Cirneco dell’Etna – wulkaniczny pies

Przypatrując się nazwie rasy, nie trudno domyślić się, że ma jakiś związek ze słynnym wulkanem Etna. Właśnie w jego okolicy zwierzęta te były dawniej hodowane – trudne tereny, ostre skały i rozpadliny nie okazały się bowiem zbytnim problemem dla cirneco dell’Etna. Te pierwotne psy myśliwskie to fascynujące i wyjątkowe istoty. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się o nich więcej!

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Cirneco dell’Etna – charakterystyka

  • Rozmiar: psy 46-50 cm, suki 42-46 cm
  • Waga: psy 10-12 kg, suki 8-10 kg
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 12-14 lat

Cirneco dell’Etna – wzorzec rasy

Cirneco dell’Etna według klasyfikacji FCI należy do grupy V (szpice i psy ras pierwotnych), sekcji 7 (rasy pierwotne myśliwskie). Prawidłowo wyhodowany pies powinien przedstawiać następujące cechy:

  • Czaszka: podłużnie owalnego kształtu; górne linie kufy i czaszki są bardzo nieznacznie rozbieżne lub równoległe; górny profil wydaje się niemal płaski; szerokość między łukami jarzmowymi nie może przekraczać połowy długości głowy; łuki brwiowe nie bardzo wystające; bruzda czołowa tylko delikatnie zaznaczona,
  • Stop: dobrze zaznaczony,
  • Nos: raczej kształtu prostokątnego; dosyć duży; jego kolor odpowiada umaszczeniu (raczej ciemnoorzechowy, jasnoorzechowy, cielistego koloru),
  • Wargi: delikatne, cienkie i napięte, ledwie zakrywające zęby żuchwy; słabo widoczna błona śluzowa w kąciku warg,
  • Kufa: jej długość stanowi przynajmniej 80% długości czaszki; jest spiczasta, o prostej górnej linii pyska; jej dolny boczny profil wyznacza żuchwa,
  • Zęby: siekacze, ustawione prostopadle w szczęce i żuchwie, są idealnie ustawione w linii i dopasowane; zęby dobrze wykształcone i kompletne; zgryz nożycowy,
  • Policzki; płaskie,
  • Oczy: wydają się dosyć małe; koloru ochry, nieprzesadnie ciemne, bursztynowe lub nawet szare, nigdy brązowe czy ciemnoorzechowe; usytuowane bocznie; o łagodnym wyrazie; owalnego kształtu, o pigmentacji obwódek oczu odpowiadającej kolorowi nosa,
  • Uszy: osadzone dosyć wysoko i blisko siebie, stojące i sztywne; małżowina ustawiona do przodu; trójkątnego kształtu o wąskich koniuszkach, nie mogą być cięte; ich długość nie stanowi więcej niż połowę długości głowy,
  • Szyja: górny profil mocno łukowaty; długość równa długości głowy; widoczne mięśnie, zwłaszcza wzdłuż karku; brak podgardla; skóra gładka i napięta,
  • Kłąb: uniesiony ponad linię grzbietu; połączony harmonijnie z szyją,
  • Grzbiet: prosta górna linia, z umiarkowanie rozwiniętymi mięśniami,
  • Lędźwie: mięśnie krótkie i słabo widoczne, ale mocne,
  • Zad: mięśnie niewidoczne,
  • Klatka piersiowa: sięga lub prawie sięga poziomu łokci, lecz nigdy poniżej; żebra nieznacznie wysklepione, ale nigdy płaskie; dosyć wąska,
  • Ogon: nisko osadzony, dosyć gruby, równomiernej grubości na całej długości, dosyć długi, opuszczony do poziomu stawu skokowego lub nieco niżej; w spoczynku – noszony szablowato; w czasie czuwania: uniesiony trąbkowato nad grzbietem; włos gładki,
  • Kończyny przednie: proste i równoległe; ramię nieco ukośne względem poziomu, z widocznymi wyraźnymi mięśniami
  • Kończyny tylne: proste i równoległe; ich długość stanowi około 93% wysokości w kłębie,
  • Łapy: owalnego kształtu, o zwartych i dobrze wysklepionych palcach; pazury mocne i zagięte, brązowe lub cielisto-różowe, prawie brązowe, nigdy czarne,
  • Maść: jednobarwna płowa, mniej lub bardziej intensywna, bądź rozjaśniona (np. izabelowata, śniada) albo płowa z mniejszą lub większą ilością bieli (biała strzałka na głowie, białe znaczenia na klatce piersiowej, białe łapy, biały koniuszek ogona, biały brzuch; mniej pożądany jest biały kołnierz); jednobarwna biała lub biała z rudymi łatami – dopuszczalna; płowa szata z nieco jaśniejszymi lub ciemniejszymi pojedynczymi włosami – również dopuszczalna.

Cirneco to pies w typie pierwotnym, o eleganckiej i smukłej sylwetce, średniego wzrostu. Jego ciało wpisuje się w kwadrat, a szata jest delikatna.

Cirneco dell’Etna – charakter

Jest to pies o silnym instynkcie łowieckim, bywa więc niezależny, zwłaszcza gdy złapie trop zwierzyny. Jako pies rodzinny jest spokojny i delikatny, choć bywa również uparty, a na wzmożone bodźce reaguje głośnym szczekaniem. Wszystko co nieznane, Cirneco dell’Etna traktują z rezerwą. W stadzie zwykle wyraźnie okazują instynkt terytorialno-obronny. Bardzo ważne jest socjalizowanie ich od pierwszych dni, gdyż z natury są nieufne w stosunku do ludzi. Należy także pamiętać, że cirneco wymagają bardzo dużo ruchu i ćwiczeń ze względu na zamiłowanie do polowań i aktywności.

Cirneco dell’Etna – długość życia

Średnia długość życia psów tej rasy to 12-14 lat, co jest dość standardowym wynikiem u czworonogów tej wielkości. Należy pamiętać, że zwierzę będzie żyło długo tylko jeśli zostaną mu zapewnione odpowiednie warunki bytowe – dobre żywienie, pielęgnacja, właściwa dawka ruchu oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii w celu kontroli zdrowia oraz szczepienia.

Cirneco dell’Etna – zdrowie

Jest to rasa wytrzymała i odporna na choroby. Ze względu na swoje historyczne użytkowanie, psy te przyzwyczajone są do trudnych warunków wymagającego terenu. Cirneco nie przepadają za mocnymi upałami, lecz większą przeszkodą okażą się dla nich niskie temperatury. Mogą cierpieć na alergie, nie są one jednak normą dla każdego osobnika.

Cirneco dell’Etna – pielęgnacja

Sierść cirneco nie wymaga zbyt częstego wyczesywania. Wystarczy robić to porządnie raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Nieco więcej uwagi wymagają uszy psa – należy dbać o ich właściwe czyszczenie, szczególnie gdy narażone są na infekcje, na przykład po kąpieli w jeziorze. Warto także regularnie pielęgnować jamę ustną i zęby czworonoga.

Cirneco dell’Etna – żywienie

Ważnym aspektem posiadania psa jest dbanie o jego właściwą dietę. Cirneco dell’Etna nie powinien jeść ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Potrzebuje karmy wysokiej jakości, dobranej pod względem ilości oraz składników do jego indywidualnych potrzeb. Samodzielnie przygotowywane posiłki i dieta BARF zawsze powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Należy również uważać na ewentualne alergie pokarmowe, które coraz częściej dotykają psy wszelakich ras.

Bardzo ważny dla zwierzęcia jest także stały dostęp do wody, która powinna być wymieniana przez właściciela przynajmniej raz dziennie, tak, by zawsze była świeża, czysta i zachęcająca do picia.

Cirneco dell’Etna – szkolenie i wychowanie

Jest to z pewnością rasa wymagająca odpowiedniego i dokładnego szkolenia, a także właściwej socjalizacji od pierwszych dni. Należy właściwie przygotować psa do różnych sytuacji z jakimi będzie miał styczność w dalszym życiu – warto więc poznawać go z ludźmi w każdym wieku i innymi psami, a także przyzwyczajać do ulicznych hałasów czy dźwięku odkurzacza.

Cirneco dell’Etna to dość inteligentne psy, które zwykle są posłuszne właścicielowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy ich instynkt łowiecki bierze górę. W wychowaniu czworonoga liczy się przede wszystkim konsekwencja oraz cierpliwość. Najlepszą metodą szkolenia jest pozytywne wzmacnianie – nagradzanie zwierzęcia za pomocą smakołyków oraz pochwał w wypadku dobrego zachowania, przy jednoczesnym braku karania za złe.

Cirneco dell’Etna – szczeniaki i hodowla

Cirneco dell’Etna, tak jak wszystkie psy rasowe, jest istotą, którą należy nabywać jedynie w sprawdzonych hodowlach. Muszą być one zarejestrowane w ZKwP lub jego odpowiedniku w wypadku kupowania psa poza granicami Polski. Zwierzęta muszą być utrzymywane w hodowli w odpowiednich warunkach, a także posiadać wszystkie niezbędne dokumenty i szczepienia. Przed zakupem, warto złożyć tam osobistą wizytę i porozmawiać z hodowcą – w końcu zakup psa to ważna decyzja i należy być przy tym uważnym i odpowiedzialnym.

Cirneco dell’Etna – cena

W Polsce cirneco dell’Etna nie są zbyt popularne, cena rasowych szczeniąt jest więc dość wysoka. Koszt zakupu młodego cirneco to około 6000 zł. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników, takich jak pochodzenie, wiek czy płeć czworonoga. Zwykle hodowle rezerwują szczenięta na długo przed ich przyjściem na świat – warto więc śledzić ich strony internetowe i wyczekiwać informacji o planowanych miotach.

Cirneco dell’Etna – historia rasy i ciekawostki

Jest to stara rasa. Większość badaczy uznaje, iż wywodzi się ona od psów z Egiptu, których najstarsze znalezione szczątki pochoddzą z V tysiąclecia p.n.e. Prawdopodobnie psy te zostały przywiezione do krajów śródziemnomorskich przez Fenicjan. Cirneco dell’Etna jest obecny na Sycylii od co najmniej 2500 lat, o czym świadczą na przykład odnalezione monety z podobiznami tych psów. Poza Sycylią rasa pojawiła się dopiero w latach 30. XX wieku.

Pierwotnie cirneco dell’Etna służyły do polowań na króliki w okolicy wulkanu Etna. Tereny te są trudne do poruszania się i obfitują w liczne rozpadliny i ostre skały – z tego względu psy tej rasy są wytrzymałe, zwinne i czujne.

Ciekawostki:

  • Na pierwszy rzut oka Cirneco dell’Etna są niezwykle podobne do psa faraona.
  • Inna nazwa rasy to chart sycylijski, mimo że cirneco nie zalicza się do chartów.

Cirneco dell’Etna – dla kogo?

Cirneco dell’Etna potrzebuje spokojnego i zdecydowanego opiekuna, który poświęci dużo czasu i uwagi jego szkoleniu, a także zapewni mu odpowiednie warunki bytowe. Właściwie wychowany pies będzie wspaniałym towarzyszem, również dla rodziny. Cirneco nie jest skomplikowany w kwestii pielęgnacji, nie należy także do chorowitych zwierząt. Rasa polecana jest dla ludzi aktywnych, ambitnych i lubiących wyzwania. Nie powinny jej posiadać natomiast osoby nerwowe i niecierpliwe.

Podsumowanie

Zakup Cirneco dell’Etna to decyzja, niosąca za sobą dużą odpowiedzialność. Nie jest to pies prosty w prowadzeniu, jednakże umiejętne szkolenie i odpowiednia socjalizacja mogą uczynić go wspaniałym i czułym członkiem rodziny. Należy zapewnić mu duże ilości ruchu, a także dbać o jego łowieckie potrzeby. W przeciwnym razie może wykazywać skłonność do niszczenia przedmiotów i ucieczek.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Najlepsze psy dla dzieci – łagodne rasy psów
Shar pei – pomarszczony pies z Chin
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Szpice – jakie to psy i co powinieneś o nich wiedzieć?
Basenji – zaskakujący pies faraonów
Spaniel tybetański – pieszczotliwie nazywany tibbie
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *