Jeśli od niedawna jesteś właścicielem kota, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak nauczyć korzystać go z kuwety. Może okazać się, że czynność ta będzie dość prosta. Wiele kociąt posiada już zdolność załatwiania swoich potrzeb do kuwety, ponieważ nauczyły się tego od swoich matek. Jeśli jednak nowy kotek potrzebuje wskazówek, poniższe kroki powinny Ci pomóc.
Przedmioty, których będziesz potrzebować
Aby twój kot nauczył się korzystać z kuwety, będziesz potrzebować kilku niezbędnych rzeczy:
Kuweta
Kuweta od 17 zł – sprawdź teraz
Dobrze jest mieć jedną kuwetę więcej. Jeśli jest to twój pierwszy kot, zacznij od dwóch kuwet. Może okazać się, że jedna z nich nie podpasuje twojemu pupilowi. Aby kot szybciej nauczył się korzystać z kuwety umieść ją w miejscu łatwo dostępnym, jednocześnie zapewniając mu prywatność. Jeśli są one umieszczone zbyt blisko miejsca, w którym cały czas ktoś przebywa lub jest głośno, twój kotek może nie czuć się wystarczająco bezpieczny, aby spokojnie korzystać z kuwety. Odpowiednim miejscem może okazać się łazienka, pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja należy do kota.
<<< Sprawdź kuwety w dobrej cenie >>>
Żwirek do kuwety
Spotkasz się z przeróżnymi rodzajami podłoża do kuwety. Od niedrogich, nie zbrylających się ściółek glinianych po wysokiej jakości, ekologiczne opcje wykonane z materiałów takich jak granulat sosny, gazeta z recyklingu, a nawet pszenica.
Wiele kotów nie jest zbyt wybrednych, jeśli chodzi o rodzaj używanej ściółki, dlatego można przetestować różne ich rodzaje. Najlepiej jest zacząć od standardowego, bezzapachowego podłoża.
<<< Sprawdź żwirek w dobrej cenie >>>
Smakołyki i zabawki
Kiedy zauważysz, że twój zwierzak świetnie radzi sobie z korzystaniem z kuwety pamiętaj, aby go nagradzać. W ten sposób będzie wiedział, że załatwianie się w ten sposób jest prawidłowe. Nagradzaj go przysmakiem lub karmą dla kota. Możesz także używać zabawek i pochwał, aby tworzyć pozytywne skojarzenia z korzystaniem z kuwety. Aby korzystanie z kuwety nie oznaczało jedynie oczekiwania na jedzenie, możesz na przemian nagradzać kota, raz zabawą, raz smakołykiem.
<<< Sprawdź smakołyki w dobrej cenie >>>
<<< Sprawdź zabawki w dobrej cenie >>>
Wykonaj poniższe czynności, aby nauczyć kota korzystania z kuwety
Umiejscowienie kuwety
Pozwól kotkowi na spokojne zapoznanie się z nowymi kuwetami w waszym domu. Zadbaj o to, aby kot spokojnie podszedł i obwąchał kuwety. Umieść je w miejscu, w którym chcesz, aby już zostały. Pamiętaj, aby nie przesuwać kuwet po pokazaniu ich kotu, ponieważ może to spowodować zdezorientowanie.
Obserwacja
Obserwuj kota zaraz po posiłku lub po przebudzeniu z drzemki. Jeśli zauważysz, że zachowuje się jakby musiał skorzystać z toalety, np. wącha lub kuca w określonym miejscu, podnieś go i podstaw w tym miejscu kuwetę. Oznacza to, że kot wybrał sobie doskonałe miejsce na korzystanie z kuwety.
Nagroda
Nagradzaj go, gdy tylko zauważysz, że korzysta z kuwety. Chwal kotka i daj mu smakołyk lub zabawkę.
Wypadki
Pamiętaj! Nie karz kota za wypadki. Może to tylko doprowadzić do stresu i niepokoju, co może zaostrzyć problem i utrudnić naukę korzystania z kuwety. Koty nie kojarzą kary z danym incydentem.
Czyszczenie i konserwacja kuwety
- Ważne jest, aby odpowiednio dbać o kuwetę. Pomoże to nie tylko wyeliminować nieprzyjemny „zapach kota” z twojego domu, ale także sprawi, że korzystanie z kuwety będzie przyjemniejsze dla twojego kota.
- Codziennie zbieraj odchody twojego kociaka z kuwety. W razie potrzeby wymień zabrudzoną ściółkę – zwykle wtedy, gdy podłoże przestaje kontrolować zapach.
- Wyczyść i zdezynfekuj kuwetę po zmianie ściółki. Użyj łagodnego mydła i wody lub roztworu wody i octu. Nie używaj wybielaczy, komercyjnych środków dezynfekujących ani innych agresywnych chemikaliów, które mogą być szkodliwe dla twojego kota.
- Użyj enzymatycznego środka czyszczącego, aby wyczyścić obszary poza polem, w których Twój kotek miał wypadek. Ten rodzaj środka czyszczącego wyeliminuje zapach.
Rozwiązywanie problemów twojego kota
Niektóre koty, jak wspomniano wcześniej, mogą być dość wybredne, jeśli chodzi o kuwety. Może chodzić o miejsce, w którym znajduje się kuweta, ale również o jej wygląd. Jeśli wydaje Ci się, że twój kot nie lubi korzystać z kuwety, może to oznaczać, że nie podoba mu się jej rozmiar lub kształt. Zapach czy tekstura ściółki również ma znaczenie.
Kolejną, bardzo istotną sprawą jest wygląd kuwety. Niektóre koty wolą, aby kuweta była zabudowana, ponieważ czują się w niej komfortowo, inne natomiast wolą przestrzeń i oczekują tego, aby kuweta była odsłonięta.
Może okazać się, że kot oczekuje od Ciebie abyś częściej sprzątał ściółkę. Być może będziesz musiał poeksperymentować, aż znajdziesz odpowiednią kombinację czynników, które sprawią, że kuweta będzie wystarczająco wygodna, aby z niej korzystać.
Problem korzystania z kuwety może wystąpić u starszego kota, ma to związek z bólem stawów lub sztywnością, która utrudnia mu dostęp do kuwety. Zastanów się czy boki kuwety nie są zbyt wysokie, aby mógł on swobodnie do niej wejść.
Jeśli Twój kotek doskonale radzi sobie z korzystaniem z kuwety i nagle przestaje lub robi to niekonsekwentnie, może to oznaczać problem. Stres i niepokój mogą sprawić, że kot przestanie korzystać z kuwety, więc zwróć na to uwagę, czy coś zmieniło się w środowisku twojego kotka. Warto udać się z pupilem do weterynarza, by wykluczyć ewentualną chorobę. Według ASPCA (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt), nieużywanie kuwety może być oznaką podstawowego problemu medycznego, takiego jak infekcja dróg moczowych, która może stać się poważna, jeśli nie zostanie leczona.
Teraz, gdy posiadasz wszystkie potrzebne przedmioty i dokładnie wiesz, jak postępować, aby nauczyć kota korzystania z kuwety, jesteś na dobrej drodze do szczęśliwej, harmonijnej relacji z twoim ukochanym pupilem.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl