Kręcone włosy i uroczo pozawijane wąsy, a także milusiński charakter, to cechy charakterystyczne dla rasy LaPerm. Ta stosunkowo rzadka rasa w Polsce pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ma rzesze wielbicieli. Chcesz dowiedzieć się więcej o tych uroczych kotach? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
LaPerm – wzorzec rasy
Kot LaPerm należy do II kategorii według klasyfikacji kocich ras FIFe (Federation Internationale Feline), czyli kategorii kotów półdługowłosych. FIFe wyróżnia rasy LaPerm krótkowłosy (LPS) oraz LaPerm długowłosy (LPL).
LaPerm to mała rasa. Dorosłe koty ważą od jedynie 2,5 kg do 4 kg. Zgodnie ze standardem FIFe, rasowy kot LaPerm powinien mieć następujące cechy wyglądu:
- średniej wielkości, lekko klinowata głowa (dłuższa niż szersza),
- skręcone wibrysy
- średniej wielkości uszy, z małymi pędzelkami na końcówkach,
- oczy w kształcie migdałów (dopuszczalne wszystkie barwy tęczówki),
- szczupła sylwetka,
- zwężający się ku końcowi ogon (u długowłosych LaPerm przypominający pióropusz).
Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu kotów LaPerm jest ich wyjątkowa sierść. Niezależnie od długości, jest ona poskręcana, sprężysta, wyglądająca na zmierzwioną. Mówi się, że w dotyku przypomina moher – nie jest to futro typowo szorstkie bądź gładkie. Zazwyczaj kotki mają mocniej kręconą sierść od kocurów. Nawet wąsy są długie i poskręcane, podobnie sierść wokół uszu i brwi jest falowana.
Nie ma obostrzeń co do dopuszczalnych rodzajów umaszczenia i kolorów. Szczególną popularnością cieszą się koty liliowe, trójkolorowe i tabby.
LaPerm – charakter
Jaka cecha charakteru gra pierwsze skrzypce u tej wyjątkowej rasy? Zdecydowanie towarzyskość! To koty, które lgną do człowieka i bardzo lubią jego towarzystwo. Zazwyczaj bardzo dobrze dogadują się także z innymi domownikami, w tym z innymi kotami, które stanowią dla nich kompana do zabawy.
Koty LaPerm lubią pieszczoty i poświęcaną im uwagę, dlatego mogą bardzo źle znosić samotność i nie powinno zostawiać się ich samych na dłuższy czas. Nie znaczy to jednak, że nie lubią się bawić – wręcz przeciwnie. Szczególnie w młodym wieku lubią wszelkiego rodzaju zabawy i szybko się uczą.
LaPerm – pielęgnacja
Wbrew pozorom, pielęgnacja kotów LaPerm nie należy do specjalnie trudnych czy skomplikowanych. Dbanie o sierść ogranicza się do regularnego wyczesywania, najlepiej z użyciem rzadkiej szczotki, która nie będzie rozprostowywać loków. Oczywiście u długowłosych kotów LaPerm, wyczesywanie będzie musiało mieć miejsce częściej niż u krótkowłosych.
Oprócz tego, jak u wszystkich kotów, przy pielęgnacji warto pamiętać także o uszach, zębach i pazurach. Te ostatnie warto regularnie przycinać (jeśli kot nie jest wychodzący), a zęby myć pastą przeznaczoną dla kotów. Ten prosty zabieg może pomóc zapobiec chorobom przyzębia, które są schorzeniem bolesnym i niekomfortowym.
LaPerm – żywienie
W żywieniu kota LaPerm właściciel może wybrać zarówno gotowe karmy pełnoporcjowe, dostępne na rynku, jak i diety domowe, do których należy m.in. BARF. Wśród karm gotowych wyróżniamy karmy mokre i suche. Te drugie warto uzupełnić karmą mokrą oraz przy ich użyciu zawsze obserwować, czy kot pobiera wystarczającą ilość płynów (ile wody pije i jak często?). Przy wyborze diet domowych warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu omówienia dokładnej dawki pokarmowej i potrzebnych składników mineralnych.
LaPerm – cena
Ile kosztuje kot LaPerm? Cena za kocię rasy LaPerm zaczyna się od 200 euro i może sięgać nawet tysięcy euro. Wszystko zależeć będzie od kraju, z którego sprowadzane jest zwierzę, ponieważ zakup kota w Polsce nie jest możliwy.
LaPerm – hodowla
W Polsce nie ma możliwości zakupu kotów LaPerm, zarówno krótko- jak i długowłosych, dlatego każda osoba zainteresowana tą rasą będzie musiała prawdopodobnie szukać zagranicą. Przy poszukiwaniach należy zwrócić szczególną uwagę na status hodowli. Najlepiej wybierać miejsca, które są zarejestrowane przez FIFe. Daje to pewną gwarancję, że standardy w hodowli będą zachowane. Mimo to, oczywiście, zawsze warto też porozmawiać z hodowcą o jego zwierzętach i sposobie utrzymania.
LaPerm – zdrowie
Koty LaPerm cieszą się na ogół dobrym zdrowiem. Brak jest informacji, by były podatne na jakiekolwiek specyficzne choroby. Nie można jednak wykluczyć możliwości wystąpienia kardiomiopatii przerostowej, do której predyspozycje ma wiele kotów rasowych, oraz niedoboru kinazy pirogronianowej. Kluczowe w zachowaniu zdrowia będą regularne wizyty u lekarza weterynarii, który zaleci odpowiednie badania kontrolne i profilaktykę.
LaPerm – ile żyje?
Ile żyje kot LaPerm? Średnia długość życia tych kotów to 17 lat, chociaż może ona sięgać nawet 20. Jak u każdego zwierzęcia, na długowieczność i dobre zdrowie ogromny wpływ ma właściwa opieka ze strony właściciela. Należy pamiętać o:
- regularnych wizytach kontrolnych u lekarza weterynarii,
- badaniach profilaktycznych
- szczepieniach,
- odpowiednio zbilansowanej diecie, dopasowanej do indywidualnych potrzeb kota.
LaPerm – historia i ciekawostki
Jak wiele nietypowych dla Europy ras, również koty LaPerm pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy kot tej rasy pojawił się w stanie Oregon, w roku 1982, u państwa Koehl. Posiadali oni koty, by zmniejszyć ilość gryzoni na swojej plantacji i zupełnie nie spodziewali się, że w jednym z miotów pojawi się bardzo wyjątkowa kotka o poskręcanej sierści. Linda Koehl nazwała ją Curly i od tamtej pory zaczęła pokazywać jej potomstwo na wystawach, co szybko poskutkowało zainteresowaniem ze strony organizacji felinologicznych.
- TICA uznało LaPerm za oficjalną rasę w 2004 roku, natomiast FIFe dopiero w 2015 roku.
- Linda Koehl wyróżniała trzy typy sierści: BC – born curled (urodzone z kręconą sierścią), BS – born straight (urodzone z prostymi włosami), BB – born bald (urodzone łyse).
- Nazwa “LaPerm” wzięła się od amerykańskiego wyrażenia “perm”, które jest skrótem od trwałej ondulacji.
- W Anglii koty tej rasy są czasem nazywane “lappies”, od angielskiego słowa “lap”, które oznacza kolana.
LaPerm – dla kogo?
LaPerm będzie idealnym towarzyszem dla osób, którym zależy na kocie przywiązującym się do człowieka, o łagodnym charakterze. Jeśli jesteś gotowy na poświęcenie mu swojego czasu, z pewnością odwdzięczy się on swoją przyjaźnią!
Autor
Redakcja RankingKarm.pl