Najlepsze domowe sposoby na kleszcze u psa

Posiadając zwierzę, jesteśmy za nie odpowiedzialni, dlatego trzeba zapewnić mu odpowiednią opiekę, pożywienie oraz zadbać o jego zdrowie. Kleszcze, pchły, pasożyty wewnętrzne mogą powodować u psa dyskomfort oraz złe samopoczucie, dlatego tak ważne jest to, aby im przeciwdziałać. Wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego też trzeba zabezpieczyć swojego pupila.

 

Kleszcze – duży problem

Kleszcze i inne pasożyty żerujące na skórze psa, mogą wyrządzić wiele szkód. Te małe pajęczaki przenoszą różnego rodzaju choroby, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić, nawet do śmierci zwierzęcia. To, dlatego po każdym dłuższym spacerze, warto kontrolować stan sierści oraz skóry psa, dzięki temu będzie można szybko zareagować, co bez wątpienia zminimalizuje ryzyko zarażenia. Oczywiście nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób, jednak tak czy inaczej, warto zachować czujność.

Niestety przez ocieplenie klimatu kleszcze zaczynają pojawiać się coraz częściej, przestały żerować wyłącznie w lasach, dziś można je spotkać także w dużych miastach, na łąkach, polach, w parkach. Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Nie ma jednego skutecznego preparatu na kleszcze, który raz na zawsze rozwiązałby sprawę. Wybór odpowiednich środków przeciw pasożytom wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak może się wydawać. Na rynku można znaleźć obecnie różnego rodzaju środki typu szampony, spraye, obroże, dostępne są też specjalne tabletki, które można nabyć w przychodni weterynaryjnej. Każde z rozwiązań ma plus i minusy, przy czym należy wiedzieć, że środki oferowane w gabinetach weterynaryjnym to substancje toksyczne, tak więc z pewnością nie wpływają pozytywnie na zdrowie naszego pupila. To, dlatego coraz częściej właściciele czworonogów, decydują się na domowe sposoby przeciwdziałania pasożytom, które również mogą okazać się skuteczne.

Domowe sposoby na kleszcze u psa

co najlepsze na kleszcze dla psa

Oprócz preparatów na kleszcze dostępnych w sklepach zoologicznych, czy przychodniach weterynaryjnych, warto zainteresować się również naturalnymi metodami. Domowe sposoby na kleszcze u psa mogą bowiem okazać się równie skuteczne. Bardzo wiele osób decyduje się na stosowanie mgiełek na bazie olejków eterycznych, które potrafią skutecznie odstraszyć pasożyty. Do walki z kleszczami idealnie sprawdzi się między innymi olejek lawendowy, goździkowy oraz miętowy. Oczywiście w tym wypadku bardzo ważną kwestią jest dobranie odpowiedniego stężenia i proporcji olejków.

Skutecznym środkiem jest także olej kokosowy, który należy wetrzeć w łapy, brzuch, kark i uszy zwierzęcia przed każdym wyjściem na spacer. To środek, który nie uczula, więc można go stosować bez żadnych obaw. Doskonale sprawdzi się w przypadku psów i kotów o krótkiej sierści, choć nie tylko. Warto wypróbować także napar z czystka, wystarczy dwa razy dziennie spryskać nim sierść psa. Dobrą propozycją może okazać się także zwykły puder dla dzieci, który ma właściwości ochronne zarówno przed kleszczami, jak i pchłami. Sprawdzonym środkiem jest także mieszanka octu jabłkowego i ziół, którą należy wetrzeć w sierść pupila. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że mikstura zabija także grzyby i inne pasożyty skóry. Co najlepsze na kleszcze dla psa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, trzeba eksperymentować i obserwować, jakie metody zadziałają na naszego psa najlepiej. Co w sytuacji, gdy pies ma kleszcza? Jak przebiega usuwanie kleszcza u psa? Każdy właściciel czworonoga powinien poradzić sobie z tym problemem samodzielnie, przy czym warto zdecydować się na zakup specjalnej pęsety, dzięki której wyciągnięcie pasożyta będzie znacznie prostsze. Miejsce po kleszczu należy umyć mydłem, a następnie zdezynfekować.

Inne pasożyty

jak zabezpieczyć psa przed kleszczami

Kleszcze to nie jedyny problem, z jakim borykają się nasze zwierzęta, bardzo często są narażone także na pchły. Jak pozbyć się pcheł u psa? Można sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w gabinetach weterynaryjnych, albo również wypróbować naturalne metody walki z pasożytami, które bez wątpienia będą zdrowsze i bezpieczniejsze dla naszego przyjaciela.

 

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *