Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakt z innymi psami
Kontakt z kotami
Kontakt z dziećmi
Jeżeli szukasz psa, który łączy w sobie cechy rodzinnego przytulasa i jednocześnie kompana na wyprawę do lasu, to koniecznie zapoznaj się z rasą Barbet. Ten sierściuch charakteryzuje się niesamowitym wyglądem, wysoką sprawnością fizyczną i intelektualną oraz przesympatycznym usposobieniem. Wszystkie te cechy kreują psa wręcz idealnego. Ale czy jest to rasa dla Ciebie?
Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Terytorialność
Linienie
Kontakt z innymi psami
Kontakt z kotami
Kontakt z dziećmi
Barbety według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) kwalifikują się do grupy psów aportujących, płochaczy i psów dowodnych. Jest to rasa psów myśliwskich, przeznaczona do polowania, wyszukiwania i aportowania ptactwa. Barbety podlegają próbom pracy i są bardzo rzadko spotykane.
Jak wyglądają Barbety? Są to psy średniej wielkości, samce osiągają od 57 do 66 cm wysokości i ważą do 28 kg, samice natomiast mierzą od 52 do 62 cm i osiągają do 23 kg. Najbardziej charakterystycznym elementem tej rasy jest ich kędzierzawa lub falująca, gęsta i długa sierść, która wpływa na ich wysoką odporność na warunki środowiskowe. Wyróżniamy kilka typów umaszczenia z dopuszczalnymi jasnymi łatami:
Głowa Barbeta jest szeroka i zaokrąglona, kufa krótsza od czaszki, a na pysku widnieje charakterystyczna gęsta broda. Możemy zaobserwować duży czarny nos, pigmentowane grube wargi oraz okrągłe, ciemnobrązowe oczy. Uszy są nisko osadzone, długie, szerokie i płaskie. Grzbiet opisywanej rasy jest dobrze zaznaczony, lędźwie wysklepione, krótkie i mocne. Natomiast klatka piersiowa charakteryzuje się dużą pojemnością i jest bardzo szeroka. Kończyny są silnie umięśnione, śródstopie pionowe, a łapa stosunkowo duża i okrągła. Ogon jest długi, nisko osadzony, z haczykiem na końcu.
Osobniki z wyraźnymi wadami fizycznymi lub zaburzeniami charakteru powinny być dyskwalifikowane z hodowli. Do najpoważniejszych dysfunkcji standardu rasy należy agresja i lękliwość.
Barbety należą do grupy sympatycznych członków rodziny. Są bardzo wesołe, pogodne i oddane, a jednocześnie łagodne i pełne opanowania. Szybko przywiązują się do swoich właścicieli i są bardzo ufne, więc raczej nie sprawdzą się w roli obrońcy terytorium domowego. Dobrze dogadują się zarówno z dziećmi, jak i innymi domowymi zwierzętami. Te sierściuchy potrzebują dużo miłości i uwagi, na ogół źle znoszą samotność i odrzucenie.
Opisywana rasa szybko się uczy i nie sprawia problemów. Nada się zarówno dla osób mieszkających w dużym domu z ogrodem, jak i w bloku, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu w ciągu dnia. Nie zapominaj, że jest to rasa myśliwska, więc odpowiednie szkolenie jest niezbędne do ułożenia tak żywiołowego i temperamentnego charaktery. Dodatkowo na spacerach powinieneś uważać na wodę, ponieważ każda kałuża jest celem tego brodacza. Barbety, dzięki swojemu usposobieni, wykorzystywane są do pracy z niewidomymi i jako psy terapeutyczne.
Ten francuski pies wodny podlega próbom pracy. Polega to na corocznym udziale w konkursie organizowanym przez Polski Związek Łowiecki, który ma na celu sprawdzenie umiejętności psów myśliwskich. Psy różnych ras sprawdzane są w kilkunastu próbach, podczas których sędziowie oceniają ich umiejętności wrodzone i nabyte.
Długość życia Barbeta waha się od 13 do 15 lat. Należy jednak pamiętać, że jest to cecha osobnicza zmienna, zależna od warunków utrzymania i zaangażowania właściciela. Jeżeli chcesz, aby twój brodacz cieszył się długowiecznością, zwróć uwagę na kilka kwestii:
Światowa populacja Barbetów jest nieduża, co wiąże się z trudnościami w wykryciu typowych schorzeń dla opisywanej rasy. Można stwierdzić, że są to osobniki stosunkowo zdrowe, bez ryzyka obciążeń chorobami genetycznymi. Warto jednak zadbać o regularne wizyty u weterynarza, jak w przypadku każdej innej rasy. Szybka diagnoza wiąże się z lepszym rokowaniem i mniejszymi kosztami leczenia.
W związku z gęstą sierścią opadającą na oczy, Barbety bardzo często mogą cierpieć z powodu podrażnienia lub zapalenia narządu wzroku. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja ich okrywy i dbanie o jej odpowiednią długość. Wskazane są również kontrolne prześwietlenia w kierunku dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Niewielka populacja wpływa na wąską i mało zróżnicowaną pulę genetyczną, co negatywnie odbija się na zdrowotności tych psów i stanowi poważne zagrożenie dla opisywanej rasy.
Barbety są odporne na zimno i wilgoć, jednak niezbyt dobrze znoszą upały. Dlatego w cieplejsze dni, bardzo ważne jest zapewnienie naszemu psu stałego dostępu do świeżej i czystej wody oraz schronienia przed słońcem. Powinniśmy także ograniczyć długość spacerów i unikać szczytowych temperatur.
Długa, kędzierzawa i gęsta sierść Barbeta wymaga starannej pielęgnacji. Pies ten nie linieje, ale ze względu na tendencje do tworzenia kołtunów, powinien być wyczesywany co najmniej dwa razy w tygodniu, ze szczególną uwagą na brzuch, wewnętrzną stronę ud, miejsca za uszami, brodę i okolicę głowy. Do tej czynności powinniśmy używać szczotki typu pin brush – czyli szczotka szpilkowa lub pudlówki – czyli grzebienia o szerokim rozstawieniu ząbków oraz nożyczek do wycinania kołtunów. Ważne jest także, aby po każdym spacerze przejrzeć pupila, czy nie przyniósł ze sobą do domu gałęzi lub liści, zaplątanych w sierści.
Kąpiele ograniczamy do sytuacji koniecznych, pamiętając o starannym wyczesaniu psa przed jego zamoczeniem. Jeżeli planujesz zostać właścicielem Barbeta, musisz wiedzieć, że tych psów nie należy golić ani trymować. Psa strzyżemy raz w roku jednakowo na całym ciele, tak aby nie zaburzyć linii sylwetki. Sierść tego brodacza jest jego naturalną ochroną i osiąga długość około 13 cm. Zbyt krótka okrywa stanowi zagrożenie przed wysokimi i niskimi temperaturami, natomiast zbyt długa plącze się i może spleśnieć.
Ważnym punktem pielęgnacyjnym Barbetów są ich uszy, które mają tendencję do zarastania, co zaburza wentylację i przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Zatem regularnie kontroluj stan ich owłosienia i usuwaj nadmiar u weterynarza lub psiego fryzjera. Musimy także pamiętać o podstawowych czynnościach, takich jak mycie zębów i obcinanie pazurków.
Żywienie Barbeta nie odbiega od standardów. Tak jak w przypadku każdej innej rasy, psom należy zapewnić odpowiednią dietę, zbilansowana pod względem ich osobicznych potrzeb, zależnych od: wieku, aktywności i kondycji zdrowotnej. Szczególna uwagę powinniśmy skupić na karmieniu szczeniaka, ponieważ jakiekolwiek niedobory w okresie wzrostu i dojrzewania, mogą negatywnie odbijać się na stanie zdrowia naszego psa.
Na rynku istnieje szereg komercyjnych karm suchych i mokrych, dla maluszków i dorosłych lub osobników z różnymi schorzeniami. Jeżeli nie jesteś pewien, który produkt wybrać, poradź się swojego weterynarza. Pamiętaj również o odpowiednich przysmakach, którymi będziesz wynagradzał sierściucha podczas nauki i w życiu codziennym.
Jeżeli jednak wolisz samodzielnie przygotowywać posiłki dla swojego pupila, powinieneś zapoznać się z filozofią BARF. Dieta ta opiera się na surowym mięsie i produktach odzwierzęcych, tak aby w jak najbliższy sposób odzwierciedlić dietę dzikich przodków tego gatunku. Ten rodzaj karmienia wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Jeżeli nie czujesz się pewnie w tej dziedzinie, możesz zgłosić się do dietetyków weterynaryjnych, którzy stworzą dietę przygotowaną specjalnie pod twojego sierściucha.
Wychowanie Barbeta nie powinno nikomu sprawić trudności. Są to psy bardzo inteligentne, szybko się uczą i są posłuszne swoim właścicielom. Jak w przypadku każdej rasy, szkolenie powinno się zacząć od najmłodszych lat. To właśnie wtedy szczeniak jest najbardziej podatny na tresurę.
Pomimo łatwości w wychowaniu Barbeta, nie powinniśmy bagatelizować szkolenia. Musimy pamiętać o myśliwskiej naturze tej rasy, która nieopanowana przysporzy wiele problemów. Możesz skorzystać z wyspecjalizowanych behawiorystów, którzy przekażą Ci najważniejsze informacje praktyczne i teoretyczne związane z “obsługą” twojego psa. Zajęcia odbywają się grupowo lub indywidualnie, w zależności od preferencji właściciela i charakteru pupila.
Praca z treserem to połowa sukcesu, nie zapominajmy o codziennej, indywidualnej praktyce i nagradzania sierściucha za postępy w nauce. Szkolimy nie tylko psa, uczymy się siebie wzajemnie i budujemy zaufanie. Prawidłowo ułożony sierściuch stanie się prawdziwym przyjacielem rodziny.
Barbety cieszą się skromną popularnością. W Polsce obecnie funkcjonuje raptem kilka hodowli. Dlatego czas oczekiwania na szczeniaka może być bardzo długi. Warto jednak poczekać i nie dać się skusić na rzekomego barbeta z pseudohodowli – bez rodowodu.
Przed wyborem hodowli sprawdź jej przynależność do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) i opinie na jej temat. Upewnij się, że właściciel stawia dobro swoich piesków, ponad biznes. Dopytaj o stan zdrowia rodziców, poprzednie mioty, niezbędne dokumenty i wizyty u weterynarza.
Ile kosztuje hodowlany szczeniak Barbet? Cena wynosi około 4000 zł. Pamiętaj jednak, że sam zakup to nie wszystko. Musisz uwzględnić koszty utrzymania tego psa, które wahają się w granicach 200 – 300 zł w zależności od wieku, stanu zdrowia sierściucha i karmy.
Cena opisywanej rasy jest wysoka ze względu na małą popularność tych osobników. Jeżeli zatem nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty, zastanów się nad adopcją. Pamiętaj że w twojej okolicy znajduje się schronisko, w którym dziesiątki psów czekają na nowy dom, wypełniony miłością i ciepłem. Możesz stać się właścicielem jednego z nich, całkowicie za darmo.
Korzenie tego psa wywodzą się z Afryki, skąd najprawdopodobniej z Arabami trafiły do Francji w XVI wieku. Barbety swoją nazwę zawdzięczają Jacques du Fouilloux, który zauroczony ich sierścią, od francuskiego słowa berbe okrzyknął je psami z brodą na pysku. Sierściuchy te towarzyszyły swoim właścicielom na gospodarstwach i w trakcie polowań, głównie na ptactwo.
Do końca XIX wieku pod hasłem barbet, kryła się grupa psów, a nie jedna konkretna rasa. To właśnie wtedy, przedstawicieli tego zbioru krzyżowano ze sobą i w ten sposób powstały psy w typie Gryfona i nasze opisywane Barbety. Pod koniec XIX wieku powstał pierwszy standard rasy na podstawie jednego osobnika – Pilote. W 1885 roku Thug i Plock – pierwsze oficjalne barbety pojawiły się na wystawie psów w Paryżu, gdzie uklasyfikowały się w grupie wyżłów długowłosych i barbetów.
Zarówno I i II Wojna Światowa spowodowały znaczną utratę liczebności opisanej rasy. Wówczas na świecie istniały tylko dwie hodowle na południu Francji – w Dordogne i Graveson. W połowie XX wieku, na farmie braci Ayme, istniała ostatnia linia Barbetów. Jednak wkrótce wszczęto powolny proces odzyskiwania rasy. Do 1986 roku rasa należała do grupy wyżłów i psów gończych, jednak pod koniec lat 80. XX wieku wprowadzono pudle, co wpłynęło na znaczne zmiany w wyglądzie i cechach rasy. Obecnie wyróżniamy dwie linie psów: w starym typie lub w typie pudla.
Pierwszym przedstawicielem opisywanej rasy w Polsce była Ratafia pochodząca z hodowli Poppenspaler’s. Natomiast pierwszą użytkową suką była Ottavia, która wydała potomstwo w połowie 2006 roku. Obecnie liczebność rasy na świecie wynosi około 3000 osobników, a w Polsce raptem 150. Barbety głównie występują w USA, Kanadzie i Europie. Mała populacja rasy i jej znacznie rozproszenie negatywnie wpływa na pulę genetyczną.
Barbet jest psem towarzyskim i żywiołowym. Potrzebuje dużo miłości i zainteresowania, a jednocześnie odpowiedniej dawki ruchu. Jeżeli jesteś osobą, która kocha wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe i nie spędza całego dnia w pracy lub na kanapie przed telewizorem – ta rasa jest zdecydowanie dla Ciebie. Dzięki łatwości w szkoleniu, nie musisz mieć większego doświadczenia z psami. Co więcej, Barbet bez problemu dogada się z innymi zwierzętami i skradnie serce każdego domownika.
ZALETY:
WADY:
Autor
Redakcja RankingKarm.pl