Jak uspokoić psa w sylwestra? Dowiedz się jak spędzić komfortowy sylwester z psem
Strona główna » Poradnik » Psy » Zachowanie »
Sylwester z psem nie zawsze jest przepełniony szampańską zabawą. Bardzo często ten wyjątkowy dzień zamienia się w koszmar. Hałas petard oraz fajerwerków może wyprowadzić z równowagi nawet najodważniejszego czworonoga. Wywołuje ona wielki lęk oraz strach. Niejeden zwierzak spędza czas zamknięty w pomieszczeniu, w którym panuje względna cisza. Nie zawsze jednak nim dysponujemy, a czworonóg musi wychodzić na spacery. Zastanawiasz się, jak uspokoić psa w sylwestra? Poniższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne. Do każdego przypadku należy podejść w sposób indywidualny. Starsze psy są narażone nawet na atak serca, a więc do tematu trzeba podejść z należytą powagą.
Spacer z psem w sylwestra
Jeśli masz świadomość, że twój pupil panicznie boi się hałasów, to ogranicz wyjścia na spacer do absolutnego minimum. Ułatwione zadanie mają osoby mieszkające w domu z ogrodem. Warto także uwzględnić, że sztuczne ognie wystrzeliwane są nie tylko o północy. Zwierzak podczas spaceru może wybiec z dużą prędkością na ulicę. Pamiętajmy, że w stanie zagrożenia wykazuje on dezorientację i nie zwraca uwagi na nadjeżdżające samochody. Właśnie dlatego w okresie sylwestra tak wiele zwierząt ginie pod kołami aut. Ponadto, nasz pupil może po prostu się zgubić, a jego odnalezienie zwykle jest bardzo trudne. Każdy kolejny wybuch będzie skłaniał go do kolejnej ucieczki i szukania schronienia.
Jak rozpoznać, że pies się boi?
Nie dla każdego czworonoga wybuch petard jest przyczyną paraliżującego strachu. Niektóre psy nie są zbyt wrażliwe, a więc przetrwanie sylwestra nie stanowi dużego wyzwania. Wszystko zależy od osobowości naszego pupila. Zastanawiasz się, jak rozpoznać, że piec jest wystraszony? Zazwyczaj trzyma się on blisko swojego opiekuna. Może on również chować się za nogami człowieka. Ponadto, bardzo często wykazuje niechęć do wychodzenia na zewnątrz. Trzeba wspomnieć również o innych objawach m.in. wymiotach, biegunce, poceniu się opuszek łap, drgawkach, sztywnieniu, nadmiernym wylizywaniu sierści. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, jak nasz pupil zareaguje na zagrożenie. Jeśli zachowanie psa wydaje Ci się dziwne, to rozważ skontaktowanie się z lekarzem weterynarii. Im szybciej zareagujemy, tym krócej nasz czworonóg będzie się męczył. Zastanawiasz się, jakie tabletki dla psa na sylwestra sprawdzą się najlepiej? Decyzji nigdy nie podejmuj samodzielnie!
Jak pomóc psu w sylwestra?
Pies w sylwestra ma prawo zachowywać się dziwnie. Pamiętajmy, że bardzo często jest to dla niego traumatyczny dzień, o którym długo nie zapomni. Wiele zależy również od zachowania właściciela. Mamy ogromny wpływ na to, jak będzie czuł się zwierzak, jednak nie możemy wyeliminować całkowicie jego strachu.
-
- Bądź spokojny – czworonóg doskonale wyczuwa nasze emocje oraz uczucia. Z tego względu pierwszym krokiem jest uspokojenie się. Nie może okazywać zdenerwowania, nawet jeśli mamy taką ochotę. Twój pies jest smutny? W ten wyjątkowy dzień okaż mu więcej zainteresowania. Z pewnością nie należy pozostawiać go samego.
- Nie krzycz – niejeden właściciel jest zniecierpliwiony irracjonalnym zachowaniem swojego czworonoga. Nie należy jednak krzyczeć lub karcić pupila. Jeśli pies ucieka z posesji, to naszym obowiązkiem jest dokładne zabezpieczenie przestrzeni. Nawet najbardziej posłuszne zwierze może pod wpływem strachu przestać słuchać poleceń. Musimy wykazać się sporą dozą empatii.
- Spędź czas z psem – jeśli możesz, to pozostań w domu, aby pies miał świadomość, że nie jest sam. Oczywiście wielu z nas pragnie tego dnia wyjść. W takiej sytuacji należy pożegnać się ze zwierzakiem tak jak zwykle. Zrezygnujmy z czułych i długich pożegnań, gdyż dla czworonoga będzie to kolejny powód do niepokoju. Musimy również zastanowić się, czy mamy ochotę na bal sylwestrowy, jeśli pozostawiony w domu pies wymiotuje ze strachu i nie radzi sobie z atakami paniki.
- Postaw na spacery w ustronnym miejscu – czasami lepiej jest pojechać z psem do lasu lub na łąkę. Zwierzak powinien się wybiegać, gdyż dzięki temu w nocy łatwiej będzie mu spać. Jeśli jednak nie możemy udać się w ciche i bezpieczne miejsce, to skróćmy do minimum czas spaceru. Ograniczmy również częstotliwość wychodzenia z domu. Pies powinien zaspokoić jedynie swoje potrzeby fizjologiczne. Ponadto, lepiej nie wychodzić ze zwierzakiem późnym wieczorem, ponieważ już na kilka godzin przez północą wielu ludzi puszcza petardy i fajerwerki.
- Zadbaj o bezpieczeństwo – należy zrobić wszystko, aby pupil nie zerwał się ze smyczy podczas spaceru. Obroża lub szelki powinny przylegać dość ciasno, tak aby zatrzymanie wystraszonego zwierzaka nie stanowiło żadnego problemu. Nie masz pojęcia, jak zadbać o psa w sylwestra? Jeśli jest on wypuszczany na ogród, to należy upewnić się, że ogrodzenie nie posiada żadnych luk, przez które zwierzak może uciec. Warto mieć na niego oko. Słuch psa jest o wiele bardziej wrażliwy, niż ludzki.
Co zrobić z psem w sylwestra?
Do sylwestra z psem należy odpowiednio się przygotować. Dobrze jest stosować się do poniższych wskazówek:
- Zostań w domu – jeśli wiesz, że twój zwierzak nie radzi sobie ze strachem, to postaraj się spędzić sylwestra w domu. Istnieje wiele różnych okazji do zabawy, a więc jedną imprezę w roku możemy spędzić w gronie rodziny. W przypadku, gdy mamy ochotę wyjść, to poprośmy o opiekę nad pupilem bliską osobę. Dobrze, jeśli jest ona znana również zwierzakowi, gdyż w innym przypadku może on nie wykazać zaufania.
- Przygotuj legowisko – czasami warto jest przenieść legowisko do łazienki, jeśli nie ma w niej okien. Ponadto, warto jest zasłonić rolety lub zasłony, tak aby nie było widać błysku. Oczywiście nie należy otwierać okien, gdyż hałas będzie jeszcze większy. Zadbajmy o to, aby zwierzak miał dostęp do swoich ulubionych zabawek. Dzięki nim możemy chwilowo odwrócić jego uwagę, a także nieco rozładować negatywne emocje.
- Włącz radio lub telewizor – dzięki temu hałasy dobiegające z zewnątrz zostaną nieco przytłumione. Wiadomym jest, że nie powinniśmy ustawiać maksymalnej głośności, ponieważ to również bywa uciążliwe.
- Zapewnij psu towarzystwo innych zwierząt – czworonogi zajęte sobą mogą zwracać mniejszą uwagę na to, co dzieje się wokół nich. Warto więc rozważyć zaproszenie gości wraz z ich zwierzakami. Dotyczy to wyłącznie towarzyskich psów, które nie mają problemów z socjalizacją. W innym przypadku jedynie zaostrzymy problem.
Niektóre osoby chcąc okazać zwierzakowi wsparcie non stop go przytulają i mówią czułym, uspokajającym głosem. To ogromny błąd! Niecodzienne zachowanie właściciela jest dla zwierzęcia dowodem na to, że sytuacja nie jest zbyt ciekawa.
Co dać psu na uspokojenie w sylwestra?
Tabletki dla psa na uspokojenie nigdy nie powinny być podawane „na własną rękę”. Istnieje wiele środków, które są przystosowane do potrzeb zwierzęcia, jednak muszą one zostać przepisane przez weterynarza. Specjalista odpowiada za dobór medykamentów, a także określi odpowiednią dawkę oraz częstotliwość. Jeśli czworonóg ma już swoje lata, to warto jest sięgnąć po takie środki.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl