Basenji – zaskakujący pies faraonów

Przodkowie tego małego, zwinnego psa leżały kiedyś u stóp faraona i pozostawiły swój wizerunek na malowidłach grobowców królów Egiptu. Te niezwykłe psy o wielkiej determinacji były wykorzystywane również podczas polowań na lwy a dzięki ich sile były bardzo cenione przez społeczność zamieszkującą tereny Afryki. Dzisiaj Basenji jest psem kochającym towarzystwo swojej rodziny jednak nie jest pupilem uległym i podporządkowanym. Dowiedz się więcej o tej ciekawej rasie czytając nasz artykuł!

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Basenji – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 40-43 cm w kłębie
  • Sierść: krótka, gładka, delikatna
  • Długość życia: 12-16 lat
  • Waga: 9-11 kg

Basenji – wzorzec rasy

Według klasyfikacji FCI ta rasa została przydzielona do grupy 5 (szpice i psy pierwotne) i sekcji 6 (psy ras pierwotnych). Nie podlega próbom pracy. Ta rasa od początku żyła w społeczności ludzi zamieszkujących strefę równikową. Pierwsze szczątki potomka tego psa zostały znalezione w Kotlinie Konga przez Europejczyków, którzy nazwali go psem kongijskim lub terierem kongijskim. Ten pies jako rasa pierwotna praktycznie nie zmienił swojego wyglądu od czasów starożytności. Dzięki wychowaniu na terenach Afryki, Basenji jest psem wytrzymałym i silnym, odpornym na zmienne warunki. Przedstawiciele tej rasy są psami o drobnej i harmonijnej sylwetce. Jest to pies myśliwski dlatego potrzebuje dużej aktywności fizycznej ze względu na jego temperament. Porusza się lekko i szybko a jego delikatny kościec i długie nogi sprawiają, że wiele osób przyrównuje go do gazeli. Grzbiet ma krótki i prosty a kończyny umięśnione.

Basenji z rodowodem powinien posiadać następujące cechy:

  • Lekka budowa o delikatnym kośćcu, arystokratyczny wygląd
  • Charakterystyczne zmarszczki na czole
  • Nie szczeka, lecz wydaje dźwięki przypominające śmiech i jodłowanie
  • Małe, spiczaste uszy
  • Oczy ciemne skośne, w kształcie migdała
  • Trufla nosowa czarna
  • Silne szczęki o zgryzie nożycowym
  • Czaszka płaska, średnio szeroka, zwężająca się ku nosowi
  • Silna szyja, uwydatniająca grzbiet
  • Ogon wysoko osadzony, zwijany ciasno nad kręgosłupem i ściśle przylegający do uda
  • Małe, wąskie łapy

Wzorzec rasy FCI dopuszcza kilka rodzajów umaszczenia: czysto czarne z białym, czerwone z białym, czarne podpalane, pręgowane oraz trójkolorowe. Basenji powinien posiadać białe kończyny, strzałkę, kryzę oraz obowiązkowo białą końcówkę ogona. Kolor biały nie może przekraczać 1/3 powierzchni umaszczenia.

Szata Basenji jest krótka, zwarta i błyszcząca. Skóra jest giętka i bardzo elastyczna. Cechą charakterystyczną tego psa jest pomarszczona głowa, która nadaje mu wyrazu zdumienia i zaciekawienia.

Warto podkreślić, że jego majestatyczna sylwetka idzie w parze z pełnym gracji sposobie poruszania się co szczególnie można przyuważyć, gdy pies biegnie.

Basenji – charakter

Basenji nazywany jest często psem o kociej naturze ze względu na swoją silną potrzebę niezależności oraz posiadaniu własnego zdania. Nie jest więc łatwy pod względem szkolenia, na które zadawalające wyniki trzeba długo czekać. Właściciel Basenji powinien wykazać się cierpliwością, konsekwencją i pewną siebie postawą, jeśli chce zdobyć uwagę swojego pupila. Nie jest bowiem łatwo skłonić go do współpracy, jeśli komendy, które usłyszy będą dla niego mało sensowne lub niespójne. Basenji mimo, że jest psem lubiącym niezależność źle znosi długie osamotnienie oraz zamknięcie w ciasnych pomieszczeniach. Jeśli zostanie sam na długi czas może z frustracji zacząć niszczyć przedmioty w domu.

Następną oryginalną cechą wyróżniającą Basenji jest jego szczekanie. Ten pies nie szczeka, lecz wydaje z siebie przenikliwe dźwięki przypominające śmiech lub tyrolskie jodłowanie. Używa tych dźwięków również wtedy, gdy chce zaalarmować swoich domowników o zbliżającym się intruzie. Ta rasa psa jest nieufna wobec obcych i ciężko zdobyć ich zaufanie. Jest to typowy pies jednego właściciela, przywiązuje się najmocniej do jednego członka swojego stada i często potrzebuje od niego dużo uwagi.

Basenji jest wyjątkowo aktywnym psem i uwielbia wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne. Bardzo lubi biegać i może brać udział w psich wyścigach i rajdach. Dzięki doskonałemu węchowi świetnie odnajdzie się w sportach kynologicznych takich jak nosework, agility i tropienie użytkowe. Te zabawy sprawiają mu wyjątkową przyjemność ze względu na silnie rozwinięty instynkt łowiecki, który mają we krwi od zarania dziejów. Przez to pies ma sporą tendencję do ucieczek, dlatego zalecamy trzymanie go na smyczy na spacerach. Mogą bez zastanowienia rzucić się w pogoń za zwierzyną zauważoną w parku lub podjąć trop i zniknąć nam nagle z oczu.

Nie należy oczekiwać, że w pełni ujarzmi się upór Basenji i pies będzie wykonywał wszelkie polecenia w mgnieniu oka. Ta rasa jest niezwykle samodzielna przez ich historię, gdy setki lat musiały dbać o siebie same, dlatego teraz niechętnie podporządkowują się człowiekowi. Pies musi widzieć sens w komendach, które właściciel do niego kieruje inaczej zignoruje je i odmówi ich wykonania. Te psy są bardzo żywiołowe i wesołe i pozostają takie przez całe swoje życie. Nie należy mylić ich wesołości z nieposłuszeństwem i próbować ochładzać ich temperament, gdyż możemy spowodować, że pies zamknie się w sobie i przestanie chcieć nawiązywać z nami kontakt.

Instynkt stadny tego psa nakazuje mu chronić wszystkich członków jego rodziny co tyczy się również zwierzątek domowych. Będzie dogadywać się z kotami, jeśli oba zwierzęta będą dorastały razem. Jeśli chodzi o ich stosunek do dzieci – zdecydowanie woli kontakt ze starszym potomstwem. Maluchy mogą być dla Basenji zdecydowanie zbyt nieprzewidywalne, ale chętnie nawiąże relacje ze starszymi dziećmi.

Ta rasa ma swoje korzenie w Afryce i zamiłowanie do ciepła przetrwało w każdym przedstawicielu Basenji. Uwielbiają one wszelkiego rodzaju koce i ciepłe kryjówki a zimą znajdziemy go najpewniej grzejącego się przed kominkiem.

Basenji – długość życia

Przedstawiciele tej rasy dożywają średnio 12-16 lat co czyni ich rasą długowieczną. Jako psy rasy pierwotnej są odporne i silne, na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Dbając o regularne wizyty w klinice weterynaryjnej możemy przedłużyć życie naszego pupila. Bardzo ważne jest by właściciel pamiętał o szczepieniach, odrobaczaniu i ochronie przeciwkleszczowej i przeciwpchelnej swojego psa. Odpowiednie żywienie również odgrywa dużą rolę w utrzymaniu pupila w dobrej kondycji.

Basenji – zdrowie

Basenji to psy zdrowe i silne, lecz nie są pozbawione zupełnie możliwości zapadnięcia na niektóre choroby. Oto niektóre z nich:

  • choroby żołądkowo-jelitowe
  • przepuklina pachwinowa i pępkowa
  • katarakta
  • colomba (rozszczep różnych struktur anatomicznych oka)
  • zespół Faconiego
  • anemia
  • dysplazja stawów łokciowych
  • choroba immunoproliferacyjna jelita cienkiego

Zespół Faconiego jest schorzeniem genetycznym, chorobą atakującą nerki polegającą na zaburzeniu pracy cewek nerkowych.  Przepuklina pępkowa zaś jest schorzeniem występującą najczęściej u młodych psów a polega ona na przemieszczeniu się jelit lub otrzewnej poza jamę brzuszną. Choroba immunoproliferacyjna jelita cienkiego to również choroba genetyczna objawiająca się przewlekłymi biegunkami, zaburzeniem trawienia i apetytu co powoduje wychudzenie i niedożywienie psa.

Dobrą wiadomością jest fakt dostępności testów genetycznych na anemię oraz zespół Faconiego, które pozwalają wykluczyć nosicielstwo chorób oraz kontrolować jej dalsze przenoszenie. Renomowane, cieszące się dobrą opinią hodowle oferują szczeniaki wolne od chorób genetycznych.

Basenji jako pies urodzony na terenach Afryki świetnie znosi upały i silne słońce. Nie jest jednak przystosowany do zimnego klimatu oraz dużej wilgoci. Dobrym sposobem na zimową pogodę jest wyposażenie psa w ciepłe ubranko, które może nosić na spacerach. Zadbajmy by zimowe spacery były dynamiczne i szybkie by pies nie zmarzł w niesprzyjającej mu pogodzie.

Basenji – pielęgnacja

Basenji – pielęgnacja

Basenji przypomina kota zaklętego w psim ciele a dowodem jest jego niespotykana dbałość o higienę. Przedstawiciele tej rasy są bardzo czystymi psami i chętnie myją się same. Co ciekawe ich sierść nie wydziela typowego psiego zapachu spotykanego u innych ras psów więc kąpiel Basenji może być wymaga tylko raz na trzy miesiące. W tym celu używajmy szamponu specjalistycznego do krótkiej sierści.

Basenji gubi mało włosia, więc zalecamy szczotkowanie go raz na tydzień w celu pozbycia się martwego włosa. Najlepiej sprawdzą się do tego gumowa szczotka oraz szczotka z naturalnego włosia. Następnymi krokami w pielęgnacji naszego pupila jest regularne czyszczenie uszu i zębów. Czyścimy zęby psa specjalną szczoteczką do tego przeznaczoną oraz pastą a ten zabieg pomoże zlikwidować problem osadzania się kamienia nazębnego. Wprowadzenie nawyku czyszczenia psich zębów od jego najmłodszych lat jest dobrym pomysłem by oswoić psa z tym zabiegiem. Zwracajmy również uwagę na długość pazurów czworonoga i w razie potrzeby skracajmy je za pomocą obcinaczek.

Basenji – żywienie

Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie naszego pupila, dlatego warto wybrać karmę i sposób żywienia, który najlepiej wpłynie na jego kondycję. Basenji jest psem aktywnym, dlatego powinien dostawać wysokomięsną, pełnowartościową karmę. Ilość karmy podawanej zwierzęciu zawsze zależy od jego wieku, wagi ciała i ilości aktywności fizycznej. Basenji może jeść karmę suchą, mokrą jak i karmę przygotowaną w domu lub dietę BARF. Właściciel powinien zadbać o suplementacje psa preparatami witaminowymi, jeśli decyduje się na dwie ostatnie opcje żywienia. Najlepiej przygotowywać te diety w oparciu o wiedzę ekspercką by pupil miał dostarczane dobrze zbilansowane posiłki. Jeśli podajemy psu przysmaki warto by ich ilość była wliczona w kaloryczność posiłków danego dnia. Nie przekarmiajmy naszego pupila i trzymajmy się ściśle wyznaczonych mu posiłków. Małe psy mają naturalną skłonność do tycia co skutkuje później nadwagą i chorobami z tymi związanymi. Nagradzając za posłuszeństwo lub za dobre zachowanie spróbuj stosować alternatywne nagrody jak suszone gryzaki. Nasz czworonożny przyjaciel powinien zawsze mieć dostęp do świeżej i czystej wody.

Basenji – szkolenie i wychowanie

Jak już wspomnieliśmy, Basenji jest niezależnym oraz upartym psem i jego szkolenie wymaga wiedzy oraz cierpliwości. Psy te są bardzo wszechstronne i mają doskonale rozwinięte zmysły słuchu, wzroku i węchu. Właściciel powinien wykorzystać ten potencjał przy szkoleniu go dostarczając mu przeróżnych bodźców angażujących jego umysł oraz zwinne ciało. Basenji są niezwykle szybkie i mają silny instynkt łowiecki co niestety sprawia, że często nie przychodzą do właściciela na zawołanie.

Dobrym pomysłem jest chodzenie z pupilem od szczeniaka do psiego przedszkola. W takim miejscu profesjonalni trenerzy będą w stanie pomóc nam w nauce naszego psiaka pożądanych zachowań oraz podzielą się z nami wskazówkami jak ujarzmić instynkty naszego czworonoga. Te psy są bardzo bystre, lecz uparte i należy wykazać się konsekwencją i pomysłowością by skłonić je do posłuszeństwa. Trening wykonywany z właścicielem powinien być urozmaicony oraz krótki- najlepiej by jednorazowo trwał do dziesięciu minut. Dłuższe szkolenie nie ma sensu, gdyż pies straci motywację oraz cierpliwość do wykonywania poleceń. Ta rasa jest również bardzo wrażliwa. Jeśli właściciel zastosuje wobec nich agresje lub przemoc zapamiętają to na długo i stracą do niego zaufanie. Mając na uwadze jego wrażliwość należy podchodzić do niego z szacunkiem i łagodnością, od małego wskazując mu zasady domu i konsekwentnie ich przestrzegając. Cała interakcja z psem tej rasy powinna opierać się na cierpliwości, łagodności i wzajemnym zaufaniu.

Basenji – szczeniaki i hodowla

Decydując się na zakupienie psa Basenji należy najpierw wyszukać profesjonalne hodowle, które oferują swoje szczeniaki z rodowodem. Zakup szczeniaka bez rodowodu jest niezgodny z prawem. Rodowód gwarantuje nam rzetelne informacje o rodzicach szczeniaka oraz gwarancje, że nasz czworonożny przyjaciel jest wolny od chorób genetycznych. Hodowla powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce lub podlegać pod naczelny organ Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Tylko w ten sposób jesteśmy pewni, że hodowla spełnia wszelkie wymogi FCI oraz dba o zdrowie swoich zwierząt. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie osobiście hodowli, która wyda nam się godna zaufania w celu rozmowy z właścicielami. Podczas takiej wizyty hodowcy udzielą przyszłemu właścicielowi wszelkich informacji oraz pozwolą na zobaczenie szczeniaków do adopcji. Bezwzględnie odradzamy zakup szczeniaka z pseudohodowli, bez rodowodu. Takie zwierzęta często są chorowite, nie mają rzetelnie prowadzonej historii rozmnażania oraz niekiedy są zaniedbywane przez hodowców.

Basenji – cena

Ile kosztuje szczeniak Basenji? Cena za szczeniaka Basenji waha się między 4 000- 6 000 złotych. Ta cena zależy od prestiżu hodowli, w której przebywają szczenięta, ale również od płci. Cena jest dość wysoka również przez niską płodność tej rasy – suka Basenji ma ruję tylko raz do roku i wydaje na świat trzy szczenięta. W cenę wchodzą też testów genetycznych wykonywane na psach, które mają wykluczyć nosicielstwo genu odpowiedzialnego za rozwój zespołu Falconiego.

Koszt utrzymania psa tej rasy wynosi miesięcznie około 150-200 złotych. Ta kwota będzie się różnić w zależności od karmy, którą właściciel poda swojemu pupilowi oraz wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

Jeśli cena za szczeniaka wydaje ci się za wysoka dobrym pomysłem jest adopcja psa ze schroniska za darmo. Takie pieski czekają na swój dom często długimi latami, a jak już go zdobędą odwdzięczają się wielką miłością. Jeśli dopisze ci szczęście w niektórych fundacjach i przytułkach dla zwierząt możesz znaleźć psa w typie rasy Basenji.

Basenji – historia rasy, ciekawostki

Basenji ma bardzo ciekawą historię sięgającą już czasów prehistorycznych. Ryciny z epoki kamiennej oraz malowidła w grobowcach egipskich wskazywały na obecność tej rasy wśród ludzi. Ich wizerunki można też odnaleźć w sztuce babilońskiej i mezopotamskiej. Jest to pierwotna, bardzo stara rasa i prawdopodobnie bezpośrednio spokrewniona z protoplastą chartów śródziemnomorskich- egipskim Tesem. Basenji pochodzi z terenów Afryki, gdzie żył między ludźmi w społecznościach wiejskich pigmejów. Nie żył tam w charakterze psa do towarzystwa, ale pomagał miejscowym likwidując gryzonie i szkodniki w ich domostwach.

Nazwa Basenji pochodzi z języka lingala używanego w Kongo a oznacza „pies wieśniaków” lub „pies dzikich”. Ta rasa została stworzona bez żadnej ingerencji człowieka a pierwszy raz wspomniał o niej misjonarz Jerome Merolla w XVII wieku i opisał je jako wpół dzikie psy o odwróconym w tył ogonie. Następnym badacze, który zauważył te psy był doktor Georg August Schweinfurth. Podczas badań fauny i flory Afryki środkowej przyuważył zwierzęta hodowane przez plemię pigmejów i opisał je jako psa przypominającego wilka o spiczastych uszach i krótkim ogonie zakręconym jak u świni. Psy Basenji stawały się w wioskach coraz cenniejsze, gdyż dzięki ich zajadłości i sile potrafiły zapolować z sukcesem na lwa. Wyposażone w kołatki na szyjach brały udział w polowaniach i naprowadzały myśliwych na zwierzynę.

Wraz z początkiem XX wieku zaczęto sprowadzać te waleczne psy do Europy. Pierwsze próby kończyły się niepowodzeniem, gdyż psy te szybko umierały w styczności z zupełnie odmiennym klimatem. Chorowały między innymi na nosówkę. Wreszcie Olivia Burn oraz Veronika Tudor-Willliams sprowadziła z sukcesem kilka sztuk do Wielkiej Brytanii rejestrując pierwszą hodowlę o nazwie „Of the Congo”. Cała europejska linia hodowlana opiera się na 12 przedstawicielach rasy Basenji.

  • W Polsce rasa ta dotarła dopiero w 1933 roku i nie cieszy się dużą popularnością choć stale przybywa miłośników tych dystyngowanych i zwinnych psów.
  • Pierwotnym krajem rasa Basenji według kryteriów FCI jest Kongo a krajem patronującym, ze względu na jego zasługę w odbudowie i popularyzacji rasy jest Wielka Brytania.
  • Ciekawostką jest stałość w uczuciach psów Basenji. Pary Basenji dobierają się i pozostają sobie wierne całe życie.
  • Psy Basenji rzadko wymieniane były w źródłach aż do połowy XIX wieku. Badacze Afryki zaczęli z początku nazywać je kongo-terrierami, Zande, Niam-Niam lub psami Bongo.
  • Przez specyficzne odgłosy jakie wydają z siebie Basenji, a więc jodłowanie, śmiech, dyszenie, niektórzy afrykańscy nomadzi nazywają te psy „mówiącymi psami”.

Basenji – dla kogo?

Pies Basenji nie jest polecany dla osób, które chcą mieć go na swojego pierwszego psiego przyjaciela. Te psy sprawiają nie lada wyzwanie w szkoleniu i kierowane niezależną naturą nie będą chciały słuchać się osoby niedoświadczonej. Polecany jest za to dla osób zdecydowanych, konkretnych i lubiących aktywność fizyczną. Przedstawiciele tej rasy to psy stadne więc z pewnością świetnie odnajdą się w gronie dużej rodziny, którą będą mogły chronić.

Basenji to przyjacielski i zabawny pies, który swoją przekornością również bawi i cieszy. Potrafi rozweselić każdego swoim charakterystycznym wyrazem pyska ze zmarszczonym czołem. Na pewno dobrze dogada się z dziećmi w wieku szkolnym, które będą chciały zaangażować go w przeróżne aktywności i zabawy. Odpowiednio przeszkolony pies Basenji będzie wspaniałym towarzyszem podczas joggingu, jazdy na rolkach czy na rowerze.

Pamiętajmy, że pies Basenji kocha całą swoją rodzinę, ale wybiera sobie jednego przywódcę, którego będzie słuchał. Nie polecamy tego psa osobom starszym, gdyż mogą nie zdołać mu dostarczyć takiej ilości rozrywek jakiej potrzebuje. Najszczęśliwszy będzie mieszkając w domu z ogrodem, do którego zawsze będzie miał dostęp. Odnajdzie się również mieszkając w mieszkaniu, lecz tylko gdy będzie mieć zapewnione długie i ciekawe spacery. Ten koci pies jest wspaniałym towarzyszem życia, jeśli tylko potraktuje się go z szacunkiem i miłością.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Shar pei – pomarszczony pies z Chin
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *