Munchkin – rasa wywołana mutacją genetyczną

Koty rasy munchkin pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszą się też największą popularnością. Ich historia nie jest długa – wciąż są bardzo świeżą rasą w kocim świecie. Choć mają rzeszę zwolenników, bardzo wiele osób uznaje ich hodowlę za okrucieństwo względem zwierząt. Skąd takie poglądy? I skąd bierze się tak charakterystyczny wygląd tych krótkonożnych kotów? Te i inne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

 

Munchkin – wzorzec rasy

Munchkiny nie zostały zaakceptowane jako rasa przez FIFe (Federation Internationale Féline). Jedyną międzynarodową organizacją, która uznaje te krótkonożne koty, jest TICA (The International Cat Association). Trudno o dostęp do typowego wzorca rasy, jednak munchkiny są na tyle charakterystyczne, że nietrudno wyróżnić najważniejsze cechy tych kotów.

Na pierwszy plan wysuwa się ich niewielka, ale dobrze umięśniona, budowa ciała połączona z krótkimi kończynami. Ich długość powinna być symetryczna, a łapki nieduże oraz okrągłe. Wyróżnia się trzy podtypy kotów, pod względem długości kończyn:

  • typ “standard” (najczęściej spotykany),
  • typ “super short”,
  • typ “rug hugger” (dosłownie “przytulacz dywanów” – typ o najkrótszych nogach).

Głowa u munchkinów ma kształt klinowaty, są na niej osadzone oczy o kształcie migdałów. Kolor oczu nie jest określony. Całości dopełniają uszy, zaokrąglone na końcach i często wręcz “zbyt duże” w stosunku do reszty kota.

Tak jak było już wspomniane, są to niewielkie koty, a ich waga waha się w granicach 2-3 kilogramów u samic i jedynie 3-4 kilogramów u samców. Wzrost zależy od typu.

Istnieją również dwa typy okrywy włosowej u munchkinów. Pierwsza, określana często jako półpluszowa, jest krótka. Z kolei druga jest półdługa, gładka, z charakterystycznym ogonem zakończonym pióropuszem. W umaszczeniu dopuszcza się wszystkie odmiany barwne.

Munchkin – charakter

Munchkiny opisywane są zazwyczaj jako koty bardzo ciekawskie i chętne do zabawy. Chociaż ich budowa uniemożliwia powietrzne “akrobacje”, które inne koty często uskuteczniają w swoich zabawach, rasa ta potrafi dużo biegać i żywo interesować się swoim otoczeniem. Określane są też jako rasa przyjazna i przywiązująca się do człowieka. Zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi domownikami, chociaż należy pamiętać, że od tej reguły zawsze mogą być odstępstwa. Przed wprowadzeniem nowych domowników, zawsze warto dobrze się przygotować. Mogą być to świetni kompani dla dzieci, oczywiście pod warunkiem, że dzieci będą na zwierzę w domu dobrze przygotowane przez rodziców.

Munchkin – pielęgnacja

Pielęgnacja munchkinów nie należy do skomplikowanych – regularne wyczesywanie szczotką powinno być w zupełności wystarczające. Przy typie półdługowłosym należy o tym szczególnie pamiętać, aby uniknąć powstawania kołtunów.

U munchkinów głównym aspektem pielęgnacji będzie dbanie o ich zdrowie oraz wczesne wychwytywanie wszelkich niepokojących zmian, wynikających z ich nienaturalnej budowy (do tego aspektu jeszcze powrócimy w tym artykule). Oprócz tego nie można zapominać o dbaniu o kocie uszy, zęby i pazurki. Należy zapewnić kotu drapak, na którym będzie mógł ścierać swoje pazury, a także samemu regularnie je przycinać (jeśli kot nie jest wychodzący). Zęby warto regularnie myć pastą do zębów dedykowaną kotom, a także chodzić na kontrole stomatologiczne. Takie działania profilaktyczne pomogą zapobiec rozwojowi chorób przyzębia, które dla każdego zwierzęcia są bardzo bolesne i niekomfortowe.

Munchkin – żywienie

Munchkin, jak wszystkie koty, jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego tak ważne jest by w diecie zwrócić uwagę na wysoki poziom białka, które będzie pochodzenia zwierzęcego. Na rynku nie brakuje gotowych karm dla kotów, zarówno mokrych oraz suchych. Warto upewnić się, że kupowana karma jest karmą pełnowartościową (pełnoporcjową). Karmę suchą warto uzupełniać karmą mokrą oraz monitorować poziom nawodnienia kota (tzn. obserwować ile wody i jak często pije). Koty można także karmić dietami domowymi lub tzw. żywieniem BARF, jednak wymaga to dokładnej konsultacji z lekarzem weterynarii, który pomoże zbilansować składniki odżywcze i mineralne, oraz pomoże ustalić dokładną dawkę pokarmową.

Munchkiny mogą mieć tendencję do przybierania na wadze, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dawka pokarmowa jest dostosowana do ich aktywności oraz trybu życia.

Munchkin – cena

Ile kosztuje munchkin? Cena kociąt tej rasy waha się od 4000 do nawet 8000 złotych. Trzeba też zaznaczyć, że w Polsce jest to rasa rzadka i ciężka do dostania. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, ale nawet tam jest rasą drogą.

Munchkin – hodowla

Ze względu na to, że większość miłośników munchkinów jest skupiona w Stanach Zjednoczonych, istnieje bardzo mało hodowli tej rasy poza ich granicami. Poszukując takiej hodowli, należy zwrócić uwagę, by była ona zarejestrowana w TICA (The International Cat Association), która jest jedyną organizacją posiadającą opracowany plan hodowlany tej rasy. Hodowca powinien być także zaznajomiony z licznymi wadami, które mogą pojawić się u tych kotów, a których wykrycie w młodym wieku jest absolutnie kluczowe.

Warto zastanowić się też, czy munchkin faktycznie jest rasą, którą chcemy zakupić. Kontrowersje wokół hodowli tych kotów wskazują na wiele wątpliwości etycznych, których należy być świadomym przed zakupem.

Munchkin – zdrowie

Nietypowa i nienaturalna budowa ciała munchkinów sprawia, że nie brakuje przesłanek sugerujących ich zwiększoną predyspozycję do niektórych schorzeń. Wśród nich na pierwszym miejscu wysuwają się dwa.

  • Lordoza – wada postawy, spowodowana nadmiernym i nieprawidłowym wygięciem kręgosłupa w dół. Może ona mieć wtórnie wpływ na takie aspekty budowy, jak np. pojemność klatki piersiowej. Jeśli lordoza jest bardzo wyraźna, konieczna może być operacja chirurgiczna.
  • Lejkowata budowa klatki piersiowej – nieprawidłowy kształt klatki piersiowej (zbyt mały/zbyt wąski/nieregularny), którego konsekwencją są problemy w oddychaniu kota. Jest to wada, która powinna być wykryta jak najwcześniej, ponieważ leczenie również opiera się na interwencji chirurgicznej, która pomaga przywrócić prawidłowy kształt klatki piersiowej.

W obydwu przypadkach niezwykle istotne jest, by nie przegapić problemu. Są to schorzenia, które niosą za sobą ryzyko wielu dalszych problemów zdrowotnych, jeśli zostaną zignorowane.

Warto zaznaczyć także, że krótkie nogi munchkina spowodowane są mutacją genetyczną, która powoduje skrócenie kości długich kończyn. Jednak nie zawsze przy skrzyżowaniu dwóch munchkinów, potomstwo będzie miało skrócone kończyny. Istnieje 25 procent szans, że kocięta będą miały kończyny normalnej długości, jak również 25 procent szans, że płody nie przeżyją w łonie matki. Z tego względu TICA zaleca krzyżowanie munchkina wyłącznie z kotami, które nie są rasowe.

Munchkin – ile żyje?

Ile żyje munchkin? Średnia długość życia munchkina to około 15 lat, czasem mówi się nawet o 18. Aby kot mógł długo cieszyć się zdrowiem, trzeba zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną. Należy pamiętać o:

  • regularnych wizytach u lekarza weterynarii,
  • regularnych badaniach krwi,
  • regularnych badaniach kontrolnych,
  • szczepieniach na kocie choroby zakaźne i odrobaczaniu,
  • odpowiedniej diecie, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb kota.

Munchkin – historia i ciekawostki

Historia munchkina nie sięga daleko, ponieważ dopiero w latach 80. XX wieku można doszukiwać się początków tej rasy. Chociaż mutacja musiała występować wśród kotów już wcześniej, dopiero wtedy przykuła ona czyjąś uwagę. Dokładnie w 1983 roku w stanie Luizjana, Amerykanka Sandra Hockenedel znalazła dwie bezdomne kotki. Obydwie miały krótki nóżki i obydwie były w ciąży. Jedna została nazwa Blackberry, a druga Blueberry. Mówi się, że to właśnie Blackberry oraz jej kocię, Toulouse, zapoczątkowały istnienie rasy munchkin. To także Sandra była odpowiedzialna za wymyślenie tej nazwy. Pochodzi ona z bardzo popularnej w Stanach Zjednoczonych książki “Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, gdzie występują stworzenia o tym właśnie imieniu.

TICA zaakceptowała munchkiny jako oficjalną rasę w 1994 roku, kiedy powstał oficjalny program hodowlany.

Munchkin – dla kogo?

Munchkiny to koty ciekawskie, urocze i przyjacielskie, dlatego świetnie odnajdą się wśród ludzi, którzy są gotowi poświęcić czas na zabawę ze swoim kotem. Warto jednak zastanowić się dogłębnie przed zdecydowaniem się na tę rasę, nie tylko dlatego, że jest tak ciężka do zdobycia w Europie. Niewątpliwie, pomimo całego swojego uroku, kontrowersje wokół munchkinów nie wzięły się znikąd. Również fakt, że nie zostały uznane za oficjalną rasę przez FIFe, może być tutaj pewnym wyznacznikiem. Chociaż TICA twierdzi, że krótkie nogi nie wpływają negatywnie na poruszanie się tych małych kotów, pozostaje wciąż fakt, że są one obciążone genetycznie i mają predyspozycje do schorzeń, mogących się bardzo negatywnie odbić na ich stanie zdrowia. Z pewnością więc są to także koty wymagające bardzo dużego zaangażowania ze strony hodowcy i opiekuna, aby wspólnie wykryć wszystkie wady na wczesnym etapie.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Jak założyć hodowlę kotów? – poradnik
Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Hodowla kotów – jak ją założyć?
Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Kot rosyjski niebieski – charakterystyka i opis rasy
Kot bengalski – akrobata o dzikim wyglądzie
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *