Banan dla psa – właściwości

Odpowiedzialni psiarze zwracają szczególną uwagę na dobrostan zwierzęcia, jego prawidłowe żywienie i zapobieganie zatruciom układu pokarmowego zwierzęcia. Do takiego zatrucia może dojść na skutek spożycia szkodliwego dla zwierząt pożywienia. Nie musi to być wcale produkt o znanych wszystkim trujących właściwościach, jak czekolada. Wiele właścicieli nie jest świadomych, że równie szkodliwe może być zjedzenie przez psa cebuli, czy czosnku. Jak się więc ma sprawa, jeżeli chodzi o banana? Czy jest on zdrowy, czy zwierząt, czy wręcz przeciwnie? Banan dla szczeniaka– czy to dobry pomysł? Czy pies trawi banana? Jeżeli nie surowego, to czy pies może jeść gotowanego banana? Odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań znajdziesz w naszym artykule.

 

Czy psy mogą banana – właściwości

Banany to owoce o bardzo wysokiej wartości odżywczej, niezwykle bogate w witaminy oraz substancje mineralne. Jednocześnie, są one również stosunkowo wysokokaloryczne- 100 gramów tego owocu dostarcza organizmowi około 95 kilokalorii (przeciętny banan waży około 130 gramów). Choć w przypadku człowieka przeciętnej wagi oraz zapotrzebowania energetycznego nie jest to olbrzymia wartość, dla zwierzęcia o niższej masie ciała może to być całkiem spora przekąska.

Banany to owoce o stosunkowo wysokiej zawartości łatwo dostępnego cukru (mniej więcej 24g cukru na 100 gramów owocu). Oznacza to, że ich spożycie jest szybkim sposobem dodania zwierzęciu energii. Z drugiej strony, dostarczają one bardzo niewiele białka- jedynie 1 g w 100 gramach banana. Większość opiekunów jest świadomych, że psy to zwierzęta mięsożerne, o bardzo wysokim zapotrzebowaniu na białko wysokiej jakości, które mogą pozyskać jedynie z dobrego mięsa.

Banan dostarcza również dużo błonnika (błonnik ma za zadanie regulować pracę jelit), cynku (wpływa on pozytywnie na stan skóry oraz sierści zwierzęcia), pektyn (które obniżają poziom cholesterolu) oraz szczególnie wysoką zawartość potasu. Uważa się również, że banany obniżają pH żołądka poprzez neutralizację kwasu solnego wydzielanego przez zawarte w tym organie gruczoły. Są również źródłem magnezu (niezbędnego do prawidłowej pracy serca oraz układu nerwowego) oraz witamin- witaminy A (ma wpływ na prawidłowy proces widzenia oraz stan skóry i sierści) oraz witaminy C (która przede wszystkim wzmacnia odporność organizmu).

Czy banan jest szkodliwy dla psa – minusy

Banan sam w sobie nie jest produktem szkodliwym dla psa, jednakże jeżeli decydujemy się na częstowanie nim zwierzęcia, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przede wszystkim, taki owoc powinien być obrany i pokrojony na mniejsze kawałki. Jest to ważne, ponieważ na skórce często pozostają pozostałości po opryskach chemicznych i innych zanieczyszczeniach, ponadto sama skórka stanowi raczej ciężkostrawny element owocu, który może powodować problemy z perystaltyką przewodu pokarmowego. Pokrojenie banana na mniejsze kawałki zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się lub zadławienia psa przy zbyt łakomym spożywaniu przękaski.

Warto pamiętać, że banan zawiera bardzo duże ilości potasu. Jest on oczywiście niezbędnym składnikiem dla każdego organizmu- pozwala on na prawidłowe funkcjonowanie serca, utrzymuje odpowiednią gospodarkę elektrolitową oraz umożliwia regulację ciśnienia krwi. Zwierzęta domowe są jednakże bardzo wrażliwe na zaburzenia stężenia potasu w organizmie, ważne jest więc aby nie dostarczać go pupilowi w za dużej ilości.

Rozważając, czy pies może surowe banany, należy także pamiętać o ich wysokim indeksie glikemicznym. Ta właściwość omawianego powyżej owocu sprawia, iż nie jest on odpowiedni dla psów cierpiących na cukrzycę.

Czy banan jest trujący dla psa?

Biorąc pod uwagę wszystkie zebrane powyżej informacje, należy podkreślić, że banan nie jest produktem trującym dla psa. Należy jednak stosować go w niewielkich ilościach, zwłaszcza w przypadku zwierząt cierpiących na takie schorzenia, jak choroby kardiologiczne lub cukrzyca.

Trzeba pamiętać również, iż owoce nie powinny stanowić podstawy żywienia psiego czworonoga. Psy to zwierzęta, których dieta opiera się przede wszystkim na mięsie wysokiej jakości- dostarcza ono niezbędnych do rozwoju oraz funkcjonowania egzogennych aminokwasów. Banany- jak już wspomniano- cechują się bardzo niską zawartością białek, które- w przeciwieństwie do tych zwierzęcych- nie dostarczają wszystkich wymaganych składników. Ponadto, są one także bardzo wysokokaloryczne i gdybyśmy stosowali je jako główne źródło psiego pożywienia, prawdopodobnie doprowadzilibyśmy jedynie do otyłości naszego zwierzęcia.

Jeżeli pragniemy dawać banany swojemu pupilowi w ramach niewielkich, sporadycznych przekąsek, bardzo ważne jest odpowiednie ich przygotowanie. Oznacza to więc- jak wspomniano wyżej- obranie owocu ze skórki oraz pokrojenie jego miąższu na kawałki. Z pewnością wszyscy znamy popularny stereotyp mówiący, iż nie należy spożywać końcówki banana. Według powszechnego przekonania w tej części owoców lokują się najchętniej robaki oraz ich jaja. Oczywiście, w rzeczywistości nie istnieją żadne badania potwierdzające ten przesąd, a nawet gdyby był on prawdziwy- ciężko oczekiwać, że robaki nie mogą zagnieździć się w innej części owocu. Możemy mieć pewność, że nasz zwierzak nie pogardzi końcówką banana. Ważne jedynie, aby był on świeży i nie popsuty.

Czy psy mogą jeść banana?

Podsumowując, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasz zwierzak spożywał niewielkie ilości banana w charakterze przekąski lub nagrody podczas szkolenia. Banan- jak każdy inny owoc- nie powinien jednak stanowić elementu stałej diety zwierzęcia oraz być jej podstawowym składnikiem. Choć owoce mogą być świetnym sposobem na przemycenie zwierzęciu witamin oraz składników mineralnych, dostarczają one niewielkie ilości budulcowego białka oraz budujących go aminokwasów.

Ponadto, należy pilnować ilości spożywanego przez zwierzę banana z uwagi na jego wysoką kaloryczność oraz duże stężenie zawartego w owocu potasu. Ważne jest również aby pamiętać o odpowiednim przygotowaniu banana do spożycia go przez zwierzę i ograniczać jego ilość w diecie czworonogów cierpiących na schorzenia serca oraz cukrzycę.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie i rekomendowana dieta
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *