Buldog amerykański – czy okiełznasz ten wulkan energii?

Buldog amerykański na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niezwykle groźnego psa, jednak w głębi serca jest to bardzo opiekuńczy, kochający ludzi członek rodziny. Nie należy jednak lekceważyć jego siły fizycznej i silnego charakteru – buldog amerykański w niepowołanych rękach może naprawdę stać się niebezpieczny!

 

Buldog amerykański – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: do 69 cm
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 10-15 lat
  • Waga: 30-60 kg

Buldog amerykański – wzorzec rasy

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna nie uznaje buldoga amerykańskiego jako oficjalnej rasy. Mimo to psy te cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych.

Buldog amerykański to bardzo silny pies, o czym świadczy jego atletyczna budowa. Są to psy o bardzo dobrze umięśnione i o mocnym kośćcu. W klasyfikacji należą one do psów w typie molosów. Cechy typowego buldoga amerykańskiego to:

  • Duża i szeroka głowa wpisująca się w kwadrat
  • Szeroki i gruby pysk
  • Dobrze wyrażone mięśnie żwacze
  • Dobrze wyrażony, głęboki strop ułożony niemalże pod kątem prostym z pyskiem
  • Szerokie, niskie czoło
  • Małe, wysoko postawione uszy, które mogą być zwisające, w połowie zwisające lub układające się w kształt róży.
  • Czarno pigmentowane, grube wargi, które nie mogą być obwisłe
  • Dobrze wyrażony podbródek
  • Duży, czarny nos z szerokimi nozdrzami
  • Średniej wielkości oczy kształtem zbliżone do migdała, najlepiej w kolorze ciemnego brązu
  • Szeroka, umięśniona szyja z możliwą obecnością niewielkiego podgardla
  • Dobrze umięśnione kończyny z grubym kośćcem
  • Głęboka i szeroka klatka piersiowa
  • Dobrze wyrażone żebra
  • Umięśnione plecy
  • Bardzo gruby ogon u nasady, w spoczynku sięgający stawu skokowego

Buldog angielski ma krótką sierść przyjemną w dotyku. Niepożądane jest pojawienie się kręconej sierści. Dopuszczalna jest każdy wariant umaszczenia, z wyjątkiem koloru czarnego, niebieskiego, merle i tricolor.

Buldog amerykański – charakter

Buldogi amerykańskie pierwotnie sprowadzone zostały do Europy, aby pełniły funkcję psów pracujących i pilnujących bydła. Idealnie nadawały się do tej ciężkiej pracy, dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi. Z natury są to psy niezwykle pewne siebie, odważne i bardzo zwinne. Jednocześnie są bardzo łagodne i opiekuńcze dla członków rodziny. Nie straszny im włamywacz – od razu stawią czoła niebezpieczeństwu. Z tego względu mogą z początku trzymać dystans i być nieufne w stosunku do obcych ludzi i zwierząt. Buldogi amerykański może niekiedy przejawiać skłonność do dominacji, ale dzięki odpowiedniemu treningowi nie będzie sprawiał żadnych problemów. Psy tej rasy z reguły dobrze dogadują się z dziećmi, wobec których są bardzo opiekuńcze. Buldogi są niesamowicie energiczne i chętnie chcą się bawić, niestety ze względu na swoją ogromną siłę mogą niechcący wyrządzić krzywdę młodszym dzieciom. Dlatego zawsze należy kontrolować zabawę naszych podopiecznych!

Buldogi potrzebują dużej ilości ruchu i stymulacji umysłowej. Zostawione samopas w domu szybko zaczną się nudzić, co skutkować może niepożądanym niszczeniem sprzętów domowych. Buldogowi amerykańskiemu należy codziennie dostarczać znaczniej ilości aktywności fizycznej. Jest to idealny kompan do pieszych wycieczek po górach czy wycieczek rowerowych – dla buldoga żadna aktywność nie jest straszna.

Buldog amerykański – długość życia

Buldog amerykański – długość życia

Buldogi amerykańskie żyją mniej więcej 10-15 lat. Wiek ten zależy przed wszystkim od predyspozycji genetycznych psa, które zostały przekazane w procesie hodowlanym. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej hodowli, która dba o dobrostan zwierząt i przekazuje potomstwu tylko najlepsze geny. Niestety trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie hodowle kierują się dobrem zwierząt, co w przyszłości skutkować może wystąpieniem groźnych dla zdrowia chorób u twojego zwierzęcia. Świadomy właściciel poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę i regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii może znacznie przedłużyć życie swojemu psu.

Buldog amerykański – zdrowie

Buldog amerykański należy do rasy brachycefalicznej. Skrócenie kości czaszki wiąże się z wieloma medycznymi konsekwencjami, które w znacznym stopniu rzutować mogą na komfort życia zwierzęcia. Specyficzna budowa czaszki buldoga amerykańskiego powodować może trudności z oddychaniem, przez co pies może gorzej znosić wysokie temperatury oraz wysiłek fizyczny. Na taki stan wpływa wiele czynników, jak np. zwężenie nozdrzy czy przerost podniebienia miękkiego, które można skorygować chirurgicznie.

Ponadto buldogi amerykańskie wykazują skłonność do chorób takich jak:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych– wielogenowa wada dziedziczna, która prowadzi do zwyrodnienia i zapalenia stawów
  • Niedoczynność tarczycy – dziedziczne autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które prowadzi do niedoboru hormonów tarczycowych
  • Zaćma

Buldog amerykański – pielęgnacja

Pielęgnacja buldoga amerykańskiego z reguły nie jest problematyczna. Zwierzęta posiadają krótką sierść, która linieje niezbyt intensywnie przez cały rok. Aby usunąć luźny włos wskazane jest szczotkowanie psa raz w tygodniu za pomocą specjalnej rękawicy lub miękkiej szczotki, która nie będzie podrażniać skóry zwierzęcia. Należy pamiętać także o każdorazowym czyszczeniu szczotki po zabiegach pielęgnacyjnych. Częste kąpiele są niewskazane, ponieważ usuwają ze skóry buldoga naturalną powłokę bakteryjną, która chroni psa przed infekcjami. Buldoga amerykańskiego należy kąpać tylko w razie konieczności, używając do tego specjalnie przeznaczonego łagodnego szamponu dla psów. W tym celu należy rozprowadzić niewielką ilość preparatu na zwilżoną sierść psa, a następnie delikatnie wcierać produkt aż do samej skóry. Następnie pianę trzeba dokładnie spłukać, ponieważ jej pozostałości mogą powodować podrażnienia.

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie pazurów. Obcinanie pazurów nie zawsze jest dobrze tolerowane przez psy, dlatego po każdym zabiegu należy nagrodzić psa smakołykiem. Pazury nie wymagają zbyt częstego przycinania, ponieważ zazwyczaj ścierają się same podczas spacerów. Zdarza się jednak, że niektóre pazury nie będą ścierać się regularnie i wymagać będą przycięcia. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne cążki dla psów i przyciąć pazur nie uszkadzając jego macierzy, bo spowoduje to ból i niewielkie krwawienie. Jeśli nie radzisz sobie z tym zabiegiem, zawsze możesz udać się do lekarza weterynarii lub groomera.

Coraz częściej właściciele w ramach regularnej pielęgnacji szczotkują zęby swoim pupilom. Zabieg ten należy wykonywać co najmniej raz na 3 dni. W tym celu należy kupić w markecie szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem lub kupić specjalną szczoteczkę dla psów w gabinecie weterynaryjnym. Na rynku dostępnych jest szereg past do zębów i innych preparatów do higieny jamy ustnej, więc na pewno wybierzesz coś dla siebie i swojego buldoga. Pamiętaj, że ludzkie pasty do zębów są szkodliwe dla zwierząt i pod żadnym pozorem nie należy ich używać. Regularna pielęgnacja jamy ustnej świetnie usuwa płytkę bakteryjną, która odkładając się prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Skutkiem tego jest rozwój miejscowych stanów zapalnych, które z czasem mogą prowadzić nawet do wypadania zębów oraz choroby ogólnoustrojowej.

Buldog amerykański – żywienie

Buldogi amerykańskie uwielbiają jeść, w związku z czym są rasą bardzo podatną na nadwagę. Otyłość prowadzić może na przykład do problemów z układem ruchu, a także do szybszego rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o odpowiednie zbilansowanie dawki pokarmowej swojego buldoga, aby uchronić go od powyższych problemów. Na rynku dostępnych jest wiele karm komercyjnych o odpowiednio zbilansowanym składzie, które zapewnią twojemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeśli nie chcesz karmić psa gotowymi produktami, zawsze możesz przygotowywać mu jedzenie w domu. Jest to bardziej czasochłonny proces i wymaga dużej wiedzy na temat żywienia psów. Żeby mieć pewność, że ułożona przez ciebie dieta spełnia zapotrzebowanie buldoga na wszystkie składniki odżywcze, warto wcześniej skorzystać z porady wykwalifikowanego psiego dietetyka.

Z uwagi na predyspozycje buldogów amerykańskich do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych zaleca się włączenie do diety preparatów wapniowo-witaminowych i chondroprotekcyjnych, które wspomagać będą pracę stawów i opóźniać rozwój choroby.

Buldog amerykański – szkolenie i wychowanie

Szkolenie buldoga amerykańskiego należy zacząć już od wieku szczenięcego i zadbać o jak najwcześniejszą socjalizację buldoga z innymi psami i kotami, żeby w przyszłości nie wykazywał wobec nich agresji. W większych miastach działają tak zwane psie przedszkola, w których szczenięta mają możliwość poznać wielu przedstawicieli swojego gatunku. Buldogi amerykańskie to bardzo silne psy, które wykazywać mogą skłonność do dominacji, dlatego też szkolenie powinno być prowadzone przez doświadczonego trenera, która potrafi pracować z psami o silnych charakterach. Gwarancją sukcesu jest konsekwentne, codzienne szkolenie, dzięki któremu zyskasz wspaniałego przyjaciela rodziny.

Buldog amerykański – szczeniaki i hodowla

Szczeniak buldoga amerykańskiego wymaga szczególnego traktowania. Maluch dopiero co został oddzielony od mamy i rodzeństwa i znalazł się w zupełnie nowym dla niego środowisku – twoim domu. Jest to dla szczenięcia ogromny stres, który może w tym czasie znacznie wpłynąć na jego odporność. W ciągu kilku pierwszych dni daj szczeniaczkowi czas na zaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu i poznanie domowników . W tym okresie nie wskazana jest zmiana pożywienia. Opuszczając hodowlę powinieneś dostać od hodowcy informację, jaką karmą do tej pory żywione były szczenięta. Po kilku pierwszych dniach w nowym domu wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii, który dostosuje odpowiedni dla twojego psa plan szczepień i odrobaczeń. W pierwszych miesiącach życia psie dziecko jest bardzo podatne na zachorowanie na bardzo groźne dla jego życia choroby zakaźne, dlatego też niewskazane jest wychodzenie na spacery i kontakt z innymi psami. Zagrożeniem dla zdrowia szczenięcia są także pasożyty wewnętrzne, dlatego też wskazane jest regularne odrobaczenie co miesiąc do ukończenia 6 miesiąca życia.

Buldog amerykański – cena

Cena zakupu szczenięcia buldoga amerykańskiego zaczyna się w okolicach 2 tysięcy złotych, a dochodzi nawet do 5 tysięcy. Planując zakup należy pamiętać, że nie jest to rasa uznana przez Międzynarodowy Związek Kynologiczny, co wiąże się z większym ryzykiem zakupu szczenięcia. Przed zakupem warto osobiście odwiedzić daną hodowlę i przekonać się na własne oczy, w jakich warunkach trzymane są tam zwierzęta oraz jaki jest stan zdrowia rodziców szczenięcia. Pies kupiony z pseudohodowli obciążony może być różnymi wadami genetycznymi, które mogą znacznie skrócić jego życie.

Buldog amerykański – historia rasy, ciekawostki

  • Buldog amerykański wywodzi się tak naprawdę z Wielkiej Brytanii. W XIX wieku angielscy robotnicy przetransportowali buldogi angielskie do Stanów Zjednoczonych. Tam rasa użytkowana była jako psy stróżujące oraz łowne.
  • Dzięki swoim silnym kończynom potrafi wyskoczyć w górę na wysokość nawet 1,8 metra!
  • Buldogi amerykańskie ze względu na swoją siłę i skłonność do agresji wykorzystywane były w walkach psów.

Buldog amerykański – dla kogo?

Buldog amerykański w Polsce znajduje się na liście ras psów uznawanych za agresywne. Z tego względu przyszły właściciel buldoga amerykańskiego musi ubiegać się o specjalne zezwolenie, które wydane będzie między innymi na podstawie wyników testów psychologicznych właściciela i planu treningowego psa. Odpowiednim właścicielem dla buldoga amerykańskiego będzie osoba o silnym charakterze, która konsekwentnie będzie prowadziła szkolenie psa i będzie w stanie zapewnić mu dużą dawkę codziennej aktywności fizycznej.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Buldog angielski – czy warto się na niego zdecydować?
Buldog francuski – czy to pies dla Ciebie?
Foxhound amerykański – pies myśliwski dla doświadczonych
Cocker spaniel amerykański – opis i charakterystyka rasy
Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *