Problemy ze wzrokiem dotyczą także zwierząt, w tym psów. Wystąpić one mogą praktycznie na każdym etapie życia czworonoga.
Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie oczu u psa?
W większości przypadków pojawiają się takie same objawy choroby oczu u psa, a mianowicie:
- łzawienie;
- mrużenie oka;
- zaczerwienienie spojówek;
- pocieranie łapą o oko;
- pogorszenie wzroku;
- światłowstręt;
- utrata wzroku.
Jeśli zaobserwuje się któryś z powyższych objawów, należy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi wywiad lekarski, przebada czworonoga i postawi trafną diagnozę, na przykład zapalenie wirusowe czy też nowotwór oka u psa.
Jakie wyróżnia się najczęstsze choroby oczu u psa?
Do najczęstszych chorób oczu u psa zalicza się między innymi:
- zapalenie grudkowe trzeciej powieki;
- cherry eye – wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u psa;
- jaskrę;
- zaćmę;
- zapalenie spojówek u psów;
- uszkodzenie lub owrzodzenie rogówki;
- entropium i ektropium.
Zapalenie grudkowe trzeciej powieki – charakterystyka
Trzecia powieka ma gruczołową strukturę, jej zadaniem jest produkcja łez oraz ochrona oka. Można ją dostrzec w wewnętrznym kąciku oka praktycznie u większości psów. Zbudowana jest ona z chrząstki stanowiącej jej szkielet i z gruczołu. Natomiast pokryta jest spojówką od strony gałki ocznej i od strony powiek. Zaś powierzchnia gałkowa pokryta jest drobnymi chłonnymi grudkami, które ulegają zapaleniu. Wynika to przede wszystkim z niedojrzałości odpornościowego układu w okresie dojrzewania i wzrostu. Wtedy powierzchnia grudkowa staje się zaczerwieniona, bolesna, nieregularna i obrzęknięta. Zapalenie grudkowe trzeciej powieki może się również objawiać mrużeniem oczu lub ich świądem. Piesek może też pocierać łapami oczy lub ocierać się głową o dywan lub kanapę. Leczenie tej choroby polega na podawaniu leków przeciwzapalnych.
Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki u psa (cherry eye) – charakterystyka
Z trzecią powieką wiąże się także inna dolegliwość, a mianowicie wypadnięcie jej gruczołu, co nazywane jest potocznie wiśniowym okiem. Przyczyną jest zazwyczaj przerost grudek chłonnych, która objawia się zaczerwienioną, wysuniętą i obrzękniętą chrząstką powieki trzeciej. Leczenie tej choroby uzależnione jest od wieku czworonoga oraz od czasu postawienia diagnozy – im szybciej to nastąpi, tym lepiej. W ciągu kilku minut do godziny stosuje się leczenie farmakologiczne i wprowadza się gruczoł na właściwe miejsce. Jeśli od zdarzenia minęło kilka dni, niezbędne będzie wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Jaskra u psa – charakterystyka
Jaskra u psa to choroba, która polega na stałym zwiększaniu ciśnienia oka śródgałkowego. Występuje ona dość często. Jeśli nie będzie leczona, to może doprowadzić do utraty wzroku. Choroba może pojawić się samoczynnie bądź na skutek jakichś urazów czy też chorób nowotworowych. Objawia się ona przekrwionymi spojówkami i powiększeniem gałki ocznej. Leczenie jaskry polega na zmniejszaniu ciśnienia w chorym oku. Zazwyczaj jest to leczenie farmakologiczne i dobierane jest przez lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach zalecana jest operacja. Warto tutaj dodać, że przy tej chorobie bardzo ważna jest wczesna diagnoza, im wcześniej pies trafi do specjalisty, tym większe szanse na wyleczenie oczu.
Zaćma u psa – charakterystyka
Zamglone oko u psa jest jednym z objawów zaćmy. Staje się ono mętne, zaś zwierzak traci ochotę do zabawy. Mimo tego, że zaćma nie jest bolesną chorobą, to jeśli nie będzie leczona, to może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wystąpić ona może z różnych przyczyn, na przykład w wyniku jakiegoś urazu, choroby, niedoborów witamin, zatrucia pokarmowego. Jednak może także pojawić się ze względu na zaawansowany wiek czworonoga. Zaćmę dzieli się na wrodzoną (pojawia się już u młodych piesków, zwłaszcza u niektórych ras: owczarek niemiecki, sznaucer miniaturowy, sznaucer olbrzymi i buldog francuski), nabytą (powstaje zazwyczaj w wyniku uszkodzenia torebki soczewki, czyli fizycznego urazu, ale i jako skutek uboczny stosowania niektórych leków), cukrzycową (powstaje w wyniku wysokiego stężenia glukozy we krwi) i starczą (charakterystyczna dla starszych czworonogów, powstaje na skutek starzenia się tkanek). Zaćma postępuje stopniowo, jednak można ją skutecznie wyleczyć poprzez podawanie czworonogowi odpowiednich środków farmakologicznych lub poprzez zabieg operacyjny, który polega na pozbyciu się chorej soczewki i zastąpieniu jej nową, zdrową.
Zapalenie spojówek u psów – charakterystyka
Do chorób oczu u psów zalicza się również zapalenie spojówek, które wywołane może być bakteriami, wirusami, urazami mechanicznymi, ciałami obcymi, alergiami czy też zapaleniami skóry. Ta dolegliwość objawia się zazwyczaj łzawieniem, przekrwionymi i opuchniętymi oczami. Zwierzaki najczęściej ocierają oczy o różne przedmioty lub pocierają je łapą. Leczenie zapalenia spojówek odbywa się za pomocą kropli z antybiotykiem.
Uszkodzenie lub owrzodzenie rogówki – charakterystyka
Chore oko u psa może również świadczyć o uszkodzeniu lub owrzodzeniu rogówki. O ile uszkodzenie wywołane jest po prostu urazem, to owrzodzenie, czyli utrata nabłonka rogówki może być spowodowane brakiem odpowiedniej ilości filmu łzowego czy też jakimiś nieprawidłowościami na przykład dysfunkcją powiek, nieprawidłowym układem rzęs czy też guzami powiek i ich zapaleniem. Leczenie obu schorzeń nie jest skomplikowane i zazwyczaj polega na podawaniu leków (przeciwbólowych, przeciwzapalnych czy też antybiotyków).
Entropium i ektropium u psa – charakterystyka
Entropium i ektropium to wrodzone choroby oczu u psa. Entropium polega na zawijaniu krawędzi powieki do środka, co powoduje, że rzęsy pieska zaczynają drażnić rogówkę. Wywołuje to mrużenie, łzawienie, ale i uszkodzenie rogówki. Natomiast ektropium oznacza wywinięcie się brzegu powieki na zewnątrz, odsłaniając spojówkę powieki, co przyczynia się do chorób rogówki oraz do pogorszenia wzroku u czworonoga. Obie dolegliwości mogą również pojawić się po jakimś urazie mechanicznym. Leczenie polega na skorygowaniu powiek podczas zabiegu chirurgicznego. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ wady znacząco obniżają komfort życia pupila i mogą powodować zdecydowanie gorsze skutki, w tym utratę wzroku. Entropium zazwyczaj występuje u labradorów, bernardynów. Natomiast entropium u psów molosowatych oraz posiadających dużo luźnej skóry, na przykład shar pei i cane corso.
Każdy pies narażony jest na pojawienie się choroby oczu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja połączona z regularnymi, profilaktycznymi wizytami u lekarza weterynarii.