Sussex spaniel – wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie

Sussex spaniel – niewielki rozmiarem, ogromny sercem. Przynależność psów tej rasy do rodziny spanieli sprawia, że dzielą one z nimi cechy takie jak energiczne usposobienie, ciekawość świata, doskonały zmysł węchu oraz szczere przywiązanie do właściciela. Sussex spaniel posiada jednak nieco odmienną budowę, w porównaniu do innych przedstawicieli spanieli, jego wzrost jest niewielki, sylwetka masywna i przede wszystkim nieco wydłużona. Intrygujące cechy wyglądu zewnętrznego wraz z łagodnym i towarzyskim usposobieniem sussex spanieli, stanowią niepowtarzalną kombinację, dzięki której podbijają one serca wielu psich miłośników. Dodatkowo osoby zainteresowane polowaniami, lub aktywnym w inny sposób spędzaniem czasu z czworonogiem, mogą się okazać zainteresowane poznaniem bliżej tej rasy.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Sussex spaniel – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar – ok. 40cm wysokości w kłębie
  • Waga – ok. 23kg
  • Sierść:
    • umaszczenie; złote, złoto-wątrobiane, nieco jaśniejsze przy końcach ciała np. końcówkach uszu, ogona, przy krawędziach łap
    • szata; gęsta, gładka, średniej długości, złożona z dwóch warstw – zewnętrznej okrywowej oraz miękkiego, gęstego podszerstka
  • Długość życia – do 15 lat

Sussex spaniel – wzorzec rasy

Sussex spaniele przynależą zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej do grupy VIII, a więc grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych oraz sekcji płochaczy. Rasa ta podlega próbom pracy.

Cechy fizyczne, które powinny charakteryzować sussex spaniela to muskularna, silna, krępa budowa. Osadzenie wydłużonego ciała do stosunkowo dość krótkich łapach to wymagana proporcja rasy. Głowa sussex spaniela jest dość masywna przez szeroką czaszkę i pokaźną kufę. Wyraźnie zaznaczona bruzda czołowa nadaje pyskowi charakterystyczny, nieco smutnawy wyraz. Uszy sussex spaniela są długie i pokryte dłuższym, lekko falowanym włosem. Głowa osadzona jest na długiej, szerokiej szyji. Ogon zwisa swobodnie.

Sussex spaniel – charakter

Sussex spaniele posiadają spokojne, zrównoważone usposobienie. W porównaniu do innych spanieli, są one nieco bardziej flegmatyczne. Brak bardzo wyraźnie zaznaczonej żywiołowości, sprawia, że psy tej rasy nadają się idealnie jako rodzinne, domowe czworonogi. Należy jednak pamiętać, że nieco mniej wybuchowa natura tych psów, wciąż nie jest równoważna z brakiem potrzeby aktywnego spędzania czasu. Sussex spaniele posiadają pokłady energii, którą muszą pożytkować aby czuć się spełnione. Potrzebują właścicieli, którzy będą w stanie poświęcić im czas oraz uwagę podczas wspólnych długich spacerów bądź pracy. Psy tej rasy są zaliczane do myśliwskich, sprawdzą się więc niesamowicie podczas polowań lub innych aktywności wykorzystujących pracę ich niezastąpionych nosów. Opanowanie sussex spaniela może zostać zachwiane kiedy poczuje zapach dzikiej zwierzyny w okolicy, aby uniknąć ich gwałtownego wyrywania się lub niekontrolowanych ucieczek, należy od najmłodszego wieku pracować nad ich posłuszeństwem na komendy przywołujące. Sussex spaniele nie należą do psów z tendencjami do zachowań agresywnych. Nie są one psami silnie terytorialnymi, część z nich może sygnalizować wokalnie pojawienie się intruza na posesji, ale nie ma pewności co do ich spełnienia w roli stróży. Silne oddanie i towarzyska natura cechują sussex spaniela. Wraz z tymi cechami wiążę się również potencjalna problematyczność rozłąk z właścicielem. Psy tej rasy źle znoszą zostawanie samemu w domu na dłuższe okresy czasu. Samotność może budzić w nich duży stres, który przejawiać będą frustracją. Rodzi to ryzyko niszczenia przedmiotów domowych. Sussex spaniele to łagodne, ugodowe czworonogi. W grupie psów bądź innych zwierząt nie miewają dużych problemów z konfliktami. Warunkiem ich dobrych stosunków z innymi czworonogami jest jednak odpowiednio wcześnie i przemyślanie przeprowadzona socjalizacja. Źle lub wcale nie zsocjalizowane sussex spaniele mogą być bardzo zestresowane w grupie innych zwierząt i przejawiać objawy lękowe lub nawet agresywne.

Sussex spaniel – długość życia

Średnia długość życia psów tej rasy to przedział pomiędzy 12 a 15 rokiem życia. U każdego osobnika może być ona jednak nieco inna. Psy, którym zapewnione są odpowiednio dobrane warunki życia dłużej cieszą się zdrowiem. Chcąc przeżyć z czworonogiem jak najwięcej lat należy decydować się na jego zakup jedynie z renomowanej hodowli, pilnować terminów szczepień oraz odrobaczeni, regularnie kontrolować stan zdrowia podczas wizyt weterynaryjnych, stosować zbilansowaną dietę, zapewniać odpowiednią ilość ruchu oraz dbać o regularną pielęgnację.

Sussex spaniel – zdrowie

Sussex spaniel charakteryzuje się stosunkowo dobrym staniem zdrowia. Potencjalne problemy mogą dotyczyć chorób stawów takich jak np. Dysplazje, co powodowane jest specyficzną budową tych psów. Inny punkt zapalny mogą stanowić uszy sussex spanieli. Ich długość wraz z owłosieniem może stanowić kombinację, przez którą częściej niż innym psom, przytrafiać się mogą im infekcje uszne. Regularna obserwacja ruchów psa oraz czyszczenie i kontrolowanie stanu uszu, są w stanie zminimalizować ryzyko uszczerbku zdrowia sussex spanieli.

Sussex spaniel – pielęgnacja

Dłuższa sierść sussex spanieli wymaga regularnego wyczesywania. Uszy oraz oczy powinny być regularnie obserwowane i w razie potrzeby czyszczone. Psy, które nie ścierają odpowiednio szybko pazurów, powinny mieć je podcinane.

Sussex spaniel – żywienie

Psy tej rasy nie posiadają specyficznych wymagań żywieniowych. Mogą być karmione pełnoporcjową karmą suchą, mokrą lub domowymi, dostosowanymi do ich potrzeb posiłkami. W przypadku kuchni domowej, warto jest zasięgnąć porady lekarza weterynarii dotyczącej ewentualnej suplementacji.

Sussex spaniel – szkolenie i wychowanie

Sussex spaniele to psy stosunkowo karne, a więc ich wychowanie nie powinno sprawiać większych problemów. Od szczeniaka powinno się z nimi pracować aby zbudować więź opartą na szacunku i przywiązaniu do właścicieli. Psy, które mają być wykorzystywane w polowaniach, powinny przejść szkolenie pod okiem profesjonalisty. Poza myślistwem, sussex spaniele wspaniale sprawdzą się w różnego typu psich sportach. Nie są one najszybsze, ale wspaniale aportują, pływają oraz posiadają świetny węch. Cechy te można wykorzystywać w różnych konkurencjach. Psy te miewają problemy z samotnością, należy stopniowo oswajać je z przebywaniem samemu w domu. Nie będą one jednak szczęśliwe zostając na co dzień, na długie okresy same. Ze względu na ich instynkt łowiecki, należy wypracować pełne posłuszeństwo na komendy przywołujące. Ma to szanse zminimalizować ryzyko niekontrolowanych ucieczek sussex spaniela w kierunku zapachu zwierzyny.

Sussex spaniel – szczeniaki i hodowla

Szczeniaki rasy sussex spaniel powinny być zakupywane jedynie z zarejestrowanych w FCI hodowlach. Przed zakupem należy upewnić się co do renomy hodowli. Szczenię powinno posiadać rodowód oraz wstępne szczepienia.

Sussex spaniel – cena

Cena za psa rasy sussex spaniel waha się w okolicach 2000zł.

Sussex spaniel – historia rasy

Rasa pojawiła się w połowie XIXw jako mieszanka genów różnych spanieli. Pochodzenie z hrabstwa West Sussex przyczyniło się do powstania nazwy rasy. Po II Wojnie Światowej liczebność sussex spanieli liczyła zaledwie parę sztuk, ale udało się uratować je przed wyginięciem.

Sussex spaniel – dla kogo?

Sussex spaniele to psy uniwersalne. Świetnie sprawdzą się zarówno jako psy sportowe jak i domowi przyjaciele. Ich zapotrzebowanie na aktywność ruchową może być zaspokojone na dłuższych spacerach, a więc gdy są odpowiednio wytresowane, osoby starsze i dzieci mogą się nimi zajmować. Ich łagodne usposobienie sprawia, że mogą przebywać w domach z innymi zwierzętami i dziećmi. Problemem dla sussex spaniela mogą okazać się długie, częste rozłąki z opiekunami oraz mała ilość uwagi i ruchu. Nie poleca się ich osobom często przebywającym poza domem oraz mających mało czasu na wspólną zabawę i spacery.

Zalety:

  • łagodne usposobienie
  • przywiązanie do opiekuna
  • umiejętności sportowe, łowieckie

Wady:

  • potrzeba regularnej pielęgnacji
  • problemy z zostawaniem samemu w domu
  • potrzeba regularnego ruchu
5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Spaniel tybetański – pieszczotliwie nazywany tibbie
Spaniel francuski –  francuski ptasznik
Springer spaniel walijski – pies myśliwski i przyjaciel rodziny 
Cocker spaniel amerykański – opis i charakterystyka rasy
Cocker spaniel angielski – wszystko co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz
Springer spaniel angielski – idealny pies dla aktywnej rodziny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *