Jak czyścić uszy psu?

Każdy świadomy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymanie czystości uszu pupila jest ważną częścią podstawowej pielęgnacji. Niektóre psy wymagają sporadycznego czyszczenia uszu, podczas gdy inne, takie jak te ze skłonnością do infekcji ucha lub psy spędzające dużo czasu w wodzie, mogą potrzebować tego zabiegu znacznie częściej. Nierzadko czyszczenie uszu psa może stanowić wyzwanie, zwłaszcza, jeśli pies nie był przyzwyczajany do tej czynności od pierwszych miesięcy swojego życia.

 

Jak rozpoznać problemy z uszami u psa?

Dobrą wiadomością jest to, że wiele psów ma naturalnie zdrowe, czyste uszy i z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie będą musiały być poddawane temu zabiegowi. Niezbyt liczna grupa czworonogów może natomiast wymagać regularnego czyszczenia uszu, aby zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń, co może w efekcie prowadzić do infekcji ucha. Rasy psów z długimi, zwisającymi uszami, takie jak bassety i cocker spaniele, należą do tych, które są najbardziej narażone na infekcje ucha, choć to schorzenie może się przytrafić każdej rasie.

Sprawdzanie stanu zdrowia uszu psa powinno odbywać się regularnie. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak:

  • trzepanie głową,
  • drapanie się po uszach,
  • zaczerwienienie małżowiny usznej,
  • tkliwość uszu,
  • gromadzenie się wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu,

koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeśli Twój pies ma infekcję, będzie miał uszy wrażliwe na dotyk, zaczerwienione i zaognione. Może również regularnie potrząsać głową lub próbować podrapać się po uszach, ponieważ zapalenie uszu jest dla psów wyjątkowo nieprzyjemne. Możesz również zauważyć wydzielinę pochodzącą z ucha, która może mieć nieprzyjemny zapach lub nietypowy kolor. Tylko ukierunkowane leczenie dobrane przez lekarza weterynarii po przeprowadzeniu szczegółowych badań da szansę na wyleczenie. Dużą rolę w zapobieganiu nawrotom infekcji będzie również zalecona przez niego odpowiednia profilaktyka.

Problemy z uszami mogą być wywoływane przez różne patogeny, m.in.:

  • pasożyty – świerzb uszny,
  • grzyby – drożdżaki z gatunku Malassezia,
  • bakterie – ziarniaki, pałeczki,
  • a także ciała obce, np. kłosy lub nasiona traw.

Jak wygląda zdrowe psie ucho?

  • kolor skóry delikatnie różowy,
  • brak zanieczyszczeń i wydzieliny,
  • brak nieprzyjemnego zapachu,
  • zachowanie prawidłowego kształtu ucha.

Jeśli uszy Twojego psa wyglądają w ten sposób to znaczy, że nie wymagają one codziennej pielęgnacji, a jedynie regularnej profilaktyki w postaci kontroli i unikania częstych kąpieli.

Zanim zdecydujesz się na samodzielne czyszczenie uszu psa, zasięgnij opinii lekarza weterynarii, aby dowiedzieć się, jak często należy to robić i czy w przypadku Twojego pupila jest taka konieczność. Wiek, rasa, kształt uszu, długość sierści i poziom aktywności mogą być pomocne w określeniu częstotliwości. Warto pamiętać, że z drugiej strony nadmierne czyszczenie może powodować podrażnienie kanału słuchowego, a to może prowadzić do infekcji. Niektóre psy, które mają zdrowe, czyste uszy, mogą nigdy nie wymagać tego zabiegu.

Oto kilka kroków, które należy wykonać i wskazówki dotyczące czyszczenia uszu psa:

  1. Przygotuj wszystkie potrzebne do tego zabiegu rzeczy. Niezbędne będą: ręcznik papierowy, rękawiczki jednorazowe, jałowa gaza i odpowiedni płyn do płukania uszu. Jeśli nie posiadasz specjalistycznego płynu, dobrym rozwiązaniem na początek będzie czyszczenie uszu psa solą fizjologiczną. Zdecydowanie należy unikać czyszczenia uszu psa oliwką, gdyż oleje mogą stać się pożywką dla rozwijających się wewnątrz kanału słuchowego grzybów. Substancje, takie jak alkohol, woda utleniona czy ocet również nie są dobrym rozwiązaniem. Nigdy nie używaj patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu psa. Mogą spowodować poważne urazy kanału słuchowego psa i sprawić, że wosk lub brud będą jeszcze trudniejsze do usunięcia.
  2. Psy z bardzo owłosionymi uszami powinny zostać strzyżone przed czyszczeniem. Tylko wtedy uzyskamy najlepszy efekt czyszczenia uszu.
  3. Przytrzymaj psa. Jeśli Twój pies jest wystarczająco mały, połóż go na stole i otocz ramieniem. W przypadku dużych psów lub psów nieprzyzwyczajonych do tego zabiegu, połóż go na podłodze i uklęknij, pochylając się nad nim, aby uniemożliwić mu wstanie.
  4. Zastosuj płyn do płukania uszu. Specjalistyczne preparaty posiadają końcówkę, która znacznie ułatwia aplikację odpowiedniej ilości płynu do wnętrza ucha. Upewnij się, że nie wkładasz końcówki zbyt głęboko.
  5. Masuj uszy. Przytrzymaj ucho i masuj jego podstawę przez około 20 do 30 sekund. W ten sposób zastosowany preparat rozbije woskowinę i inne zanieczyszczenia w uchu psa.
  6. Wyczyść wewnętrzną część małżowiny usznej. Po masowaniu uszu psa użyj wacika lub gazy, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z wewnętrznej strony małżowiny i początkowej części kanału słuchowego. Nigdy nie penetruj ucha psa dalej niż może dosięgnąć Twój palec.
  7. Pozwól swojemu psu potrząsnąć głową. Twój pies na pewno chciał potrząsać głową podczas tego zabiegu, a teraz nadszedł właśnie ten moment, aby mu na to pozwolić. Pomaga to usunąć resztki płynu do płukania uszu i wszelkie dodatkowe zanieczyszczenia z kanału wewnętrznego.
  8. Nie zapomnij o smakołyku dla swojego psa. Nagrodź swojego zwierzaka smakołykiem i powtórz cały proces po drugiej stronie. Zaoferuj kolejny przysmak, kiedy skończysz.

Jak często należy czyścić psu uszy?

To często zależy od indywidualnych predyspozycji Twojego psa. Rasy z opadającymi uszami, takie jak Cocker Spaniele i Basset Hounds, będą wymagały regularnego czyszczenia uszu, ponieważ mogą być bardziej podatne na infekcje ucha. Dzieje się tak, ponieważ dłuższe opadające uszy uniemożliwiają dostateczny przepływ powietrza, a zanieczyszczenia i wilgoć mogą łatwo zostać uwięzione w przewodzie słuchowym, co predysponuje przede wszystkim do infekcji drożdżakowej.

Psy, które lubią pływać, będą również wymagały regularnego czyszczenia uszu, ponieważ dodatkowa wilgoć może powodować skłonności do infekcji ucha. Ponadto należy zawsze zwracać uwagę na pasożyty bytujące w uchu, ponieważ są one również potencjalną przyczyną infekcji ucha i mogą być również przenoszone na inne zwierzęta.

Czyszczenie uszu psa domowymi sposobami

Nie istnieje żaden odpowiedni domowy środek, którego możesz użyć do czyszczenia uszu Twojego psa. Najlepszym wyborem są specjalnie do tego zabiegu przeznaczone płyny pielęgnacyjne, które dobierze lekarz weterynarii w zależności od indywidualnych potrzeb czworonoga. W ostateczności możemy użyć do czyszczenia uszu psa soli fizjologicznej lub przegotowanej wody, pamiętając jednak, że nie posiadają one żadnych właściwości leczniczych.

Podsumowując, ważne jest regularne czyszczenie uszu psa, aby uniknąć infekcji, ale jednocześnie warto pamiętać, aby nie robić tego za często, ponieważ może to uszkodzić kanał lub spowodować podrażnienie, które może skutkować dalszymi problemami. Jeśli nie masz pewności, najlepiej zapytaj swojego lekarza weterynarii, ponieważ będzie on w stanie najlepiej określić częstotliwość czyszczenia uszu psa, która odpowiada jego indywidualnym potrzebom. Jeśli Twój pies jest niewspółpracujący, a wymaga tego zabiegu, zawsze możesz skorzystać z usługi czyszczenia uszu psa u weterynarza. Możesz mieć wtedy pewność, że zabieg będzie wykonany prawidłowo, a dodatkowo uszy zostaną poddane ocenie ich zdrowia. Ile kosztuje czyszczenie uszu psa? Koszt takiego zabiegu waha się w granicach 40-60 zł w zależności od użytego preparatu. Dodatkowy koszt mogą obejmować badanie cytologiczne wydzieliny z ucha i przepisane leki, jeśli okaże się, że to konieczne.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa i co daje kastracja?
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Jak odchudzić psa? Poradnik
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Usuwanie kamienia nazębnego u psa, objawy, zagrożenia, zapobieganie
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *