Border terrier – użytkowy pies o skromnym wyglądzie

Zadajesz sobie pytanie, czy pies rasy Border Terrier to pies dla Ciebie? Te ciekawskie psiaki mają w sobie cechy idealnego psiego towarzysza! Nieustraszony i energiczny psiak, nie wykazujacy grama agresji.

 

Border terrier – historia rasy, ciekawostki

Border terrier zalicza się do sekcji terierów wysokonożnych o typie wilkowatym. Rasa ta pochodzi z Wielkiej Brytani, a dokładniej z wzgórzowego rejonu leżącego między Anglią a Szkocją – stąd nazwa border, a w języku angielskim granica. W Polsce to bardzo rzadka rasa psów – przyjechały do nas z Czech dopiero dwadzieścia lat temu. Wśród spokrewnionych ras warto wspomineć Bedlington teriera i Dandie Dinmont terriera. O border terierach wiemy już z wzmianek z XVII wieku, kiedy to towarzyszyły myśliwym w konnych polowaniach na kuny leśne i lisy. Ich budowa i wytrwałość sprawiała, że idealnie się do tego nadawały – ich stosunkowo długie nogi i wytrzymałość umożliwiały nadążanie za końmi, a mały rozmiar porównywalny do gonionych ofiar zapewniał im dostęp do lisich nor i innych skryjówek. To właśnie ich pomoc i zastosowanie w polowaniach sprawiła, że cieszyły się wtedy dużą popularnością – te psy miały być użytkowe, a wygląd nie odgrywał roli. Mimo tych wczesnych wspominek rasy, hodowla zaczęła się w XX wieku, kiedy to w 1920 roku Kennel Club oficjalnie przyjął tę rasę.

Border terrier – Wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 30,5 cm
  • Sierść:krótka i szorstka
  • Długość życia: 15 lat
  • Waga: 6 kg

Border terrier – Wzorzec rasy

Jakbyśmy zobaczyli zdjęcia border terriera sprzed setek lat to nie różnił by się od współczesnych reprezentantów tej rasy. W przeciwieństwie do innych ras, które na przestrzeni wieków znacznie zmieniły swój wygląd zewnętrzny i budowę, by stawić czoło coraz to bardziej wymagającym wzorcom, border terrier zachował swoją surowość i naturalność, a tym samym nie zmienił się. Na pierwszy rzut oka nie jest najbardziej atrakcyjny, stąd nie stanowi pierwszego wyboru wśród ludzi, szukających pupila do przytulania. Mimo to dzięki swojemu wyglądowi i charakterowi jest doceniany wśród pasjonatów myślistwa i polowań – przede wszystkim w Czechach, Słowacji, krajach skandynawskich oraz Angli.

Border terrier ze względu na rozmiar należy do jednych z najmniejszych psów pracujących. Wysokość nie przekracza 40 cm u psów (wzorcowo 30,5cm) – suki są zwykle mniejsze. Jest to pies lekkokostny. Psy te ważą średnio do 6-7kg. Mimo tych niewielkich parametrów są niezwykle szybkie i mogą osiągać nawet 50km/h. Jest to między innymi zasługa długich i odpowiednio ukształtowanych nóg. Psy te mają grubą skórę i szorstką sierść, pod którą kryje się gęsty i nieprzemakalny podszerstek. To właśnie dzięki temu niesprzyjające warunki pogodowe nie stanowią dla nich problemu. Wśród typowych odmian umaszczenia wyróżnia się niebieskie z podpalaniem, czerwonawe, siwe z podpalaniem oraz złote. Maska psa ma odcienie ciemniejsze. Charakterystyczna dla tej rasy jest stosunkowo szeroka głowa i krótki pysk, całość przypomina pysk wydry. Uszy są niewielki, kształtu litery v i przylegające, oczy ciemne, a spojrzenie żywe. Ten terrier z racji tego, że musiał sprawdzać się w polowaniu i przytrzymać zwierzynę ma silną szczękę i mocne zęby. Tułów border terriera jest wąski, a ogon niezbyt długi, szerszy u nasady, noszony raczej wysoko.

Border terrier – Charakter

O border terrierze bez wątpienia można powiedzieć, że jest nieustraszony. To pies żywotny, pełen energii i odważny. Cechuje go ciekawość, chętnie odkrywa.  Mimo tego pokładu energii nie wykazuje agresji. Stąd idealnie nadaje się do dzieci i sprawdza się jako pies rodzinny. Jest łagodny do ludzi i przyjazny do innych psów, co czyni go idealnym członkiem drużyny. Pod względem szczekania też jest nieuporczywy i zachowuje umiar. Lubi pływać, idealnie nadaje się również do wodnych polowań. Sprawdzi się zarówno na wsi jak i w mieście. Mimo, iż nie należy do psów stróżowych to idealnie nadaje się do strzeżenia gospodarstwa od szkodników takich jak szczury. W mieście potrzebuje spacerów – co najmniej jeden godzinny spacer dziennie. Dzięki swojej zwinności i szybkości dobrze prezentuje się jako uczestnik agility. Oczywiście w aktywnościach typu tropienie użytkowe odnajdzie się świetnie.

Border terrier – Wychowanie

Biorąc pod uwagę charakter border terriera nie należy tracić czujności i dać się zaślepić jego wdzięcznym oczkom. To prawda, że to psy łagodne i przyjazne, jednak chęć poznawania świata, odwaga i instynkt myśliwski mogą przysparzać kłopoty. Border terrier jest stworzony do podejmowania własnych decyzji, stąd jego właściciel musi być konsekwentny i zadbać o to, by być postrzegany jako przywódca. W innym wypadku po spuszczeniu bordera ze smyczy możesz go już więcej nie zobaczyć. Taki pies na pewno chętnie będzie gonił wiewiórki w parku czy sarny w lesie, ale dzięki odpowiedniemu wychowaniu można to kontrolować. Ważne jest by trenować już od najmłodszych lat. Jest wiele szkół dla szczeniaków, dzięki którym młody pies w towarzystwie innych psów może nauczyć się jak funkcjonować w społeczeństwie. Ponadto, pies ten jest bardzo sportowy i energetyczny, stąd na pewno należy mu zapewnić odpowiednią ilość zabawy i ruchu.

Border terrier – Utrzymanie

Co do utrzymiania border terriera należy przestrzegać kilku zasad. Co prawda krótka i gęsta sierść nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, ale zaleca się regularne trymowanie. Nie powinno się przycinać włosa nożyczkami, ponieważ mają one zły wpływ na szorstką okrywę włosową psa. Co więcej warto raz w tygodniu poczesać sierć pupila, w celu usunięcia większych zanieczyszczeń oraz kontroli ewentualnych pasożytów, czy zmian skórnych. Dodatkowo już od szczenięcych miesięcy można wprowadzić higienę zębów poprzez regularne szczotkowanie zębów pupila przy pomocy specjalnej pasty. Taki rytuał zapobiegnie powstawaniu kamienia nazębnego. Kolejnym elementem prawidłowego utrzymania psa jest pielęgnacja pazurów, w tym pazura wilczego.

Border terrier – Żywienie

Nie jest niespodzianką, że border terrier jako mięsożerca musi spożywać odpowiednią ilość karmy mięsnej. Stąd najlepiej od razu sprawdzić czy w naszej karmie mokrej bądź suchej mięso stanowi dominujący składnik. Mimo to pasza ta musi być zbilansowana i dostarczać wszystkie niezbędne nutraceutyki. Jest to mały pies, stąd jego metabolizm jest szybszy. Małe psy powinny jeść często ale mało. Podczas gdy dorosłe border terriery mogą jeść dwa, maksymalnie trzy posiłki dziennie, szczeniaki powinny być karmione 4 razy dziennie. To ile karmy powinnien dostać nasz pupil to kwestia indywidualna. Należy zapoznać się z zaleceniami producenta danej karmy. Dorosły pies powinien spożywać dietę z zawartością białka 20 procent. W odniesieniu do smakołyków nie powinny one przekraczać 10ciu procent dziennego zapotrzebowania na energię. Jeśli zauważymy nienaturalne oponki na brzuchu psa należy przeewaluować ilość i jakość podawanej karmy.

Border terrier – Zdrowie

Jeśli chodzi o zdrowie border terriera to dobrą wiadomością jest, że nie wyróżnia się szczególnie jakichś chorób o podłożu genetycznym, które zagrażają tej rasie. Mówi się, że to właśnie niepozorny wygląd oraz nastawienie na użytkowość tej rasy uchroniły te psy od ingerencji człowieka i hodowli ukierunkowanej na walory estetyczne, mode i trendy. Psy te są raczej zdrowe i niepodatne na choroby. Żyją długo, mogą nawet dożyć 15 lat w dobrej kondycji. Sporadycznie stwierdza się u tej rasy wywichnięcia rzepki, dysplazję stawów biodrowych, postępujący zanik siatkówki oraz bardzo rzadko choroby serca. Border terriery mogą też cierpieć na zespół skurczów epileptoidalnych u psów (CECS).

Border terrier – Hodowle

W celu zakupu szczeniaka rasy Border Terrier należy zacząć od poszukiwania odpowiedniej hodowli. Dobry hodowca należy do związków hodowców psów FCI (Związek Kynologiczny w Polsce) i stosuje się do wyznaczonych odgórnie zasad, dzięki czemu hodowla ta jest bezpieczna. Dlaczego? Otóż psy rozrodowe z takiej hodowli, zanim zostaną dopuszczone do rozrodu, muszę przejść odpowiednie testy sprawdzające zdrowie i charakter psów. Suki w ciąży są pod stała opieką weterynaryjną, a szczenięta zaraz po urodzeniu otrzymują odpowiednią troskę. Poza tym, kupując od sprawdzonego hodowcy, masz pełen komfort, iż twój pies jest zdrowy, a w razie jakichkolwiek pytań otrzymasz odpowiedzi. Jaka jest cena? Jeśli decydujesz się na zakup szczeniaka z zarejstrowanej hodowli musisz liczyć się z wydatkiem średnio 2000 do 3500 złotych. Kupując psa bez rodowodu, który często będzie miał niższą cenę, nie masz pewności co do pochodzenia szczeniaka, a tym samym nie jesteś w stanie przewidzieć stanu zdrowia oraz charakteru psa, gdy dorośnie.

Border terrier – dla kogo?

Jak wspomniano wyżej psy te ze względu na swój nieefektowny wygląd nie są doceniane i nie cieszą się dużą popularnością. Reprezentanci tej rasy mają wdzięczny charakter, są inteligentne, łagodne i wesołe, dzięki czemu sprawdzaja się jako psy rodzinne. Ze względu na swoje energiczne i odważne usposobienie nie nadają się do osób stroniących od aktywności fizycznej. Idealnie sprawdzą się dla osób, lubiących aktywnie spędzać czas. Ponadto to idealny pies myśliwski. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji oraz są raczej odporne na choroby, stąd uchodzą za łatwe w utrzymaniu.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Border Collie – wszystko co powinieneś wiedzieć
Jack Russell Terrier – poznaj go bliżej!
Manchester terrier – wygląd i opis rasy
English toy terrier – mały, zwinny, dzielny
Irish glen of imaal terrier – opis i charakterystyka rasy
Lakeland Terrier – bystry i żywiołowy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *