Foxhound angielski –  myśliwski pies stadny

Foxhound angielski jest doskonałym psem myśliwskim, jednak niekoniecznie wiernym towarzyszem rodziny. Rasa znacznie lepiej czuje się w stadzie goniąc za zwierzyną, wraz z innymi psami, niż na kanapie z właścicielem. Pomimo swojej antyspołeczności, czworonogi te charakteryzują się wysoką inteligencją, chęcią współpracy i łagodnością. Sprawdź, czy ten sierściuch jest dla Ciebie!

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Foxhound angielski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 53-63 cm
  • Sierść krótka i gęsta
  • Długość życia 10-13 lat
  • Waga 25-34 kg

Foxhound angielski – wzorzec rasy

Według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) Foxhound angielski zaliczany jest do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych. W sekcji dużych psów gończych. Rasa podlega próbom pracy.

Jak wygląda Foxhound angielski? Foxhoundy są średniej wielkości, samce osiągają do 63 cm wysokości i 34 kg wagi, samice natomiast 61 cm i 32 kg. Rasa charakteryzuje się mocną budową, o wyważonych proporcjach. Czaszka foxhounda jest płaska, kufa długa i kwadratowa. Nozdrza szerokie. Szczęki mocne, z doskonałym, nożycowym zgryzem. Oczy średniej wielkości, brązowe lub piwne. Uszy zwisające, osadzone wysoko na głowie. Tułów z szerokim grzbietem i głęboką klatką piersiową. Ogon wysoko osadzony, ale nigdy nie zakręcony. Kończyny są długie, mocno umięśnione, z okrągłymi łapami.

Sierść jest krótka i gęsta, przylegająca do tułowia. U osobników wystawowych, główną rolę odgrywa symetryczność rozmieszczenia łat i plam. Natomiast wzorzec dopuszcza umaszczenia z różnymi znaczeniami:

  • Czarne
  • Białe
  • Czekoladowe lub brązowe
  • Niebieskie lub szare
  • Rude
  • Kremowe

Foxhound angielski – charakter

Foxhound angielski jest rasą stadną i ceni sobie relacje z innymi przedstawicielami gatunku. Sierściuch jest posłuszny swojemu właścicielowi i chętny do współpracy, jednak nie nawiązuje bliskich relacji z ludźmi, mimo tego potrafią być przyjazne i łagodne. Foxhound jest niestrudzony, ale w domu potrafi być spokojny, pod warunkiem odpowiednio długich spacerów w ciągu dnia.

Szczeniaki od małego wychowywane są w stadzie, co pozytywnie wpływa na ich myśliwskie przeznaczenie. Dlatego rasa doskonale dogaduje się z innymi psami, jednak spotkanie z kotem może być potraktowane jako polowanie na lisa.

Należy także pamiętać, że rasa jest strachliwa i nieufna w stosunku do obcych osób, jednak nigdy nie wykazuje objawów agresji. W stosunku do dzieci, Foxhoundy są łagodnie nastawione, ale zabawa malucha z psem powinna zawsze przebiegać pod kontrolą osoby dorosłej.

Foxhoundy są uparte i nie odczuwają potrzeby zaspokajania przyjemności właściciela. Co więcej, cechują się wysoką inteligencją, którą wykorzystują w manipulowaniu swojego opiekuna. Pomimo swojej anty-ludzkości, Foxhoundy lubią się bawić i uwielbiają być głaskane. Edukacyjne zabawy to jedyna metoda nauczania tego upartego czworonoga podstawowych poleceń.

Foxhound angielski – długość życia

Długość życia foxhounda angielskiego waha się między 10 – 13 lat. Jest to cecha osobniczo zmienna, zależna od wielu czynników bezpośrednich i pośrednich. Zdecydowanie największa rolę w długowieczności psa odgrywa jego stan zdrowia, który zależy od naszej opieki nad tym czworonogiem. Pierwszym etapem, który wpływa na długość życia twojego sierściucha to wybór odpowiedniej hodowli, która przede wszystkim prowadzi rozród w prawidłowy sposób i dba o zdrowie szczeniaków od pierwszych dni życia. Innym, równie ważnym aspektem są regularne wizyty u weterynarza, podczas których szczepimy naszego pupila, odrobaczamy lub badamy krew i mocz.

Na długość życia psa wpływa bezpośrednio nasza opieka nad nim, czyli prawidłowo zbilansowana dieta względem potrzeb wiekowych, aktywności i stanu zdrowia naszego czworonoga. Dodatkowo ważną rolę odgrywa suplementacja i odpowiednia dawka ruchu z pielęgnacją dostosowaną do potrzeb rasy.

Foxhound angielski – zdrowie

Foxhound angielski jest psem bardzo wytrzymałym. Podczas polowania, stado potrafi gonić ofiarę nawet przez 5 godzin. Sierść tego czworonoga zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią. Natomiast podczas cieplejszych dni, powinniśmy ograniczyć intensywne wysiłki, zapewnić psu stały dostęp do miski ze świeżą, chłodną wodą i zacienione miejsce do odpoczynku.

Każdy kto jest zainteresowany rasą, powinien wiedzieć o predyspozycjach Foxhounda do ataksji. Są to zaburzenia neurologiczne, występujące między drugim, a siódmym rokiem życia. Objawami dysfunkcji są zaburzenia ruchowe i spastyczność. Główna przyczyną ataksji jest rozkład białej substancji w szpiku kostnym i szarej substancji w pniu mózgu. Choroba postępuje z czasem i nie ma skutecznej metody jej leczenia.

Innym ważnym aspektem zdrowotnym Foxhound są częste zapalenia uszu i dysplazje stawów biodrowych. Dlatego każdy osobnik dopuszczony do hodowli, powinien być przebadany pod tym kątem. Rasa nie ma predyspozycji do tycia, ze względu na dużą aktywność ruchową. Zdrowe psy potrafią dożyć 13 roku życia.

Foxhound angielski – pielęgnacja

Pielęgnacja foxhounda jest stosunkowo prosta. Jego gładka i krótka sierść wymaga regularnego szczotkowania – raz w tygodniu, za pomocą szczotki lub gumowej rękawicy. Proces umożliwia pozbywania się nadmiaru sierści i jednocześnie jest sposobem zacieśniania więzi między zwierzęciem, a właścicielem. Kąpiele foxhounda powinniśmy ograniczyć tylko do koniecznych sytuacji, używając do tego odpowiednich szamponów i odżywek dla krótkiego włosa. Znacznie lepszą alternatywą szybkiego odświeżenia czworonoga, będzie przetarcie jego grzbietu i łapek wilgotną szmatką lub specjalnymi chusteczkami higienicznymi.

Należy także pamiętać o podstawowych czynnościach higienicznych, takich jak obcinanie pazurków, szczotkowanie zębów i czyszczenie uszu. Ostatni element jest bardzo ważny w przypadku rasy, ponieważ Foxhound często boryka się ze stanami zapalnymi ucha.

Foxhound angielski – żywienie

Foxhound angielski jest rasą wymagającą pod względem jedzenia. Fakt ten wynika z ich przeznaczenia, użytkowości i aktywności ruchowej. W związku z powyższym, dieta Foxhounda powinna być odpowiednio dobrana pod względem jego wieku, wagi, stanu zdrowia i ruchliwości. Na rynku występuje szereg karm komercyjnych, suchych i mokrych, dlatego bez problemu znajdziesz coś dobrego dla swojego czworonoga. Należy jednak pamiętać, że kluczowym elementem psiego jadłospisu jest białko – mięso.

Biorąc pod uwagę wysoką aktywność rasy, dieta powinna dostarczać psu wystarczającą dawkę energetyczną. Posiłek foxhounda powinien być serwowany trzy godziny przed spacerem. W innym przypadku możemy doprowadzić do wrzodów lub skrętu żołądka. Dodatkowo podczas szkolenia, mile widziane są różnego rodzaju zachęcacze smakowe. Należy jednak unikać żwaczy, które podejrzewa się o współudział w wywoływaniu ataksji.

Jeżeli wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego psa, zapoznaj się z filozofią BARF. Dieta polega na karmieniu psa, w sposób jak najbardziej zbliżony do diety ich dzikich przodków. W tym jadłospisie, pojawi się surowe mięso, ryby, podroby, kości, owoce i warzywa.

Foxhound angielski – szkolenie i wychowanie

Foxhound angielski cechuje się wysoką inteligencją, jednak jego szkolenie nie należy do najprostszych czynności. Szczeniaki wychowywane są stadnie, ze względu na późniejszy sposób utrzymywania i polowania, dlatego rasa nie tworzy bliskich więzi ze swoją rodziną. Za to muszą przejść odpowiednie szkolenie myśliwskie.

Jak w przypadku każdej innej rasy, socjalizacja Foxhounda powinna rozpocząć się już w pierwszych dniach życia. Psy te charakteryzują się nieufnością w stosunku do obcych osób, jednak nie wykazują objawów agresji. W szkoleniu przydatne mogą się okazać smaczki, którymi zachęcimy sierściucha i jednocześnie nawiążemy delikatną nić relacji.

Foxhound angielski – szczeniaki i hodowla

Foxhound angielski cieszy się mała popularnością w Polsce. Sfory tych psów zlokalizowane są w różnych krajach świata. Możemy je spotkać w USA, Indiach, Kanadzie, Australii i Francji. Jednak szukając szczeniaka w naszym kraju, możesz spotkać się z dużymi problemami dostępności, wysoką ceną lub kosmicznym czasem oczekiwania. Bez względu na to, skąd zdecydujesz się kupić psa, sprawdź czy wybrana hodowla należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), a właściciele dbają o dobro maluszków, ich zdrowie i socjalizację.

Przy odbiorze szczeniaka upewnij się, że posiada on książeczkę zdrowia z wszystkimi niezbędnymi szczepieniami i metryczkę, konieczną do wyrobienia rodowodu. Sprzedawanie psów bez rodowodu jest  w Polsce nielegalne i grozi za to kara aresztu, grzywny i odebrania szczeniaków z matką. 

Foxhound angielski – cena

Ile kosztuje piesek opisywanej rasy? Cena hodowlanego szczeniaka Foxhounda angielskiego wynosi około 4500 zł. Kwota może się zmieniać, w zależności od rangi rodziców, renomy hodowli, płci i wieku. Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty na szczeniaka, może skontaktować się z fundacją, zajmującą się szukaniem rodzin zastępczych do adopcji. W zamian za opiekę i miłość, będziesz mógł przygarnąć pieska całkowicie za darmo.

Koszty utrzymania dorosłego Foxhounda angielskiego wahają się między 200 – 300 zł. I zależą od sposobu karmienia, zdrowia psa, pielęgnacji i częstotliwości wizyt u weterynarza.

Foxhound angielski – historia rasy, ciekawostki

Początki rasy foxhounda sięgają średniowiecznej Anglii, gdzie w wyniku krzyżówki chartów i brackena, powstał zwinniejszy osobnik. Psy wykorzystywane były do tak zwanego, polowania uporczywego, które polegało na stadnym ściganiu lisa lub jelenia, aż do wyładowania pokładów energii, co czasem trwało nawet 5 godzin. Ten rodzaj myślistwa cieszył się ogromną popularnością wśród niemieckiej, brytyjskiej i francuskiej szlachty, w XVIII i XIX wieku. Wkrótce polowanie uporczywe zostało zakazane w większości krajów europejskich, jednak to nie przyczyniło się do spadku popularności foxhounda.

Księgi rodowodowe opublikowane przez Angielskie Stowarzyszenie Właścicieli Foxhounda pochodzą sprzed 1800 r. Niedługo później Angielski Kennel Club opublikował tymczasowy wzorzec rasy, która została zatwierdzona przez FCI w 1964 r.

  • Obecnie w Wielkiej Brytanii istnieje około 350 sfor rasy foxhound angielski

Foxhound angielski – dla kogo?

Foxhound angielski jest rasą żywiołową, która potrzebuje bardzo dużo aktywności ruchowej, dlatego znacznie lepiej sprawdzi się w domu z ogrodem, niż w bloku. Nadaje się zarówno dla osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. Dodatkowo foxhound bardzo dobrze dogaduje się z innymi psami. Należy jednak uważać na koty, które mogą stać się kolejnym trofeum tego czworonoga. Rasa jest stosunkowo ciężka do ułożenia i wymagająca, dlatego nie nadaje się na pierwszego psa, dla niedoświadczonych osób.

ZALETY:

  • Doskonały pies myśliwski
  • Przyjazny dla dzieci
  • Uwielbia aktywności ruchowe
  • Dogaduje się z innymi psami
  • Łatwa pielęgnacja
  • Rasa zdrowotna

WADY:

  • Nie nawiązuje rodzinnych więzi
  • Nie dogaduje się z kotami
  • Rasa uparta i ciężka w szkoleniu
5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Foxhound amerykański – pies myśliwski dla doświadczonych
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Buldog angielski – czy warto się na niego zdecydować?
Springer spaniel angielski – idealny pies dla aktywnej rodziny
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Mastif angielski – olbrzym o miękkim sercu
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *