Niepokoi Cię błona na oku kota? To najprawdopodobniej trzecia powieka u Twojego pupila. Czym ona jest? Z naszego artykułu dowiesz się, gdzie jest zlokalizowana trzecia powieka u kota, jakie ma funkcje oraz kiedy rozwija się zapalenie trzeciej powieki u kota i kiedy wysunięcie trzeciej powieki jest u kota naturalne.
Czym jest trzecia powieka u kota?
Hasło “trzecia powieka u kota” pojawia się na forum opiekunów kotów dość często. Błonka na oku kota ciekawi lub powoduje obawy. Tymczasem jest naturalna.
Trzecia powieka, nazywana jest:
- migotką,
- fałdem półksiężycowatym,
- błoną migawkową.
Jest to struktura występująca zarówno u kota, jak i u innych kręgowców lądowych oraz ryb. U człowieka ma postać szczątkową.
Jak zbudowana jest 3-cia powieka u kota?
Trzecia powieka u kota to element zbudowany z substancji chrzęstnej. Ma ona kształt litery T i jest pokryta błoną śluzową. Znajduje się ona w wewnętrznym kąciku oka Twojego pupila. Dokładniej między rogówką, a powieką dolną. Co ważne, u kotów przyjmuje postać nieprzezroczystą. Przez opiekunów bywa zatem opisywana jako biała błona na oku kota.
Kiedy trzecia powieka u kota jest widoczna fizjologicznie?
“Czy trzecia powieka u kota sama zniknie?” – to pytanie zadaje siebie wielu opiekunów, który zauważą ją po raz pierwszy. Często bywa ona bowiem dość długo niezauważalna! Ta struktura wysuwa się fizjologicznie podczas snu, a czasem także:
- w stresującej sytuacji,
- kiedy oko wymaga nawilżenia.
Część osób widzi ją, gdy kot mruży oczy. Co ciekawe, migotka bywa częściej widoczna u kotów o krótkim pyszczku, jak:
W odróżnieniu od pierwszej (górnej) i drugiej (dolnej) powieki nad trzecią koty nie mają żadnej kontroli.
Trzecia powieka u kota – jakie ma funkcje?
Ta niepozorna błonka na oku kota nie jest taka “niepozorna”. Do jej funkcji zalicza się:
- ochronę oka,
- oczyszczanie oczu z pyłu,
- nawilżanie rogówki.
Co ważne, gruczoł trzeciej powieki, który znajduje się u jej podstawy, produkuje wydzielinę surowiczo-łzową. Na powierzchni trzeciej powieki znajdują się również grudki chłonne stanowiące element układu odpornościowego Twojego pupila.
Trzecia powieka u kota – przyczyny chorób oczu
Objawy chorobowe dotyczące oczu kota mogą być spowodowane przez:
- bakterie,
- grzyby,
- wirusy,
- alergie,
- podrażnienia,
- ciała obce,
- skaleczenia.
Widoczna trzecia powieka u kota – przyczyny patologiczne
Przyczyny wysuniętej trzeciej powieki u kota są podobne do przyczyn ogólnych chorób oczu. Błonka na oku kota może stać się widoczna z powodu:
- infekcji,
- problemów stomatologicznych,
- jaskry,
- zapalenia błony naczyniowej oka,
- zapalenia spojówek,
- odwodnienia,
- niedoborów witamin,
- niedożywienia,
- osłabienia organizmu,
- zaburzeniami nerwowymi,
- inwazją pasożytów,
- urazów gałki ocznej,
- chorób nowotworowych.
Choroby oczu u kota – trzecia powieka
Obserwowanie pupila, czyli jego wyglądu oraz zmian zachowania to bardzo ważne elementy profilaktyki, który umożliwia także szybkie działanie w przypadku zmian chorobowych. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeżeli zauważysz u swojego kota:
- wydzielinę,
- zaczerwienienie spojówki,
- uszkodzenia powiek,
- drapanie okolicy oczu,
- nadmierne łzawienie,
- mrużenie oczu.
Powodem do niepokoju bywa także zaczerwieniona trzecia powieka u kota. Przyjrzyjmy się bliżej problemom, które mogą dotknąć tej struktury oka kota.
Zapalenie trzeciej powieki u kota
Grudkowe zapalenie trzeciej powieki to choroba o podłożu polietiologicznym (wieloczynnikowym), do której dochodzi na skutek długotrwałej stymulacji antygenowej worka spojówkowego. Co to oznacza dla Ciebie jako opiekuna? U kota pojawia się obrzęk i przekrwienie trzeciej powieki, co skutkuje jej powiększeniem. Najczęściej zobaczyć można wtedy różową błonę na oku kota pokrywającą znaczną jego część.
Wypadnięcie trzeciej powieki u kota
Zdarza się, że gruczoł trzeciej powieki wysuwa się i nie wraca na swoje miejsce. Staje się ona wtedy czerwona i nabrzmiała. Taki problem podobnie jak zapalenie trzeciej powieki u kota należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii.
Trzecia powieka u kota – leczenie problemów
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się leczenie farmakologiczne. Lekarze weterynarii mogą stosować leki zmniejszające stan zapalny oraz poprawiające ogólny stan kota, gdy problemy z trzecią powieką są połączone z innymi kłopotami zdrowotnymi. Nie zawsze jest to jednak skuteczne rozwiązanie.
Trzecia powieka u kota – kiedy znika nadzieja na leczenie farmakologiczne?
Z uwagi na ważne funkcje migotki, jej usunięcie jest przeciwwskazane. Nie jest jednak niemożliwe. Wykonuje się je np. w przypadku złośliwych zmian nowotworowych lub poważnych urazów. Usunięcie trzeciej powieki u kota może skutkować rozwojem m.in. suchego zapalenia spojówek i rogówki. O ile to możliwe lekarze weterynarii stosują zatem leczenie farmakologiczne.
Trzecia powieka – najważniejsze pytania i odpowiedzi
Wielu opiekunów ma różne wątpliwości związane z trzecią powieką u kota. Postanowiliśmy znaleźć na nie odpowiedzi. Oto one:
Trzecia powieka u kota a robaki
Wysunięta trzecia powieka u kota może pojawiać się przy inwazji pasożytów. Zawsze warto przypomnieć sobie, kiedy zwierzę było odrobaczane lub zanieść jego kał do badania parazytologicznego. Pamiętaj, że nawet domowe i niewychodzące koty są narażone na pasożyty.
Trzecia powieka u kota po odrobaczaniu
Jeżeli bardziej wysunięta trzecia powieka u kota była związana ze złym stanem ogólnym oraz zarobaczeniem kota to po odrobaczeniu powinna ona znów pojawiać się jedynie sporadycznie.
Trzecia powieka u kota i biegunka
Trzecia powieka u Twojego kota nie chowa się, a zwierzę ma biegunkę? Zawsze warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Biegunka może prowadzić do osłabienia i odwodnienia kota!
Jak pielęgnować oczy kota?
Pielęgnacja oczu kotów nie jest trudna. Polega głównie na przemywaniu, czyli oczyszczaniu kącików oczu z zalegającej tam wydzieliny. Do czyszczenia oczu kota możesz użyć płynu fizjologicznego, przegotowanej wody lub specjalistycznych preparatów dostępnych w sklepach zoologicznych.
Podsumowując:
- Trzecia powieka u kota nie oznacza choroby!
- Zaczerwieniona trzecia powieka u kota powinna być powodem konsultacji z lekarzem weterynarii. Podobnie jak wypadnięcie trzeciej powieki u kota, czy wszystkie zmiany w obrębie powiek i gałko ocznej.
- Wysunięta trzecia powieka u kota częściej widoczna jest np. u persów.