Do kiedy pies jest szczeniakiem? Kiedy zmienić karmę?

Wiele osób nie ma pojęcia, do kiedy pies jest szczeniakiem. Trzeba mieć świadomość, że rozwija się on zupełnie inaczej niż człowiek. Na przestrzeni kilku miesięcy osiąga on maksymalny rozwój fizyczny. Człowiek potrzebuje do tego kilkunastu lat. Warto wziąć pod uwagę, że okres szczenięcy jest ciężki dla naszego pupila. To właśnie wtedy intensywnie się rozwija – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Uczy się nowych rzeczy, poznaje świat, a także kształtuje swoje upodobania. Nie zapominajmy, że jesteśmy za niego w pełni odpowiedzialni. Musimy zadbać o prawidłowe żywienie czworonoga. Karma dla szczeniaka powinna być źródłem budulca i niezbędnych składników odżywczych.

 

Kiedy szczeniak zamienia się w dorosłego psa?

Z pewnością nie każdy wie, kiedy pies jest dorosły. Zwykle nie zastanawiamy się nad tym na co dzień. Nie zauważamy, jak szybko rozwija się zwierzak, gdyż jesteśmy z nim niemal cały czas. Kontynuując odpowiedź na pytanie – kiedy pies jest dorosły – należy podkreślić, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie można jednoznacznie określić, po ilu miesiącach nasz pupil osiągnie pełną dojrzałość.
W przypadku ras małych i miniaturowych wyznacznikiem mogą być dla nas zęby. Zwierzak jest zwykle dorosły, jeśli posiada on stałe uzębienie. Psy zmieniają mleczne zęby na zęby stałe po około 8-10 miesiącach. Psy średnich ras (10-25 kg) uznawane są za dorosłe nieco później. Zwykle są one w pełni rozwinięte po 12 miesiącach. Czworonogi raz dużych uznawane są za szczeniaki do około 18 miesiąca, a raz olbrzymich nawet do 24 miesiąca.

Psy ras dużych i olbrzymich potrzebują więcej czasu na pełne ukształtowanie organizmu. W dużej mierze wynika to z większych gabarytów oraz masy ciała. Zbyt szybki wzrost byłby zbyt dużym obciążeniem dla zwierzaka. Właśnie dlatego proces dojrzewania rozciąga się w czasie.

Jak karmić szczeniaka?

do kiedy pies jest szczeniakiem

Wiedząc, kiedy pies przestaje być szczeniakiem powinniśmy zadbać o jego właściwe żywienie. Każdy właściciel czworonoga ma bezpośrednio wpływ na tempo oraz efektywność jego rozwoju. Warto dowiedzieć się, jak karmić szczeniaka. Ma on specyficzne potrzeby, które należy uwzględnić. Wykazuje on wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Intensywny wzrost sprawia, że wskazane są tutaj znacznie częstsze posiłki, niż w przypadku psa dorosłego. Ile powinien jeść pies na tym etapie życia? Zwykle jest to 4-5 posiłków, jednak wszystko zależy od wielkości czworonoga. Nie zapominajmy o tym, że zwierzę nie może być przekarmiane. Zbyt duża ilość jedzenia również nie jest wskazana, gdyż w ten sposób pies może nabawić się nadwagi, która stanowi realne zagrożenie dla jego zdrowia.

Najlepsza karma dla psa w wieku szczenięcym bazuje na wartościowych składnikach, które nie zawierają sztucznych konserwantów. Specjaliści zalecają, aby sięgać po renomowane marki. Pamiętajmy, że to w pierwszych miesiącach życia kształtuje się organizm naszego pupila. Mowa tutaj nie tylko o kościach, mięśniach i zębach, ale również narządach wewnętrznych. Kluczową rolę ma jakość podawanych posiłków. Wysokiej klasy karma dla szczeniąt jest nie tylko przepełniona witaminami i minerałami, ale również posiada drobniejsze granulki. Jest to bardzo ważne w momencie, gdy pies dopiero przyzwyczaja się do stałych pokarmów. Takie jedzenie nie musi być drogie. W sklepach internetowych znajdziemy produkty doskonałych marek w bardzo korzystnych cenach.

Kiedy wprowadzić karmę dla dorosłych psów?

kiedy pies przestaje być szczeniakiem

Czym karmić psa przechodzącego z okresu szczenięcego na dorosły? Zaleca się mieszanie dwóch karm. Dzięki temu stopniowo przestawimy naszego zwierzaka na jedzenie dla dorosłych. Zazwyczaj trwa to około dwa tygodnie, jednak pies może w pełni przywyknąć do zmiany dopiero po miesiącu. Musimy więc obserwować zachowanie naszego czworonoga. Dajmy mu wystarczającą ilość czasu. Oczywistym jest, że wiele psów może buntować się podczas zmiany karmy. Dotyczy to w szczególności zwierzaków, które spożywały jedzenie dla szczeniąt dłużej niż rok.

Podczas zmiany karmy powinniśmy stopniowo zmniejszać ilość jedzenia dla szczeniaków i zwiększać ilość karmy dla psów dorosłych. Mieszajmy ją w miseczce, tak aby pupil nie miał możliwości wyjadania wyłącznie granulek, które mu smakują i są mu świetnie znane. Z pewnością będzie próbował zachowywać się w taki sposób, jednak nie jest to reguła.

Istnieje sprytny sposób na przyzwyczajenie bardzo wybrednych psów do nowego jedzenia. Wystarczy zakupić dwie identyczne miseczki. W jednej z nich będzie stara karma, a w drugiej nowa. Powinniśmy zamienić miski stronami przy każdym posiłku. Ponadto ważne jest to, aby zmniejszać ilość starej karmy, a zwiększać nowej. Nie możemy jednak zrobić tego zbyt szybko, gdyż proces adaptacji nie przebiegnie pomyślnie.

Warto mieć świadomość, że nie każda karma przypadnie do gustu naszemu zwierzakowi. Być może niechęć do jedzenia karmy dla dorosłych psów jest spowodowany upodobaniami czworonoga. Czasami wystarczy jedynie zakupić nową karmę np. o innym smaku lub innej marki. Jeśli pies będzie zachowywał się jak wcześniej, to wina nie leży po stronie jakości jedzenia.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *