Prawdopodobnie niejednokrotnie obserwując swojego czworonoga w trakcie snu nachodziły Cię wątpliwości czy psy mają sny? Ich zachowanie w trakcie snu może jednoznacznie wskazywać, że umysł czworonoga jest w innym wymiarze. W przeciwieństwie do ludzi, psy nie potrafią położyć się na kozetce u terapeuty i opisać swoich snów. Można jedynie założyć, że psy mają sny. Chociaż niemożliwe jest uzyskanie relacji z pierwszej ręki, dowody naukowe wskazują, że psy rzeczywiście śnią. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, czy psy mają sny.
Czym są sny?
Aby pojąć czym są marzenia senne, powinniśmy dokładnie zrozumieć definicję snu. Jest to stan, w którym świadomość i aktywność mięśniowa są zredukowane zarówno u ludzi jak i zwierząt. Proces ten jest niezwykle istotny dla rozwoju i pozwala na odpoczynek w celu naładowania systemów ciała. Podczas snu mózg przetwarza również informacje i doświadczenia, które miały miejsce podczas godzin czuwania. Śnienie jest częścią tego cyklu snu. Gdy śnimy, nie jesteśmy w pełni świadomi, zatem chociaż nasze sny mogą być dość żywe i wydawać się bardzo realne, w rzeczywistości nie czujemy zapachu, smaku i innych doznań.
Podczas snu, mózgi ludzi i psów funkcjonują w podobny sposób i wykazują wzorce fal mózgowych, które pokazują różnicę pomiędzy dwoma podstawowymi etapami cyklu snu. Kiedy Ty lub Twój pies zasypiacie po raz pierwszy, doświadczacie NREM – snu wolno falowego. Wówczas wszelkie procesy umysłowe są spokojne, ale napięcie mięśniowe jest nadal aktywne, więc ciało nie jest całkowicie zrelaksowane. Twój pies będzie sprawiał wrażenie, że spokojnie odpoczywa, ale podczas NREM może zostać łatwo obudzony.
Później następuje głębszy etap snu, charakteryzujący się szybkimi ruchami oczu. Ten etap nazywany jest snem REM, gdy fale mózgowe są szybsze i nieregularne. W przeciwieństwie do NREM, podczas REM mięśnie są bardziej rozluźnione, ale umysł jest bardziej aktywny, a oczy szybko przesuwają się pod powiekami. Podczas tego etapu wzmożonej aktywności umysłowej pies można usłyszeć szczekanie psa przez sen, skomlenie, szybkie oddychanie. Opiekunowie często odnotowują, że pies rusza się przez sen.
Zarówno ludzie jak i psy doświadczają obu etapów cyklu snu. Wiemy, że ludzie śnią, a ponieważ mózgi śpiących psów i ludzi przechodzą przez podobne etapy aktywności elektrycznej, można bezpiecznie założyć, że psy również śnią. Badania naukowe wykazują porównywalne wzorce fal mózgowych u ludzi i psów, co potwierdza to założenie. Wniosek jest taki, że sny są częścią normalnego cyklu snu, a sny psów nie są wymysłem!
Co wiemy o psich snach?
Chociaż psy nie budzą się i nie opisują swoich snów, naukowcom udało się zebrać informacje o psich snach i wzorcach snu dzięki obserwacjom klinicznym. Zastanawiasz się jakie sny mają psy? Poniżej niektóre z nich:
- Gdy pies zasypia, jego oddech staje się głębszy i bardziej regularny.
- Po około 20 minutach drzemki podczas snu REM, u przeciętnego psa zwykle zaczynają się sny.
- Podczas śnienia oddech psa może stać się płytki i nieregularny, a mięśnie mogą drgać, wówczas pies rusza się przez sen. Niektórzy mogą to opisać jako „gonienie królików we śnie”.
- Oczy psa poruszają się za zamkniętymi powiekami, tak jakby pies na coś patrzył. Uważa się, że podczas tego snu REM psy wizualizują obrazy senne bardzo podobnie jak ich właściciele w tej fazie snu. W rzeczywistości, jeśli obudzisz osobę podczas fazy snu REM, często zgłaszają, że śnili.
- Podobnie jak jego właściciel, pies może ponownie przeżywać doświadczenia z dnia i „biegać we śnie”, gdy goni kota lub aportuje piłkę.
- W jednym z eksperymentów badacze tymczasowo dezaktywowali u psów most, czyli część mózgu, która hamuje ruch dużych mięśni podczas snu. W specjalnych warunkach byli w stanie obserwować śpiące psy. Badacze spekulowali, że psy zachowywały się tak samo jak podczas aktywności – goniły wyimaginowane ptaki i zachowywały się normalnie.
Jakie sny mają psy?
Chociaż nikt nie wie na pewno, o czym śni Twój pies, badacze uważają, że prawdopodobnie śnią one o takich psich rzeczach, jak gonienie wiewiórek, bieganie za królikami czy zabawa w aportowanie.
Chociaż zazwyczaj ich sny są raczej pozytywne, zdarzają się także koszmary. Wówczas psy mogą odtwarzać traumatyczne wydarzenia lub śnić o strachu, takim jak samotność, walka z innym psem lub burza.
Czy psy miewają koszmary?
Niektórzy właściciele są budzeni z własnych snów, gdy ich psy skomlą lub miotają się. Widok psa ruszającego się przez sen, biegającego w miejscu, czy słuchanie szczekania psa przez sen może niepokoić, ale nie powinniśmy, zbytnio się tym martwić. Chociaż przerywanie snu jest irytujące, nie ma potrzeby przejmować się nocnymi wybrykami psa – większość snów to nie koszmary. Śnienie jest normalnym, zdrowym zjawiskiem i stanowi część regularnego 24-godzinnego cyklu czuwania i snu.
Czy powinieneś obudzić swojego psa, jeśli ma koszmar?
Jeśli Twój pies śni i drga lub cicho skomli we śnie, możesz spróbować delikatnie obudzić go ze złego snu. Jeśli jednak twój pies warczy lub zachowuje się agresywnie we śnie, powinniśmy zachować ostrożność, na wypadek, gdyby przypadkowo skubnął cię w swoim zdezorientowanym stanie sennym. W tym przypadku albo po prostu obserwuj go, albo użyj komendy głosowej np. Zawołaj pupila po imieniu. Gdy już się w pełni obudzi i otrząśnie ze snu, wystarczy przytulić go, aby poczuł się komfortowo i znów mógł dalej rozkoszować się słodkimi snami.
Sen, czy choroba?
W fazie snu REM, możesz zauważyć, że Twój pies rusza się przez sen, macha łapami, podryguje nogami, skomli lub wydaje inne dźwięki. To wszystko są normalne zachowania. Psy po prostu mają dużo więcej ruchu we śnie niż inne gatunki i są po prostu bardziej energiczne. Poruszanie się psa przez sen jest normlanym zjawiskiem, które nie powinno niepokoić.
Jeśli martwisz się jednak, że możesz pomylić te zachowania z oznakami zaburzeń snu lub poważniejszych problemów zdrowotnych, pociesz się, wiedząc, że normalne zachowanie podczas snu u psów jest dość dramatyczne, ale nadal dość wyraźnie różne od napadu epilepsji, w trakcie którego ruchy ciała są zazwyczaj szybsze i bardziej wyraziste i w przeciwieństwie do wypełnionej marzeniami drzemki, nie można wyprowadzić z niej psa, wołając jego imię. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące problemów ze snem swojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, gdyż może być to objaw choroby o podłożu neurologicznym. Należy pamiętać, że psy i ludzie potrzebują nieprzerwanego snu dla zdrowia ciała i umysłu. Zapewnij psu spokojne, wygodne miejsce do odpoczynku i nie przeszkadzaj mu. Około 60% przypadków ugryzienia przez psa u dzieci ma miejsce, gdy dziecko budzi śpiącego psa. Uprzedźmy nasze dzieci, aby nie budziły psa, gdy ten śpi.
Jak często psy śnią?
Mniejsze psy wydają się mieć więcej snów niż ich więksi przyjaciele. Badania sugerują, że długość i częstotliwość snów może być związana z wielkością zwierzęcia. Pudel może śnić co 10 minut, podczas gdy Labrador Retriever śni jedynie raz na 60-90 minut. Jednak sny pudla mogą trwać tylko minutę, podczas gdy sny Labradora mają długość 5-10 minut. Długość i częstotliwość snów są również związane z ilością potrzebnego snu. Duży pies, po aktywnym dniu na zewnątrz, może spać spokojniej i doświadczać dłuższych faz snu REM, co daje mu więcej czasu na śnienie.
Jak długo śpią psy?
Większość psów spędza średnio około 50% swojego dnia na spaniu – około 12 godzin w ciągu 24 godzin. Szczenięta, psy dużych ras i starsze psy mogą spać więcej, natomiast psy małych ras i psy pracujące mogą spać mniej. Niektóre psy śnią więcej niż inne, a częstotliwość i długość snów różni się w zależności od wieku i wielkości psa. Na przykład szczenięta doświadczają więcej snów niż dorosłe psy. Przyswajają one codziennie ogromne ilości nowych informacji i mają wiele do przetworzenia w nocy.
Oprócz 50% czasu przeznaczonego na sen, psy spędzają kolejne 30% czasu na czuwaniu, robiąc to, co nazywam „biernością”. Podobnie jak w przypadku ludzi, czuwanie ma miejsce wtedy, gdy pies jest obudzony, ale tak naprawdę nie robi wiele. Zazwyczaj czas ten spędza leżąc, obserwując świat, ciesząc się z błogiego lenistwa. Wychodzi więc na to, że 80% psiego dnia spędza się nie będąc zbytnio aktywny.
Co zrobić, jeśli mój pies śpi cały dzień?
Dla lekarzy weterynarii najważniejsze są sytuacje, w których opiekunowie zwierząt zauważają zmiany we wzorcach snu psa. Jeśli Twój pies zazwyczaj śpi przez 2-3 godziny rano, a potem nie śpi przez resztę dnia, ale nagle zauważasz, że śpi przez 5-6 godzin rano i po południu, warto skonsultować się z weterynarzem
Schorzenia takie jak cukrzyca i choroby nerek mogą być powodem zmiany w normalnych wzorcach snu Twojego psa. Powodem, dla którego starsze psy mogą spać więcej niż zwykle są niedoczynność tarczycy, choroby serca i zapalenie stawów.
Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest reakcja psa na przebudzenie. Większość psów budzi się dość szybko, a jeśli jest wystarczająca motywacja (np. dyndająca smycz lub przekąska), przeciągnie się, wstanie z drzemki i będzie gotowy do działania. Powodem do zmartwienia jest sytuacja, w której psy bardzo trudno obudzić lub kiedy nie można ich zmotywować do aktywności, które normalnie lubią. Jeśli zauważysz, że Twój pies śpi więcej niż zwykle lub trudno go obudzić, prowadź dziennik snu i umów się na spotkanie z lekarzem weterynarii.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl