Kot Tiffany – egzotyczny kot o tajemniczej historii

Ten wyjątkowej urody kot posiada niejedno imię i ciekawą historię. Zachwyca swoim futrem i nietuzinkowymi oczami. Czy kot tiffany to dobry wybór dla Ciebie i czy wiesz wszystko o tej rasie? Ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź!

 

Kot Tiffany – wzorzec rasy

Kot Tiffany wyróżnia się swoimi oczami, które opisywane są jako złote bądź złoto-zielone. Mówi się, że u młodych kotów barwa oczu jest jaśniejsza i bardziej żółta, niż u kotów dorosłych. Wokół źrenicy czasem można obserwować zieloną obwódkę. Oczy osadzone są na szerokiej głowie o wyrazistym, lekko kwadratowym kształcie. Kości policzkowe osadzone są wysoko, a nos opisywany jest jako szeroki i średniej długości. Na uszach sierść jest dłuższa i tworzy tzw. pędzelki.

Waga kotów Tiffany zazwyczaj waha się między 3 a 6 kilogramami. Z wyglądu koty te przypominają trochę koty azjatyckie (same bywają nazywane czasami kotami azjatyckimi półdługowłosymi).

Sierść u kotów Tiffany jest półdługa, gładka, jedwabista i miękka. Nie posiada podszerstka, co sprawia, że jej pielęgnacja jest prostsza niż u kotów z podszerstkiem. Oryginalnie rasa ta charakteryzowała się czekoladową barwą, ale obecnie akceptowane są także inne odcienie futra: niebieski, lila, cynamonowy i płowy. Zazwyczaj są jednolite, choć dopuszczalne są plamy a nawet pręgi.

Kot Tiffany – charakter

Koty Tiffany to łagodne i spokojne zwierzęta, które przywiązują się do swoich opiekunów. Stanowią zdecydowanie typ kocich “kanapowców” i cenią sobie towarzystwo swojej rodziny. Są przyjacielskie i zazwyczaj dobrze znoszą towarzystwo dzieci bądź innych zwierząt. W stosunku do obcych raczej nieufne. Jest to także rasa, która źle będzie znosić samotność. Komunikują się za pomocą charakterystycznego gruchania i cichutkiego miauczenia, które bardziej przypomina ćwierkanie.

Kot Tiffany – pielęgnacja

Dłuższa sierść u kotów to zawsze większe wyzwanie pielęgnacyjne dla właściciela. Szczególna ważna jest tutaj obserwacja kota, aby nie dopuścić do powstania kołtunów. Sierść kotów Tiffany generalnie nie ma skłonności do filcowania, a brak podszerstka ułatwia pielęgnację. Mimo to, szczególnie w okresie linienia, codzienne szczotkowanie może być konieczne, aby zapobiec kołtunieniu i tworzeniu się kul włosowych. Kule włosowe to częsty problem kotów długowłosych. Istotne jest także regularne sprawdzanie czystości uszu.

Kot Tiffany – żywienie

Wszystkie koty to bezwzględni mięsożercy i żadna rasa nie jest tutaj wyjątkiem. Z tego względu w żywieniu kota Tiffany szczególną rolę odgrywa wysoka zawartość białka pochodzenia zwierzęcego. Niezależnie od tego, czy w żywieniu właściciel zdecyduje się na karmę suchą czy mokrą, ważne jest uważne czytanie składów. Wysoka zawartość mięsa, dodatek tauryny, a także pochodzenie składników to istotne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Istnieje także opcja własnoręcznego przygotowywania posiłków dla swojego pupila, jednak w takim wypadku bilansowanie wartości odżywczych powinno być konsultowane z lekarzem weterynarii i kocim dietetykiem.

Kot Tiffany – cena

Ile kosztuje kot Tiffany? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, ponieważ w Polsce jest to rasa bardzo rzadka i często, aby dostać kocię tej rasy, należy szukać zagranicznych hodowli. W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi kot Tiffany, średnia cena wynosi 500 dolarów.

Kot Tiffany – hodowla

Tak jak było już powiedziane, kot Tiffany to rasa bardzo rzadko spotykana, nawet w rodzimych dla niego Stanach Zjednoczonych. Szukając hodowli tego kota, należy być czujnym – kot Tiffany nie jest tą samą rasą co kot Tiffanie! Koty Tiffanie pochodzą z Wielkiej Brytanii i choć mogą wydawać się podobne, mają odrębną historię. Należy uważać też na pseudohodowle, które nie są zarejestrowane w związkach felinologicznych i oferują zwierzęta za “okazyjną” cenę na różnych portalach sprzedażowych. Cena ta najczęściej wiąże się z zaniedbanym dobrostanem zwierząt, a nierzadko też chowem wsobnym, który skutkuje zwiększonym obciążeniem genetycznym.

Kot Tiffany – zdrowie

Kot Tiffany jest rasą, która cieszy się dobrym zdrowiem, jednak istnieją pewne aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Jak wszystkie rasy z dłuższą sierścią, ma ona skłonność do trichobezoarów – kul włosowych, gromadzonych w przewodzie pokarmowym (można temu zapobiec regularnym czesaniem i pielęgnacją). Ze względu na bujne owłosienie uszu, koty te mogą być także bardziej podatne na ich infekcje i zapalenia. Mówi się też, że koty Tiffany są bardziej podatne na zapalenia dziąseł, dlatego warto regularnie czyścić im zęby (jak zresztą każdemu czworonogowi).

Kot Tiffany – ile żyje?

Ile żyje kot Tiffany? Średnia długość życia to 13 lat. Aby kot cieszył się dobrym zdrowiem przez długi czas należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, połączonych z badaniami profilaktycznymi i szczepieniami przeciwko chorobom zakaźnym.

Kot Tiffany – historia i ciekawostki

Kot Tiffany nazywany jest także Chantilly i Chantilly/Tiffany. Historia tej rasy jest zawiła i wciąż nie jest jasne, skąd dokładnie się wywodzi i jacy przodkowie dali jej początek. Początkowo, w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych pierwszy raz pojawiła się pod nazwą “Zagraniczny Długowłosy”. W późniejszych latach nazwa została zmieniona na Tiffany, chociaż propozycją była także “Mahogany” co w języku angielskim oznacza mahoń.

Skąd w takim razie nazwa Chantilly/Tiffany? W 1992 nazwa Chantilly została dodana przez hodowczynię Tracy Oraas, aby uniknąć nieporozumień i mylenia rasy Tiffany z brytyjską rasą Tiffanie. Co ciekawe, słowo chantilly oznacza delikatną, francuską koronkę.

Na przestrzeni lat powstało wiele teorii na temat pochodzenia kotów Tiffany, łącznie z podejrzeniami pokrewieństwa z kotem perskim, birmańskim czy Angorą. Rasa ta była też na pewnym etapie bliska wyginięciu. Obecnie istnieje amerykańska grupa “Chantilly/Tiffany Cat Project”, której misją jest odkrycie prawdziwej historii rasy oraz przywrócenie jej do dawnej świetności.

Kot Tiffany – dla kogo?

Koty Tiffany to niezwykle wierni towarzysze – te przyjacielskie i łagodne koty przywiązują się do swoich właścicieli. Potrzebują kontaktu z nimi i nie lubią zostawać same. Z tego względu nie powinny być wybierane jako pupile przez osoby, których często nie ma w domu, szczególnie jeśli w domu nie ma innego zwierzaka, który mógłby stanowić towarzystwo dla kota Tiffany.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Kot bengalski – akrobata o dzikim wyglądzie
Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Kot abisyński – tajemnica starożytnego Egiptu
Kot snowshoe – kot w śnieżnych butach
Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Kot rosyjski niebieski – charakterystyka i opis rasy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *