Irish soft coated wheaten terrier – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: 46-48 cm (pies), 43-46 cm (suka)
- Sierść: miękka, lekko pofalowana
- Długość życia: 12-15 lat
- Waga: 16-20,5 kg
Irish soft coated wheaten terrier – wzorzec rasy
Psy tej rasy określane są przez wzorzec FCI jako psy inteligentne i wierne właścicielowi. Są nieustraszone i bardzo żywiołowe. Terriery to niezawodni przyjaciele i dobrzy obrońcy, cechujący się czujnością. Nie są agresywne.
Klasyfikuje się je jako terriery duże i średnie, a próby pracy nie są wymagane.
Jak wygląda pies rasy Irish soft coated wheaten terrier?
- Głowa mocna, długa, z zaznaczonym stopem
- Kufa dłuższa od mózgoczaszki
- Zgryz nożycowy lub cęgowy
- Oczy ciemne, ciemnoorzechowe
- Uszy małe lub średnie, załamane
- Tułów niezbyt długi
- Klatka piersiowa głęboka
- Ogon niezbyt gruby, noszony radośnie
- Kończyny średniej długości
- Brak podszerstka
- Szata miękka, jedwabista (dorosły pies)
- Dozwolone strzyżenie
- Umaszczenie od jasnopszenicznego do złotorudego
Wzorzec FCI wyraźnie mówi, że jakiekolwiek odstępstwa od wyżej wymienionych norm, uznawane są za wady. Są one klasyfikowane w zależności od stopnia ich nasilenia. Mocno nasilone defekty, takie jak matowa, wełnista sierść lub umaszczenie białe i brązowe, są wadami dyskwalifikującymi. Suki hodowlane i psy reproduktory muszą być zgodne z wzorcem – w przeciwnym razie nie zostaną dopuszczone do dalszej hodowli.
Irish soft coated wheaten terrier – charakter
Jest to pies bardzo wszechstronny. Dzięki swojej spostrzegawczości i czujności świetnie sprawdza się jako pies obronny. Często wykorzystywany również jako pies pasterski ze względu na wigor, żywiołowość i zwinność. Użytkowany był także jako pies myśliwski przy polowaniach na wydry i borsuki, a także do zwalczania szkodników, takich jak myszy i szczury.
Oprócz cech psa użytkowego, wyśmienicie sprawdzającego się w różnego rodzaju pracy, jest też psem o bardzo łagodnym charakterze i przyjaznym usposobieniu. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się jako pies rodzinny – jest cierpliwy i przyjacielsko nastawiony do dzieci. Dogaduje się także z innymi zwierzętami.
Utrzymanie go w dobrej kondycji wymaga regularnych spacerów i dodatkowych aktywności, gdyż są to psy pełne wigoru. Jeśli nie zapewnimy psu odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia, może on wywołać zniszczenia w mieszkaniu. Jest to rasa lubiąca zabawy, której trzeba poświęcić dość dużo czasu.
Irish soft coated wheaten terrier – długość życia
Długość życia tych terrierów wynosi 12-15 lat. Jest to naprawdę dobry wynik, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się wiernym przyjacielem przez długie lata. Aby jednak zachować jego zdrowie na dobrym poziomie, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków i właściwej opieki poprzez m.in.:
- wykonywanie szczepień ochronnych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii,
- regularne odrobaczanie psa, najlepiej z uwzględnieniem badania kału,
- podstawowe badania profilaktyczne przynajmniej raz w roku,
- utrzymanie odpowiedniej masy ciała poprzez zbilansowaną i dobrze dopasowaną do potrzeb zwierzęcia dietę,
- dużą dawkę ruchu każdego dnia – regularne spacery, zabawy i inne aktywności,
- dbanie o prawidłową higienę sierści, skóry, oczu, uszu i zębów.
Irish soft coated wheaten terrier – zdrowie
Długość życia czworonoga zależy głównie od utrzymania go w zdrowiu i dobrej kondycji. Irish soft coated wheaten terrier to rasa dość odporna, jednak i ona czasem ma problemy zdrowotne. Choroby, do jakich są predysponowane, to:
- dysplazja nerkowa – schorzenie, przez które szczeniaki rodzą się z niedorozwiniętymi nerkami, prowadzi do ich niewydolności i poważnych konsekwencji dla całego organizmu,
- nefropatia – wywołuje nadmierne usuwanie białek z osocza podczas oczyszczania krwi w nerkach,
- enteropatia wysiękowa – to choroba układu pokarmowego, dotyczy wchłaniania i trawienia białek, które następuje nieprawidłowo i prowadzi do ich wydalania wraz z kałem,
- choroba Addisona – choroba układu hormonalnego, związana z niedoczynnością kory nadnerczy,
- dysplazja biodrowa i łokciowa – wykonywanie badań i odpowiednio dobierane suki hodowlane i reproduktory pozwalają wyeliminować to schorzenie; badania w przypadku tej rasy nie są jednak obowiązkowe.
Irish soft coated wheaten terrier – pielęgnacja
Dorosły pies tej rasy posiada miękką, lekko falistą okrywę włosową, która wymaga regularnej pielęgnacji. Nie ma podszerstka, dzięki czemu nie przechodzi sezonowego linienia, jak większość innych ras – długość sierści jest ciągle taka sama i osiąga pełną dojrzałość w wieku 2 lat.
Utrzymanie sierści w dobrej kondycji wymaga czesania kilka razy w tygodniu (minimum dwa), zwracając szczególną uwagę na brzuch i uda, na których powstaje najwięcej kołtunów, a także kąpieli, gdy zajdzie taka potrzeba, najlepiej w szamponie przeznaczonym dla psów o długiej, miękkiej okrywie włosowej.
Dozwolone jest strzyżenie psów tej rasy według zasad, jakie określa wzorzec FCI, co ma uwydatnić mocne cechy czworonoga. Jeśli nie mamy doświadczenia w strzyżeniu psów, powinniśmy skorzystać z fachowej pomocy groomera.
Należy pamiętać również o regularnym myciu zębów, czyszczeniu uszu i okolic oczu. Jest to bardzo ważne działanie zapobiegające rozwojowi infekcji i powstawaniu kamienia nazębnego. Istotne są również kontrole w gabinecie weterynaryjnym – zdrowie naszego pupila to najważniejszy element jego dobrego wyglądu.
Irish soft coated wheaten terrier – żywienie
Jak wygląda prawidłowe żywienie terriera? Powinno przede wszystkim spełniać zapotrzebowanie kaloryczne zwierzęcia, które należy dobrać do jego masy, wieku i aktywności fizycznej. Znaczne przekroczenie tej wartości może doprowadzić do nadwagi, a w późniejszym czasie – do otyłości.
Starajmy się wybierać pokarm wysokiej jakości, który dostarczy do organizmu naszego pupila wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe. Dobra karma zawiera minimum 50% świeżego mięsa – jest to główne źródło białka. Ważne w diecie są również oleje oraz źródło witamin, np. owoce, warzywa.
Żywienie naszego pupila powinno być również dostosowane do jego wieku – optymalna częstotliwość podawania psu pokarmu to: szczeniaki – 3-4 razy dziennie, pies dorosły – 1-2 razy dziennie.
Irish soft coated wheaten terrier – szkolenie i wychowanie
Są to psy o przyjacielskim usposobieniu, które są bardzo podatne na naukę i łatwe w szkoleniu – dzięki temu dorosły pies wykorzystywany jest w naprawdę wielu dziedzinach. Żywiołowość tych psów sprawia jednak, że szybko znudzą się ćwiczeniem powtarzanym zbyt długo, dlatego powinniśmy wykazać się kreatywnością i urozmaicać ich szkolenie.
Jeśli mamy szczeniaki, należy zadbać też o ich prawidłową socjalizację – przyzwyczajenie ich do nowych miejsc, ludzi, dzieci, innych zwierząt. Wczesne rozpoczęcie pracy z młodym psem pomoże nam uniknąć problemów behawioralnych w późniejszych latach. Jeśli jednak nie mamy umiejętności i doświadczenia w tym procesie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty.
Irish soft coated wheaten terrier – szczeniaki i hodowla
Jeśli decydujemy się na szczeniaki tej rasy, powinniśmy najpierw znaleźć odpowiednią hodowlę i sprawdzić, jakie warunki są w niej zapewnione – czy suki hodowlane są w dobrej kondycji, czy szczeniaki są odrobaczone, zaszczepione, czy są odpowiednio karmione i czy hodowla działa legalnie – czy należy do Związku Kynologicznego.
Jeśli hodowla nie jest zarejestrowana w związku, to jest pseudohodowlą – cena za szczeniaki jest niższa, jednak są to psy bez rodowodu, które mogą być obarczone jakimiś wadami genetycznymi ze względu na niewykonywanie badań przez hodowców w celu zaoszczędzenia. Często w takich miejscach dochodzi do rozmnażania psów, które nie powinny być przeznaczone do hodowli.
Irish soft coated wheaten terrier – cena
Ile kosztuje Irish soft coated wheaten terrier? Cena może wynosić od 3 do 4,5 tysiąca złotych. Jest ona uzależniona od renomy hodowli, z której chcemy zakupić psa i osiągnięć rodziców. Cena zawiera koszt utrzymania matki i szczeniąt, pokrycia, startów w wystawach, a także czas i wiedzę hodowcy, który poświęcił na opiekę nad czworonogami.
Na pewno znajdziemy w Internecie ogłoszenia o tańszych terrierach, jednak są to zapewne psy bez rodowodu z pseudohodowli, które mogą wymagać w niedalekiej przyszłości kosztownego leczenia. Jeśli nie stać nas na kupno psa z hodowli FCI, to dużo jest psów w typie rasy do adopcji – możemy dać psu kochający dom za darmo.
Irish soft coated wheaten terrier – historia rasy, ciekawostki
Rasa ta wywodzi się z Irlandii i powstała około 200 lat temu. Jest powiązana z kerry blue terrierem i terrierem irlandzkim. Na początku była to rasa głównie wykorzystywana przez rolników do pilnowania gospodarstwa. Nadawały się do tego idealnie ze względu na duże zdolności i wielkość generującą mały koszt utrzymania.
Po raz pierwszy Irish soft coated wheaten terrier pojawił się na wystawie w Dublinie w 1870 r. a pierwszy wzorzec zanotowano w latach 80. XIX wieku. Rasa ta cieszy się popularnością w Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie jest ona zbyt popularna.
Irish soft coated wheaten terrier – dla kogo?
Irish soft coated wheaten terrier będzie świetnym wyborem dla osób uwielbiających aktywność fizyczną ze względu na duże zapotrzebowanie tej rasy na ruch. Jego utrzymanie nie jest wymagające, jest odporny i rzadko choruje, dzięki czemu może być dobrym przyjacielem na długie lata.
Sprawdzi się również jako pies użytkowy – do pilnowania posiadłości czy na polowania. Jego bystrość, wysoka inteligencja i łatwość szkolenia sprawiają, że szybko i chętnie się uczy. Dodatkowo jest wiernym i oddanym swojemu właścicielowi czworonogiem.