Gończy węgierski –  madziarski pies myśliwski

Gończy węgierski, inaczej zwany gończym siedmiogrodzkim, to starożytny pies myśliwski, który na codzień charakteryzuje się spokojem i opanowaniem, a swój temperament wykorzystuje podczas łowów. Sierściuch ten uwielbia przebywać w towarzystwie bliskich i choć jest niezależny i zdeterminowany, to w stosunku do rodziny zawsze troskliwy i oddany. Jeżeli szukasz towarzysza do długich spacerów po lesie, koniecznie zapoznaj się z tą rasą!

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Terytorialność

Linienie

Kontakt z innymi psami

Kontakt z kotami

Kontakt z dziećmi

 

Gończy węgierski – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 55-65 cm
  • Sierść krótka i twarda
  • Długość życia 10-12 lat
  • Waga 25-30 kg

Gończy węgierski – wzorzec rasy

Gończy węgierski według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) kwalifikuje się do grupy psów gończych, posokowców i ras pokrewnych, w sekcji psów gończych średniej wielkości. Rasa polega próbom prasy. Występują dwie odmiany: krótkonożna i wysokonożna, jednak obie rasy są bliskie wymarcia, o czym świadczy spadek liczby wpisów do Węgierskiej Księgi Rodowodowej.

Jak wygląda gończy węgierski? Psy opisywanej rasy są średniej wielkości, zarówno samce, jak i suki mierzą do 65 cm i ważą około 30 kg. Głowa gończego jest długa, z prostym nosem i mocnymi zębami, ze zgryzem nożycowym. Oczy ciemnobrązowe, owalne. Uszy oklapnięte, z zaokrąglonymi końcami. Tułów jest mocny, dobrze umięśniony. Klatka piersiowa szeroka i długa. Brzuch podciągnięty. Grzbiet prosty, a zad wąski. Ogon osadzony nie za wysoko, w spokoju zwisa, podczas polowania jest zakręcony na grzbiecie.

Włos gończego wysokonożnego jest dłuższy, gęstszy, szorstki, z podszerstkiem. Jego podstawowym umaszczeniem jest czarny, niekiedy z białym znacznikiem na piersiach, łapach i na ogonie. Brązowe podpalanie znajduje się na łukach brwiowych, kufie, górnych częściach kończyn. Odmiana krótkonożna charakteryzuje się krótkim włosem, gładkiem, dobrze przylegającym. Podstawowym umaszczeniem jest czerwony brąz, który blednie na brzuchu i kończynach. Białe znaczniki mogą występować na czole, piersiach, łapach i końcówce ogona.

Gończy węgierski – charakter

Węgierski gończy to zrównoważony pies, który w domu zachowuje się spokojnie, a swój temperament demonstruje dopiero podczas pracy. Zdecydowanie charakteryzuje go wytrwałość i determinacja. Jest to z przeznaczenia rasa myśliwska, dlatego gończe uwielbiają spacery po lesie i zabawy związane z tropieniem, bez smyczy, jednak zawsze w towarzystwie właściciela. Pomimo faktu, że nie jest to pies towarzyski, wobec swojej rodziny zawsze jest czuły i oddany. W stosunku do obcych może okazać się nieufny i bojaźliwy, dlatego socjalizacja od pierwszych dni jest kluczowa w kontekście wychowania tej rasy.

Węgierski ma nieskończone pokłady energii. Potrzebuje długich spacerów z aspektem tropiącym. Ogród przed domem nie spełni jego potrzeb, musi być porządnie wybiegany, wówczas w domu ceni sobie wygodny odpoczynek i spokój. Jest to rasa zdecydowanie niezależna, która może pracować samodzielnie, ale lepiej czuje się w kontakcie z człowiekiem.

Gończy lubi dzieci, jednak każda zabawa powinna przebiegać pod kontrolą dorosłego. W przypadku innych zwierząt, zwłaszcza samców – opisywana rasa chce dominować. Inne gatunki są akceptowane, tylko jeśli węgierski wychowywał się z nimi od małego.

Gończy węgierski – długość życia

Długość życia gończego węgierskiego waha się między 10 – 12 lat. I chociaż każdy właściciel sierściucha marzy o jego długowieczności, to należy pamiętać, że jest to cecha osobniczo zmienna.

Odpowiednia troska i regularne wizyty kontrolne u weterynarza mogą znacznie wydłużyć życie twojego czworonoga oraz poprawić jego komfort. Opisywany aspekt zależy w dużej mierze od genetyki, ale także odpowiednio zbilansowanej diety i stylu życia. Wszystko zaczyna się od wyboru hodowli, która w prawidłowy sposób prowadzi każdy miot oraz dba o reproduktorów. Nie można zapominać o regularnych odrobaczeniach i szczepieniach oraz wystarczającej dawce ruchu i pielęgnacji. W przypadku osobników starszych lub schorowanych kluczową rolę odgrywają badania krwi i moczu u weterynarza. Szybka diagnoza wiąże się z lepszym rokowaniem.

Gończy węgierski – zdrowie

Gończy węgierski to rasa zdecydowanie odporna, która na ogół nie miewa problemów zdrowotnych. Długość życia wynosi do 12 lat. Ze względu na obecność podszerstka, opisywana rasa jest odporna na mrozy, a jednocześnie bardzo dobrze znosi upały. Należy jednak pamiętać, żeby podczas cieplejszych dni zapewnić psu zacienione miejsce na odpoczynek oraz stały dostęp do miski z chłodną, świeżą wodą. Gończy, ze względu na swój energiczny charakter, nie miewa problemów z otyłością, należy jednak pamiętać o prawidłowej higienie żywienia i serwowaniu posiłków godzinę po spacerze.

Węgierski gończy cieszy się dobrym zdrowiem i nie jest podatny na żadne szczególne choroby. Jedynym ważnym aspektem w przypadku tej rasy jest dysplazja stawów biodrowych, dlatego odpowiedzialny hodowca przeprowadza konkretne badania u swoich podopiecznych, a osobniki chore wyklucza z rozrodu. Dysplazja stawów biodrowych polega na nieprawidłowej budowie panewki stawowej, co wpływa na zaburzone utrzymanie głowy kości udowej i w konsekwencji dochodzi do jej nadwichnięcia. Ze względu na genetyczne podłoże tej choroby, nie ma możliwości zapobiegania.

Gończy węgierski – pielęgnacja

Pielęgnacja węgierskiego gończego nie jest skomplikowana. Ze względu na krótki i prosty włos, szczotkowanie jest podstawą i stosuje się je raz w tygodniu za pomocą gumowej rękawicy z wypustkami. W okresie linienia czynność tą można powtarzać dwa razy w tygodniu. Kąpiele ograniczamy do minimum, tylko w koniecznych sytuacjach, używając do tego specjalistycznych szamponów.

Powinniśmy także pamiętać o podstawowych czynnościach higienicznych: obcinanie pazurków, szczotkowanie zębów i czyszczenie uszu. W przypadku tego ostatniego, należy w szczególności zwracać uwagę na ich stan. Ze względu na słabą wentylację, mogą często występować stany zapalne przewodu słuchowego.

Gończy węgierski – żywienie

Gończy węgierski nie jest wybredny w kontekście jedzenia i nie wymaga żadnej specjalistycznej diety. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na karmy komercyjne suche lub mokre, czy też samodzielne przygotowywanie posiłków, powinieneś zwracać szczególna uwagę na skład i odpowiednie proporcje. Bazą dobrej karmy jest białko zwierzęce. Zasada jest prosta, im jest go więcej w diecie, tym produkt jest lepszy. Ze względu na żywiołowy charakter gończego i jego duży ruch, dieta tego czworonoga powinna być wysoce energetyczna.

Psu serwujemy posiłki dwa razy dziennie, w ilości zgodnej z zaleceniami producenta w zależności od wagi, stanu zdrowia i wieku. Pamiętajmy, że karma do miski trafia dopiero po spacerze. W przeciwnym razie, gdy pies naje się przed aktywnością ruchową, może dojść do skrętu żołądka i zagrożenia życia sierściucha.

Gończy węgierski – szkolenie i wychowanie

Gończy węgierski jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, jednak ze względu na swoją niezależną naturę bywa uparty i niesforny. Szkolenie madziara wymaga szczególnej staranności i dużej dozy cierpliwości. Trening powinien przebiegać etapami, z użyciem smakołyków. Tylko prawidłowa socjalizacja i  wychowanie sprawią, że dorosły pies będzie posłuszny i zdolny do życia z innymi zwierzętami lub dziećmi.

Tak jak w przypadku każdej innej rasy, szkolenie gończego zaczynamy od najmłodszych lat, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Na początek uczymy maluszka podstawowych komend: reagowanie na imię, siad, zostań, łapa. Dopiero z czasem przechodzimy do trudniejszych zadań i kolejnych etapów. Podczas treningu bądź łagodny ale zdecydowany i uzbrój się w cierpliwość.

Gończy węgierski – szczeniaki i hodowla

Ze względu na małą popularność powyższej rasy poza granicami jego ojczystego kraju, możesz mieć nie lada wyzwanie ze znalezieniem szczeniaka. Przy wyborze hodowli, upewnij się że jest ona zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), a maluszki są zaopatrzone we wszystkie niezbędne badania, szczepienia i dokumenty.

Psów w typie gończym jest cała masa na rynku, dlatego tak łatwo dać się oszukać przez pseudohodowców, którzy oferują czworonogi za niskie ceny, jednak bez rodowodu. Nie powinniśmy dać się skusić atrakcyjnym ofertą. Zazwyczaj tego typu jednostki nie przykładają wagi do zdrowia i socjalizacji swoich podopiecznych, a suki są masowo wykorzystywane tylko do zarobku.

Gończy węgierski – cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak węgierski gończy? Ze względu na małą popularność rasy, nieznana jest średnia cena szczeniaka z hodowli zarejestrowanej przez FCI. Zakłada się więc, że cena może wynosić od 2000 do 4000 złotych. Należy także podkreślić, że w Polsce występuje raptem kilka hodowli tej rasy, więc osoby zainteresowane muszą liczyć się z długim czasem oczekiwania na miot lub dodatkowymi kosztami związanymi ze sprowadzeniem szczeniaka z zagranicy. Jeżeli rasa przypadła Ci do gustu, jednak przeraża Cię fakt kupowania psa spoza granic naszego kraju, powinieneś zapoznać się z Gończym Polskim. Wyglądają prawie identycznie, a ich dostępność będzie znacznie większa.

Rasy gończe są stosunkowo popularne, dlatego jeżeli nie zależy Ci na psie rasowym, możesz skontaktować się z różnymi organizacjami, które zajmują się szukaniem rodzin do adopcji.  Pamiętaj także, że wokół Ciebie na pewno jest schronisko, gdzie dziesiątki lub setki psów czekają na nowy dom. W zamian za opiekę i miłość, możesz mieć pieska całkowicie za darmo.

Koszt utrzymania dorosłego psa wynosi około 300 – 400 złotych w zależności od sposobu karmienia, jego zdrowia i pielęgnacji. Pies to ogromny wydatek i odpowiedzialność. Niech decyzja o jego zakupie lub adopcji będzie starannie przemyślana.

Gończy węgierski – historia rasy, ciekawostki

Już za czasów starożytnych madziarów, rasy w typie gończym wykorzystywane były do naganiania zwierzyny. Węgierski wywodzi się od Gończych tatarskich i w 900 r przybył do Kotliny Panońskiej. Wkrótce, wskutek swobodnej wymiany genów, ukształtowały się poszczególne rasy.

W średniowieczu opisywana rasa wykorzystywana była głównie przez węgierskich królów i arystokratów w celach łowieckich. Istniały wówczas dwie odmiany: długonoga o czarnej szacie z podpalaniem, której używano na Nizinie Węgierskiej do polowania na jelenie, sarny, żubry i dziki  oraz krótkonoga o rudym umaszczeniu, wykorzystywana do polowania na lisy i zające.

W XVIII wieku, w wyniku rozwoju rolnictwa, doszło do zmniejszenia obszarów leśnych, co poskutkowało wyginięciem żubrów, a gończe znacznie straciły na swojej popularności. Na początku XX wieku rozpoczęto rejestrację rasy, jednak została ona przerwana I wojną światową. Po II wojnie światowej populacja rasy węgierskiej była bardzo nikła. Fakt potęgował całkowity zakaz polowań w Transylwanii oraz ograniczenia posiadania broni myśliwskiej na Węgrzech. Wskutek tych działań, w okresie 1944 – 1968 nie zarejestrowano żadnego nowego miotu. W ciągu następnych kilku lat rasa została odbudowana i uznana przez FCI.

  • Gończy węgierski to dziewiąta węgierska rasa zarejestrowana przez FCI
  • Rasa najpopularniejsza jest na Węgrzech oraz w Rumunii. Nieliczne osobniki można spotkać w Czechach, Austrii, Belgii, Holandii i Ameryce Północnej
  • Do Polski został sprowadzony tylko jeden osobnik powyższej rasy ale nie został on zarejestrowany w ZKwP i nie posiadał potomstwa
  • Węgierska nazwa rasy to “erdélyi kopó”, co oznacza “chwytający transylwański”. Transylwania to historyczna kraina, która niegdyś należała do Węgier, obecnie leży na terenie Rumunii, kojarząca się z postacią hrabiego Drakuli

Gończy węgierski – dla kogo?

Jeżeli szukasz towarzysza, który uwielbia ruch i zabawy na świeżym powietrzu, to gończy węgierski może się okazać idealną rasą dla Ciebie. Zwykłe spacery, czy zabawy na ogrodzie nie wystarczą do zaspokojenia potrzeb ruchowych tego sierściucha. Gwarantuje, że nie będziesz w stanie go zmęczyć. Pies jest niezależny, inteligentny i wytrzymały, a jednocześnie przyjacielski i rodzinny. Silna więź pomiędzy tym czworonogiem, a właścicielem buduje rasę o charakterze nie tylko myśliwskim, ale także towarzyskim.

ZALETY:

  • Łatwa pielęgnacja
  • Zdrowy i odporny na warunki pogodowe
  • Lubi dzieci i jest troskliwy dla swojej rodziny

WADY:

  • Wymaga dużo ruchu
  • Silny instynkt łowiecki
  • Potrafi być niezależny i lubi dominować
  • Może się nie dogadywać z innymi psami
  • Wymaga konsekwentnego szkolenia
  • Mało popularna rasa
5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Chart węgierski – sportowy pies oddany rodzinie
Gończy austriacki – górski łowca zajęcy
Gończy polski – wierny pies myśliwski
Gończy niemiecki – germański myśliwy
Gończy szwajcarski – pies o wielu odmianach
Gończy słowacki – urodzony łowca
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *