Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Strona główna » Poradnik » Koty »
Pchły to jedne z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych, jakie występują u kotów. Problem dotyczy szczególnie kotów wychodzących, choć w domu zwierzę również może się nimi zarazić. Pchła to bardzo trudny i uciążliwy przeciwnik, gdyż żeruje nie tylko na skórze żywiciela, ale także w naszych domach. Pchły mogą znajdować się w szczelinach podłóg, na dywanach, meblach tapicerowanych, zasłonach, wszędzie tam, gdzie będą mieć dobre warunki do rozwoju. Jak pozbyć się pcheł u kota? Warto wybrać się do weterynarza, a może wystarczą domowe sposoby?
Jak rozpoznać pchły u zwierzęcia?
Zwierzęta domowe, które zostały zaatakowane przez pchły, zazwyczaj będą o tym komunikować poprzez drapanie poszczególnych części ciała, nerwowość, rozdrażnienie. Gdy zauważymy, że zachowanie kota nieco się zmieniło, wówczas jest to znak, który może świadczyć o chorobie lub zakażeniu pasożytami. Chociaż pchły są małe, to można zauważyć je gołym okiem, bardzo dobrze będą widoczne na jasnej sierści, gdyż same są ciemnego koloru. Na skórze kota można znaleźć też widoczne odchody pcheł w formie drobnego piasku.
Proces żerowania pcheł na kocie polega na pobieraniu jego krwi i składaniu jaj na skórze. Larwy żywią się złuszczonym naskórkiem zwierzęcia, a także odchodami dorosłych osobników, gdy warunki sprzyjają, w ciągu kilkunastu dni przeobrażają się w poczwarki, a z nich w osobniki dorosłe. Wysoka temperatura przyspiesza ten proces. Należy pamiętać, że pchły nie rozmnażają się wyłącznie na skórze kotów, bo równie dobrze mogą składać jaja w szczelinach podłóg, legowiskach zwierząt, a nawet w meblach tapicerowanych. W domach panują zazwyczaj pożądane temperatury, co pozwala im na szybki rozwój. Mimo że człowiek nie jest podstawowym żywicielem pcheł, mogą na nim przeczekać do momentu pojawienia się atrakcyjniejszego miejsca rozwoju. Tak możemy nieświadomie zarazić pchłami nasze koty lub psy. Choć uważa się, że pasożyty dotyczą przede wszystkim kotów wychodzących, mogą pojawić się w domu i zaatakować naszego niewychodzącego czworonoga. To, dlatego warto zachować czujność, obserwować zwierzę oraz regularnie sprawdzać stan i kondycję jego sierści oraz skóry. Dzięki temu będziemy w stanie uchronić kota od problemów dermatologicznych oraz zapobiec pladze pcheł w domu. W tym wypadku istotną rolę odgrywa czas. Im szybciej zlokalizujemy problem, tym większe szanse na proste i bezproblemowe pozbycie się pasożytów.
Jak zwalczyć pchły u kota?
Znalezienie pchły w kociej sierści wcale nie jest proste, zazwyczaj o inwazji pasożyta dowiadujemy się, gdy nasze zwierzę zaczyna uporczywie się drapać i gryźć poszczególne miejsca na swoim ciele. To znak, że naszego kota mogły zaatakować pasożyty, z którymi trzeba jak najszybciej się uporać. Nigdy nie warto bagatelizować problemu, gdyż najprawdopodobniej będzie się pogłębiać. W tym wypadku kot jest narażony nie tylko na stres, ale także na rozmaite schorzenia dermatologiczne, które znacznie obniżają jakość jego życia. Co więcej, pchła jest żywiciele pośrednim tasiemca.
Jak odpchlić kota? Sposobów jest wiele, jednak warto zacząć od pielęgnacji zwierzęcia oraz dezynfekcji mieszkania. Gdy kot jest przyzwyczajony do kąpieli, warto mu ją zafundować w szamponie przeciwpchelnym, który dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym. Następnie należy użyć specjalnego grzebienia na pchły, dzięki któremu będziemy mogli je wyczesać. Hodowcy zwierząt bardzo często decydują się również na zastosowanie specjalnej obroży przeciwpchelnej lub preparatów, po które warto sięgać, gdy problem jest rozległy. Chemicznych środków na pchły nie należy stosować u kociąt poniżej 3 miesiąca życia. W takim razie jak pozbyć się pcheł u małego kota? Pozostają nam naturalne, domowe sposoby, które również mogą okazać się skuteczne.
Nie można zapominać także o dezynfekcji mieszkania. Niestety pchły zamieszkują także legowiska zwierząt, dywany, meble tapicerowane oraz nasze ubrania, a więc dezynfekcja jest wskazana. W innym wypadku mimo tego, że zwalczymy pchły żerujące na kocie, to ponownie się nimi zarazi, przebywając w domu.
Jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami?
Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się pcheł u kota domowymi sposobami i czy jest to w ogóle możliwe. Otóż tak, warto sięgać po naturalne środki, jednak wyłącznie w przypadku, gdy inwazja pcheł nie jest duża. Mimo że najszybszy i najskuteczniejszy będzie chemiczny środek na pchły dla kota, to warto zdawać sobie sprawę z tego, że to substancje toksyczne, które nie pozostają obojętne dla zdrowia naszego zwierzęcia. Dużo lepszym rozwiązaniem będą metody domowe, które mogą okazać się równie skuteczne. Do popularniejszych sposobów na pchły i kleszcze u kotów, zalicza się różnego rodzaju mieszanki ziół, naparów oraz hydrolaty. Choć w przypadku psów doskonale sprawdzi się olejek lawendowy, który jest znany ze swoich właściwości odstraszających owady, dla kota będzie trujący, tak samo zresztą jak olejek herbaciany i inne olejki eteryczne, warto o tym pamiętać. Jak zwalczyć pchły u kota? Popularnym sposobem jest wcieranie oleju kokosowego na kark oraz między uszy zwierzęcia. Zawarty w nim kwas laurynowy skutecznie zabezpiecza przed ukąszeniem pasożytów. Pomoże także dodawanie 2 tabletek drożdży piwnych do kociej karmy. Istotna będzie także regularna pielęgnacja sierści pupila, należy wyczesywać ją za pomocą specjalnego grzebienia przeciw pchłom. Miejsce, w którym zazwyczaj odpoczywa i śpi zwierze, warto spryskać specjalną mieszanką składającą się z 3 łyżek octu spirytusowego oraz 2 szklanek wody. Legowiska należy prać w temperaturze 90°C, tylko wtedy możemy mieć pewność, że larwy i jaja pcheł zginął.
Decydując się na stosowanie domowych metod ochrony kota przed pasożytami, warto zdawać sobie sprawę z tego, że to, co zadziała w przypadku psa, niekoniecznie będzie skuteczne i bezpieczne dla kociego zdrowia. Warto zwrócić uwagę także na skład chemicznych środków do walki z pchłami, obroże dedykowane psom, dla kotów mogą być zabójcze.
Czy pchły mogą przenieść się z kota na człowieka?
Wielu hodowców kotów i psów, z pewnością dręczy pytanie, czy jest szansa, że pchły przejdą na nich i również będą żerować na ich skórze. Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ nasze ciało nie jest przyjaznym środowiskiem dla rozwoju i rozmnażania się pcheł. Choć pchły mogą kąsać człowieka, ryzyko, że staniemy się ich żywicielami na dłuższy czas jest mało prawdopodobne. Nie należy więc obawiać się o to, że staniemy się kolejnymi ofiarami pasożytów, niemniej jednak warto zadbać o swoje zwierzę oraz przeprowadzić dokładną dezynfekcję domu, aby problem z pasożytami nie nawracał.
Jak zwalczyć pchły u kota? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, gdyż dużo zależy od tego, jak zaawansowany jest problem oraz czy pasożyt rozpanoszył się również w naszym domu. Zawsze lepszym rozwiązaniem jest zapobiegać pojawieniu się pcheł i kleszczy, niż później mielibyśmy się mierzyć z inwazją owadów. To, dlatego profilaktyka jest niezwykle istotna. Dbając o swojego kota, podając mu regularnie środki ochronne przeciw pchłom i kleszczom, bez wątpienia będziemy w stanie uniknąć wielu problemów w przyszłości, co więcej być może dzięki temu unikniemy kosztownego leczenia.
Jeżeli chodzi o środki chemiczne, to zawsze należy podawać je zwierzęciu pod kontrolą lekarza weterynarii, gdyż zawierają substancje trujące, które w wyższych dawkach mogą mieć negatywny wpływ na kocie zdrowie.
Domowe sposoby na pchły u kota nie są złym rozwiązaniem, pod warunkiem, że nasze zwierzę nie jest zbyt mocno zainfekowane. Lepiej na początku zastosować naturalne, mniej inwazyjne metody, niż od razu sięgać po środki chemiczne, które nierzadko są trujące. Tak, więc podane w nieodpowiedniej dawce mogą bardzo negatywnie wpływać na kocie zdrowie i samopoczucie. Oczywiście, gdy sytuacja jest poważna i domowe sposoby okażą się nieskuteczne, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii, który zaplanuje odpowiednie leczenie.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl