Basset bretoński – charakterystyka i opis rasy

Szukając odpowiedniej rasy psa dla swojej rodziny z reguły kierujemy się wyglądem zwierzęcia, swoimi wyobrażeniami na temat danej rasy i popularnymi opiniami czy stereotypami powielanymi przez środki masowego przekazu. Rzeczywisty charakter wielu psów jest często inny, ponieważ to czy wytresujemy sobie grzecznego aniołka, czy stworzymy demona zależy przede wszystkim od naszego czasu poświęconego na szkolenie i wychowanie pupila, oraz od tego jak będziemy dbać o jego dobrostan i zdrowie. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zwierzę, powinniśmy dowiedzieć się ile kosztuje utrzymanie czworonoga, upewnić się czy w ogóle mamy warunki na trzymanie psa i ewentualnych przyjaciół czy rodzinę, która okaże nam wsparcie w trakcie choroby czy wyjazdów by zaopiekować się pupilem. Jeśli jesteś aktywną i odpowiedzialną osobą potrafiącą zaopiekować się zarówno szczeniakiem jak i dorosłym psem myśliwskim, być może basset bretoński będzie idealnym psem dla Ciebie.

Charakterystyka

Aktywność

Terytorialność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Basset bretoński – wygląd i opis rasy

  • Pochodzenie: Francja
  • Rozmiar: samce 35-38 cm, samice 33-37 cm
  • Waga 16-18 kg
  • Sierść: krótka, miejscami średnio długa, twarda i szorstka
  • Maść: jednolite złote z dopuszczalnymi białymi znaczeniami na piersi i szyi
  • Długość życia: 13-15 lat
  • Charakter: aktywny, żywiołowy, odważny, przyjazny

Basset bretoński – wzorzec rasy

Basset bretoński jest niewielkim psem myśliwskim zaliczanym do grupy psów gończych i posokowców. Chociaż pochodzi z krzyżówki innych bassetów uznanych przez FCI to jego wygląd określany jest raczej na terrierowaty. Ma wydłużony tułów i krótkie nogi, stosunkowo dużą głowę o długiej  kufie i nisko osadzonych klapniętych i długich uszach pofałdowanych u nasady. Brzuch powinien być podkasany a ogon noszony prosto. Oczy i nos ma ciemnobrązowe lub czarne. Cechuje się krótkim, szorstkim i twardym włosem, który na brzuchu i pysku może się wydłużać tworząc wąsy i portki. Basset bretoński występuje w maści jednolicie złocistej lub złotej z białymi znaczeniami na szyi i piersi.

Basset bretoński – charakter

Jak każdy pies służący w polowaniach basset bretoński jest niezwykle aktywny, żywiołowy i skory do pracy. Absolutnie nie nadaje się na psa kanapowego dla osób leniwych. Poza zwykłymi treningami fizycznymi w postaci 10 km spacerów wymaga również pracy umysłowej np. podczas zabawy w szukanie smaczków, tropienie czy naukę sztuczek. Chociaż jest przyjazny i raczej nieagresywny, wymaga socjalizacji zarówno z ludźmi jak i innymi zwierzętami, oraz szkolenia posłuszeństwa od szczeniaka, by przybiegał na zawołanie zawsze, a nie tylko wtedy gdy ma na to ochotę.

Basset bretoński – długość życia

Basset bretoński żyje średnio do 15 lat, chociaż zdarzają się rekordziści dobrze trzymający się aż do 20 lat. Możemy zadbać o dobry stan zdrowia seniora poprzez zapewnianie odpowiednich treningów od młodego psiaka, unikanie biegania po schodach, które zanadto obciążają stawy i kręgosłup tych niskich psów oraz regularne coroczne badania krwi u lekarza weterynarii podczas rutynowych szczepień. W ten sposób możemy być w stanie wykryć nieprawidłową pracę narządu na długo zanim pojawią się objawy choroby i zapobiec rozwojowi groźnych przypadłości.

Basset bretoński – zdrowie

Nie zarejestrowano typowych dla konkretnie basseta bretońskiego jednostek chorobowych. Jednakże wszystkie bassety zmagają się z pewnymi przypadłościami związanymi z ich anatomią:

  • Dyskopatia- choroba krążka międzykręgowego – tak zwane wypadnięcie dysku, które u psów ras małych objawia się z reguły nagłą bolesność, problemy z poruszaniem się, niedowłady i nietrzymanie kału czy moczu. Z reguły podlega leczeniu chirurgicznemu, jednak w trosce o komfort psa powinniśmy reagować natychmiastowo.
  • Choroby oczu – jaskra, zapalenie spojówek, zaćma, zanik siatkówki – Wynikają przede wszystkim z gorszego osłonięcia powiekami wrażliwego oka, które jest bardziej narażone na działanie m.in. słońca, suchego powietrza czy drobnoustrojów. Choroby te w przypadku nieleczenia mogą prowadzić do ślepoty bądź groźnych powikłań ogólnoustrojowych np. rozszerzenie się stanu zapalnego na cały organizm.
  • Zapalenie ucha środkowego – ze względu na opadnięte uszy wentylacja zewnętrznych kanałów słuchowych jest o wiele gorsza co powoduje wzrost wilgotności, ciepła i sprawienie, ze warunki są o wiele bardziej korzystne dla infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Objawy takie jak zaczerwienie, wzrost ciepłoty, drożdżowy lub cuchnący zapach, obecność mokrej wydzieliny powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii, ponieważ nieleczony stan zapalny może prowadzić do głuchoty a nawet śmierci zwierzęcia.

Basset bretoński – pielęgnacja

Ze względu na kołtuniąca się sierść basseta bretońskiego, konieczne jest dokładne rozczesywanie jego włosów co najmniej raz w tygodniu. Kłopotliwe są również długie włosy wyrastające z uszu, które najlepiej jest usuwać przez depilację u groomera co kwartał, by zapobiegać utykaniu ciał obcych w uszach. Powinniśmy również dbać o odpowiednią długość pazurów psiaka, poprzez wyprowadzanie na długie biegi po szorstkim podłożu, lub przycinanie ich cążkami gdy pazur u stojącego psa opiera się o ziemię. Problemem ras małych są często wady uzębienia, które powinniśmy codziennie szczotkować podobnie jak u człowieka, lub co pół roku prosić lekarza weterynarii by wykonał przegląd i ewentualne czyszczenie zębów.

Basset bretoński – żywienie

Jak każdy pies myśliwski o wysokiej aktywności basset bretoński wymaga karmienia dobrej jakości karmą opierającą się przede wszystkim na mięsie mięśniowym, tłuszczach i podrobach a także owocach i warzywach. Większość znanych z reklam karm opiera się niestety w głównej mierze na zbożach czy ryżu, które bynajmniej nie są prawidłowa pozycją w diecie tych mięsożernych zwierząt. Dobra karma zapewni szczeniakowi prawidłowy wzrost i rozwój wrażliwego kośćca a dorosłym psom odpowiednią ilość białka i energii. Absolutnie powinniśmy unikać dokarmiania psa pokarmami ludzkimi takimi jak kiełbasa, resztki obiadu czy chleb – wiele dodatków smakowitych dla ludzi, dla naszych czworonogów jest w rzeczywistości trucizną. Chyba, że nie szkoda Ci marnować pieniędzy na ratowanie psa zatrutego czosnkiem, cebulą czy zbyt dużą ilością soli.

Basset bretoński – szkolenie i wychowanie

Basset bretoński dosyć ładnie skupia się na człowieku, dzięki czemu od szczeniaka łatwo jest rozpocząć naukę podstawowego posłuszeństwa: przywołanie, chodzenie przy nodze, siedzenie, leżenie i zostawanie. Ze względu na instynkt gończy konieczne jest nauczenie psa powracania do właściciela, w przeciwnym razie ryzykujemy, że pobiegnie za kotem czy dziką zwierzyną do lasu i już nie wróci. Ponadto mimo braku tendencji do rozwoju agresji, powinniśmy w młodym wieku socjalizować go z dużą ilością ludzi, dzieci, psów i innych zwierząt by nie reagował na nie w nieoczekiwany da nas sposób.

Basset bretoński – szczeniaki i hodowla

Basset bretoński jest we Francji całkiem popularną rasą, jednak w Polsce raczej rzadko spotykaną. Kilka hodowli w naszym kraju oferuje szczenięta tego psa myśliwskiego, jednak ze względu na ilość chętnych w kolejce, możliwe będzie długie oczekiwanie. Innym rozwiązaniem jest kupieniem psa we Francji, jednak do ceny  należy doliczyć kosztu wyrobienia szczeniakowi paszportu i transport.

Basset bretoński – cena

Cena rasowego basseta bretońskiego zaczyna się w Polsce od 2 000 zł, a w zagranicznych hodowlach z reguły od 1000 euro. Nie wolno nam kupować psów bez rodowodu niezrzeszonych w FCI ani ZKwP, ponieważ tacy pseudohodowcy oferujący psiaki za zaledwie kilkaset złotych ignorują zasady dobrej hodowli i sprzedają zwierzęta chore, zarobaczone i nieszczepione, nie wspominając już o wyzyskiwanych sukach hodowlanych, które z reguły są zmuszane do rodzenia po każdej cieczce co znacznie wyniszcza ich organizm. Jeśli marzy nam się pies wyglądający jak basset bretoński, możemy poszukać kundelków w typie rasy wydawanych do adopcji za darmo. Tym dobrym uczynkiem odciążymy schroniska i zyskamy przyjaciela, który kochać nas będzie równie mocno jak pies rasowy.

Basset bretoński – historia rasy, ciekawostki

  • Powstał w XIX wieku w wyniku skrzyżowania Gryfona fauve de bretagne z innymi bassetami.
  • Wykorzystywany był i jest do polowań z większą grupą psów.

Basset bretoński – dla kogo?

Wady:

  • Szczekliwy do obcych
  • Wymaga dużo ruchu i treningu
  • Cierpi na choroby charakterystyczne dla psów chondrodystroficznych

Zalety:

  • Żwawy i towarzyski
  • Dobry kompan do aktywności ruchowych
5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Basset hound – co kryje się za jego smutnym spojrzeniem?
Basset artezyjsko normandzki – wielki wrażliwiec na krótkich łapach
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Prezent dla psa na święta – pomysły na świąteczne prezenty dla psa pod choinkę
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *