Serce to jeden z najważniejszych organów w organizmie, zarówno u człowieka jak i psa. W budowie anatomicznej oraz funkcjonalności nie ma między nimi różnić. Jego prawidłowe działanie zapewnia utrzymanie homeostazy, czyli równowagi niezbędnej do podtrzymania zdrowia. Serce u psa działa jak pompa mięśniowa, której zadaniem jest przetaczanie krwi po całym organizmie. Umożliwia to odżywienie oraz dotlenienie wszystkich komórek, a także oczyszczenie organizmów z produktów przemiany materii. Jak wiadomo krew transportuje także komórki układu immunologicznego, hormony oraz inne substancje regulatorowe.
W przypadku zwierząt serce bije znacznie szybciej niż u ludzi. Liczba uderzeń na minutę jaką możemy zaobserwować wynosi od 80 do nawet 120 uderzeń w przypadku małych ras. Niestety jest to organ narażony na wiele schorzeń, które mogą pogorszyć w znacznym stopniu stan twojego pupila. Dlatego też warto poznać podstawowe informacje na temat chorób serca u psa, ich diagnostyki i leczenia oraz rokowań. W dzisiejszym artykule odpowiemy także na pytania jakie są objawy chorego serca oraz ile żyje pies chory na serce.
Choroby serca u psa – przyczyny
Najczęstszą przyczyną schorzeń związanych z sercem u psów są predyspozycje rasowe, które dotyczą głównie ras miniaturowych, małych oraz psów w typie molosa. Ponadto na rozwój choroby serca narażone są szczególnie psy w średnim oraz podeszłym wieku. Nie oznacza to jednak, że u młodych psów nie należy obawiać się problemów kardiologicznych.
Wady wrodzone diagnozowane są u szczeniaków i mogą powstawać na podłożu wad genetycznych lub rozwojowych. Czynniki, które sprzyjają powstawaniu wad rozwojowych to negatywny wpływ środowiska, żywienie, czynniki toksyczne oraz zakaźne. U szczeniaków z wadami wrodzonymi, zdarzają się anomalie, które dotyczą serca, lub ważnych naczyń krwionośnych. Możemy wśród nich wyróżnić: przetrwały przewód tętniczy Botalla, Zwężenie zastawki aorty, zwężenie zastawki tętnicy płucnej, tetralogię Fallota oraz ubytek w przegrodzie międzykomorowej.
Wady nabyte dotyczące psów powyżej 5 roku życia pojawiają się wraz z rozwojem zwierzęcia i wykonywane są na późniejszych etapach życia. Część zaburzeń pracy serca u psów może wynikać z chorób towarzyszących, zatruć, niedoborów, zaburzeń w równowadze elektrolitowej, nowotworów oraz obecności pasożytów. Tak jak w przypadku ludzi, istotnym czynnikiem predysponującym do wystąpienia chorób serca jest nieprawidłowa dieta oraz jej konsekwencja jaką jest otyłość.
Chore serce u psa objawy
W jaki sposób rozpoznać, że twój pies może mieć problemy z sercem? Najlepiej codziennie obserwować jego zachowanie, szczególnie podczas wysiłku, czy na spacerze. Chore serce daje o sobie znaki szczególnie wtedy, gdy pies jest podekscytowany, lub zmęczony.
Jeśli wiesz, że twój pupil zazwyczaj ma ogromne pokłady energii i szaleje na spacerach, a nagle nie chce się bawić, czy nawet wychodzić z domu, to poważny powód do niepokoju. Problemy z sercem, często objawiają się niechęcią do ruchu, obniżoną sprawnością fizyczną, a także przyspieszonym oddechem, lub nawet kaszlem.
Ważnym pojęciem, jakie musi poznać odpowiedzialny właściciel jest właśnie kaszel sercowy u psa. Jest to jeden z najistotniejszych objawów, które mogą wskazać ci początki problemów z układem sercowo – naczyniowym u twojego pupila. Pojawić się może w trakcie wysiłku, lub po nim, a także podczas silnej ekscytacji. Można zaobserwować go w nocy, a także nad ranem. Kaszel ten przypomina próbę odkrztuszania, ale spowodowany jest nieprawidłowościami dotyczącymi pracy serca. Niewydolność zastoinowa serca powoduje powstanie obrzęku płuc, co podczas leżenia wywołuje odruch kaszlu. U psa może pojawić się także pienista wydzielina. Kaszel sercowy u psa to ważny objaw, leczenie jest niezbędne.
Nieprawidłowa praca serca i niedostateczne dotlenienie organów, w tym mózgu, może powodować omdlenia. Często występują one podczas wysiłku fizycznego, czy zabawy oraz przy wysokich temperaturach. Problemy jakie jeszcze możesz zauważyć nie ograniczają się tylko do tych już wymienionych. Do tego dochodzi także szereg niespecyficznych objawów, takich jak brak apetytu, apatię, izolację oraz wychudzenie.
Jeśli podejrzewasz u swojego czworonożnego przyjaciela problemy z sercem, albo coś innego zwróciło twoją uwagę, udaj się do lekarza weterynarii w celu potwierdzenia diagnozy. Po zebraniu wywiadu, przejdzie on do badania klinicznego, które umożliwi identyfikację problemu. Lekarz przyjrzy się kondycji twojego psa, jego błonom śluzowym, a następnie osłucha jego serce, płuca oraz tchawicę za pomocą stetoskopu. W razie potrzeby może również zlecić wykonanie badań dodatkowych takich jak usg serca, EKG, czy zrobienie badań moczu oraz krwi. Dzięki temu pełnemu panelowi diagnostycznemu, zaburzenie z pewnością zostanie prawidłowo rozpoznane
Nawet jeśli nic nie zwróciło uwagi, pamiętaj, że wraz z wiekiem rośnie szansa na rozwój chorób serca, dlatego pierwsze badanie u kardiologa powinno zostać przeprowadzone do 6 roku życia w przypadku psów ras dużych, natomiast do 8 roku życia u ras małych. Wczesna diagnoza, może pomóc w szybkim wykryciu problemu i odpowiednim doborze leków, które ułatwią funkcjonowanie psa.
Jakie choroby serca u psa wyróżniamy?
Endokardioza zastawki mitralnej, dotyczy ponad połowy psów w wieku powyżej 12 lat. Występuje głównie u ras małych, szczególnie cavalier king charles spanieli, shih tzu, maltańczyków, jamników oraz sznaucerów miniaturowych. Zaburzenie polega na nieprawidłowym rozwoju płatka zastawki, co powoduje jej nieprawidłowe domykanie i zaburzenie przepływu krwi przez serce. Krew cofa się do lewego przedsionka, co powoduje przebudowę mięśnia sercowego oraz rozwój nadciśnienia płucnego.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa natomiast dotyczy głównie ras dużych i olbrzymich, głównie dobermanów, dogów niemieckich, sznaucerów olbrzymich, bernardynów, bokserów oraz nowofundlandów w wieku od 4 lat. Schorzenie polega na tym, że zmniejsza się elastyczność komórek budujących mięsień sercowy i zaburzone jest kurczenie się lewej komory, która ma za zadanie przepchać krew na cały obwód ciała. Przez to w wyniku mechanizmów kompensacyjnych, dochodzi do przebudowy komór serca i często do niewydolności zastawek.
Niewydolność serca u psa jest stanem, w którym serce nie może przepompować wystarczającej ilości krwi, która natleni tkanki w całym organizmie. Krew zalega w żyłach zarówno w obiegu płucnym jak i ogólnym, co prowadzi do obrzęku płuc, kaszlu, duszności oraz omdleń. Dodatkowo niewydolność prawokomorowa może prowadzić do wodobrzusza, niewydolności nerek oraz powiększenia wątroby. Niewydolność serca często rozwija się jako konsekwencja innych schorzeń kardiologicznych u psów w podeszłym wieku.
Niewydolność serca u psa – rokowania niestety nie są najlepsze, ponieważ średni czas przeżycia od diagnozy wynosi od 9 miesięcy do kilku lat.
Arytmie dość dobrze poznane u ludzi, również spotykamy u zwierząt. Często problemy z nimi mają boksery oraz. owczarki niemieckie. Arytmią nazywamy nic innego, jak nieprawidłowy rytm serca, który może powstać w wyniku schorzeń wymienionych wyżej, ale nie tylko. Istnieje szereg przyczyn pozasercowych, które mogą spowodować takie nieprawidłowości. Wyróżniamy wśród nich problemy hormonalne oraz nowotwory, dlatego jeśli twój pupil choruje przewlekle, warto sprawdzać regularnie stan jego serca. W przypadku arytmii pieski często miewają epizody zasłabnięcia i utraty przytomności.
Wady wrodzone dotyczą zaledwie kilku procent szczeniąt i zazwyczaj są rozpoznawane na wczesnym etapie życia. Często powodują omdlenia, duszności oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Niestety są również przyczyną nagłej śmierci sercowej, która nie musi wcześniej dawać żadnych objawów. Wady wrodzone odpowiednio szybko rozpoznane, można skorygować podczas operacji. Nie są to zabiegi proste, ale jednak można znaleźć lekarza, który podejmie się takiego zabiegu i spróbuje uratować pupila.
Chore serce u psa rokowania
Gdy usłyszysz diagnozę choroby serca u twojego pupila, nie panikuj. Zazwyczaj wczesne rozpoznanie schorzenia, pozwala na wdrożenie niezbędnych kroków, które pozwolą twojemu pupilowi długo cieszyć się życiem. Choroby serca nie są wyrokiem, dzięki prawidłowo dobranemu leczeniu, diecie i delikatnej zmianie trybu życia. Farmakoterapia obejmuje głównie leki wspomagające pracę serca, korygujące arytmię, czy wpływające na diurezę. Aby poprawić komfort życia swojego pupila, warto dobrać mu odpowiednią dietę z dodatkiem witamin z grupy B, tauryny, karnityny oraz przeciwutleniaczy. Niewydolność serca u psa, który jest pod opieką weterynarza to nie problem! Ile żyje pies chory na serce? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ składa się na to wiele czynników, a nie tylko problemy z sercem. Wiele zależy od predyspozycji genetycznych, stadium zaawansowania zmian, przestrzeganej diety oraz skuteczności farmakoterapii.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl