German rex – charakterystyka i opis rasy

Większość osób decydujących się na posiadanie kota zwykle wybiera zwykłego, europejskiego kota krótkowłosego, który jest znany ze swojej urody i wspaniałego charakteru. Jednakże, jeśli chcemy mieć rasowego kota, mamy do wyboru wiele ras o różnym wyglądzie i charakterze. Jedną z ras, która z pewnością przykuwa uwagę swoim wyjątkowym stylem, jest rasa German Rex. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kota tej rasy, warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętajmy, że koszt zakupu german rexa to nie jest jedyny wydatek jaki czeka nas w życiu zwierzaka, a sam pupil wymaga od nas opieki i odpowiedzialności.

 

German rex – wzorzec rasy

Rasa kota German Rex ma orientalny wygląd i charakteryzuje się smukłą, drobną budową ciała, wydłużoną szyją, nogami i ogonem. Ich głowa jest szeroka i skrócona, w kształcie ostrego klina, a uszy nisko i głęboko osadzone, o szerokiej podstawie i ostrych końcówkach. Koty te mają krótką, miękką i falistą sierść, która nie powinna zawierać włosów ościstych, co jest najsilniejszą cechą odróżniającą germany od devonów. Futerko przyjmuje przez charakterystyczny wygląd „owczego kożuszka”. Ich wibrysy i brwi są również poskręcane i zwykle krótkie lub średniej długości. Występują we wszystkich maściach dostępnych u kota domowego, a kolor oczu zależy głównie od koloru ich sierści. Mimo że rasa ta ma falistą sierść, to nie powinna mieć łysych plam na ciele. German Rex jest spokrewniony z rasą Cornish rex, jednakże jest o kilka dekad starsza a krzyżowanie z tymi osobnikami nastąpiło wiele lat po stworzeniu rasy, by poprawić skręt i jakość włosa. Ponadto german rex jest łudząco podobny do rasy Devon Rex, do tego stopnia, że organizacja CFA (the Cat Fanciers Association) nie odróżnia wzorców tych dwóch ras i wszystkie osobniki uznaje za Devony. Z pozostałych najważniejszych cklubów, Zarówno FIFe, jak i LOOF uznały rasę niemiecki rex.

German rex – charakter

German rex to rasa kotów o umiarkowanym temperamencie, ale jednocześnie bardzo przyjazna i lubiąca być w centrum uwagi swojej rodziny. Są one odważne i pewne siebie, co czasem może prowadzić do problemów z innymi zwierzętami, więc trzeba być ostrożnym podczas wprowadzania ich do nowych sytuacji. German rex nie powinny wychodzić same na zewnątrz, ponieważ nieświadomie mogą narażać się na niebezpieczeństwo i nie powrócić do domu. Wychodzenie na spacer na smyczy jest jednak dobrym sposobem na zapewnienie im odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji psychicznej. German rex jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i nie lubi być sam, dlatego ważne jest, aby zapewnić im towarzystwo innych kotów lub psów, gdy nikogo nie ma w domu przez cały dzień, w przeciwnym razie koty będą się nudzić, wokalizować, drapać kanapy. Może również wykazać z samotności zachowania samookaleczające np. nadmierne wylizywanie a nawet wygryzanie sierści i uszkadzanie skóry.

German rex – długość życia, zdrowie i choroby

Poza nadwagą nie zanotowano wielu typowych chorób dla German rexów. Jednakże przodkowie tej rasy powstali poprzez krzyżowanie kotów, takich jak dachowce o falującej sierści, koty burmańskie i brytyjskie, oraz cornish rex. Niestety, ze względu na takie pochodzenie, koty te mogą być podatne na choroby charakterystyczne dla wszystkich wymienionych ras.

  • Kardiomiopatia przerostowa – jest to choroba polegająca na silnej rozbudowie ściany lewej komory serca, skutkując znacznym zmniejszeniem światła komory i wzrostem obciążenia całego układu krwionośnego zwierzaka. Z reguły nie daje żadnych objawów, może za to prowadzić do nagłej śmierci sercowej w trakcie większego wysiłku np. skoku na szafę czy zabawy. Z tego powodu warto brać kota na coroczne badanie echo serca. Jest to choroba nieuleczalna, której rozwój można jednak nieco opóźniać, stosując leki odciążające układ krążenia.
  • Miastenia czyli inaczej nużliwość mięśni – jest to choroba wieloczynnikowa, która przebiega z zanikiem receptorów na mięśniach szkieletowych. Na początku objawia się lekką niezbornością, niedowładami jednak stale postępuje, prowadząc ostatecznie do paraliżu i śmierci z uduszenia na skutek porażenia mięśni oddechowych. Leczenie polega na szybkim wprowadzeniu sterydów by opóźnić postęp zmian, oraz cholinomimetyków, pomagających pobudzić mięśnie do pracy.
  • Choroby skóry – German rex są nieco bardziej podatne na alergie pokarmowe i kontaktowe, świąd i łojotokowe zapalenie skóry, oraz zapalenie uszu, dlatego zaobserwowanie zmian powinno skłonić nas do wizyty u lekarza weterynarii celem określenia przyczyny i wyeliminowania szkodliwego czynnika.
  • Wrodzona dziedziczna głuchota – dokładna przyczyna nie została poznana, zaleca się by osobniki głuche nie stawały się zwierzętami hodowlanymi i nie przekazywały genów dalej.
  • Hemofilia – w głównej mierze zależna od niedoborów witaminy K, ale również czynników krzepnięcia von Willebrandta.
  • Nadwichnięcia rzepki i dysplazja stawu biodrowego – objawiają się lekkimi lub nasilającymi kulawiznami lub sztywnością chodu. Do postawienia diagnozy konieczna może być wizyta u radiologa i ortopedy by wdrożyć odpowiednie leczenie i poprawić komfort życia kota

Ile żyje kot rasy german rex? Są stosunkowo długowieczne czyli mogą żyć nawet 20 lat, chociaż średnia wieku waha się między 16-18 lat.

German rex – pielęgnacja

Chociaż wydawać by się mogło, że sierść German Rex wymaga dużo uwagi, to w rzeczywistości nie jest to takie skomplikowane. Zwykle „owczy kożuszek” nie potrzebuje częstego szczotkowania, ponieważ nie kłębi się ani nie plącze, wystarczy od czasu do czasu wygładzić ją miękką ściereczką, by nadać połysk. Warto jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu zębów i pazurów kota. Koty naturalnie ścierają pazury, korzystając z drapaków lub drzew, ale jeśli zauważysz, że Twój pupil stuka podczas chodzenia lub nie może schować całkowicie pazurów, to może to oznaczać, że są one za długie i mogą prowadzić do zranień lub problemów z postawą. Trzeba również dbać o zęby kota. Wiele osób decyduje się na wizytę u weterynarza dopiero wtedy, gdy zauważą nieprzyjemny zapach z pyszczka lub krwawienie, ale wtedy może już być za późno, a konieczne może być usunięcie zębów.

German rex – żywienie

Żywienie kota rasy German Rex nie różni się znacząco od żywienia innych ras kotów. Koty są praktycznie całkowitymi mięsożercami, co oznacza, że ich dieta nie powinna opierać się na cukrach, które często występują w karmach komercyjnych. Nadmiar cukru związany z skrobią, mąką i ryżem może prowadzić do cukrzycy typu II, a więc dieta kotów powinna składać się głównie z białka i tłuszczu zwierzęcego, z dodatkiem witamin i minerałów oraz tylko w mniejszej ilości z owoców i warzyw. W przypadku braku odpowiedniej karmy, można rozważyć metodę żywienia BARF, polegającą na przygotowywaniu posiłków z surowego mięsa i dodatków diety. Jednak jest to metoda trudna i wymaga specjalistycznego przygotowania, a niewłaściwe jej stosowanie może prowadzić do chorób metabolicznych u kota. Koszty żywienia kota na pełnowartościowej karmie wahają się między 130 a 200 zł miesięcznie, zależnie od potrzeb indywidualnych zwierzęcia.

German rex – kocięta i hodowla

German rex jest bardzo mało popularna i ciężko osiągalną rasą kotów. Ile kosztuje więc rasowy kot? Obecnie w Polsce niezwykle ciężko znaleźć hodowlę tych kotów, a cena kociaka sprowadzanego zza granicy waha się od 3000 euro do nawet 6000 euro. Z tego powodu, większość miłośników rasy ostatecznie decyduje się na kupno devon rex lub cornish rex, którego wygląd jest bardzo zbliżony. Kupując kocięta tylko od zarejestrowanych hodowców zrzeszonych w oficjalnych organizacjach, jak WCF czy FIFe, unikniemy ryzyka zakupu zwierząt z nieodpowiedzialnych hodowli, w których nie przestrzega się standardów zdrowotnych, genetycznych i behawioralnych. Takie kocięta mogą być chore lub mieć problemy z zachowaniem w przyszłości. Rodowód to wbrew pozorom nie tylko papierek, lecz świadectwo, że hodowla działa w sposób legalny i doglądany przez lekarza weterynarii. Warto obserwować również tematyczne grupy na mediach społecznościowych, ponieważ zdarza się, że dorosłe koty rasowe są tam  po swoim okresie hodowlanym oddawane do adopcji.

German rex – historia rasy, ciekawostki

  • Historia: German Rex pojawił się po raz pierwszy w Niemczech w 1946 roku. Matką pierwszej hodowli była kotka o imieniu Lämmchen, której kręcone futro przyciągnęło uwagę hodowcy.
  • Choć rasa ta nazywa się „German Rex”, to koty tej rasy występują głównie poza Niemcami. Są popularne w krajach skandynawskich, Rosji, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.
  • Hodowla German Rex wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Nie jest to łatwa rasa do hodowli ze względu na skomplikowaną genetykę i trudności w utrzymaniu kręconego futra.
  • Niektóre słynne postacie z historii miały w swoim domu koty German Rex. Jednym z nich był niemiecki pisarz Heinrich Böll, który uwiecznił swoją kotkę w jednej z powieści.

German  rex – dla kogo?

Wady:

  • Mało popularny, mało poznany pod względem medycznym kot- ciężko oszacować jakie koszty leczenia w przyszłości czekają potencjalnego właściciela.
  • Nie powinien pozostawać długo samotnie w domu
  • Słabszy instynkt samozachowawczy

Zalety:

  • Silnie przywiązuje się do właściciela
  • Nielękliwy
5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Devon rex – charakterystyka i opis rasy
Devon rex – opis i charakterystyka rasy
Tipsy dla kota – wady i zalety
Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Miauczenie kota – co oznacza? Rodzaje miauczenia kota
Czego nie lubią koty? – zapachy odstraszające koty
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *