Niejedna osoba nie ma pojęcia, czym karmić psa. Trzeba mieć świadomość, że niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą stanowić przyczynę nawagi lub otyłości. Zbędne kilogramy stanowią ogromne zagrożenie dla czworonoga! Właśnie dlatego warto jest dowiedzieć się, jak odchudzić psa. Nie zawsze jest to proces łatwy i przyjemny. Jedno jest pewne – każdy zwierzak wymaga indywidualnego podejścia. Osoby bez doświadczenia powinny skorzystać z pomocy weterynarza. Poniżej zamieszczono zbiór praktycznych wskazówek, z których dobrze skorzystać. Właściciel pupila musi wykazać się konsekwencją oraz cierpliwością. Wiadomym jest, że pożądane efekty nie są widoczne natychmiast.
Kiedy pies ma nadwagę?
Jest to pierwsza kwestia, którą należy poruszyć. Im wcześniej zostaną zauważone nieprawidłowości, tym lepiej. Należy zaznaczyć, że nawet kilka kilogramów nadwagi stanowi spory problem. Wiele zależy od rasy – w każdym przypadku prawidłowa waga jest inna. Z tego względu nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy zaczyna się nadwaga. Optymalna masa ciała zależy także od trybu życia. Oczywistym jest, że czworonogi wystawowe, czy też gończe muszą zachować smukłą linię ciała.
O nadwadze mówimy, jeśli masa ciała psa jest wyższa o około 10%, niż optymalna. W sytuacji, gdy przekracza ona 20% wspomniane wartości mamy do czynienia z otyłością. Nie zaszkodzi wykonać tzw. testu żeber. Wiadomym jest, że nie mogą być one widoczne, jednak muszą pozostać wyczuwalne pod palcami. Jeśli jest inaczej, to ilość tkanki tłuszczowej jest zbyt duża. Trzeba wspomnieć, że niedowaga również stanowi powód do niepokoju. Jeśli więc zwierzak ma wystające żebra, to należy zweryfikować jego masę ciała. Niektóre rasy posiadają jednak taką budowę.
Jak ocenić psią sylwetkę?
Jak już wspomniano, psią sylwetkę można ocenić poprzez dotyk. Jeśli żebra są wyczuwalne pod palcami (ale nie wystające), to najprawdopodobniej waga zwierzęcia jest w normie. Nie zaszkodzi zapoznać się z innymi metodami – jedną z nich jest skala Body Condition Score (5-punktowa lub 9-punktowa). Ciekawym jest, że obowiązuje ona na całym świecie. Najniższy wynik oznacza skrajne wychudzenie, a najwyższy otyłość. Mogłoby się wydawać, że przeprowadzenie opisywanego testu jest trudne lub problematyczne, jednak nie jest to prawdą. Ocenę tułowia przeprowadza się wzrokowo oraz palpacyjnie.
Wzrokowo można ocenić takie obszary ciała, jak:
- tułów z góry (wraz z wcięciem w talii).
- tyłów z boku (wraz z żebrami, guzami biodrowymi, wyrostkami kolczastymi kręgosłupa),
- brzuch z boku.
Palpacyjnie sprawdzamy ilość tkanki tłuszczowej w okolicy:
- żeber,
- lędźwi i krzyża,
- nasady ogona.
W każdym przypadku konieczna jest rzetelna ocena poszczególnych obszarów ciała czworonoga (poprzez przyznawanie punktów). Na sam koniec należy je podliczyć, a następnie sprawdzić, co oznacza otrzymany wynik. Na uwagę zasługuje fakt, że łatwo tutaj o pomyłkę, a wiec nie opisywana metoda nie daje stuprocentowej pewności. Najprościej zabrać psa na badania kontrolne, tak aby weterynarz ocenił, czy masa ciała zwierzęcia mieści się w normie.
Dlaczego psy tyją?
Jeszcze przed przygarnięciem szczeniaka należy dowiedzieć się, czego nie może jeść pies. Nie trzeba tłumaczyć, że właściwie zbilansowana dieta jest absolutną podstawą. Spożywane posiłki dostarczają energii, a także wpływają na samopoczucie. Ich niska jakość sprzyja występowaniu wielu poważnych chorób oraz dolegliwości, a więc należy zachować zdrowy rozsądek. Niektóre rasy mają tendencję do tycia. Zastanawiasz się, jak odchudzić labradora? Przede wszystkim należy udać się na kontrolną wizytę w przychodni weterynaryjnej. Zbędne kilogramy mogły doprowadzić do m.in. cukrzycy, schorzeń serca, problemów ze stawami. Jeśli jednak zwierzak jest zdrowy, to konieczne jest wdrożenie zdrowej diety oraz optymalnej dawki ruchu. Wielu właścicieli czworonogów zapomina o znaczeniu aktywności fizycznej! Jeden spacer dziennie może okazać się niewystarczający, jeśli mamy do czynienia z rasą potrzebującą dużej ilości ruchu.
Rozmyślasz nad tym, jak odchudzić yorka? Na początku musisz określić, co jest przyczyną zbędnych kilogramów. W wielu przypadkach odpowiada za to zbyt wysoka kaloryczność serwowanych posiłków. Trzeba uwzględnić, że jakość podawanej karmy to nie wszystko! Niezwykle istotne jest jej porcjowanie. Nawet, jeśli zwierzak ma duży apetyt, to nie należy przekraczać rekomendowanej ilości pożywienia. Nie można zapomnieć także o podjadaniu między posiłkami. Czworonogi uwielbiają smaczki, jednak zjadane bez opamiętania mogą nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Należy wspomnieć, że wprowadzenie diety o niższej kaloryczności nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Czasami rozsądniej skorzystać z pomocy weterynarza, który ułoży jadłospis dopasowany do indywidualnych potrzeb czworonoga. Wiadomym jest, że nagła zmiana trybu żywieniowego może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Ponadto, pies odczuwa w takiej sytuacji głód, co jest niedopuszczalne. Podobnie przebiega odchudzanie psa po kastracji, jednak w każdym przypadku należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii.
Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi lub otyłości u psa można podzielić na następujące kategorie:
- Czynniki genetyczne – niektóre rasy posiadają skłonności do tycia, a więc powinny posiadać specjalną dietę. Zbędne kilogramy mogą jednak pojawić nawet wtedy, gdy jakość oraz kaloryczność posiłków jest bez zarzutu. Może to oznaczać brak dostatecznej ilości ruchu. Trzeba zaznaczyć, że nie tylko psy rasowe mogą być obciążone genetycznie omawianym problemem. Występuje on również u mieszańców – wszystko zależy od tego, jakie geny mają rodzice.
- Czynniki hormonalne – odchudzanie psa po sterylizacji lub kastracji to powszechne zjawisko. W tym przypadku główną rolę odgrywają czynniki hormonalne, które mogą zwiększyć ilość magazynowanej tkanki tłuszczowej. Nadwaga często występuje nawet u tych psów, które nie zmieniły trybu życia. Po omawianym zabiegu czworonogi nierzadko stają się bardziej leniwe, co jest sporym problemem. Trzeba również dodać, że zapotrzebowanie na energię może spaść nawet o 30 procenta. Rekomendowane są dedykowane karmy – są one nieco droższe, jednak wspomagają utrzymanie prawidłowej masy ciała. Pies może także posiadać większy apetyt, jednak nie oznacza to, że właściciel może ulegać zachciankom pupila. Nie należy serwować mu smaczków i przekąsek.
- Czynniki behawioralne – nie każdy wie, że za nadwagę zwierzaka mogą odpowiadać również czynniki behawioralne. Bywa tak, że pies zjada wszystko, co znajduje się na jego drodze. Nie jest to związane z zapotrzebowaniem na energię, ponieważ taki osobnik nie odczuwa głodu. Nie tylko ludzie mogą być łakomczuchami! U zwierząt również występuje to zjawisko, z którym ciężko jest walczyć. Przypadkowo upuszczony kawałek mięsa może zostać pochłonięty przez psa w ułamek sekundy. Jeśli pupil zbyt szybko spożywa posiłki, to warto jest zainwestować w miskę spowalniającą jedzenie. Zapewnia ona znakomite efekty – należy wspomnieć, że nadmierne tempo spożywania jedzenia może przyczynić się do problemów trawiennych.
- Czynniki środowiskowe – nie masz pojęcia, jak odchudzić beagla lub psa innej rasy? Zadbaj o jego aktywność fizyczną! Nawet, jeśli zwierzak uwielbia spędzać całe dnie na kanapie, to nie oznacza, że nie potrzebuje on ruchu. Godzinny spacer każdego dnia, to punkt obowiązkowy. Pies powinien jednak wychodzić na zewnątrz częściej, tak aby miał okazję do spalenia kalorii. Mogłoby się wydawać, że problem związany z brakiem dostatecznej ilości ruchu nie występuje o zwierząt, które mogą wyjść na ogród. Nic bardziej mylnego! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies większość czasu leży. Zadaniem właściciela jest zachęcenie go do zabawy – istnieje wiele różnych sposobów. Wraz z wiekiem spada chęć do aktywności fizycznej, co jest zupełnie normalne. Ważne jest jednak to, aby nie odpuszczać psiemu seniorowi. Oczywiście forma ruchu musi być dopasowana do predyspozycji danego osobnika.
Odchudzanie psa krok po kroku
Odchudzanie czworonoga powinno zostać dokładnie przemyślane, tak aby nie wyrządzić zwierzęciu krzywdy. Jeśli zwierzak dotychczas spożywał cztery posiłki dziennie, to karmienie go wyłącznie dwa razy na dobę może być szokiem dla organizmu. Żaden właściciel nie chce, aby jego zwierzak był głodny. Poniżej zamieszczono praktyczne porady, które ułatwią proces eliminacji zbędnych kilogramów.
1. Brak podjadania pomiędzy posiłkami
Odchudzanie psa wymaga od właściciela konsekwencji. Wręczając czworonogowi smaczki wcale nie okazujemy mu miłości. Wręcz przeciwnie – przyczyniamy się do skrócenia jego życia! Nadprogramowe kilogramy mogą stanowić przyczynę wielu poważnych chorób, co nierzadko skutkuje przedwczesnym zgonem. Jeśli pies domaga się jedzenia, to należy odwrócić jego uwagę np. poprzez wspólną zabawę. Zwierzak z pewnością będzie zadowolony! Niemal każdy właściciel psa posiada swoje przyzwyczajenia – jeśli są one niezdrowe, to należy z nimi walczyć. Łatwo zauważyć, że osoby starsze częściej przekarmiają zwierzęta. Być może nie posiadają one tak rozległej wiedzy na temat czworonogów, jak młodsze pokolenie.
2. Obniżenie kaloryczności posiłków
Eliminacja nadwagi lub otyłości u psa wymaga obniżenia kaloryczności posiłków. Serwowanie mniejszych porcji może sprawić, że zwierzak będzie głodny. Oczywiście wraz z upływem czasu jego zapotrzebowanie będzie sukcesywnie się zmniejszać. Dobrym pomysłem jest wymieszanie suchej lub mokrej karmy z warzywami lub owocami. Są to zdrowe wypełniacze, które nie stanowią zagrożenia dla zwierzaka. Wiadomym jest, że nie dotyczy to wszystkich produktów spożywanych przez ludzi! Niezbędne jest sprawdzenie listy zakazanych produktów spożywczych dla psa – wiele z nich może zawierać toksyczne związki, które stanowią ogromne obciążenie dla organizmu czworonoga. Niestety może okazać się, że nasz pupil sprytnie rozdziela karmę od wypełniaczy. Dotyczy to przede wszystkim wybrednych zwierząt, które posiadają konkretne upodobania. Świetnym rozwiązaniem jest zakup dedykowanej karmy o obniżonej zawartości tłuszczu. Produkt renomowanej marki trochę kosztuje, jednak pozwala uzyskać oczekiwane rezultaty. W zdecydowane większości przypadków po pewnym czasie może z nich zrezygnować.
3. Wizyta u weterynarza
Nie zawsze potrafimy samodzielnie poradzić sobie z problemem nadwagi u psa. W takim przypadku najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy weterynarza lub dietetyka zwierzęcego. Jeśli pies posiada kilkanaście zbędnych kilogramów, to odchudzanie go „na własną rękę” może się nie udać. Ważne jest to, aby systematycznie stawiać się na wizyty kontrolne. Dzięki nim można określić, czy podjęte działania zostały trafnie dobrane do czworonoga. To, jak zareaguje organizm jest kwestią bardzo indywidualną. Właśnie dlatego nie istnieje jeden skuteczny sposób na odchudzenie pupila. Nie można również zapomnieć, że otyłość jest często następstwem poważnych chorób oraz dolegliwości. Regularne badania kontrolne powinny stać się obowiązkowe dla każdego posiadacza psa.
4. Rozsądne porcjowanie karmy
Niektóre psy są łakomczuchami z natury. Nie posiadają one umiaru w spożywaniu karmy. Uwielbiają podjadać nie tylko w dzień, ale również w nocy. Niezwykle istotne jest to, aby zwierzak nie posiadał dostępu do pokarmu przez całą dobę! Ponadto, należy stosować się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu wybranego produktu. Można tam znaleźć informacje dotyczące kaloryczności oraz żywienia czworonoga. Niektóre osoby serwują pupilowi zarówno karmę mokrą, jak i suchą, co stanowi pewnego rodzaju utrudnienie. Obliczenie rzeczywistego zapotrzebowania na energię bywa prawdziwym wyzwaniem, jednak tylko w ten sposób można zagwarantować ukochanemu zwierzakowi zbilansowaną dietę. Rodzaj karmy również powinien zostać dopasowany do psa – w szczególności jego wielkości oraz wieku. Nieco inne wymagania mają osobniki po sterylizacji, kastracji oraz innym zabiegu chirurgicznym. Odrębną kategorię stanowią suki w ciąży oraz w okresie laktacji. Nie można zapomnieć o psach posiadających rozmaite choroby oraz schorzenia, którym nie należy podawać standardowych produktów. W dobrych sklepach zoologicznych dostępne są karmy dla zwierząt z cukrzycą, chorobami serca, zapaleniem stawów, a także wiele innych.
5. Optymalna ilość ruchu
Każdy pies potrzebuje aktywności fizycznej! Warto jednak wziąć pod uwagę, że zwierzak z nadwagą ma mniejsze możliwości, niż osobnik z idealną sylwetką. Wspólne bieganie z otyłym czworonogiem nie wydaje się być zbyt dobrym pomysłem. Przede wszystkim stanowi ono duże obciążenie dla stawów. Ponadto, pupil szybko się męczy, co jest realnym zagrożeniem dla serca oraz układu krążenia. Ważne jest, aby typ aktywności został właściwie dobrany do psa. Wraz z upływem czasu można podnosić poprzeczkę, jednak wszystko zależy od tego, czy efekty diety przynoszą pożądane rezultaty. Warto dowiedzieć się, jak bawić się z psem. Rzucanie piłeczką lub przeciąganie liny również zmusi czworonoga do wstania z kanapy! Zachęcenie seniora do zabawy wymaga większego wysiłku, jednak jest to możliwe!
6. Tresura psa
Jedzenie na rozkaz to świetna opcja dla tych, którzy chcą odchudzić psa. To również doskonała propozycja, jeśli zwierzak posiada problemy behawioralne. Wiadomym jest, że nie zawsze możliwe jest samodzielne nauczenie komendy. W takiej sytuacji należy zgłosić się do behawiorysty lub psiego trenera. Młodsze osobniki uczą się znacznie szybciej. Jeśli jednak nasz pupil jest łakomczuchem, to bycie posłusznym może go sporo kosztować. Opisywana metoda nie sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku – jest ona raczej dedykowana czworonogom, którym tresura nie jest obca.
7. Ćwiczenia dla psich seniorów
Psi seniorzy mają o wiele mniejsze możliwości fizyczne, niż młode psy. Właśnie dlatego obciążające treningi nie wydają się być dobrym pomysłem. Nie oznacza to jednak braku aktywności fizycznej! Wskazana jest zarówno zabawa, jak i długie spacery. Należy bacznie obserwować pupila – z łatwością można zauważyć, kiedy jest on naprawdę zmęczony. Przesadna intensywność ćwiczeń stanowi spore obciążenie dla organizmu, a więc należy uważać. Pamiętajmy, że psy w starszym wieku są bardziej narażone na choroby serca, czy też schorzenia występujące w obrębie narządu ruchu. Nie powinny one jednak całego dnia spędzać w pozycji leżącej lub siedzącej. Czasami wydaje nam się, że pies nie ma w sobie energii, jednak wystarczy zdobyć jego zainteresowanie, aby nakłonić go do aktywności.
8. Więcej spacerów
W okresie odchudzania dobrze jest zwiększyć liczbę spacerów. Jeśli nie mamy takiej możliwości (np. ze względu na pracę), to należy zwiększyć ich długość. Nie należy oczekiwać, że pies wypuszczony na ogród będzie posiadał motywację do tego, aby spędzić czas aktywność. Ogromną rolę odgrywa zaangażowanie właściciela – bez niego walka z nadwagą lub otyłością nie uda się! Spacer można połączyć z zabawą na świeżym powietrzu m.in. aportowaniem lub topieniem. Możliwości są niemal nieograniczone, a więc warto urozmaicić wspólne wyjścia.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl