Czy dieta BARF (oparta na surowym mięsie) jest dobra dla kotów? W tym artykule przedstawimy czym tak właściwie jest ta diety, czy warto ją stosować w przypadku naszych kociaków oraz to czy jest ona bezpieczna.
Wszyscy wiedzą, że prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla dobrego samopoczucia zarówno zwierząt jak i nas – ludzi. Wybór dobrej karmy dla kotów może być przytłaczający, zwłaszcza, gdy nie chcemy, aby nasz kociak posiadał w swojej diecie komercyjne karmy dla zwierząt (wiele komercyjnych karm nie ustępuje tym stworzonym przez nas samych w domu). Niektórzy właściciele karmią swoje koty dietą przygotowaną w domu, więc wiedzą dokładnie, co zawiera ich karma. Inni właściciele wybierają surową dietę, która potocznie nazywa się BARF.
Surowe mięso dla kota – czym jest dieta BARF?
Karmienie kotów surowym mięsem oznacza karmienie ich niegotowanym mięsem zwierzęcym, mięsem organowym czy kośćmi. Ten rodzaj żywności często nazywany jest dietą BARF, która oznacza kości i surowa żywność (z ang. bones and raw food). Idealna surowa dieta przygotowywana jest w oparciu o starannie opracowaną recepturę. Wielu właścicieli kotów samodzielnie przygotowuje jedzenie w oparciu o dietę BARF, jednak należy wspomnieć, że dostępne są również karmy oparte o surowe mięso dla kota. Jeśli zdecydujesz się nakarmić swojego czworonoga surową dietą, powinna to być dieta określona jako kompletna i zrównoważona przez dietetyka weterynaryjnego.
Argumenty za dietą BARF dla kota
Ssaki kotowate są obowiązkowymi mięsożercami. Krótko mówiąc, oznacza to, że muszą jeść mięso, aby przeżyć. Koty w rzeczywistości nie potrzebują warzyw i węglowodanów w swojej diecie. Mogą one tolerować węglowodany tylko w małych ilościach. Koty rozwijają się na diecie wysokobiałkowej o wysokiej wilgotności, bogatej w substancje występujące tylko w mięsie. Obejmują one aminokwasy, takie jak tauryna, kwasy tłuszczowe i inne niezbędne witaminy i minerały.
Zwolennicy surowego mięsa dla kota uważają, że gotowanie mięsa zmienia lub zmniejsza wartościowe substancje. Dieta BARF zaś naśladuje to, co kot jadłby na wolności. Ogólnie rzecz biorąc, małe dzikie koty polują i jedzą gryzonie oraz inne małe ssaki takie jak ptaki, ryby, owady, a nawet gady. W karmieniu kotów specjalnie przygotowanym surowym mięsem, chodzi o stworzenie diety podobnej do tej która występuje na wolności.
Istnieje wiele kontrowersji wokół diety BARF dla zwierząt domowych. Ci, którzy są za, mają wiele do powiedzenia na temat korzyści zdrowotnych:
- sierść jest bardziej błyszcząca,
- zęby pozostają czyste,
- dieta BARF zapobiega otyłości,
- ogólny stan zdrowia ulega poprawie.
Mimo tego, że powyższe stwierdzenia są potwierdzone w praktyce to istnieją przeciwnicy diety BARF.
Czy dieta oparta o surowym mięsie jest bezpieczna?
Ważne jest, aby wiedzieć, że podawanie surowego pokarmu swojemu kotu wiąże się z pewnym ryzykiem. Surowa żywność może zawierać patogeny, takie jak Salmonella i E. coli, które mogą prowadzić do poważnych zagrażających życiu zakażeń. Gotowanie żywności usuwa większość tych patogenów, dlatego my, ludzie, gotujemy nasze jedzenie.
Koty często trawią surowe pokarmy lepiej niż ludzie, ponieważ mają krótsze, bardziej kwaśne przewody pokarmowe. Wiele patogenów przejdzie przez kota, nie powodując żadnych problemów. Jednak nie wszystkie koty mogą tolerować surowe pożywienie.
Karmienie kota surowym mięsem może narazić Ciebie i innych ludzi w twoim domu na niebezpieczne patogeny. Patogeny mogą pozostać na powierzchniach przygotowawczych, potrawach, w odchodach kota, a nawet na kocie (szczególnie na twarzy).
Surowym mięsem nie należy karmić kotów mieszkających w domach z osobami o obniżonej odporności. Diety BARF należy unikać także w gospodarstwach domowych z małymi dziećmi i / lub osobami starszymi.
Chociaż nie da się wyeliminować całego ryzyka, istnieje kilka sposobów, aby być bezpieczniejszym, podczas stosowania diety BARF dla kota:
- przygotuj jedzenie w zamkniętym obszarze domu; dokładnie oczyść i zdezynfekuj po zakończeniu,
- załóż rękawiczki podczas przygotowywania surowego mięsa dla kota,
- zamrażaj nadmiar surowego mięsa (pamiętaj, aby nie mrozić ponownie pożywienia po jego odmrożeniu,
- używaj składników ze sprawdzonego miejsca,
- nakarm kota w miejscu, które jest łatwe do czyszczenia (w pobliżu nie ma wykładzin ani tapicerki),
- odkażaj miseczki z jedzeniem natychmiast po karmieniu (wyszoruj ją dokładnie, a następnie spłucz i osusz miski).
Kolejną kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w diecie BARF są kości. Małe kości w całości lub kawałki dużych kości mogą powodować komplikacje, takie jak niedrożność przewodu pokarmowego, obrażenia jamy ustnej i niedrożność dróg oddechowych. Jeśli w diecie BARF kota znajdują się kości zwierzęce, należy je dokładnie zmielić.
Kompletna i zrównoważone diety BARF
Jednym z największych błędów popełnianych podczas stosowania diety opartej o surowe mięso dla kota jest brak upewnienia się, że dieta jest kompletna i zrównoważona. Niektórzy karmią kota „losowymi” kawałkami mięsa czy kości, nie zwracając uwagi na zawartość kalorii, tłuszczu, białka i składników odżywczych. Nie zakładaj, że twój kot dostaje wszystko, co jest mu potrzebne, po prostu podając mu byle jakie surowe mięso w niekontrolowanych ilościach. Z czasem nieprawidłowa dieta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych dla twojego kota – choć to odnosi się nie tylko do diety BARF.
Podczas opracowywania diety opartej o surowe mięso dla kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie przepisów, które zapewniają kompletne i zrównoważone odżywianie Twojego kota.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl