Czy pies może jeść brokuły? Jak przygotować brokuły dla psa?
Strona główna » Poradnik » Psy » Żywienie »
Zielone i piękne niczym odmiana roślin ozdobnych. Brokuły przypominające nasze rodzime kalafiory pojawiły się już jakiś czas temu w jadłospisach czworonogów. Są dodawane do karm i doceniane przez dietetyków przygotowujących receptury posiłków dla naszych pupili. Czy pies może jeść brokuły bez ograniczeń? Dlaczego te warzywa są potrzebne w diecie i w jakiej formie, najlepiej podawać je czworonogom?
Zielone kalafiory czy kapusta szparagowa?
Brokuły według wiedzy encyklopedycznej są odmianą kapusty warzywnej. Te jednoroczne rośliny należące do rodziny kapustowatych, są uważane za przodków kalafiora. Mają więc wiele wspólnego zarówno ze znanym nam białym kwiatem kalafiora, jak i właściwościami odżywczymi, którymi wyróżnia się kapusta. Prawdopodobnie pochodzą z Cypru, a uprawiane były już w starożytnej Grecji i Rzymie. Obecnie brokułowe pola uprawne możemy zobaczyć także w Polsce. Zielone kwiatostany i długa, mięsista łodyga są wartościowym przysmakiem, który dostarcza wiele cennych substancji odżywczych. O tym, czy pies może jeść brokuły, dowiadujemy się nie tylko z poradników dietetycznych, informujących nas o najlepszych składnikach diety czworonogów, ale i z obserwacji zmian na rynku karm dla zwierząt.
Brokuły w karmie dla psów
Już od dawna można zauważyć ogromny rozwój asortymentowy na rynku zoologicznym. Różnorodne karmy suche i mokre, przysmaki i przekąski w rozmaitej postaci, są zachętą dla właścicieli czworonogów do urozmaicenia codziennej diety pupila. Wśród karm są zarówno te zawierające wyłącznie składniki mięsne, jak i mieszane posiłki z dodatkami warzyw, owoców czy aromatycznych ziół. Brokuły znamy z dań dla psów, w zestawach na przykład z mięsem indyka czy królika. Delikatne, dietetyczne mięso smakuje doskonale w połączeniu z warzywami, a przy tym dostarcza większej ilości wartościowych mikro i makroelementów oraz błonnika. Dlatego producenci żywności dla zwierząt polecają takie posiłki wieloskładnikowe, jako idealny pełnowartościowy pokarm dla naszych ulubieńców. Brokuły dla psa są również przyrządzane z rybami. Niskokaloryczny, smakowity łosoś, tuńczyk czy dorsz wzbogacony o warzywa jest wspaniałą alternatywą dla mięsnego pożywienia, a przy tym dostarcza wyjątkowo ważnych w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. To, co jest niezwykle istotne w zróżnicowanej diecie, produkty z brokułami możemy znaleźć zarówno w wersji mokrych karm, dostępnych w puszkach czy jednorazowych saszetkach, jak i w postaci suchego pożywienia w granulkach czy nadziewanych krokiecikach.
Wartości odżywcze i prozdrowotne brokułów
Zastanawiając się, jakie warzywa dla psa są odpowiednie, bez obaw możemy sięgnąć właśnie po brokuły. Zawierają one dużo związków o właściwościach leczniczych, co jest ich niewątpliwym atutem. Podobnie, jak kapusta włoska, kalafior czy brukselka, brokuły dostarczają związków o nazwie indole oraz sulforafan, które są skuteczną bronią przeciw nowotworom. Pobudzają zarówno u ludzi, jak i u zwierząt komórki do syntezy enzymów przeciwnowotworowych. Chronią również błony śluzowe przewodu pokarmowego przed działaniem niekorzystnych bakterii wywołujących ich zapalenia. Brokuły zawierają także substancje przyspieszające wydalanie sodu z organizmu, co sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi.
Brokuły są warzywem bogatym w beta-karoten, potas, kwas foliowy, wapń i selen oraz witaminę C. Beta karoten to cenny przeciwutleniacz, chroniący błony komórkowe organizmu przed wolnymi rodnikami, a uważa się, że to właśnie takie uszkodzenia są głównymi czynnikami rozwoju nowotworów i chorób serca. Znajdująca się w brokułach prowitamina A wpływa też pozytywnie na działanie wzroku. Potas utrzymuje prawidłowy rytm serca i ciśnienie tętnicze krwi. Wapń jest niezbędny dla właściwej budowy kośćca i zębów. Selen to składnik mineralny i jednocześnie przeciwutleniacz, który chroni przed nowotworami. Witamina C wzmacnia układ immunologiczny i bierze udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie każdego dnia, w tym produkcji kolagenu potrzebnego dla prawidłowej pracy stawów i ścięgien.
Brokuły i błonnik pokarmowy
Jak większość warzyw, również i brokuł dla psa dostarcza w diecie dużej porcji błonnika pokarmowego. Jest on niezbędny jako materiał balastowy dla niestrawionych resztek pokarmowych, którym ułatwia przemieszczanie się w jelicie. Błonnik pokarmowy przeciwdziała zaparciom i poprawia perystaltykę jelit. Ten niezwykły składniki wypełnia również żołądek, dając na dłużej poczucie sytości po jedzeniu. Zapobiega więc nagłym atakom głodu, jak i przejedzeniu. Oczywiście, podobnie jak z wieloma innymi produktami żywnościowymi, także i w przypadku brokułów należy zachować umiar. Nadmierna ilość tych warzyw w posiłkach może bowiem wywołać biegunkę czy wzdęcia. Zaleca się, aby nie przekraczać 5-10% brokułów w diecie, a przy tym obserwować swojego pupila, zwłaszcza na początku podawania nowych pokarmów, gdyż każdy z czworonogów może reagować inaczej.
Jak przygotować brokuły dla psa?
Podobnie, jak w przypadku dań dla ludzi, warzywa należy poddawać w wersji jak najmniej przetworzonej. Dokładnie umyte brokuły dla psa można gotować na parze, krótko w wodzie lub blanszować (wystarczy temperatura wody około 80 stopni Celsjusza). Nie stracą wówczas swoich wartościowych substancji odżywczych, a jednocześnie staną się lepiej przyswajalne dla układu trawiennego. Surowe brokuły nie są polecane dla psów przyzwyczajonych do tradycyjnej diety. Warzywa i owoce powinny też być odpowiednio rozdrobnione, gdyż wtedy są lepiej przyswajane przez układ trawienny naszego czworonoga.
Pamiętajmy oczywiście, że brokuły dla psa są jedynie produktem urozmaicającym jego dietę, dlatego nie należy stosować ich do codziennych posiłków. Czworonogi lubią również inne warzywa i owoce, takie jak choćby marchew, buraki, ogórki, jabłka czy gruszki. Nie ograniczajmy się więc do jednego rodzaju produktów, niemniej każde wprowadzenie nowego pożywienia powinno być początkowo kontrolowane. Należy obserwować, czy aby nasz pupil nie ma objawów nietolerancji lub alergii pokarmowych na nowy składnik jego diety. Takim produktem mogą być na przykład orzechy dla psa, które, choć bogate w wartościowe tłuszcze, słyną jako najlepsze bakalie pełne witamin, białka i minerałów, mogą wywoływać uczulenia lub kłopoty trawienne u zwierząt.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl