrodu dopuszcza jedynie osobniki przebadane pod kątem dysplazji stawów biodrowych i chorób oczu.
Nie należy dać się skusić na szczeniaki z pseudohodowli, które właściciel oferuje za atrakcyjne ceny, jednak bez rodowodu. W przypadku powyżej rasy ten aspekt ma ogromne znaczenie, ze względu na charakter i psychikę danego osobnika.
Ile kosztuje hodowlany szczeniak Fila brasileiro? Cena takiego maluszka wynosi około 4000 złotych, jednak jest to cecha osobniczo zmienna i zależy od płci, wieku i renomy hodowli. Jest to dosyć spora kwota, a dodatkowo popularność rasy w Polsce jest mała, dlatego tym bardziej możesz mieć problem ze znalezieniem tego czworonoga. Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty, pamiętaj że wokół jest masa organizacji, która poszukuje domów zastępczych dla sierściuchów pokrzywdzonych przez los. Dodatkowo możesz zgłosić się do schroniska, gdzie setki psów, w różnym wieku i typie, czekają do adopcji. W takim wypadku przygarniesz czworonoga za darmo.
Koszty utrzymania Fila brasileiro są stosunkowo duże, ze względu na jej masę i zapotrzebowanie żywieniowe. Kwota ta wynosi około 300 – 400 złotych i zależy od rodzaju karmy, sposobu żywienia, zdrowotności i pielęgnacji.
Historia mastifa brazylijskiego nie do końca została odkryta. Przypuszcza się, że rasa trafiła do Ameryki Południowej wraz z Europejczykami, a następnie została skrzyżowana z różnymi psami myśliwskimi. Jednak największy udział w drzewie genealogicznym brasileiro odegrały najprawdopodobniej mastify angielskie, buldogi angielskie, bloodhound i hiszpańskie alano.
Rasa została stworzona z zamysłem polowania na dużą zwierzynę i pilnowania terenów. Przodkowie Fila brasileiro wykorzystywani byli również do pilnowania niewolników na plantacjach.
Dopiero na początku XX wieku zaczęto podejmować próby celowej hodowli powyższej rasy. Pierwsze rodowodowe brasileiro wpisane do Kennel Clubu Paulista w 1946 roku. Natomiast w 1950 roku zatwierdzono pierwszy wzorzec rasy, który na przestrzeni lat był wielokrotnie modyfikowany. W 1954 roku mastif trafił do Europy, gdzie głównie w Niemczech i Austrii zajmowano się poszerzaniem populacji Fila brasileiro. Do Polski pierwszy mastif brazylijski trafił w 1992 roku.
Mastif brazylijski to zdecydowanie nie jest pies dla każdego. Jego charakter i predyspozycje osobnicze wymagają doświadczonej osoby. Samo wychowanie i szkolenie musi przebiegać w sposób staranny i konsekwentny. Fila wymaga dużej przestrzeni, posesji do pilnowania i mocnej więzi z rodziną. Rasa jest w stanie zaakceptować dzieci i inne domowe zwierzęta, jednak wszystko co obce stanowi dla niej cel. Jeżeli jesteś w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez tego amerykańskiego sierściucha, to możesz zyskać wspaniałego przyjaciela na całe życie.
ZALETY:
WADY:
Autor
Redakcja RankingKarm.pl