Kot ten wygląda naprawdę dziko, ale w rzeczywistości jest bardzo łagodny i z reguły oddany swojej rodzinie. Warto zaznaczyć, że rasa ta jest dość odważna i otwarta w relacjach z obcymi osobami. Koty te uwielbiają kontakt z człowiekiem i są bardzo przekupne za wszelkie pieszczoty. Z całą pewnością można powiedzieć, że są chętne do zabawy, lubią wszelkie aktywności, natomiast powinny mieć naprawdę dużo przestrzeni i interesujące miejsca do wspinaczki. Nie są typem samotnika i zdecydowanie doskonale radzą sobie w większej grupie innych zwierząt.
Ocicat – wzorzec rasy
Należy do kategorii III, FIFe Koty krótkowłose i somalijskie. Kod EMS to OCI. Rasa ta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Ważny około 4,5-7 kg w zależności od tego czy jest to samiec, czy samica. Zwierzęta te mają krótkie, ale gęste i przylegające do ciała włosy. Ich głowa ma kształt klina z lekkim łukiem od kufy aż do policzka. Kufę można określić u nich jako szeroką i mocną. Takie same są także szczęki oraz broda. Uszy Ocicata są stosunkowo duże i ustawione na brzegach głowy. Często zdarza się, że rasa ta ma tak zwane „rysie pędzelki”, które są dość mocno pożądane. Oczy tej rasy są duże i mają kształt migdałów. Osadzone są lekko skośnie, a odległość między nimi ma co najmniej szerokość oka. Dozwolone są wszystkie barwy oczu z wyjątkiem niebieskiego. Ocicat mają jeden wzór umaszczenia i jest to tabby. Charakteryzuje się cętkowaniem z wyraźnym kontrastem, Na czole u tego kota widać wyraźny rysunek litery „M”. Dopuszczalne kolory umaszczenia to: brązowy, czarny, czkoladowy, cynamonowy, liliowy, niebieski, płowy oraz wszystkie srebrne odcienie tych kolorów. Ocicat ma stożkowaty, średnio szczupły, dość długi ogon z ciemnym końcem. Nogi są mocne, średniej długości. Ocicat jest zwinny, ale nie bardzo duży. Jest dobrze umięśniony, smukły i zgrabny.
Ocicat – charakter
Wiemy już, że koty tej rasy mają dziki wygląd, ale tak naprawdę są one bardzo łagodne i mają średni temperament. Mają miłe usposobienie, są wesołe, energiczne i chętne do zabawy. Kochający kot nie odstępuje swojego właściciela nawet ma krok i stale towarzyszy mu w codziennych czynnościach. Ciekawski i inteligentny, szybko się uczy reguł panujących w domu. Czasem bywa uparty, jednak dobrze przekonany potrafi się dostosować do zaleceń. Lubi czułość, jednak wtedy kiedy on tego chce, to znaczy, że sam decyduje czy chwila na okazywanie miłości nadeszła właśnie w tym momencie. Jeżeli ma ochotę na pieszczoty, to pokaże to nawet z pozoru obcej osobie. Zdarza się, że małe kotki nie są ufne i potrzebują więcej czasu aby się przyzwyczaić. Ocicat zdecydowanie nie jest konfliktowy i potrafi żyć w domu z innym kotem czy psem. Bardzo ważną rzeczą jest to, że musi on mieć komfortową, otwartą przestrzeń. Nie znosi on zamykania w małych pokojach, wtedy rozrabia, co niesie za sobą często niemałe szkody. Kot ten zdecydowanie nie lubi samotności, dlatego jeżeli właściciela często nie ma w domu, to zwierzę powinno mieć kompana w mieszkaniu, aby czuło się dobrze i komfortowo. Rasa ta raczej nadaje się dla rodzi z dziećmi, natomiast zawsze należy pamiętać o tym, aby nauczyć malucha prawidłowego obchodzenia się ze zwierzętami, gdyż nawet bardzo spokojne koty nie są w stanie zaakceptować pewnych zachowań.
Ocicat – długość życia
Koty tej rasy raczej żyją długo, bo około 13-15 lat. Jednak należy pamiętać, że długość życia zależy od uwarunkowań genetycznych dotyczących np. chorób oraz sposobu utrzymania, żywienia itp. Warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu zdrowia kota, dzięki czemu pomoże to wykryć jak najszybciej wiele chorób i w wielu przypadkach podjąć leczenie, które wydłuży długość życia Ocicata.
Ocicat – zdrowie
Można powiedzieć, że jest to stosunkowo zdrowa rasa, jednak mogą być obciążone wadą genetyczną dotyczącą postępującego zwyrodnienia siatkówki PRA/PRD (Progressive Retinal Atrophy/Progressive Retinal Degeneration). Oczywiście jeżeli u kotów wykryto tę wadę to powinny być one jak najwcześniej wykluczone z rozrodu. Jest to bardzo ważne, ponieważ inaczej choroba jest przenoszona z pokolenia na pokolenie. U tej rasy zdarza się, że występuje kardiomiopatia przerostowa, która wykryta w młodym wieku daje duże szanse na przeżycie i predysponuje także do bezwzględnego wykluczenia kota z rozrodu. Należy pamiętać, że Ocicaty mają krótkie futro, dlatego gorzej znoszą niskie temperatury. Zimą więc warto uważać na przeciągi, gdyż to może po prostu przeziębić naszego pupila.
Ocicat – pielęgnacja
Jest to rasa wyjątkowo łatwa do pielęgnacji, gdyż koty te mają krótką sierść. Wystarczy raz w tygodniu je czesać, a zwiększyć to do dwóch-trzech razy w tygodniu w okresie linienia. Oczywiście jeżeli jest taka potrzeba, to warto kotu czyścić uczy, usuwać zaschniętą wydzielinę z nosa czy oczu (jeżeli kot sam się jej nie pozbywa) oraz stale kontrolować jego stan zdrowia.
Ocicat – żywienie
Pamiętajmy, że koty są typowymi mięsożercami, dlatego białko pochodzenia zwierzęcego powinno stanowić największą cześć ich diety. Warto zadbać o to, aby było to mięso pochodzenia mięśniowego, a podroby powinny się znajdować na końcu składu. Należy wybierać pełnowartościową, bogato odżywczą karmę (najlepiej mokrą) i dopasować odpowiednią dawkę pokarmową do wagi i wieku kota. Należy zadbać o to, aby zwierzę miało stały dostęp do świeżej, pitnej wody.
Ocicat – szkolenie i wychowanie
Już na samym początku warto określić, na co kot może sobie pozwolić w domu oraz jakie granice warto postawić. Koty tej rasy bardzo szybko i łatwo się uczą, dlatego bez problemu nauczysz go sztuczek. Wiele z nich bez problemu nauczy się chodzenia na smyczy. Warto regularnie bawić się z kotem tak, aby bez trudu rozładował on swoją energię i był zaspokojony. Rasa ta jest ciekawa świata i przez to, zainteresowany kot czasem może być nieposłuszny.
Ocicat – kocięta i hodowla
Ważne jest, aby pamiętać o tym, że hodowca, od którego kupujemy kocięta, powinien być zrzeszony w oficjalnym związku hodowców. Jeżeli decydujemy się na daną hodowlę, to warto zwrócić uwagę na warunki tam panujące, na to jak utrzymywane są tam kocięta oraz ich rodzice. Warto poprosić o dokumenty potwierdzające, ze maluchy są zdrowe, zostały odrobaczone i zaszczepione. Kocięta nie powinny być sprzedawane wcześniej niż po ukończeniu 12 tygodni życia.
Ocicat – cena
Cena tej rasy to mniej więcej 2500-3000zł i jest zależna od prestiżu i miejsca hodowli.
Ocicat – historia rasy, ciekawostki
Rasa ta powstała w ramach programu, który miał za zadanie stworzyć kota o futrze podobnym do ocelota, a sylwetce przypominającą kota orientalnego. W 1964 roku Virginia Daly skrzyżowała kota syjamskiego oraz abisyńskiego, a później gry urodziła się z tego kotka to pokryła ją czekoladowym kocurem syjamskim. Właśnie po tych rodzicach urodził się Tonga- kot o futrze barwy kości słoniowej w złote cętki. Niestety kot został wykastrowany i dopiero później bo wielu zabiegach hodowlanych utworzono kota podobnego do dzisiejszego Ocicata. Rasa ta została uznana w USA w 1986 roku, a dzisiaj jest już uznawana przez największe organizacje felinologiczne.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl