Fontanna dla kota – czy warto kupić poidełko?

Dla wielu właścicieli automatyczna fontanna dla kota to jedynie zbędny gadżet o znikomej przydatności. Czy faktycznie jest to niepotrzebny element wystroju, który jest zupełnie obojętny dla kota? Z tym na pewno nie zgodzą się właściciele kotów, które odmawiają picia wody z innego źródła niż wodopój dla kota w postaci fontanny. Koty mają tendencję do spożywania zbyt małej ilości wody, co w połączeniu z karmieniem suchą karmą, bardzo szybko doprowadzić może do rozwoju przewlekłej choroby nerek. Jest to bardzo groźna i typowa choroba, na którą w uproszczeniu zapadają koty w wyniku obecności zbyt małej ilości wody w diecie. Niektóre koty odmawiają picia stojącej wody z miski. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest dla nich zakup poidełka takiego jak fontanna dla kota, gdzie woda ciągle jest w ruchu. Znaczna część kotów preferuje spożywanie wody jedynie w takiej postaci, a więc dla właściciela chcącego chronić swojego pupila przez odwodnieniem zakup fontanny dla kota jest obowiązkowy!

 

Ile wody powinien pić kot w ciągu dnia?

To pytanie pada w gabinetach weterynaryjnych podczas wizyty prawie każdego właściciela kota. Opiekunowie szybko zauważają, że ich podopieczni niechętnie interesują się piciem wody z miseczki. Lekarz podczas badania klinicznego oraz na podstawie wyników badania krwi często jest w stanie stwierdzić u takich kotów lekki stopień odwodnienia. Kot powinien dziennie wypijać około 50-60 ml płynu na kilogram masy ciała, a więc dla kota ważącego 4 kg będzie to około jedna szklanka wody dziennie. Jeśli kot nie będzie wypisał minimum swojego dziennego zapotrzebowania może dojść do odwodnienia, które, jeśli będzie utrzymywało się przez długi czas, może prowadzić do rozwoju choroby nerek. Na skutek dostarczania organizmowi zbył małej ilości wody, organizm stara się jak najbardziej ograniczyć jej straty. Produkowany jest bardzo zagęszczony mocz, a do krwioobiegu wydzielane są hormony odpowiadające za zatrzymanie wody w organizmie. Taki stan jest bardzo niekorzystny dla nerek, które zmuszone są do produkcji o wiele bardziej zagęszczonego moczu.

Jeśli zwierzę wypija o wiele więcej wody, niż wskazuje jego dzienne zapotrzebowanie, to również jest to sprawa, która powinna zaniepokoić właściciela. Zbyt duże pragnienie, określane przez lekarzy weterynarii jako polidypsja, często jest wynikiem chorób metabolicznych jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy.

Dlaczego koty odmawiają picia wody z miski?

Z ten stan odpowiadają przodkowie współczesnych kotów domowych i ich tryb życia, który zapisany jest w genach każdego kota. Dawniej dostęp do wody był ograniczony, a zbiorniki wody stojącej były miejscem żerowania większych drapieżników, przez co korzystanie z nich nie było bezpieczne. Ta niechęć do wody stojącej wynikająca z woli przetrwania może być zakodowana w umysłach kotów domowych po dziś dzień. Kolejną kwestią jest fakt, że koty polujące spożywają zwierzynę w całości, dzięki czemu wraz z pokarmem dostarczają organizmowi dużą ilość wody. Płyny pobierane były wraz z pożywieniem, dlatego zapotrzebowanie kotów na wodę pitną było znaczne mniejsze niż obecnie. Szczególnie koty karmione suchą karmą powinny spożywać dodatkowo duże ilości wody, ponieważ pokarm nie zaspokaja ich dziennego zapotrzebowania.

Niechęć do picia wody z miski może mieć także przyczyny behawioralne. Koty są bardzo wyczulone na smaki i zapachy, stąd niechęć do picia wody z zabrudzonej miski. W wodzie stojącej szybko rozwijają się bakterie i grzyby, a na jej powierzchni osadzają się zanieczyszczenia z powietrza. Jeśli woda stojące nie jest przez właściciela wymieniana wystarczająco często, to może być to powód, dla którego kot odmawia spożywania z niej wody. Często problemem może być także materiał, z którego wykonana jest miska. Miski plastikowe czy metalowe mogą powodować podrażnienia pyszczka i związany z nimi dyskomfort. Koty szybko skojarzą, że po kontakcie z miską odczuwają swędzenie czy pieczenie i przestaną z niej korzystać. Problemem może być także za mała średnia miski czy niestabilne podłoże, na którym jest ona umieszczona. Jeśli miska jest za mała, to podczas picia kocie wibrysy mogą dotykać jej brzegów. Są to włosy czuciowe kota, wokół których w skórze znajdują się liczne komórki nerwowe przekazujące bodźce do ośrodkowego układu nerwowego. Dotykanie miski wibrysami może być na kota niekomfortowe, w związku z czym także nie będzie chciał pić wody z takiego naczynia. Położenie miski z wodą w domu także ma duże znaczenie dla kotów. Nie powinna ona znajdować się w pobliżu kuwety, a niektórym kotom przeszkadza, gdy miska z wodą umieszczona jest obok miseczki z jedzeniem.

Jak zachęcić kota do spożywanie większej ilości wody?

Jak zachęcić kota do spożywanie większej ilości wody?

Należy zastanowić się jaka może być przyczyna tego, że kot odmawia picia wody. Na początku warto spróbować wprowadzić zmiany, które być może przekonają kota do picia wody. Być może należy częściej czyścić miseczkę, a wodę wymieniać kilka razy dziennie. Zmiana położenia miski z wodą i przeniesienie jej np. na parapet czy górę szafy będzie dla kota ciekawą innowacją i może zachęcić go do picia wody z nietypowego miejsca. Porozkładanie w domu kilku miseczek także może być dobrym pomysłem. Warto także wymienić plastikowe i metalowe miski na maseczki ceramiczne, które nie będą drażniły pyszczka kota. Należy także zadbać o ich odpowiedni rozmiar, aby nie drażniły wibrysów.

Kolejnym sposobem jest dodawanie do karmy kota niewielkiej ilości wody, aby ją rozrzedzić. Przemycana w ten sposób woda może być dla kota o wiele atrakcyjniejsza niż picie czystej wody z miski. Woda spożywana z pokarmem to dla kota naturalny sposób pokrywania zapotrzebowania organizmu, dlatego ta prosta metoda może znacznie pomóc właścicielowi w dbaniu o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia. Podzielenie posiłku na kilka mniejszych porcji także może wpłynąć na ilość pobieranej przez niego wody. Zazwyczaj po posiłku koty kierują się w stronę miseczki z wodą i biorą kilka niewielkich łyków. Jeśli posiłki podawane będą częściej, to kot częściej będzie także pił wodę z miseczki.

Niektóre koty, mimo zmiany misek i ich położenia w domu, nie są zainteresowane spożywaniem wody stojącej. Mogą się też zdarzyć bardzo wybredne osobniki, które nie tolerują zbyt rozwodnionego pokarmu i odmawiają jego jedzenia. Jedynym sposobem, aby zachęcić takich czworonogów do picia wody może okazać się źródło wody w ruchu. Koty chętniej piją świeżą wodę, która znajduje się w ruchu, jak np. wodę kapiącą z kranu. Dzięki temu spostrzeżeniu powstały liczne poidełka dla kotów, które zapewniają zwierzakom dostęp do świeżej wody w ruchu. Zakup takiego urządzenia może okazać się jedyną opcją dla właścicieli kotów, które odmawiają spożywania wody w jakiejkolwiek innej postaci. Jest to także dobre rozwiązanie podczas krótkich wyjazdów. Koty nie lubią zmiany środowiska i jest to dla nich ogromny stres, którzy może wywoływać groźne choroby. Z tego powodu niewskazane jest, aby właściciele zabierali swojego czworonożnego przyjaciela na wycieczki. Nie zawsze jednak jest możliwość, aby ktoś bliski mógł zaopiekować się kotem podczas nieobecności opiekunów. Automatyczne poidełko wraz z dozownikiem karmy zapewni zwierzęciu jedzenie i picie podczas nieobecności właściciela, co stanowi idealne rozwiązanie podczas krótkich, kilkudniowych wycieczek.

Rodzaje fontann dla kota – które poidełko wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poidełek wykonanych z różnych materiałów i różnej wielkości. Ważne, aby dobrać odpowiednie poidełko dla kota dopasowane specjalnie dla jego potrzeb. Ceramiczna fontanna dla kota będzie dobrym pomysłem dla zwierzaków, których uczulają plastikowe i metalowe miski. Warto zadbać o odpowiedni rozmiar fontanny, aby jej brzegów nie dotykały wibrysy podczas picia. Fontanny dla kota wymagają częstego czyszczenia tak samo jak zwykłe miski z wodą. Jeśli będą pokryte brudem, to na jej powierzchni zaczną rozwijać się drobnoustroje, a kot odmówi picia wody z takiego źródła. Dobrym rozwiązaniem jest zakup łatwo rozkładanego poidełka, którego części mogą zostać umyte w zmywarce. Dzięki temu łatwiejsze będzie zachowanie czystości fontanny na co dzień. Droższe poidełka posiadają także specjalne filtry węglowe, które mają za zadanie oczyszczać wodę z mikro zanieczyszczeń. Dzięki temu kot będzie pił wodę najlepszej jakości. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów zgodnie z zaleceniami producenta, aby spełniał on swoją rolę. Uwaga, ponieważ niektóre fontanny dla kotów mogą być głośne i odstraszać koty swoim hałasem, przez co zupełnie nie będą spełniały swojej funkcji. Dlatego przed zakupem warto nie tylko dokładnie obejrzeć poidełko dla kota, ale także podłączyć je do prądu aby sprawdzić poziom generowanego przez nie hałasu. Droższe fontanny cechują się nie tylko niższym poziomem hałasu, ale także dodatkowymi funkcjami jak różne opcje przepływu wody, co jeszcze bardziej zachęca kota do jej picia.

Fontanna dla kota z czujnikiem ruchu to nowoczesne poidełko, które wzbudza ruch wody, gdy obok niego pojawi się zwierzę. Takie urządzenie musi być jednak nieustannie podłączone do prądu, dlatego musi być umieszczone blisko kontaktu. Fontanny, które wymagają stałego podłączenia do prądu są najbardziej popularne. Fontanna dla kota bezprzewodowa, jak poidełko dla kota na baterie to dobre rozwiązanie, gdy w pobliżu nie ma żadnego gniazdka lub wszystkie są zajęte. Fontanna dla kota na baterie ma ten minus, że dość często należy wymieniać jej baterie, co może być dość uciążliwe. Ta opcja umożliwia jednak umieszczenie poidełka w dowolnym miejscu w mieszkaniu, dzięki czemu kot może pić wodę w ulubionym miejscu.

Cena zakupu poidełka dla kota zależy przede wszystkim od jakości materiałów, z których jest ono wykonane. Najtańsze fontanny wykonane będą zazwyczaj z plastiku i pozbawione będą udogodnień w postaci filtra czy różnych opcji przepływu wody. Ceramiczne fontanny będą zdecydowanie droższe, a te najlepszej jakości w zestawie będą posiadały wymienne filtry oraz antypoślizgowe nóżki. Dobrej jakości poidełko dla kota kosztować może nawet około 200 złotych.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Tipsy dla kota – wady i zalety
Wyprawka dla kota – niezbędne wyposażenie dla kota
Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota
Przeziębienie u kota – jak rozpoznać, czy kot jest przeziębiony?
Czy koty widzą kolory? Jak koty widzą ludzi i świat?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *